Recenzie kávových kapsúl

Recenzia kapsúl Nespresso od Alter-Nativ: Dve vynikajúce Indonézie

Alter-Nativ je slovenská pražiareň kávy, ktorej cieľom je zvyšovať kvalitu kávovej kultúry na Slovensku a prinášať nové trendy zo zahraničia. V ich ponuke nájdete nielen unikátne kávové zrná, ale taktiež výnimočné kávové kapsuly, pražičky kávy či kávovary. V rámci recenzií kávových kapsúl sa spoločne pozrieme na dve veľmi zaujímavé kapsuly z dielne Alter-Nativ, a to Indonesia Ginger Infused a Indonesia Anjasmoro. 

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Indonesia Anjasmoro a Indonesia Infused Ginger - kávové kapsuly od AlterNativ

Alter-Nativ Indonesia Ginger Infused

aróma 4/5

Indonesia Ginger Infused je veľmi zaujímavo spracovaná káva – anaerobic natural v spojení s infúziou čerstvým zázvorom. Toto nezvyčajné spracovanie ucítite už v aróme kávy. Aróma je výrazná, prenikavá a sladká. Jemné tóny fermentácie dopĺňa nenápadná štipľavosť zázvoru. Príjemná aróma vás priam núti pustiť sa do ochutnávania.

ovocnosť 3/5

Ovocnosť je v káve jednoznačne prítomná a zastupuje ju najmä citrusové ovocie.

kávová kapsula Indonesia Infused Ginger

sladkosť 3/5

V kategórii sladkosť získala káva 3 body. Ide o nasladlú kávu s príjemnou korenistosťou. Sladké tóny pripomínajú najmä med a hnedý cukor. 

acidita 3/5

Acidita kávy nie je príliš výrazná, no zároveň príjemne dotvára komplexnosť kávy. Ide o citrusovú aciditu (predovšetkým limetkovú). 

horkosť 1/5

Ak hľadáte výrazne horké kávy, táto nebude pre vás tá vhodná. Horkosť je nižšia a postupným chladnutím stále ustupuje. Za horúca pripomína intenzívny čierny čaj. 

Indonesia Infused Ginger - príprava kávovej kapsuly

štruktúra 4/5

Kávu sme pripravili použitím kávovaru Morning. Vybrali sme program s výstupnou dávkou 35g. Výrazná chuť spracovania je takto zjavná, no nie je príliš intenzívna. Telo kávy je šťavnaté a plné. Textúra je zas zamatová a veľmi príjemná. 

funky faktor 5/5

Tak táto káva je naozaj funky! Anaeróbna fermentácia v spojení s infúziou zázvorom vytvorila v káve jedinečné sladko-korenisté tóny, ktoré si vás určite získajú. Výsledná káva pripomína perníky, zázvor a sladký citrónový koláč. 

chuťový profil kávovej kapsuly Indonesia Infused Ginger od AlterNativ

dochuť 4/5

Dochuť kávy je veľmi príjemná. Nedominuje jej nepríjemná horkosť, ale žiadaná korenistosť a sladkosť. Po dopití ostáva ešte dlho na jazyku. 

komplexnosť 4/5

Indonesia Infused Ginger je komplexom chutí. Nájdete v nej poriadnu dávku korenistosti zastúpenej najmä zázvorom, sladkosť perníku a jemnú citrusovú aciditu. Káva ponúka všetko, čo by malo obsahovať moderné espresso z výberovej kávy.

Indonesia Infused Ginger - káva z kapsuly

Indonesia Ginger Infused od pražiarne Alter-Nativ je vhodná najmä pre kávových experimentátorov. Ak vás bavia netradičné chute, táto káva je jednoznačne pre vás. Ide však o moderný prístup ku kapsuliam, a tak v nej čakajte značnú dávku sladkosti a acidity. Ak chcete zažiť vianočnú atmosféru aj v januári, Indonesia Ginger Infused vám ju ľahko vyčarí. 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

bodové hodnotenie Indonesia Infused Ginger od AlterNativ

Alter-Nativ Indonesia Anjasmoro

aróma 3/5

Indonesia Anjasmoro je jednou z veľmi zaujímavých káv, ktoré pražiareň Alter-Nativ ponúka. Jedná sa o varietu Excelsa, ktorá patrí do druhu Coffea liberica. Tá sa svojou arómou a chuťou výrazne odlišuje od iných variet. Aróma Indonesie Anjasmoro výrazne pripomína pražené lieskové oriešky a sladké hrozno. 

ovocnosť 2/5

Ovocnosť v káve zastupuje bobuľové ovocie, konkrétne egreše a čučoriedky. Je príjemná, no nie príliš výrazná.

kávová kapsula Indonesia Anjasmoro

sladkosť 6/5

Sľubujem vám, že takto sladkú kávu ste ešte nikdy nepili! Pri jej ochutnaní sa vám môže zdať, že vám do nej niekto pridal cukor alebo umelé sladidlo. Chuť marcipánu a stévie takmer prebíja všetky ostatné chuťové vnemy.

acidita 2/5

Acidita nie je príliš výrazná, objavuje sa najmä postupným chladnutím. Pripodobniť ju môžeme k acidite bobuľového ovocia.

horkosť 3/5

Horkosť kávy nie je príliš výrazná, no zároveň je jednoznačne prítomná. Zastúpená je praženými lieskovými orieškami a mandľami. 

príprava kávovej kapsuly Indonesia Anjasmoro

štruktúra 4/5

Štruktúra kávy je veľmi príjemná, chute sú plné a výrazné. Telo kávy je ťažšie a sirupové. Kávu odporúčame pripraviť na kávovare Morning s výstupnou dávkou 35g. Ak používate komerčný kávovar typu Nespresso, použite program pre kratší nápoj. 

funky faktor 5/5

Indonesia Anjasmoro je funky už sama o sebe. Môže za to najmä výnimočná varieta kávy. Jej extrémna sladkosť z nej robí niečo nevídané a špeciálne.

Indonesia Anjasmoro od AlterNativ - hotová káva

dochuť 3/5

Dochuť kávy je extrémne dlhotrvajúca, nebudete sa jej vedieť zbaviť po naozaj dlhú dobu. Pocítite v nej nielen pražené orechy, ale taktiež aj sladkosť stévie. Sladkosť vám obalí celé ústa a vy na túto originálnu chuť nebudete vedieť zabudnúť.

komplexnosť 3/5

Indionesia Anjasmoro je kávou, ktorá ponúka extrémne množstvo sladkosti. Okrem sladkosti v nej nájdete aj štipku acidity a ovocia v podobe egrešov a čučoriedok. Pražené lieskové oriešky dotvárajú celkový dojem kávy. Sladkosť kávy však dominuje a prevyšuje ostatné chuťové prvky, a preto za jemnú nevyváženosť sťahujeme 2 body.

bodové hodnotenie Indonesia Anjasmoro od AlterNativ

Ak ste ešte nikdy varietu Excelsa druhu Coffea liberica nepili, určite by ste to mali napraviť. Ide o veľmi zaujímavú a netradičnú kávu s nezvyčajnou chuťou. Odporúčame ju každému, kto nemal možnosť vyskúšať túto varietu, no rád experimentuje a hľadá nové chute.

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close