Recenzia Julius Meinl Vienna: Viedenská kaviarenská kultúra na zaplakanie
Julius Meinl patrí v našich končinách medzi najznámejšie kávové značky. Na Slovensku má viacero kaviarní a pýši sa tým, že je „hrdým ambasádorom Viedenskej kaviarenskej kultúry od roku 1862“. No hotovo. Tým pádom majú viac skúseností ako všetky slovenské pražiarne dokopy, čo by sa na kvalite finálneho produktu mohlo prejaviť. Teda, jedine žeby nie.
Pri výbere vhodnej kávy sme špekulovali, čo z ponuky Julius Meinl by mohlo najlepšie reprezentovať onú slávnu viedenskú kaviarenskú kultúru. Uvažovanie napokon dlho netrvalo, pretože sme narazili na produkt s názvom Julius Meinl Vienna Melange. Má to byť „klasická viedenská káva s čokoládovou chuťou a intenzívnou arómou s nádychom lieskových orieškov.“ Poďme to preveriť.
Bodovanie
V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.
Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková 0,5/25
Od jednej z vraj najstarších pražiarní na svete sa o ich blende Vienna Melange nedozvedáme takmer nič. Máme očakávať celé zrná upražené na stupeň medium s vysokou sladkosťou, jemnou aciditou a vysokou intenzitou. Obrázky na balení naznačujú, že kávu môžeme pripraviť azda všetkými dostupnými metódami. Tak sa na tento zázrak lepšie pozrime.
Obsah balíčka spĺňa asi len jediný zo sľubov Júliusa. Našli sme v ňom celé, nepomleté zrná. Tie už na prvý pohľad vyzerajú tragikomicky. Jedno zrno je čierne, druhé svetlé, tretie polámané. A takto stále dokola. Už v tomto štádiu môžeme tušiť, že nás nečaká žiadna lahodná sladkosť ani acidita. Zrná sú defektné a pražené za hranicu únosnosti.
Aróma
Vôňa kávy zodpovedá dlhovekosti pražiarne. Zrná voňajú staro, zatuchnuto a spálene. Tento sáčok kávy rozhodne nechcete zabudnúť otvorený. Nepríjemný zápach sa veľmi rýchlo rozšíri po byte a kúpu rýchlo oľutujete.
Cupping
Cupping kávy Vienna Melange nám prezradil len jednu dôležitú vec. Praženie je natoľko tmavé, že zakryje akékoľvek kvality či nekvality zeleného zrna. V chuti nájdete len horkosť a chute praženia. Telo kávy je pomerne ťažké, na cuppingu skôr smotanové a dochuť nekonečne dlhotrvajúca.
Espresso
Hoci sa Julius Meinl pýši tým, že kávu Vienna Melange si môžete pripraviť vskutku akokoľvek, my sme zvolili prípravu espressa. To vám bolo utrpenie! Nepríjemnosť tohto zážitku nezmiernila nízka extrakcia, ba ani štýlová šálka Julius Meinl. V káve prevažovala vysoká horkosť pripomínajúca spáleninu a surové zemiaky. Telo kávy bolo ťažké až olejovité. V dochuti dominovala silná trpkosť. O vysokej sladkosti a jemnej acidite nebolo v tomto espresse ani chýru, ani slychu.
Celkové hodnotenie
Ako hovorí slovenské príslovie: Lepšia káva od slovenských pražiarní v papierovom kelímku, ako Julius Meinl v obrandovanej šálke. Vienna Melange od Julius Meinl je jeden veľký kávový “red flag”. Desivo vyzerajúce zrná, čudesný zápach a odrádzajúca horkosť z nej robia jednu z najhorších káv, aké sme v našich recenziách ochutnávali.
Detailné body: aróma 0 – acidita 0 – telo 0,5 – dochuť 0 – celkový dojem 0.
Ladislav Király 1/10
Na obale kávy som našiel informáciu o tom, že ide o medium roast a pre mňa tajomnú „intenzitu“ vyčíslili na 7 z 10. Vzhľadom na to som predpokladal, že pôjde o stredne praženú kávu. Ach, ako som sa mýlil. Rýchlo som pochopil, že stupnica, podľa ktorej tieto veci „meria“ Džulius Meinl, je trochu z iného sveta. Z obalu na mňa totiž vykukli značne prepražené zrná.
Pri prvom pohľade na samotné zrná ma okrem prepraženia zaujali aj ďalšie dve veci. Zrná boli veľmi chybové a vyzerali dosť nekvalitne. Po stránke akejsi vizuálnej kvality jednoznačne patrili medzi to najhoršie, čo sme v našich recenziách mali.
Quakery a ďalšie defekty
Druhá vec sa týkala farebnej rôznorodosti. Niektoré zrná boli čierne, niektoré hnedé, ale našli sa medzi nimi aj svetlé kúsky. Len nedávno mi pražiar Diamond’s Roastery Tomáš Novák povedal, že napríklad quakery (zrná z nedozretých čerešní, prípadne choré zrná) pri pražení nezhnednú. Pri pohľade na rozsypanú kávu je mi jasné, že ich je tam viac ako dosť.
Okrem toho medzi zrnami vidieť mnoho iných defektov. Takou klasikou sú mušle alebo polámané zrná, ktorých je v tejto várke ozaj veľmi veľa. Už z tohto je zrejmé, že ide o kávu veľmi nízkej kvalitatívnej triedy. Zápach, ktorý sa na mňa z balíčka valil, ma vzhľadom na všetko vyššie uvedené vlastne ani neprekvapil.
Nula zaujímavých chuťových tónov
Keď som zrná sypal do násypníka automatu Eletta Explore od De’Longhi, dúfal som, že mi to ten kávovar raz odpustí. Za dobrú robotu by si zaslúžil hýčkanie a opateru, no ja ho často týram zvláštne zapáchajúcimi a mastnými zrnami. Tak prepáč.
Priebeh samotnej ochutnávky bol doslova strašný. To, aký zápach sa mi rozvanul po kuchyni, je doslova neopísateľné. Scheisse. Káva napokon podľa očakávaní ponúkala len extrémnu horkosť a nula zaujímavých chuťových tónov. Toto je káva, aká sa pila možno pred 40 rokmi, keď reálne nebolo na výber. Alebo pred 140 rokmi. Alebo 240. Ozaj hnus, s ktorým nechcem mať nikdy viac nič spoločné.
Keby som hrešil, tak tu použijem aspoň dva tucty nevyberavých slov. Tak ma tento zážitok bolí. Dávam jeden bod. Es tut mir leid.
Manželke z lásky
Kávu som následne s láskou pripravil aj manželke Janke, ktorá síce neboduje, ale jej postrehy ma vždy zaujímajú. Ako prvé povedala, že to smrdí ako pivnica. Vzápätí použila slovo „puch“ a veľmi prekvapujúco sa myšlienkami preniesla do čias dávno minulých. „Normálne si spomínam, ako som kedysi na takúto kávu chodila do kaviarne a na to, že ja som ju normálne dopila. Ja som ju fakt dopila!“ zdôraznila. „Myslela som si, že takto má káva chutiť. A ako som potom s ťažobou na žalúdku kráčala po obchodnom centre.“
Je to vtipné, ako rýchlo dokáže „vôňa“ vyvolať spomienky a doslova nás teleportovať na miesto iného zážitku. Škoda len, že toto asi nebol príjemný teleport, haha. Dosť však týchto planých úvah.
Transparentnosť 0/5
Kávu sme kúpili cez mall.sk, kde píšu, že je to „Kávová zmes zŕn Arabika“. Vraj má plné telo, sladkú aciditu a zamatovú cremu. Dochuťou pripomína sladké drievko. Nie, nepripomína. Mall píše aj toto: Pochádza z vysokohorských oblastí, kde sa praží tradičným viedenským spôsobom „melanže“. Všetko sú to bludy, lebo káva sa určite nepraží vo vysokohorskej oblasti. V každom prípade chcem veriť, že praženie spôsobom melanže – nech to už znamená čokoľvek – čoskoro zanikne.
Ale späť k veci. Na Alze píšu, že je to „100% Arabica“, ale iné eshopy, ktoré kávu majú, píšu o kombinácii arabiky a robusty a jeden z eshopov dokonca prezrádza aj presný pomer 70% arabiky a 30% robusty. Ich weiss nicht, kde je pravda. Das ist nicht möglich.
Nič nám neprezradil ani obal kávy a dokonca aj oficiálna stránka juliusmeinl.com sa zmohla len na to, že typ zŕn: Arabica & Robusta. Transparentnosť teda nula bodov. Keď nepoznáme ani pomer arabiky a robusty, samozrejme nemôžeme poznať ani konkrétnu varietu a už vôbec nie pôvod kávy. Ide teda len o mix no-name komoditných zŕn z celého sveta. Odpadových. A pražených spôsobom melanže.
Pomer cena/kvalita 0/5
Z mall.sk sme si fajnovú kávičku zakúpili za 5,90€/220g. Vzhľadom k utrpenému pôžitku by sme sa v tomto prípade v pomere cena/kvalita mohli pohybovať niekde medzi 0 a 0,5 z plného počtu 5. Bolo to na vážkach, ale vďaka praženiu melanže napokon sínusoida nášho uvažovania konvergovala k nule. Schade.
Dizajn obalu 2/5
O bodoch za dizajn obalu ste mohli rozhodovať vy, čitatelia Blogu o káve. Na instagramovom konte @blogokave sme sa vás opýtali na to, koľko bodov od 0 do 5 by ste udelili. Celkovo 32,7 percenta z hlasujúcich sa priklonilo k dvom bodom, takže presne toľko aj udeľujeme.
Na druhom mieste skončil s 26% hlasov jeden bod, na treťom bola s 23 percentami nula. Za tri, štyri alebo päť bodov hlasovalo málo z vás. Melanže vás príliš neoslovilo.
Celkové hodnotenie 3,5/50
Záver
Káve Julius Meinl Vienna Melange sa podaril husársky kúsok: bodovo dorovnala doposiaľ najhoršie hodnotenú kávu Eduscho Espresso Intenso. Julo a Edo (nie ten) si teda pomyselne môžu podať ruky. Ak má byť toto obraz viedenskej kávovej kultúry, tak je to na zaplakanie.
Výsledky všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v rubrike RECENZIE KÁV. Keď chcete ochutnať niečo ozaj kvalitné, prebehnite si zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.
This is how the beans look, a little lighter in color in the Costa Signature Blend.