Recenzie káv

Recenzia DM kávy Caffé Crema: Lahôdka pre sebatrýzniteľov

Názov spoločnosti dm drogerie má medzi zákazníkmi cveng. Je to populárna značka, v ktorej priestoroch možno rýchlo nakúpiť drogistický tovar. Neviem, či kvalitný, lebo do tejto oblasti teda nevidím, ale vždy som si myslel, že áno. Podobne pravdepodobne zmýšľa väčšina zástupcov írečitého ľudu. No a keď DM predstavila vlastnú kávu, prenieslo sa toto vnímanie aj na ňu. Je však skutočne dobrá a stojí za nákup? Toto je recenzia DM kávy.

Na úvod prezradím, že DM kávu typu „espresso“ som ochutnal už minulý rok. Bola strašne zlá, čierna a olejnatá, extrémne nechutná. Veril som, že sa k tejto skúsenosti nikdy nebudem musieť vrátiť, ibaže pred rokom sme ešte nemali recenzný bodovací systém, a tak vlastne nevieme, kde by sa tá káva umiestnila v porovnaní s ostatnými.

Napokon sme sa rozhodli, že do kávy „Espresso“ už nepôjdeme a zakúpili sme verziu „Caffé Crema“. Blbé bolo to, že mali len kilovku. Našťastie nestála extrémne veľa peňazí a vysolili sme za ňu „iba“ 12,95€. Iba som dal pre istotu do úvodzoviek, lebo za toľko tá káva nestála. Ale o tom potom.

Recenziu DM espresso z minulého roku nájdete po kliknutí na túto vetu.

DM káva Caffé Crema - zrná

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava.

Náš tip: pozrite si zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková 2/25

Zrná

Otvorenie balíčka bolo ako otvorenie Pandorinej skrinky. V balíku nás čakali olejnaté zrná „všeho“ druhu. Arabika od DM už na prvý pohľad patrí medzi najtmavšie napražené kávy z nášho rebríčka. Zrná sme vysypali na stôl a začali triediť. Našli sme fakt veľké množstvo rozlámaných zŕn, defektných zŕn, zŕn s čiernymi škvrnkami na povrchu a zŕn s dierkami od (pravdepodobne) škodcov.

recenzia DM kávy Caffé Crema - poškodené zrná

Aróma

Ako môže voňať káva pražená tak tmavo? Začmudene, dymovo, drevito. Aróma aj napriek veľmi tmavému praženiu nepôsobila príliš ostro a hodnotíme ju ako jednu z mála, ak nie jedinú, svetlú stránku tejto kávy.

Cupping

Pri cuppingu sme znechutene krivili ústa, vydávali pazvuky a bezmocne rozhadzovali rukami a cuppingovými lyžičkami. Oleje, ktoré sa pražením dostali na povrch zŕn a neskôr zoxidovali, dodali káve veľmi, ale že veľmi vysokú horkosť. Horkosť zaplavila celé ústa úplne rovnako na všetkých teplotných stupňoch. Kvôli vysokej horkosti sme v káve neboli schopní nájsť iné chuťové prvky. Káva pôsobila ťažko a dochuť bola nekonečne horká.

Espresso

Od cuppingu sme sa presunuli k nastaveniu receptu na espresso. Snažili sme sa všemožne, no nepodarilo sa nám dosiahnuť výsledok, pri ktorom espressu nedominovala nepríjemná a silná horkosť. Ani pri krátkom čase extrakcie a nízkej teplote sme z kávy nevytiahli žiadne sladké tóny. Paradoxne, pri nízkych extrakciách už káva netvorila žiadnu cremu, ktorú má priamo v názve. A práve vtedy chutila najmenej horko a najmenej ohlušujúco.

DM káva Caffé Crema - espresso

Celkové hodnotenie

Caffé Crema od DM vystihujú dve veci: Nekvalitné a defektné zrno a príliš tmavý stupeň praženia. Aj napriek bio kvalite, ktorú DM sľubuje, pochybujeme o zdravosti konzumácie takejto kávy. Káva by mala človeku zlepšiť deň, arabika od DM nám ho pokazila.

Detailné body: aróma 1 – acidita 0 – telo 0,5 – dochuť 0 – celkový dojem 0,5.

Ladislav Király 1,5/10

Už otvorenie obalu kávy DM Caffé Crema naznačilo, že sa dostanem do oblasti, v ktorej som dávno nebol. Niekde veľmi blízko pekelnej brány. Zrná pôsobili extrémne tmavo a vyvolávali dojem uhlíkov dláždiacich cestu niekam do diablovej komnaty. Približne tak aj smrdeli.

Áno, bezostyšne používam slovo „smrdeli“, lebo žiadne iné mi v súvislosti s aromatickým obsahom tohto balíčka neprichádza na um. A to pritom viem, že DM káva označená ako Espresso je ešte horšia. Mal som tú česť ochutnať ju v minulom roku a napísal som, že je to „totálna kávová tragédia“. Link na článok som dal už vyššie.

Späť k recenzii DM kávy Caffé Crema. Zrná sú veľmi tmavé a mastné. Už z tohto je zrejmé, že nemôžu ponúknuť nič zaujímavé, pretože dlhé praženie v nich všetko zabilo. Napriek tomu však medzi nami existujú sebatrýznitelia, ktorí takéto lahôdky vyhľadávajú. Dúfam však, že ich postupom času bude čoraz menej, dajú na moje slová a ochutnajú ako má chutiť poriadna káva.

Z kávy od DM som si spravil niekoľko espress. Viem, že slovo „niekoľko“ vyznie tak, akoby som sa sám zaradil medzi tých sebatrýzniteľov, ale ja som len jednoducho chcel pochopiť, či sa z toho pri rôznych nastaveniach dá dostať niečo pitné. Teraz už viem, že nedá.

DM káva Caffé Crema - poškodené zrnko

Káva páchla, bola nechutne horká a zanechávala veľmi nepríjemnú dochuť. Tá horkosť vo mne otupila akúkoľvek šancu na to, že by som mohol pocítiť niečo iné. Ibaže stále to nie je to najhoršie, čo môže kávový svet ponúknuť, pretože Espresso z dielne DM bolo horšie.

Káve DM Caffé Crema udeľujem 1,5 bodu.

Transparentnosť 1,5/5

O káve nevieme takmer nič. Za to, že informujú aspoň o stopercentnej arabike, by sme udelili jeden bodík. No a za to, že informujú aj o pôvode z Peru, Hondurasu a Papuy Novej Guiney, prideľujeme ešte pol boda. Je to veľmi málo a takéto informácie absolútne nepostačujú, avšak stále je to o niečo lepšie ako väčšina ostatných supermarketových káv.

Pomer cena/kvalita 1/5

Cena 12,95€ za kilo je oproti väčšine ostatných káv prijateľná. Horšie je to už s kvalitou. Ide o kávu veľmi nízkej kvality, ktorá neponúka v podstate žiadny chuťový zážitok. Lacné zelené zrno bolo výrazne prepražené.

Najférovejšie bude v tomto prípade udeliť jeden bod. Nula to byť nemôže, pretože sme mali aj podobné zlé alebo horšie kávy, ktoré však stáli viac.

Dizajn obalu 1/5

V hlasovaní, ktoré som opäť realizoval prostredníctvom instagramového konta @ladislavkiraly, to najskôr vyzeralo na dva body. Neskôr sa však vývoj zmenil a začali pribúdať mnohé nižšie hodnotenia. Najčastejšie sa tak napokon vyskytla jednotka a presne toľko bodov udeľujeme.

recenzia DM kávy Caffé Crema - obal

Celkové hodnotenie 7/50

Záver

Recenzia DM kávy Caffé Crema ukázala, že keď sa vám náhle minie káva a vy sa pokúsite nahradiť ju kávou z DM, rýchlo si to rozmyslite. Ide totiž o podradnú kvalitu, ktorá neulahodí ani priemerne zdatnému kávičkárovi. Zachytili sme však aj informáciu o tom, že na pultoch DM by sa mali objaviť aj kávy zo slovenských pražiarní. A tie budú rozhodne lepšou voľbou ako DM espresso či DM caffé crema.

Kde v recenznom rebríčku sa nachádza recenzovaná DM caffé crema? Poďte to zistiť. Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

5 Comments

 1. Dobry den, mna by zaujimal Vas nazor na kavu DM BIO Espresso de Peru. Je to lepsia a hlavne zdravsia alternativa? Dakujem pekne za odpoved
  Jozef

  1. Dobrý deň prajeme. Slovu BIO by sme neprikladali veľký význam. Drvivá väčšina výberových káv sú tiež bio, ale malí farmári, ktorí produkujú výberovku, nemajú na to, aby si kúpili certifikát. Vzhľadom na cenu tejto kávy od DM (4,35€ za 250 gramov) je zrejmé, že ide o kávu nízkej kvalitatívnej triedy. Je možné, že to bude lepšia káva ako tá, ktorú sme testovali, lebo je pomerne ťažké nájsť niečo horšie 🙂 Všeobecne by sme však kupovanie kávy v takýchto reťazcoch neodporúčali. Oni to nerobia preto, aby k ľuďom dostali dobrú kávu, ale preto, aby zarobili. LK

   1. Dakujem velmi pekne za odpoved. Mna len zaujalo, ze na tejto kave ako jedinej je uvedeny povod a aj farma v Peru kde sa pestuje. A zaroven ma aj certifikaty Naturland a Fairtrade. Tak ci nahodou to predsa len nie je kava, ktora ma aspon aku taku kvalitu..?

    1. Sú to dobré znaky a fajn, že ste si ich všimli, lebo keď je tam uvedená dokonca aj farma, malo by to byť o level vyššie ako Caffé Crema. Len tá cena je veľmi nízka, za toľko reálne nie je možné kúpiť, upražiť a rozdistribuovať dobrú kávu. Ale tak asi budeme musieť ochutnať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close