Recenzie káv

Recenzia infúzovanej kávy od Alter-Nativ: Funky zázvor a výborný pomer cena/kvalita

Alter-Nativ Coffee je slovenská pražiareň kávy sídliaca v Novom Meste nad Váhom. Okrem praženia kávy sa venuje aj predaju kávového príslušenstva, dokonca predáva aj pražičky kávy a plní kávové kapsuly. Teraz sa prihlásila aj do prísnej recenzie Blogu o káve. Bol to správny krok alebo nie? To sa dozviete už o chvíľu.

Možno viete, možno nie, Alter-Nativ Coffee je aktuálne aj niečím na štýl slovenského zastúpenia Luku Ondrišáka, ktorý v Indonézii spolupracuje s farmármi a na Slovensko posiela top kávy. Preto je logické, že Alter-Nativ do recenzie prihlásil práve Lukovu kávu Indonesia Infused Ginger. Ako hovorí samotný názov, ide o kávu infúzovanú zázvorom.

Do labu Blogu o káve tento kúsok dorazil v pražení na espresso i na filter. Poďte zistiť, ako to dopadlo.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - espresso

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalu a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - hotová filtrovaná káva

Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 19,5/25

Zrná

V Alter-Nativ napražili túto zaujímavú kávu na dva rôzne stupne. Tmavší espresso roast je sfarbený do tmavohneda, svetlejší filter roast do svetlohneda. Na zrnách je vidieť experimentálne spracovanie a ich povrch je o niečo viac narušený, ako to je u tradičnejšie spracovaných káv. V balíku nenachádzame veľa defektných zŕn a kvalita zrna tak zodpovedá výberovej káve.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - zrná

Aróma

Vôňa kávy je veľmi výrazná. Prevláda v nej sladká čokoládovo-škoricová aróma s jemným zázvorovým a citrusovým podtónom. Pripravená káva (hlavne tá filtrovaná) k tomu veľmi pekne zavonia po citrónovej tráve.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - mletá káva

Cupping

Cuppovali sme obidva roasty. Espresso roast bol na cuppingu citeľne sladší, na všetkých teplotných stupňoch sa v chuti objavovalo perníkové korenie a čokoláda. Okrem toho sme v káve našli chuť zázvoru, ktorá sa na jazyku objavovala hlavne v dochuti. Za studena kávu osviežila limetková acidita. Filter roast je o niečo ovocnejší. Zázvor v ňom pociťujeme o niečo viac a vo väčšej miere nachádzame aj limetku a citrónovú trávu.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - cupping

Espresso a filter

Oba nápoje sú extrémne funky. Funky stránku však v tomto prípade netvoria silné fermentované chute, ale hlavne netradičný zázvor. Ten je na jazyku najvýraznejší hlavne po prehltnutí kávy. Espresso je dominantne sladké, perníkovo-čokoládové s výrazným zázvorovým záverom. Vo filtri sa vo väčšej miere objavuje limetka a citrónová tráva. Tie tvoria zaujímavý acidný prvok, ktorý skvelo ladí s ťažšími zázvorovými a perníkovými tónmi. Zázvor sa vo filtrovanej káve rovnako objavuje najviac po jej prehltnutí. Espresso aj filter majú ťažšie telo. Štruktúra espressa je až sirupová.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - hotová filtrovaná káva

Celkové hodnotenie

Spojenie zázvoru a kávy je pomerne netradičné, no rozhodne zaujímavé. Zázvor vytvára veľmi zaujímavú dochuť, ktorú si určite zapamätáte. Káva nie je prefermentovaná a jej chute sú vo vydarenom balanse. Odporúčame pre kávových experimentátorov, ale pokojne aj pre zvedavých začiatočníkov.

Body: aróma 4 – acidita 3,5 – telo 4 – dochuť 4 – celkový dojem 4.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - nalievanie filtrovanej kávy do šálky

Ladislav Király 8/10

Z Alter-Nativ Coffee nám do recenzie dorazila káva Indonesia Infused Ginger, ktorú na Slovensko pomáha z Indonézie exportovať Luka Ondrišák. Menovaný Slovák žije v ázijskej krajine už viac ako desať rokov a spolupracuje s mnohými farmármi. Spoločne experimentujú a táto káva je jedným z výsledkov.

Na stôl som si vysypal zrná praženia na filter i espresso a keď sa ocitli vedľa seba, boli si dosť podobné. Predpokladal som, že rozdiel vo farbe zŕn bude väčší (téme sa venujem v závere článku). Súčasne ma ovalila veľmi príjemná vôňa, čo sa však od kávy infúzovanej zázvorom dalo očakávať. Zrná boli pekné a bez defektov.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - praženie na filter a na espresso

Najskôr som si skúsil pripraviť kávu praženú na filter. Išiel som do svojej klasiky 20 gramov kávy, 300 ml vody nahriatej na 90 stupňov Celzia a 24 klikov na mlynčeku Comandante. Cez dripper mi to pretieklo skoro ako vodopád, takže pri druhom pokuse som zišiel na 18 klikov.

Vytiekla mi z toho vynikajúca káva, ktorá mi veľmi ulahodila. Dokonca o niečo viac ako Indonézia z Grand Roastery, ktorú sme mali v nedávnej recenzii a ktorú som dosť ospieval. Zázvor v mojom nápoji nebol extrémne výrazný a povedal by som, že len tak vykukoval niekde zozadu. Veľmi to kvitujem, pretože prehnane infúzované kávy veľmi nemusím.

Indonesia Infused Ginger od Alternativ - vľavo praženie na filter, vpravo na espresso

Po príprave filtra sa mi pred očami začalo ukazovať číslo 8,5, ale napokon toľko bodov nedám. Espresso, ktoré som si pripravil vzápätí, mi už sadlo o niečo menej. Keď je niekto z vás pripravený veľmi experimentovať a hľadá niečo uletené, tak smelo do toho. Pre konzervatívnejších kávičkárov táto káva s veľkou pravdepodobnosťou nebude.

Napokon som sa rozhodol udeliť 8 bodov. Je to vynikajúca káva a to, či niekomu sadne viac alebo menej, je len otázka osobných preferencií.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - filtrovaná káva

Transparentnosť

Transparentnosť je v kávovom svete veľmi dôležitá a pomáha odlíšiť výberovú kávu od komoditnej. Pri výberovej káve vieme o zrnách a ich spracovaní takmer všetko, pri komoditnej naopak nič. V tomto prípade ide celkom jednoznačne o tú prvú skupinu.

Zrná arabiky (1 bod) pochádzajú z indonézskeho (1 bod) ostrova Jáva, konkrétne z oblasti Argopuro od farmára Muhlisa (1 bod). Ide o odrody Red Cattura a Lini S-795 (1 bod) spracované inovatívnym procesom, v rámci ktorého boli 96 hodín anaeróbne macerované s divoko rastúcim zázvorom priamo z kávovej plantáže (1 bod).

Spracovanie tohto lotu, ktorý bol vypestovaný v nadmorskej výške 1 800 metrov nad morom, prebehlo v júli a auguste 2023. Detailnejší opis celého procesu nájdete na produktovej stránke kávy Indonesia Infused Ginger na eshope avcoffee.sk.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - obal zozadu

Pomer cena/kvalita 5/5

Výborná káva je na eshope avcoffee.sk aktuálne k dispozícii za 10,80€ (250 gramov), čo je vzhľadom na ponúkanú kvalitu vynikajúca hodnota. Ďalšie euro ušetríte vďaka uplatneniu zľavového kódu BLOGOKAVE10. V tomto prípade ide o ozaj unikátnu hodnotu aj preto, že káva pochádza od Slováka Luku Ondrišáka, ktorý v Indonézii spolupracuje s viacerými farmármi a spracovateľmi.

K pražiarni Alter-Nativ treba dodať, že z hľadiska pomeru cena/kvalita patria medzi to najlepšie na našom trhu. Keď chcete kúpiť kávu vynikajúcej kvality za doslova ľudovú cenu, poďte na avcoffee.sk a uplatnite zľavový kód BLOGOKAVE10. Kilovka Tanzánia Mwangobolo stojí 19,80 €, po uplatnení kódu pôjde ešte 1,98 € dole. Alebo Brazília Mantiqueira Mountains za 23 €? Kilovka! Neskutočné.

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - obal spredu

Dizajn obalu 5/5

O bodoch, ktoré pražiarne dostávajú za dizajn obalu, ste mohli rozhodovať na instagramovom konte @blogokave. Najviac z vás, konkrétne 38,9 %, sa rozhodlo pre päť bodov. Rovná tretina, teda 33,3 %, hlasovala za štyri body a 18,1 % za tri body.

Pražiareň Alter-Nativ teda za dizajn obalu dávame plný počet bodov.

Celkové hodnotenie 42,5/50

Indonesia Infused Ginger od AlterNativ - detailný pohľad na espresso

Rozdiel medzi praženiami

Keďže sa mi zrná praženia na filter i espresso zdali byť farebne dosť podobné, oslovil som pražiara Patrika Zahradského a opýtal som sa ho na to, ako praženie jednotlivých roastov vlastne prebieha.

„Medzi pražením na espresso a na filter je rozdiel v priebehu praženia a v developmente,“ povedal Patrik pre Blog o káve. „Filter sa praží na vyšších otáčkach a pri väčšom prietoku vzduchu. Koncová teplota je takmer rovnaká, ale rozdiel je v dĺžke developmentu. Na filter je dĺžka developmentu 9% a na espresso 23 až 25%. Koncová teplota je 196°C.“

Kávovníkové zrno sa počas pobytu v pražičke najskôr vysušuje, potom nasleduje tzv. Maillardova reakcia a prvý crack. Po tomto prvom pukaní sa začína development zrna, v rámci ktorého sa de facto rozvíjajú chute kávy. Ako dlho tento development vlastne trvá? Pretože percentuálne vyjadrenie nám veľa nepovie.

„Tých spomínaných 9 percent je niečo vyše minúty a 23 percent je približne 3 minúty a 20 sekúnd. Súčasne platí, že pri espresse sa horáky tesne pred prvým crackom stiahnu, aby teplota ďalej stúpala len veľmi pomaly. Pri pražení na filter sa výkon horákov neznižuje,“ dodal Patrik Zahradský.

AlterNativ Indonesia Infused Ginger - praženie na filter a na espresso

Záver

Suma-sumárum, Alter-Nativ Coffee je vynikajúca pražiareň a ochutnávka kávy Indonesia Infused Ginger to len potvrdila. Nedá mi inak a ešte raz musím vyzdvihnúť mimoriadne dobrý pomer cena/kvalita, čo platí o všetkých kávach z eshopu avcoffee.sk. Keď na tie skvelé ceny uplatníte ešte zľavový kód BLOGOKAVE10, tak na kupovaní kávy začnete takmer zarábať, haha.

Káva Indonesia Infused Ginger získala v recenzii Blogu o káve 42,5 bodu. Na ktoré miesto to aktuálne stačí? Pozrite si rubriku RECENZIE KÁV.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close