Recenzie káv

Recenzia: Aurelica napražila absolútny úlet, Kolumbia od Nestora Lassa je z iného sveta

Pražiareň kávy Aurelica sídli v Liptovskom Mikuláši. Vlastní ju sympatický Marek Benikovský, ktorý okolo svojho diela vytvoril nezvyčajnú auru: zdá sa, akoby nemal nepriateľov a akoby ho mal každý rád. Aj keď sme centrum Liptova navštívili osobne, bolo cítiť, ako sú s jeho prácou všetci z okolia stotožnení a ako mu fandia.

Aurelica má v ponuke viacero kvalitných káv, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani najlepšie slovenské pražiarne. Vlastne Aurelica možno jednou z najlepších aj je. Keď sme do rúk dostali novinku z Kolumbie od uznávaného Nestora Lassa, neváhali sme a pustili sme sa do jej recenzovania. Napokon sa zaradila medzi to najlepšie a najzaujímavejšie, čo sme v tomto roku chutnali.

Poďte zistiť ako dopadla Colombia od Nestora Lassa z farmy El Diviso v prísnej recenzii Blogu o káve.

Aurelica - Colombia Nestor Lasso - semiwashed - obal

Bodovanie

Pripomeňme si, že v bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava.

Náš tip: s kódom daj-si-vonavu-colombiu pri kúpe Colombie Nestor Lasso na eshope aurelica.coffee ušetríte 10 percent. Zľava platí len na túto konkrétnu kávu.

Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková 22/25

Zrná

Kolumbia od pražiarne Aurelica je určená pre prípravu filtrovanej kávy. Stupeň praženia tomu presne zodpovedá, dokonca by sme povedali, že ide o svetlejší filter roast. Zrná sú uniformné a bez signifikantného počtu defektov.

Aurelica - Colombia Nestor Lasso - zrná

Aróma

Vôňa kávy je extrémne zaujímavá. Pred namletím sme v káve našli mätové cukríky a množstvo florálnosti. Florálna stránka kávy nám pripomínala hlavne ruže. Po namletí sa florálnosť ešte znásobila. Cítili sme ruže a pivonky, zatiaľ čo mäta nebola až tak výrazná. Mäta jemne dotvárala akýsi chladivý pocit v dochuti. Počas prípravy filtra a pitia výsledného nápoja sme si nevedeli pomôcť. Káva nápadne pripomínala ružovú vodu, ktorú sme si nosievali z dovolenky v Bulharsku. Úprimne sme už dlho nepili kávu s tak výrazne kvetinovou arómou.

Aurelica - Colombia Nestor Lasso - mletá káva

Cupping

Na cuppingu sa káva znovu zaskvela vysokou florálnosťou a krásnou čajovou čistotou. Za horúca sme v dochuti jasne cítili mätu. Tá sa však chladnutím vytrácala. Striedala ju silná kvetinovosť. Kvetinovosť vytvárala až parfumový dojem. Ako by ste sŕkali voňavku a nie kávu. Dochuť trvala faaakt dlho. V ústach a dokonca aj v nose sme cítili ruže a pivonky ešte dlho po poslednom sŕknutí. Telo kávy bolo ľahké a čajové.

Filter

Chuť pripravenej filtrovanej kávy by sa dala popísať netradične – farbou. Káva chutila ako ružová farba. Našli sme v nej ruže, pivonky a kopec ďalších kvetín. Chladný filter pripomínal jazmínový čaj s ružovou vodou. Na jazyku zanechávala ľahký dojem a kvetinovú dochuť. Mätu sme na našej vode našli v káve hlavne za horúca, kedy horúci pocit na jazyku striedal chladivý mätový dojem. To vytváralo zaujímavý kontrast, ktorý sa pohrával s našimi chuťovými bunkami. 

Aurelica - Colombia Nestor Lasso - príprava filtrovanej kávy

Celkový dojem

Kolumbia od pražiarne Aurelica a farmára Nestora Lassa je veľmi netradičným počinom. V káve sú až extrémne jasné kvetinové tóny, s čím sa človek nestretne veľmi často. Kvetiny sú až tak výrazné, že nás s Gabrielou mierne rozdelili a rozhodili.

Mne (Filipovi) to jednoducho prišlo až príliš, zatiaľ čo Gabriela ostala v nemom úžase. Odhliadnuc od osobných preferencií je táto Kolumbia skvelo vypestovaná, spracovaná a napražená. Je to káva, ktorú si rozhodne zapamätáme. Keďže kvetiny neboli počas spracovania do kávy nijak umelo pridávané, je až neuveriteľné, ako výrazne sa v šálke prejavili. Super práca!

Detailné body: aróma 5 – acidita 4 – telo 3,5 – dochuť 5 – celkový dojem 4,5.

Aurelica - Colombia Nestor Lasso - pretekanie filtra

Ladislav Király 9/10

Na facebookovej stránke pražiarne Aurelica stálo, že podľa mladých chalanov z Čiech, ktorí si kávu dali, voňala „ako ženské vlasy po sprchovaní“. Toto bola samozrejme aj pre mňa poriadna namotávka a chcel som zistiť, či je to skutočne tak.

Po otvorení sáčka som nič podobné nezacítil, ale zacítil som veľké množstvo mäty. Zrná boli upražené veľmi svetlo, čo moju chuť ochutnať ich enormne zvyšovalo – bol to odtieň, pri ktorom som si takmer istý tým, že z toho bude skvelá káva.

Kávu som si pripravil cez V60 a už pri ovoňaní som absolútne nechápal. Nepamätám si žiadnu inú kávu, ktorá by sa vôňou približovala k tomu, čo sa mi ocitlo v šálke. Netuším, aký šampón na vlasy používala dievčina z príbehu mladého českého junáka, ale viem si predstaviť, že mohol voňať takto po ružiach.

Colombia Nestor Lasso - Aurelica - pripravená filtrovaná káva

Káva z iného sveta

V každom prípade platí, že aj chuť bola absolútne uletená a ako z iného sveta. Neviem, či som v tomto roku pil niečo takéto dobré a zaujímavé, ale na druhej strane mám podozrenie aj z určitej chuťovej deformácie pôvodnej zelenej kávy. Výsledný nápoj je vynikajúci, sladký a kvetinový, ale neviem, do akej miery ho zmenila metóda spracovania.

Aj keď ide o kávu určenú na filter, pripravil som si ju aj ako espresso. Bol som podobne unesený a chuťové vnemy, ktoré som pocítil, boli skutočne iný vesmír. Nestor Lasso to vie a rovnako to vedia aj v pražiarni Aurelica. Ďakujem za možnosť ochutnať tento skvost.

Nadšenie

Táto káva patrí medzi to najlepšie, čo som v tomto roku ochutnal. Doslova som nadšený. Plný počet bodov nedám len kvôli mojim podozreniam, či farmár skutočne kávu spracoval len tými metódami, ktoré uviedol. Podľa mňa tu svoju rolu mohla zohrať aj nejaká macerácia, o ktorej však oficiálne nič nevieme. Ale keďže ani farmár a ani importér o ničom takom nepíšu, ďalej sa v tom nebudem vŕtať.

Dávam 9 bodov a nabádam vás k tomu, aby ste túto kávu ochutnali.

Ja som ju dal ochutnať aj manželke Janke. Povedala, že z tohto môže byť niekto aj sklamaný, lebo toto už vôbec nechutí ako káva. „Teda možno na tri percentá chutí ako káva, na akú sú bežní ľudia zvyknutí,“ skonštatovala. „Ani neviem, ako to presnejšie zaradiť. Je to iné ako hocičo, čo som doteraz pila.“

Transparentnosť 5/5

Transparentnosť je pri výberovej káve veľmi dôležitá. Keď si v ktoromkoľvek obchode kupujete komoditný brak, nedozviete sa v podstate nič. Nanajvýš uvedú to, či ide o arabiku alebo robustu, ale pre človeka, ktorý sa o kávu zaujíma detailnejšie, toto nemá žiadnu výpovednú hodnotu.

Pri tejto káve z pražiarne Aurelica ihneď vieme, že ide o kávu z Kolumbie, z regiónu Pitalito, Huila. V káve sa nachádzajú variety arabiky Red Bourbon a Tabi, ktoré vyrástli v nadmorskej výške 1 700 až 1 850 metrov nad morom a boli spracované polomokrou metódou.

Na produktovej stránke na eshope aurelica.coffee je okrem toho opísaný aj detailnejší spôsob spracovania kávy. Marek Benikovský nám navyše prezradil, že cena za kilogram zeleného zrna predstavovala 19,97 USD bez dopravy a DPH. Poriadna pálka, čo poviete? Keď si potom v supermarkete kúpite kilovku za 10€ s DPH, tak je jasné, že to asi nie je bohviečo. Tá stála v zelenom zrne možno 3€.

A aby sme nezabudli, farmárom je Nestor Lasso, ktorý má vo svete výberovej kávy veľmi dobré meno. Udeľujeme plný počet bodov.

Pomer cena/kvalita 5/5

Vzhľadom na vysokú nákupnú cenu zeleného zrna a chuťovú kvalitu tejto kávy je finálna predajná cena výborná. Veď 250-gramové balenie stojí 15€ a kilové 56€. Táto káva rozhodne stojí za ochutnanie a ako sme spomínali, s kódom „daj-si-vonavu-columbiu“ ju dostanete ešte o 10 percent lacnejšie.

„Skúste si pozrieť, za koľko túto kávu predávajú iné európske pražiarne,“ zareagoval pre Blog o káve Marek Benikovský. „Ale aj toto je naša filozofia. Ide nám hlavne o to, aby sme krásu kávy dostali k ľuďom.“

Za pomer cena/kvalita udeľujeme plný počet 5 bodov.

Aurelica - Colombia Nestor Lasso - obal spredu

Dizajn obalu 2/5

Horšie to už bolo s dizajnom obalu. Keď som vás na instagramovom konte @ladislavkiraly vyzval k udeleniu bodov od 0 do 5, vôbec to nevyzeralo dobre. Prišlo veľa núl i jednotiek a veľmi málo trojok, štvoriek či pätiek. Najväčší podiel však mali dvojky a presne toľko Aurelice udeľujeme.

„Nepočítal som s tým, že pôjdeme do recenzie. Inak by sme sa pokúsili odložiť ju, lebo na Vianoce by sme už mali mať nové obaly,“ zasmial sa Marek. „Ale musím povedať, že vždy mi viac išlo o obsah ako o obal.“

Na nie príliš peknom obale si zgustol aj jeden zo zamestnancov inej slovenskej pražiarne. Nebudem ho menovať, ale po výzve na hodnotenie obalu mi od neho prišli len tieto slová: „Otras, podobne ako jeho obsah.“ Zvláštne, pretože podľa nás je ten obsah skvelý.

V každom prípade je však fér, že všetci máme iný názor a že si ho môžeme slobodne prezentovať. Či? Len ktovie dokedy, haha. Zvolili sme si totiž peknú čvargu.

Celkové hodnotenie 43/50

Záver

Na záver budeme struční, lebo pri tejto káve nie je príliš čo dodať. Jednoducho je to niečo, čo by ste mali ochutnať a čo vám s veľkou pravdepodobnosťou pomôže rozšíriť obzory týkajúce sa toho, ako by káva mohla chutiť. Absolútny úlet.

Náš tip: s kódom daj-si-vonavu-colombiu pri kúpe Colombie Nestor Lasso na eshope aurelica.coffee ušetríte 10 percent. Zľava platí len na túto konkrétnu kávu.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close