Kávovary

Recenzia De’Longhi Magnifica Start: Kávovar do každej domácnosti

Kávovar pre bežného človeka. Pre široké publikum. Kávovar do každej domácnosti. Vstupná brána do veľkého sveta kávy. To sú slová, ktoré sa mi počas testovania automatického kávovaru De’Longhi Magnifica Start najčastejšie tisli do úst. Je to kávovar, ktorý možno nie je pre top 2 percentá najväčších kávových nadšencov, ale zvyšných 98 percent publika a zástupcov širokého ľudu si vďaka nemu určite príde na svoje.

Ako kávový bloger mám to šťastie, že ochutnávam veľa rôznych káv. Slovenské pražiarne mi posielajú svoje novinky, ktoré som si v priebehu posledného roka pripravoval na mnohých špičkových kávovaroch. Navštívil som aj veľa kávových festivalov a viem, čo z kávy dokáže dobrá mašina dostať. Magnifica Start sa profesionálnym kávovarom samozrejme nevyrovná, ale to ani nie je jej úlohou. Má spríjemniť život bežným ľuďom, pre ktorých káva nie je najdôležitejšia vec na svete, ale v ich rebríčku je aj tak veľmi vysoko. A to rozhodne dokáže.

De'Longhi Magnifica Start
Toto je oficiálna produktová fotka kávovaru Magnifica Start z dielne De’Longhi. Pekný stroj, všakže?

Kávy, ktoré nám chutili

Ja som v tomto automatickom kávovare vyskúšal približne desať káv z rôznych slovenských pražiarní a pochutnal som si jednak na čokoládových espressách, ako aj na ovocných a acidných kávach. Viem, že automaty zvyknú za pomerne krátku extrakciu vytiahnuť z káv dosť veľa ovocnosti a acidity, ale mne to tak jednoducho vyhovuje. Tento stroj nám vydával kávy, ktoré nám chutili. Síce neboli také husté a možno olejnaté ako z páky za niekoľko tisíc eur, avšak toto nie je profi stroj. Jeho úlohy sú iné.

Ako som spomínal v prvých vetách, je to kávovar pre bežného človeka, kávovar do každej domácnosti a je to vstupná brána do veľkého sveta kávy. Keď doma ešte nemáte automatický kávovar a kávu si pripravujete napríklad v koťogu, prípadne si ju zalievate na „turka“ alebo ste fanúšikom „nesky“, ani neváhajte a kúpte si tento stroj. S úplne čistým svedomím môžem povedať, že je to kávovar, vďaka ktorému dokážete spoznávať rozmanitosť a rôznorodosť kávového sveta.

Aké nápoje ponúka De’Longhi Magnifica Start?

De’Longhi Magnifica Start vám ponúkne základné typy kávových nápojov, ktoré sú nazvané ako Espresso, Coffee a Doppio+. Všetky som si ich vyskúšal spraviť s defaultným továrenským nastavením a odfotil som ich. Na priloženej fotke ich nájdete v spomínanom poradí zľava.

espresso coffee a doppio z DeLonghi Magnifica
Zľava Espresso, Coffee a Doppio+ podľa továrenských nastavení.

Vy sa však vôbec nemusíte držať daných továrenských nastavení a potešilo ma, že sa s nimi viete hrať. Espresso je prednastavené na výdaj približne 40 mililitrov nápoja, ale vy si ho viete nastaviť na 20 až 80 mililitrov. Coffee vydáva okolo 180 mililitrov, ale viete ísť do 100 až 240. Nuž a Doppio+, čo je vlastne dvojnásobné espresso (využije to 15 gramov kávy), je prednastavené na 120, ale hýbať sa tu viete od približne 80 do 180 mililitrov.

Keď máte radšej hustejšiu a olejnatejšiu kávu, choďte do menšieho množstva vody. Alebo ste skôr fanúšikmi vodnatejšieho nápoja? V tom prípade postupujte opačne. Určite si však vyskúšajte oba extrémy a nájdete to pravé orechové presne pre vás. Teda to pravé kávové.

Long, Americano, x2, intenzita

Súčasne by som chcel dodať, že niektoré modely De’Longhi Magnifica ponúkajú aj nápoje zvané Long (predvolené množstvo cca 160 ml, hýbať sa viete od 115 do 250 ml) a Americano (predvolené množstvo espressa 40 ml, hýbať sa viete od 20 do 180 ml, plus cca 110 ml vody, hýbať sa viete od 50 do 300 ml).

A aby toho nebolo málo, na automatickom kávovare sa nachádza aj tajomné tlačidlo x2. To vám všetko spomínané urobí dvakrát, takže ak chcete espresso pre seba a manželku, položte pod výdajnú trysku dve šálky.

Pri všetkých nápojoch si navyše viete navoliť intenzitu. Tu sa ponúkajú možnosti jedného, dvoch alebo troch zrniek, prípadne možnosť mletej kávy. Pri Espresse tak Magnifica využije 6 až 11 gramov kávy, pri Coffee 8 až 14 gramov, pri Doppio+ 15 gramov, pri nápoji Long urobí dve samostatné mletia po 5 až 9 gramov kávy a pri Americane si vezme 6 až 11 gramov kávy.

kávovar De'Longhi Magnifica Start

Ako nastaviť zmenu vydaného množstva nápoja?

Keď som kávovary De’Longhi začínal testovať, tak som o možnosti nastavovať množstvo nápoja vôbec nevedel. Viem, je to len a len moja chyba, ale aj tak to tu spomeniem. Nie ste na tom náhodou podobne? Čítali ste pozorne návod na použitie? Viete o tom, že aj keď ide o automat, viete si tieto veci nastavovať? Ak nie, v rýchlosti vám to vysvetlím.

Ak chcete zmeniť defaultné množstvo nápoja v šálke, na niekoľko sekúnd podržte stlačené tlačidlo týkajúce sa nápoja, ktorý chcete naprogramovať. LED daného nápoja začne rýchlo blikať, čo je pre vás signál, že ste v režime programovania. Spustí sa výdaj nápoja a potom je to len na vás. Po dosiahnutí požadovaného množstva kávy v šálke opäť stlačte tlačidlo nápoja; výdaj sa preruší a proces sa uloží do pamäte. Kávovar bude od daného okamihu opakovať nastavený proces.

Tu je za mňa dôležité všetko si vážiť, prípadne používať pohárik s mierkou, aby ste vedeli, koľko mililitrov nápoja vám natieklo. Ja som si prednastavenú hodnotu z približne 40 mililitrov zmenil na 24 mililitrov. Dostal som nápoj s veľmi peknou konzistenciou, s ktorým som bol ozaj spokojný. A keď som k tomu pridal najvyššiu intenzitu, teda najvyššiu gramáž spotrebovanej kávy, a pohral sa aj s nastavením teploty (áno, aj toto sa tu dá robiť), vyšla mi fantastická káva. Od tejto cenovej relácie kávovaru som to ani náhodou nečakal. Kliknite si na Magnifica family a nájdete aktuálne ceny.

Myslite aj na to, že kvalitná káva dokáže robiť zázraky. Ak do kávovaru sypete niečo prepražené a extrémne horké, nikdy vám nič chutné nevydá. Ani keby stál niekoľko tisíc eur.

De'Longhi Magnifica Start v centrále Blogu o káve
Tento konkrétny kúsok sme testovali u nás doma. Profi fotkám sa nevyrovná, ale kávu robil možno lepšiu 🙂 Na tlačidlovej časti má ešte ochrannú fóliu.

Mlynček De’Longhi Magnifica

V kávovare som vyskúšal viacero rôznych káv a v podstate pri všetkých som sa musel hýbať pri veľmi jemnom mletí. Nebolo to úplne ideálne, pretože káva mi zväčša aj tak pretiekla pomerne rýchlo. Po zmenšení vydaného množstva na 24 mililitrov a pri nízkej intenzite nápoja (6 gramov kávy) to bol miestami ozaj šprint. Osobne by som privítal, ak by mlynček kávu dokázal pomlieť ešte jemnejšie a podarilo by sa mi tak predĺžiť extrakciu. Espresso by bolo lepšie.

Vyslovím však domnienku, že v tejto cenovej relácii by to asi nebolo možné. Chcelo by to kvalitnejší mlynček a následne by bolo potrebné vyvinúť väčší a konzistentnejší tlak, vďaka ktorému by stroj cez puk vôbec dokázal pretlačiť kávu. Predpokladám, že výrobcovia asi nemali veľmi na výber a tento mínus je akoby daňou za to, že sme do kávovaru neinvestovali viac peňazí. Chcelo by to totiž niečo väčšie, silnejšie a robustnejšie, čo by bolo zároveň aj drahšie. Ako som však už párkrát spomenul, pre široké publikum bežných ľudí je takýto kávovar úplne postačujúci.

Pri najjemnejšom mletí som občas narazil aj na problém. Keď som dal najvyššiu intenzitu kávy, teda najvyššiu gramáž, tak sa v kombinácii s najjemnejším mletím kávovar trápil. Espresso len prekvapkávalo a obávam sa, že sa v puku urobili kanáliky. Už tam bolo jednoducho veľa kávy a tento stroj na to nie je stavaný. Ja mu to však odpúšťam a ako som spomínal, v tejto cenovej relácii nemôžeme chcieť viac. Ak sa vám stane niečo podobné, radšej znížte intenzitu alebo mletie posuňte na dvojku. Vo využívaní ostatných stupňov mletia nevidím veľký význam.

násypník na zrná De'Longhi Magnifica
Týmto kolieskom sa nastavuje hrúbka mletia. Do násypníka inak nedávajte také veľké množstvo kávy. Nasypte tam len toľko, koľko spotrebujete v daný deň… inak zbytočne zvetráva.

Upozornenie: kolieskom nastavovania hrúbky mletia točte len počas mletia.

Mlieko a mliečny systém De’Longhi Magnifica

Pre prípravu mlieka využijete tlačidlo Steam, ktoré sa nachádza po boku tlačidiel vyvolávajúcich prípravu kávových nápojov. Stlačíte ho a otočným kolieskom môžete ovládať intenzitu vydávanej pary.

Celý proces prípravy mliečnej peny si musíte natrénovať a chce to trochu cviku. Potrebujete chladené mlieko s približne 3,5-percentným obsahom tuku a ideálne oceľovú kanvicu (De’Longhi ju má v ponuke), z ktorej sa bude spenené mlieko dobre nalievať. Dýzu kávovaru vložte do mlieka len tesne pod jeho povrch, po chvíli ju posuňte aj hlbšie. Vytvoríte tak vírenie, ktoré sa postará o zmenu textúry mlieka. Správny okamih ukončenia procesu je na vás, ale mali by ste sa dostať na približne 65 až 70-stupňovu teplotu mlieka.

Tipov a trikov pre prípravu dokonalej mliečnej peny je veľa. Mne osobne sa veľmi páči video, ktoré prikladám. Ak náhodou neviete po anglicky, odporúčam preklad automaticky generovaných titulkov.

Čistenie kávovaru De’Longhi Magnifica

Túto tému som detailne rozobral v článku zasvätenom hygiene kávovarov. Nájdete v ňom množstvo cenných rád a tipov odborníka, ktoré vám určite pomôžu.

Pri automatickom kávovare De’Longhi Magnifica Start si okrem samozrejmých vecí ako vysypanie a vyčistenie nádobky so zvyškami kávy či vyliatie odkvapkávacej misky dajte pozor aj na hygienu jednotky vylúhovača miestami označovanej aj ako sparovacia jednotka. Dvierka vylúhovača nájdete za nádržkou s vodou: treba ho vybrať, na päť minút vložiť do vody a následne opláchnuť pod tečúcou vodou. Nepodceňte to, je to nevyhnutnosť.

Návod, ako vybrať jednotku vylúhovača, nájdete tu:

Dbať treba aj na pravidelné prečistenie nádržky na vodu, v ktorej sa takisto môže ukladať veľa baktérií. Nerobte to len tak, že vodu po žiadosti kávovaru doplníte. Nádobku vždy premyte a naplňte čerstvou vodou. Určite odporúčam čistiť aj zásobník zrnkovej kávy, a to aspoň handričkou, ktorá pomôže odstrániť zvyšky nečistôt či olejov.

Samozrejmé je aj čistenie napeňovača mlieka, respektíve vydávača pary. Čistiť ho treba po každom použití, aby sa zabránilo usadzovaniu zvyškov mlieka alebo upchatiu. Jednak cez neho treba nechať vytiecť trochu vody, následne nechať vychladnúť a vybrať trysku/dýzu. Treba sa postarať o to, aby nebola zapchatá.

Viac informácií o týchto záležitostiach nájdete v návode na obsluhu. Určite ho len tak nezaložte a najskôr si ho detailne preštudujte. Veľmi vám to uľahčí život.

Ďalšie informácie o De’Longhi Magnifica

Potešilo ma, že ako bonus som v balení tohto kávovaru našiel odvápňovací prípravok De’Longhi. Ušetrilo mi to niekoľko eur a prípravok mi vystačí na päť použití.

Zaujal ma aj tzv. reakčný prúžok „Total Hardness Test“, ktorý dokáže odmerať tvrdosť vody vo vašej domácnosti. Nastavenie tvrdosti vody môže podľa výrobcu pomôcť znížiť frekvenciu odvápňovania. Reakčný prúžok ponorte do pohára s vodou na približne jednu sekundu, následne ho vytiahnite a zľahka ním potraste. Asi po jednej minúte skontrolujte, koľko štvorčekov červenej farby sa vám na prúžku zobrazilo. Jeden štvorček je nízka tvrdosť, štyri štvorčeky sú vysoká tvrdosť. Následne si podľa toho viete kávovar nastaviť.

De’Longhi okrem toho ponúka možnosť dokúpiť si značkový zmäkčovací filter vody. Jeho nasadenie aktivujete v nastaveniach a kávovar si potom sám vyžiada jeho výmenu. Možno ho používať maximálne dva mesiace a vymeniť ho treba aj vtedy, keď sa tri týždne nevyužíval.

Záver

Na záver by som zvolil tie isté slová, ktoré som použil už na začiatku. Je to kávovar pre bežného človeka. Pre široké publikum. Kávovar do každej domácnosti. Vstupná brána do veľkého sveta kávy. Presne tieto slová sa mi počas testovania De’Longhi Magnifica Start najčastejšie tisli do úst.

A aká je vaša skúsenosť s automatickým kávovarom De’Longhi Magnifica Start? Dajte mi vedieť v diskusii alebo na Instagrame @ladislavkiraly.

De'Longhi Magnifica Start kávovar do každej domácnosti
Aha, Magnifica Start je k dispozícii napríklad aj v takejto bielej farbe.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

4 Comments

  1. Absolútne sa nedá stihnúť manuál v slovenčine. Urobiť odvapnenie stroja hotová maturita. Ani video návody a no manuál nepomohli.

  2. Nastavenie stroja aj podľa návodu je hotová maturita. Je to veľmi náročné, nevieme odhadnúť aké množstvo kávy je optimálne, aby nebola silná ani slabá. Niekedy je tichý a inokedy zase veľmi hlučný. Ešte než stihnem vybrať možnosť “latte” začne z ničoho nič svietiť červený trojuholník a hot water, čo podľa návodu znamená, že niečo nie je v poriadku s nádržkou na vodu, ktorú 3x skontrolujem a kontrólky stále svietia, pomôže až úplné vypnutie z elektriky. Za mňa veľmi náročný na nastavenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close