Kávovary

Recenzia: De’Longhi Eletta Explore

Zo spoločnosti De’Longhi som tentoraz na testovanie dostal horúcu novinku na slovenskom trhu označenú ako Eletta Explore, konkrétne model ECAM450.65.G. Otestoval som ju doslova z každej strany, pričom som použili stovky gramov rôznych kávových zŕn. Nasypal som do nej komoditné kávy, výberové kávy, svetlejšie praženia, tmavšie praženia, jednoducho všetko, čo som aktuálne mal k dispozícii. Chcel som pre vás zistiť čo najviac.

V úvode testovania som si položil niekoľko otázok. Zvládne Eletta pripraviť chutnú kávu? Pre koho je Eletta určená? Využije Elettu aj zákazník, ktorý pije predovšetkým výberové kávy zo slovenských pražiarní? O tomto všetkom vám prezradím viac.

DeLonghi Eletta Explore

Prvé dojmy z Eletta Explore

Jedného dňa mi Laco priniesol fakt obrovskú krabicu s nápisom De’Longhi. Priznám sa, že som sa trochu zľakol. Nevedel som si predstaviť, kam sa niečo také zmestí. Samotná Eletta Explore však v skutočnosti vôbec nie je taká rozmerná. Krabica totiž okrem stroja obsahovala množstvo príslušenstva a poriadne dlhý návod v niekoľkých jazykoch.

De’Longhi Eletta Explore je najnovším prírastkom do rodiny plnoautomatických kávovarov od značky De’Longhi, ktoré sú k dispozícii na slovenskom trhu. Ponúka inteligentné funkcie, schopnosť prípravy množstva kávových nápojov, okrem iného aj za studena extrahované cold brew. Horím zvedavosťou a vyťahujem svoju novú hračku z krabice. Elettu Explore som umiestnil na pracovný stolík a ako prvé som si všimol jej elegantný dizajn a dotykovú obrazovku. Popri samotnom stroji sa v krabici nachádzali aj dva systémy napeňovania mlieka (teplé napenenie – Latte Crema Hot a studené napenenie – Latte Crema Cold), forma na výrobu ľadu, odmerka na mletú kávu, nástroj na čistenie stroja, odvápňovací prípravok a vodný filter. 

Stroj samotný je však pomerne minimalistický a intuitívny. Vo vrchnej časti nájdete nádobku na kávu, pod ktorou sa nachádza mlynček, priehradku pre vopred namletú kávu a odkladací priestor na šálky. V bočnej stene je zabudovaná nádobka na vodu. Prístup k nej je veľmi jednoduchý, stačí je potiahnuť k sebe. Predná stena obsahuje zbernú tácku na vodu. Po jej vytiahnutí získate prístup k nádobke zachytávajúcej použité kávové puky. Nad zbernou táckou nájdete výpust kávovaru a vedľa neho miesto pre mliečne systémy Latte Crema Hot&Cold alebo výdajník horúcej vody. Nakoniec v hornej časti prednej steny nájdete to najzaujímavejšie, a to ovládací panel. Ten sa skladá z dotykovej obrazovky a štyroch dotykových tlačidiel pre výber skupiny nápojov (so sebou, ľadové, horúce a obľúbené).

Pomocou dotykovej obrazovky môžete listovať naprieč jednotlivými nápojmi, upravovať ich parametre, upravovať nastavenia kávovaru a podobne. Je tam proste všetko, čo si viete predstaviť. 

DeLonghi Eletta Explore v krabici

Aplikácia Coffee Link

Aj keď si vo väčšine prípadov vystačíte s ovládacím panelom kávovaru, Eletta prináša možnosť prepojiť kávovar s mobilnou aplikáciou. Mobilnú aplikáciu De’Longhi Coffee Link si jednoducho stiahnete z App Store či Google Store. Pre prepojenie musíte v nastaveniach kávovaru povoliť možnosť konektivity a následne vás aplikácia a kávovar prevedú celým procesom párovania a napojenia na domácu internetovú sieť.

Pomocou aplikácie dokážete na diaľku pripravovať a upravovať jednotlivé kávové nápoje. Z mobilu sa razom stane akési diaľkové ovládanie k vášmu kávovaru. Aplikácia je taktiež plná receptov, ktorými sa môžete inšpirovať a pripraviť si kávové nápoje a drinky z celého sveta. Dlhé chvíle pri pripravenej káve si môžete skrátiť čítaním článkov nielen o káve v záložke Coffee Lounge. Keď ste už teda prečítali všetko, čo máme k dispozícii tuto na blogokave.sk.

DeLonghi Eletta Explore - aplikácia Coffee Link

Nápoje, ktoré ponúka Eletta Explore

Ako som už naznačil, Eletta má vo svojom repertoári množstvo nápojov. Tie by sa dali rozdeliť na dve hlavné skupiny: ľadové (tlačidlo Cold) a horúce (tlačidlo Hot). Eletta disponuje aj tlačidlom To Go (káva so sebou), pomocou ktorého si môžete pripraviť svoje obľúbené nápoje so sebou,  a to priamo do svojho cestovného hrnčeka. Cestovné hrnčeky sú často pomerne vysoké a nezmestia sa pod kávovar. V prípade Eletty Explore to však nie je žiadny problém. Časť zbernej tácky pod výpustom kávovaru je možné vyklopiť a vám sa tak pod kávovar zmestí aj ten najvyšší hrnček či termoska.

Studené nápoje

Najskôr som sa pustil do ľadových drinkov, lebo ma jednoducho viac zaujímali. Určite ste si všimli, že súčasťou príslušenstva vašej Eletty Explore je aj forma na ľad. Pomocou formy si vopred pripravíte kocky ľadu a Eletta Explore vás pri každom nápoji vyzve k pridaniu presného počtu kociek ľadu do vášho pohára či šálky. Samozrejme, môžete použiť aj kocky inej veľkosti, ale takto si pripravíte nápoj presne tak, ako to váš stroj zamýšľal.

De'Longhi Eletta Explore - forma na ľad

Ľadové nápoje by som rád rozdelil do dvoch skupín, a to: nápoje pripravené na báze espressa a nápoje pripravené na báze cold brew.

Na báze espressa si môžete pripraviť ľadové espresso, ľadové americano, ľadovú dlhú čiernu kávu, ľadové cappuccino, ľadové latte macchiato, ľadové caffe latte a ľadový flat white.

Na báze cold brew si pripravíte samotné cold brew, karafu cold brew (teda väčší batch cold brew s nastaviteľným počtom dávok kávy), cold brew to mix (cold brew určené pre prípravu drinkov), cold brew cappuccino a cold brew latte. O technológii studenej extrakcie a príprave cold brew sa však bližšie pobavíme neskôr, v samostatnej kapitole venovanej tejto problematike.

Ako prebieha príprava ľadových drinkov? Zadáte vami požadovaný nápoj, Eletta Explore sa vás opýta, či ho chcete ľadový alebo extra ľadový a na základe toho vás požiada o niekoľko kociek ľadu do pohára. Ak je nápoj mliečny, požiada vás o napojenie studeného napeňovacieho mechanizmu (s bielou vrchnou časťou) a zvolenie požadovaného stupňa hrúbky peny. Pre studené napeňovanie je odporúčané použiť mlieko s nižším obsahom tuku, či rastlinné alternatívy mlieka. Následne sa už postará o napenenie aj extrakciu a výsledný nápoj je na stole. Jednoduché a osviežujúce 🙂

De'Longhi Eletta Explore - príprava studeného kávového drinku

Horúce nápoje

Áno, vymenoval som už poriadne množstvo nápojov, ktoré Eletta zvláda pripraviť. Ani zďaleka však nekončím. Horúce nápoje by sa dali rozdeliť na čierne (bez mlieka) a mliečne nápoje. Spomedzi nápojov bez mlieka si pripravíte klasické espresso, espresso SOUL (espresso na mieru upravené pomocou vašej appky), dvojité espresso a Doppio+ s fixnou vstupnou dávkou kávy, americano, dlhú čiernu kávu a karafu kávy (väčší batch čiernej kávy, podobne ako pri karafe cold brew). 

Z mliečnych drinkov vám Eletta Explore poľahky pripraví espresso macchiato, cortado, cappuccino a cappuccino+ s väčším množstvom kávy, cappuccino mix, flat white, latte macchiato a caffe latte. Pre napenenie horúcej peny je určený mechanizmus Latte Crema Hot (s čiernou vrchnou časťou) ako pri príprave studenej peny. Ideálnu horúcu penu dosiahnete z plnotučného mlieka vychladeného v chladničke (venovali sme sa tomu v článku Ako správne napeniť mlieko do kávy?), ale Eletta Explore sa úspešne popasuje aj s rastlinnými alternatívami. Oba napeňovacie mechanizmy obsahujú stupnicu množstva peny. Vy tak dokážete upravovať množstvo peny, ktoré bude nápoj obsahovať podľa vášho gusta, ale aj odporúčania kávovaru. V prípade horúcej peny je dokonca možné upravovať podľa vašich preferencií aj jej teplotu.

Nielen penu, ale aj samotné mliečne nápoje, vám Eletta Explore umožní upravovať podľa vašich preferencií. Parametre je možné meniť pod tlačidlom + pri každom nápoji alebo priamo cez aplikáciu v mobile. Príprava, ale aj úprava parametrov, je absolútne intuitívna a stroj vás prevedie celým procesom. Vy sa tak vôbec nemusíte strachovať, že by ste niečo pokazili alebo urobili v inom poradí. Eletta Explore vás prípravou každého jedného nápoja doslova povedie za ručičku.

De'Longhi Eletta Explore - príprava espressa

Ktoré nápoje som na Eletta Explore využíval najviac?

V najbližších odstavcoch by som rád priblížil niekoľko nápojov, ktoré sme v domácnosti počas testovania pripravovali najviac. Podarilo sa nám vyskúšať fakt všetky. Bližšie by som však rád rozobral tie, ktoré sme si obľúbili najviac a tie, ktoré nás najviac zaujali.

Najčastejším nápojom, ktorý v našej domácnosti Eletta Explore pripravovala, bolo klasické espresso. Čo sa týka espressa, Eletta Explore disponuje zaujímavou vychytávkou. Ak ste si stiahli aplikáciu Coffee Link, určite ste si všimli funkciu Bean Adapt. Tá je spojená s nápojom Espresso SOUL a celkovým nastavením parametrov prípravy kávy. Funkciu Bean Adapt považujem za jednu z najzásadnejších a najzaujímavejších funkcií Eletty Explore. V jednoduchosti ide o funkciu, pomocou ktorej vás váš stroj prevedie nastavením kávy, a to tak, aby ste dosiahli nápoj podľa vášho gusta. 

Prečo Espresso SOUL?

Eletta Explore vám skrz aplikáciu kladie otázky o vašich aktuálnych zrnkách (napríklad otázky o stupni praženia). Na základe vašich odpovedí navrhne optimálny recept, ktorý vytiahne z kávy jej dušu (preto Espresso SOUL). Následne espresso pripraví a vy ho ochutnáte. Po ochutnávke vám aplikácia položí niekoľko otázok týkajúcich sa chuti vášho nápoja.

De'Longhi Eletta Explore - vytekajúce espresso

Na základe vašich  odpovedí môžu nastať dve situácie. Ak Eletta Explore vyhodnotí, že vám káva chutila, daný recept uloží a použije ho aj pri ďalšej príprave espressa. Keď vám však v chuti kávy niečo prekážalo, Eletta Explore navrhne niekoľko zmien, ako nápoj vylepšiť. Ak s nápojom ani po ďalších úpravách nie ste spokojní, prevedie vás procesom znovu a znovu, a to až do okamihu, kým sa spoločne nedostanete k ideálnemu nastaveniu. V tom momente si môžete recept pre konkrétnu kávu uložiť a vrátiť sa k nemu hocikedy, keď sa k vám káva znovu dostane. Takto si dokážete ukladať recepty pre rôzne kávy a spätne sa k nim vracať.

Osobne považujem túto funkciu za obrovskú pomôcku. Predstavte si, že máte doma  akéhosi domáceho kávového experta. Ten vám pomôže nastaviť recept pre hocijakú kávu bez toho, aby ste strávili hodiny pri článkoch, videách či knihách o káve. Ak ste však v káve zbehlejší, jednotlivé parametre prípravy môžete upravovať podľa seba a manuálne. Bean adapt však funguje veľmi dobre. Dovolím si tvrdiť, že sa od neho môžete aj čo-to o nastavovaní espressa naučiť. Stačí pozorne počúvať, čo vám pri nastavovaní receptu poradí a premýšľať nad tým, prečo zvolil práve danú zmenu. Spolupráca s ním mi prakticky pripomenula nastavovanie receptov pre stále nové a nové kávy na mlynčekoch v kaviarni BØLGE, kde pracujem.

De'Longhi Eletta Explore - espresso

Espresso a parametre prípravy espressa

S čím sa teda viete na Elette Explore pri príprave espressa pohrať? To, či je na kávovare možné vyladiť dostatočne chutné espresso, považujem za kľúčové. Espresso nie je len samostatný nápoj ale aj základ pre množstvo ďalších nápojov.

V predošlom článku v spolupráci s De’Longhi sme sa podrobne venovali príprave espressa v automatickom kávovare De’Longhi Magnifica Start. Rovnako, ako aj pri Magnifice Start, dokážete aj pri kávovare Eletta Explore vaše espresso dolaďovať úpravou niekoľkých parametrov. 

Prvým parametrom je hrúbka mletia. Hrúbku mletia je možné zmeniť otočením kolieska so stupnicou v hornej časti kávovaru. Koliesko je súčasťou nádobky na zrnkovú kávu a dostanete sa k nemu po jej odkrytí. Eletta Explore poskytuje sedem hlavných stupňov hrúbky mletia a šesť medzistupňov (dokopy teda 13). Pomocou jemnejšieho mletia dosiahnete vo všeobecnosti vyššiu extrakciu. Hrubšie namletá káva naopak kladie vode menší odpor a má za následok nižšiu extrakciu. Stupnica mlynčeka Eletty Explore je dostatočne presná a jemná na to, aby ste nápoj dokázali vyladiť do detailov.

Pozor! Hrúbku mletia upravujte len počas chodu mlynčeka. Predídete tak jeho poškodeniu. Zmena hrúbky mletia sa však neprejaví hneď v nasledujúcom nápoji. V mlynčeku stále ostávajú čiastočky namleté na predošlú hrúbku mletia. Práve preto je dobré pripraviť minimálne dva ďalšie nápoje, kým definitívne uvidíte, ako sa zmena hrúbky mletia prejavila vo vašom výslednom nápoji. 

Môj tip k úprave parametrov

Pri zmene hrúbky mletia vzniká viac odpadu, keďže výsledok sa prejaví až po niekoľkých pokusoch. Preto tento parameter odporúčam využívať pre väčšie zmeny vo vašom nápoji a malé nedostatky dolaďovať zmenou ostatných parametrov. 

De'Longhi Eletta Explore - nastavovanie hrúbky mletia

Drobnejšie nedostatky v chuti vašej kávy následne dokážete vyladiť hneď niekoľkými spôsobmi:

 1. Úpravou vstupnej dávky kávy (Dose) pomocou nastavenia intenzity kávy či už v aplikácii, alebo priamo na ovládacom paneli kávovaru Eletta Explore
 2. Zmenou pomeru vstupnej dávky a objemu výsledného nápoja (Brew Ratio) pomocou programu MY
 3. Úpravou teploty vody v nastaveniach kávovaru

Pri nastavovaní kávy máte dve možnosti:

 1. Trúfnete si a budete vykonávať jednotlivé úpravy podľa vlastného uváženia
 2. Necháte si poradiť od technológie Bean Adapt. 

V oboch prípadoch sa však môžete prepracovať ku skvelému nápoju. Eletta Explore zvláda svetlé aj tmavé praženia rovnako na výbornú. So správnym receptom sa vaše espresso hravo priblíži espressu, ktoré si môžete dať kaviarni. Len sa nebojte experimentovať a trpezlivo trénujte.

Svetlejšie vs. tmavšie kávy

Svetlejším kávam sa viac hodí väčší pomer vody k vstupnej dávke kávy. Acidita, ktorú tieto kávy obsahujú, bude oveľa príjemnejšia a káva bude pôsobiť sladšie. K zvýšeniu extrakcie svetlých káv vám okrem toho pomôže vyššie teplotné nastavenie a jemnejšie mletie.

Naopak, tmavšie praženia lepšie vyniknú pri menšom pomere a nižších teplotách extrakcie. Horkejšie chute kávy tak budú menej výrazné a káva bude znovu pôsobiť sladšie.

espresso z De'Longhi Eletta Explore

Ako na Eletta Explore vykonávať manuálne úpravy?

Ak ste sa kávu rozhodli nastaviť sami a upravujete ju manuálne, k úprave teploty extrakcie sa dostanete cez menu nastavení. Úpravu použitej vstupnej dávky môžete vykonať pri každom nápoji cez tlačidlo +. Výsledný objem nápoja je možné upraviť cez program MY. K programu MY sa rovnako dostanete cez možnosť +. Pomocou programu MY dokážete nastaviť vstupnú dávku kávy a výsledný objem nápoja. A to veľmi jednoducho. Po začatí extrakcie vás kávovar vyzve k tomu, aby ste extrakciu manuálne stopli v momente, kedy nápoj dosiahne vami požadovaný objem. V tomto procese odporúčam použiť váhu alebo pohárik s objemovou stupnicou. Vami nastavené parametre sa následne uložia a nasledujúce nápoje pripraví kávovar presne podľa nich. Ak však začnete používať inú kávu, alebo sa vaša káva začne chovať inak, odporúčam ju nastaviť znovu. Každej káve sa hodí trochu iný recept a nastavenie.

Okrem klasického espressa a espressa Soul si však pomocou Eletty Explore môžete pripraviť aj dvojité espresso a Doppio+. Doppio+ je program s najvyššou možnou vstupnou dávkou kávy, akú Eletta Explore používa. Vstupná dávka Doppia+ je fixná a pohybuje sa okolo 15 gramov. Vy tak viete upravovať ostatné parametre a dosiahnuť dvojité espresso s najlepšou textúrou a najplnším telom a chuťami. 

Eletta Explore a Cold Brew

Áno, čítate správne. Aj váš domáci automat dnes zvládne pripraviť cold brew. Eletta Explore disponuje technológiou studenej extrakcie. Studená extrakcia prebieha za pomoci pomalého prietoku chladnej vody kávovým pukom pri nižšom tlaku. Celým priebehom extrakcie vás kávovar, tak ako aj pri iných nápojoch, prevedie. V prvom kroku vás vyzve k vloženiu kociek ľadu do pohára. Následne vám dá na výber dve možnosti intenzity nápoja. Klasické cold brew alebo intenzívnejšie cold brew pre plnšiu chuť. Priznám sa, že som bol prvotne trochu skeptický. Cold brew pripravenému za pár minút som nedával veľké šance. Realita ma však prekvapila. 

Vyskúšal som pripraviť cold brew hneď z niekoľkých rôznych zrniek a všetky nápoje boli veľmi chutné a osviežujúce. Na základe mojich skúseností odporúčam pripravovať svetlejšie pražené kávy na nižšom stupni intenzity a jemnejšom mletí. Menšia vstupná dávka kávy tak zabezpečí to, že zo svetlejších zŕn dostanete viac chutí. Pre správnu extrakciu väčšieho množstva svetlo praženej kávy je potrebné veľké množstvo energie. Intenzívne cold brew zo svetlejších roastov vo výsledku pôsobilo menej vyvážene ako klasické. Klasické cold brew zo svetlých zŕn naopak pôsobilo vyvážene, komplexne a chutne.

cold brew pripravené na De'Longhi Eletta Explore

Pri tmavších roastoch odporúčam presný opak. Intenzívne cold brew pripravené na hrubšom stupni mletia pôsobilo plnšie a sladšie ako klasické. 

Z veľkej časti ide o osobné preferencie, ale ja, ako milovník ovocných káv, som využíval cold brew z ovocných, svetlých káv ako samostatný nápoj bez akéhokoľvek dochucovania či miešania s ďalšími surovinami. Cold brew z tmavšie pražených káv som zase využíval ako základ pre ľadové mliečne nápoje, nápoje s tonicom, či nápoje s ovocnými šťavami. Pre inšpiráciu vám aplikácia Coffee Link v spojení s nápojom Cold brew to mix poskytne hneď niekoľko receptov na drinky pripravené na báze cold brew.

Ľadové mliečne nápoje

Ďalšou zo zaujímavých schopností Eletty Explore je príprava studenej mliečnej peny. Pre napenenie mlieka za studena je určený samostatný napeňovací systém Latte Crema Cold (bielej farby). Studená mliečna pena je súčasťou hneď niekoľkých mliečnych nápojov, ktoré má Eletta Explore vo svojom repertoári. 

De'Longhi Eletta Explore s LatteCrema Cool systémom

My sme si doma obľúbili najviac dva z nich. Ľadové cappuccino a cold brew cappuccino. Doteraz sme sa s napeňovaním studeného mlieka doma vôbec nehrali. Ak sme sa rozhodli pripraviť ľadovú mliečnu kávu, jednoducho sme naliali espresso a mlieko na ľad a drink bol hotový. Studená mliečna pena z modelu De’Longhi Eletta Explore však posunula naše ľadové mliečne nápoje na inú úroveň. Pena je estetická, neobsahuje veľké bublinky a nápoju dodáva príjemnú štruktúru. 

Množstvo peny dokážete regulovať pomocou nastavenia na napeňovacom systéme. V prípade studeného napeňovania odporúča De’Longhi, a tak isto aj ja, použiť mlieko s nižším obsahom tuku alebo rastlinné alternatívy. Je už len na vás, aké množstvo kávy a mlieka preferujete a ktorý nápoj si obľúbite vy. 

LatteCrema Hot a LatteCrema Cool od De'Longhi

Karafové nápoje

Toto je ďalšia funkcia Eletty Explore, voči ktorej som bol prvotne skeptický, no zamiloval som si ju. Eletta Explore totižto zvláda pripraviť nápoje väčších objemov hneď pre niekoľkých ľudí. Ide o akýsi väčší “batch” kávy, ktorú Eletta Explore pripraví za pomoci extrakcie niekoľkých kávových pukov po sebe. Ja som túto funkciu využíval hlavne pri príprave väčšieho množstva cold brew. Princíp je jednoduchý. Eletta Explore vám dá na výber, koľko dávok cold brew chcete pripraviť, vy pod výpust kávovaru vložíte väčšiu nádobu a Eletta Explore v priebehu niekoľkých minút vyextrahuje požadované množstvo kávy. V podstate niekoľkokrát po sebe vyextrahuje stále nový kávový puk a pripraví niekoľko dávok nápoja do jednej väčšej nádoby. Vy tak nemusíte pri kávovare stáť a zakaždým spúšťať extrakciu odznova. Stačí vložiť ľad do pohárov a servírovať. Ideálne v prípade návštev, či rodinných posedení. 

De'Longhi Eletta Explore - vytekajúce cold brew

Favorites/Obľúbené nápoje a profily

De’Longhi Eletta Explore je schopná pripravovať množstvo kávových nápojov, jej menu je rozsiahle a niekedy mi trvalo fakt dlho prepracovať sa k požadovanému nápoju. Existuje však spôsob, pri ktorom nemusíte každé ráno listovať dlhým radom nápojov, kým sa dostanete k tomu svojmu. Eletta Explore ponúka možnosť vytvorenia osobných profilov. 

Takže keď vás je v domácnosti viac, až štyria z vás si vedia vytvoriť svoj vlastný profil so svojím menom a vlastnou farbou. Následne dokážete medzi jednotlivými profilmi veľmi jednoducho a svižne prepínať. Pre každý profil si jednotliví členovia domácnosti môžu ukladať svoje obľúbené nápoje. Stačí zvoliť možnosť srdiečka pri nápoji, ktorý chcete uložiť ako obľúbený. Nápoj sa tak bude zobrazovať v záložke Favorites (Obľúbené nápoje). Po tom čo stlačíte dotykové tlačidlo Favorites, sa vám na obrazovke zobrazí len skupina vašich obľúbených drinkov. Vy tak nemusíte listovať siahodlhým zoznamom nápojov.

Osobné profily však ukrývajú ešte jednu nemenej dôležitú funkciu. Eletta Explore si zapamätá jednak vaše obľúbené nápoje, ale aj recepty, ktoré jednotlivým členom domácnosti najviac vyhovujú. Ak má teda váš príbuzný radšej cappuccino s výraznejšou chuťou kávy a zvolil si recept s vyššou intenzitou, tento recept si môže uložiť ako predvolený pre jeho profil. Váš profil to však neovplyvní. Ak si vy uložíte recept s nižšou intenzitou, stroj vám ho pripraví presne podľa vašich predstáv. Samozrejme, ak dotyčný zmení mletie, pravdepodobne dôjde ku konfrontácii 🙂

De'Longhi Eletta Explore

Kávovar do každej rodiny a do každého počasia

Počas testovania kávovaru De’Longhi Eletta Explore ECAM450.65.G k nám prišli na návštevu moji rodičia. Ani jeden z nich však nie je konzument výberovej kávy (aj keď sa ich pomaly ale isto snažím prevrátiť na svetlú stranu). Mame som pomocou Eletty pripravil cappuccino a otcovi dvojité espresso. Oba nápoje z výberových, svetlejších zŕn. Obaja boli nadšení. A vtedy mi to doťuklo. Eletta Explore je rodinný kávovar. Všetky jej schopnosti a vlastnosti tomu nasvedčujú. 

S ľahkosťou zvláda komoditné, ale aj výberové kávy. Celým procesom prípravy vás prevedie, ale ak chcete, dá vám aj voľnosť, ktorú potrebujete. Osobné profily navyše poskytujú personalizáciu jednotlivých receptov, čo má za následok spokojnosť každého typu kávičkára. Ak je vaša domácnosť rovnako pestrá ako tá naša, Eletta je ideálny spoločník. Pripraví skvelé espresso či cold brew náročnému konzumentovi výberoviek a o minútku pripravuje výborný mliečny nápoj konzervatívnejšiemu konzumentovi.

Hneď, ako rodičia dopili svoje teplé nápoje, som ich donútil vyskúšať cold brew. Mama dostala ľadové cold brew cappuccino a otec samotné cold brew bez mlieka. Prehlásili, že presne toto by si dali počas letných horúčav. Vtedy mi v hlave zasvietila hneď druhá kontrolka. Eletta Explore nie je len stroj do každej rodiny, ale aj do každého počasia. Jej schopnosť pripravovať ľadové a za studena extrahované nápoje oceníte najmä v jarných a letných mesiacoch. Teplé nápoje vás zase zahrejú počas chladnejších mesiacov. Tak ako rýchlo vie Eletta meniť svoju tvár pomocou osobných profilov, takisto sa vie zmeniť zo spoločníka, ktorý vás zahreje, na spoločníka, ktorý vás schladí a osvieži.

Eletta Explore - produktová fotka

Test na rodičoch

Na rodičoch som vykonal ešte jeden malý test. Keď dopili svoj druhý nápoj, pôsobili síce trochu “prekofeínovane”, no rozhodol som sa pre finálnu skúšku. Dostali úlohu, pripraviť kávu pre mňa. Bez akýchkoľvek inštrukcií odo mňa to zvládli na prvý pokus, aj keď pracovali s Elettou poprvýkrát. Eletta je veľmi intuitívna, jednoduchá na ovládanie a celým priebehom prípravy kávy vás prevedie.

Ja som bol spokojný a teraz som veľmi zvedavý na vaše reakcie. Aká je vaša skúsenosť s De’Longhi Eletta Explore? Dajte mi vedieť v diskusii. Prípadne, keď máte akékoľvek ďalšie otázky, napíšte mi na Instagrame na @chlorofilip

Značky
Zobraz viac

Podobné články

5 Comments

 1. Dobry den,
  Vedeli by ste nam prosim poradit ?
  Zvazujeme kupu noveho kavovaru a rozhodujeme sa medzi radom Elettou Explore a PrimaDonna. Z toho co citam ma Eletta viac funkcii /napojov a paradoxne je lacnejsia. Vnimate nejaky rozdiel medzi obycajnym espressom z PrimaDonny a z Eletty ? Pripadne v com vidite vyhody Primadonny v porovnani s Elettou ?

  Dakujem

  1. Dobrý deň,

   pred pár dňami som riešil rovnakú dilemu, či kúpiť Elletu Explore alebo PrimaDonnu. Nakoniec som sa rozhodol pre Elletu Explore a som viac než spokojný. Pijem hlavne espresso, konkrétne Espresso Soul a je to perfektné. PrimaDonna má myslím elektrický oceľový mlynček, kdežto Elleta má kónický s manuálnym nastavením, ale určite neurobíte chybu kúpou Ellety, pretože chuť Espressa je dokonalá, máte možnosť pripraviť oveľa viac nápojov a ušetríte peniaze. Ešte odporúčam vziať verziu 65, nie tú najnižšiu 55, pretože tá nemá Wifi a nedokáže pripraviť všetky druhy nápojov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close