Recenzie káv

Raňajková káva: Milá spomienka na časy minulé

Detstvo, prázdniny u babky a prvé zakázané dúšky kávy. Určite nie som jediná, ktorá túžobne sledovala starých rodičov, ako si ráno popíjajú svoju Raňajkovú kávu. Teraz som si opätovne pripomenula niečo, čo bolo neodmysliteľnou súčasťou rodinných stretnutí.

Čo je Raňajková káva?

S Raňajkovou kávou sa už určite stretli mnohí z vás. Mám pocit, že v dnešnej dobe najmä medzi mladšími ročníkmi stratila svoju popularitu. Údajne má jedinečné zloženie, ktoré ponúka príjemný zážitok z každého dúšku. 

Raňajková káva - obal

Vo svojej podstate ide o instantný kávový nápoj. Reálne ho nemôžeme nazývať kávou, keďže v celej zmesi je len 9 percent instantnej kávy. Ide o nápoj, ktorého základ tvorí cukor, tuk, sušené mlieko, emulgátory, stabilizátory a aróma (bohvie aká). 

Jedinečný zážitok

Od prvého momentu som nepochybovala, že nápoj určite ponúkne jedinečný zážitok. Trochu som sa bála o svoje citlivé trávenie, no bohužiaľ, aj toto zahŕňa práca baristu. Raňajkovú kávu som si pripravila presne podľa návodu. Do retro šálky som nasypala štyri poriadne lyžičky zmesi a zaliala ich 150 ml horúcej vody. Podľa návodu som to aj poriadne zamiešala. Vytvorila sa svetlohnedá zmes s jemnou “cremou”. Ostávalo už len ochutnať.

Raňajková káva - príprava

Moja káva… moja chvíľa

Retro obal Raňajkovej kávy ma od začiatku nabádal k “vychutnaniu si chvíľ pokoja s výnimočnou kávou kedykoľvek a kdekoľvek chcem”. Svoju retro šálku kávy som si zobrala do rúk a sadla do kresla. V tomto momente ma aróma kávy preniesla do detstva a spomienok na chvíle, kedy mi babka potajomky dávala ochutnať svoje “tri v jednom”. 

Aróma Raňajkovej kávy nemá nič spoločné s kávou, ale zato veľa spoločné s retro raňajkami. Už chýbala len treska a dva rožky. Aróma bola extrémne umelo sladká, priam pripomínala Granko. V chuti prevažovalo sušené mlieko a umelá chuť sladidla. Tých smutných 9% kávy sa bohužiaľ absolútne strácalo. Nápoj však nebolo príliš sladký. 

Raňajková káva - obal zozadu

Všetky chute boli akési tlmené a menej výrazné. Očakávala som výraznejšiu sladkosť a aspoň minimálnu chuť kávy. Ak si budete svoju Raňajkovú kávu pripravovať vy, určite použite menšie ratio (haha). 

Retro atmosféra

Pri Raňajkovej káve naozaj nemožno hovoriť o káve, prípadne hľadať akékoľvek chuťové tóny či očakávať informácie o pôvode kávy v zmesi. To však ani nie je cieľom tohto produktu. Cieľom je rýchla príprava teplého nápoja, ktorý má evokovať kávový drink. Nie je to teda nič, čo by si dobrovoľne vypýtal a následne pochvaľoval moderný kávičkár. 

Raňajková káva cieli (pravdepodobne) na staršie ročníky a na spomienkový optimizmus. Musím vám však povedať, že príprava tohto nápoja mala niečo do seba. Vytvorila “retro” atmosféru, ktorú ako dieťa pravdepodobne zažil každý z nás. 

Raňajková káva pripravená na pitie

Vplyv Raňajkovej kávy na zdravie

Veľmi otázny je vplyv Raňajkovej kávy na vaše zdravie. Sušené mlieko, instantná káva, emulgátory a sladidlá. Netuším, prečo by sa niekto dobrovoľne rozhodol pre uprednostnenie tejto zmesi pred skutočnou kávou a kvalitným mliekom. 

Pri svojej vlastnej “raňajkovej káve” máte kontrolu nad tým, čo bolo do nápoja pridané a čo nie. Preto odporúčam pripraviť si vlastné espresso z kvalitnej kávy. Zvoliť môžete kávové kapsuly, rôzne druhy zrnkovej kávy, ba dokonca aj výberovú instantnú kávu. Stačí pridať mlieko, sladidlo podľa vlastnej voľby a zdravšia a kvalitnejšia alternatíva raňajkovej kávy je na svete.

My vám pre inšpiráciu ponúkame zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy. Keď raz ochutnáte ozajstnú kvalitu, niet cesty späť.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close