ExkluzívneKávovary

Ako sa zbaviť chuti starej kávy v automatickom kávovare?

Od jedného z followerov mi na Instagrame @ladislavkiraly prišla zaujímavá otázka. Kúpil si výrazne fermentovanú kávu, ktorá mu vôbec nesadla. Napriek tomu, že ju viac do násypníka nedával a kávu rýchlo vymenil, na chuti ďalších nápojov ju stále cítiť. Ako je to možné a čo s tým môže urobiť?

Otázka znela takto: „Kúpili sme si extrémne fermentovanú kávu, vyskúšali ju na našom kávovare De’Longhi Magnifica a vôbec nám nechutila. Vôňa a chuť boli až veľmi výrazné a zvláštne. Problém je však v tom, že odvtedy sme už do kávovaru nasypali dve rôzne kávy, ale v chuti stále cítime tú fermentovanú. Nevieme sa toho zbaviť. Vieš poradiť ako na to? Treba mlynček vyčistiť aj nejako zvnútra? Pomôže nám odvápnenie kávovaru?“

So žiadosťou o pomoc som oslovil Slavomíra Meliška zo slovenskej pražiarne Ready After. Káve sa venuje už dvadsať rokov a s automatickými kávovarmi má množstvo skúseností. „Práve teraz som riešil to isté, ale pri pákovom Lelite. Takže aj pri páke sa to môže stať,“ povedal Slavomír Melišek pre Blog o káve. „Páku sme museli vyčistiť chémiou a chuť sa vrátila.“

Čistenie sparovacej jednotky

Základný recept pri podobnom probléme znie vyčistiť sparovaciu jednotku. Pri automatoch De’Longhi je jej čistenie extrémne jednoduché. Stačí odobrať nádobku s vodou, otvoriť kryt, vybrať sparovaciu jednotku a prepláchnuť ju vo vode. Toto však podľa odborníka nestačí.

„Sparovačku treba čistiť minimálne dvakrát do mesiaca, ale podľa mňa je aj to málo,“ pokračoval Slavomír Melišek. „V útrobách automatického kávovaru však nie je len táto jednotka. Väčšina strojov to má tak, že od sparovacej jednotky ide hadička, cez ktorú káva preteká do nádobky, z ktorej sú dva výpusty – tie sú už viditeľné aj zvonku. No a práve tu by mohol byť problém, pretože tá nádobka je určite zanesená usadeninami.“

„Keď sa robí pravidelne odvápňovanie, tak by to mohlo byť v poriadku. Ale keď sa na danom mieste usadí väčšie množstvo nánosu, tak to už nevyčistí ani chémia. V takom prípade treba všetko demontovať a poriadne prečistiť. To som už možno trochu odbočil, ale chcem tým naznačiť, že zvyšok kávy sa mohol dostať na mnoho rôznych miest a stále zanecháva chuťovú a čuchovú stopu. Rozhodne treba prečistiť všetky cesty, ktoré vedú až do šálky,“ skonštatoval Slavomír.

Ako často odvápňovať?

Všeobecne sme dospeli k tomu, že pravidelné odvápňovanie by mohlo situácii veľmi napomôcť. Otázka však stojí tak, ako často ho vykonávať. „Ide o to, koľko káv stroj spraví. On si to ustráži a odvápnenie si vyžiada. Existujú špecializované dekalcifikačné prípravky, ja si dokonca miešam svoj vlastný. Ale ani tento prípravok určite nevyčistí vzniknutý nános. Určený je totiž na vodný kameň a nie na odstraňovanie olejov, mastnôt a ďalších nečistôt, ktoré sa niekde mohli uložiť.“

Keď sme sa už bavili o odvápňovaní, Slavomír mi prezradil viacero zaujímavých detailov. Podľa neho môžu nánosy minerálneho kameňa spôsobiť to, že kávovar prestane optimálne fungovať. Odrazu nedokáže pracovať s dostatočne horúcou vodou a tým pádom kávu nedokáže správne vyextrahovať. Odvápňovanie teda nepodceňujte.

espresso z DeLonghi Magnifica

Odvápňovanie octom

Spomenul som si, že Moccamaster som kedysi odvápňoval octom. Mohol by som ho použiť aj pri automatickom kávovare? „Mohol, ale pri odstraňovaní to zapácha. Navyše nie je taký účinný a určite neodstráni mastnoty. Okrem toho môže poškodzovať gumové tesnenia.“

Čistiace tablety

Ďalšou z alternatív, ktoré je možné pri niektorých kávovaroch využiť, je čistenie útrob kávovaru, varnej či sparovacej jednotky, pomocou tabliet. „Áno, existuje aj takáto možnosť,“ prikývol Slavomír. „Čistiace tablety pomáhajú odstraňovať olej, ktorý sa pri príprave usádza v útrobách kávovarov.“

Ako často ich používať? „Podľa mojich skúseností je vhodné použiť ich vždy po maximálne 500 pripravených kávach. Keď to niekto nemá porátané, existuje aj druhé pravidlo: raz za mesiac. Možno by som to však robil ešte častejšie. Hygienu a kvalitné čistenie netreba zanedbať, pretože takto vieme predĺžiť životnosť kávovaru.“

Čistenie mlynčeka

Prejdime ešte k mlynčeku. Mohli nejaké zvyšky kávy ostať tam? „Jasne, že mohli. Vždy tam ostáva určité množstvo kávy. Pri ďalšom mletí ju to pretlačí ďalej a naopak sa tam dostane ďalšia. Keď kávovar dlhšie nepoužívate, táto káva zatuchne. V systéme nejaká určite ostane a aj preto sa pri automate odporúča napríklad prvú rannú kávu vyliať.“

„Keď po zmene káv nechceme cítiť tú predchádzajúcu, treba niekoľko káv vymlieť. Toto pomôže. Bolo by dobré utrieť aj steny mlynčeka, pretože na nich sa zachytáva mastnota. Existujú špeciálne granulky na čistenie mlynčekov, ale pri automatoch sa nemajú používať. Ja by som to však raz za rok urobil aj pri nich. Keď je však človek šikovný, bude najlepšie, keď si kávovar rozoberie a vyčistí sám,“ dodal Slavomír Melišek.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close