Recenzie kávových kapsúl

Recenzia kapsúl od Miners: Skvosty, ktoré môžu konkurovať espressu

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom).

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

The Miners - kávové kapsuly

Pražiareň The Miners

The Miners je pražiareň a sieť kaviarní so siedmimi pobočkami v Prahe a dvomi v Barcelone. Ich cieľom je sprístupniť výberovú kávu každému. The Miners nezabúdajú ani na rozvoj kávovej komunity, a preto organizujú cuppingy, swapy alebo ich známy MINERS run. Ich posledný veľký projekt sú plne kompostovateľné kapsuly kompatibilné s kávovarmi Nespresso, ktoré sprístupňujú výberovú kávu jednoducho všetkým, a to kdekoľvek a kedykoľvek. Na projekt sa The Miners podarilo získať financovanie cez úspešnú HitHit kampaň.

Dnes si posvietime na dve rôzne kapsuly z ponuky The Miners – na kapsuly Colombia Bubblegum a Brazil Fazenda Sequoia.

The Miners Colombia Bubblegum

aróma 5/5

Aróma Kolumbie Bubblegum bola výrazná už počas prípravy v kapsulovom kávovare Morning. Káva rozvoňala celý náš Blog o káve lab. V aróme prevládalo jasne rozoznateľné tropické ovocie.

ovocnosť 5/5

V tejto kategórii sme bez rozmýšľania udelili Kolumbii plný počet bodov. Na všetkých teplotných stupňoch bola káva výrazne ovocná, priam až pripomínala ovocnú šťavu.

sladkosť 4/5

Práve vďaka výraznej prítomnosti zrelého ovocia excelovala Kolumbia Bubblegum aj v tejto kategórii. Sladkosť kávy bola zvýraznená aj spracovaním – anaeróbnou fermentáciou. Sladkosť pripomína najmä zrelé mango a žuvačky s príchuťou vodného melónu.

kávové kapsuly The Miners - Colombia Bubble Gum

acidita 5/5

Pozor, Colombia Bubblegum nie je pre odporcov acidných káv. Táto káva je skutočne acidná. Nejde o nepríjemnú aciditu, ale o žiadúcu mliečnu a vínnu aciditu, ktorá vám obalí celé ústa.

horkosť 1/5

V káve sme nenašli takmer žiadnu horkosť. Najvýraznejšie sa však objavovala za horúca ako jemné kakao v dochuti. Postupným chladnutím sa vytrácala, až napokon zmizla úplne.

štruktúra 5/5

Kávu sme si skúsili pripraviť aj použitím kávovaru Morning, aj kávovaru Nespresso. V oboch prípadoch sme sa rozhodli zvoliť program pre menšie espresso, čiže program s menším ratio. Pri kávovare Morning sme zvolili program Short Light Roast (96°C, 30g výstupná dávka, blooming 3 sekundy). Pri tomto programe sme dostali plné espresso so zaoblenými chuťami. Káva veľmi uveriteľné imitovala štruktúru espressa pri oboch kávovaroch.

Colombia Bubble Gum - kávová kapsula od The Miners

funky faktor 5/5

Už samotný názov kávy je funky. A názov teda neklame. Naozaj ide o veľmi sladkú kávu, ktorá vám bude pripomínať tutti frutti žuvačky. Anaeróbna fermentácia pridala káve na jej zaujímavosti a inakosti. Káva je naozaj poriadne divoká.

dochuť 4/5

Dochuť kávy je ovocná a dlhotrvajúca. Za horúca sa však v dochuti objavuje jemná kakaovosť, ktorá so zbytkom chutí jednoducho neladí. Sťahujeme jeden bodík.

komplexnosť 5/5

Colombia Bubblegum je káva, ktorá ponúka všetko, čo by malo moderné espresso ponúkať. Je výrazne ovocná, plná tropického ovocia, príjemne acidná a šťavnatá. Svojou štruktúrou by mohla strčiť väčšinu espress do vrecka. Za najväčšie plus pokladáme jej smotanové telo a zaujímavé funky tóny.

The Miners Bubblegum - bodové hodnotenie
Bodové hodnotenie kapsuly Colombia Bubblegum od The Miners.

Colombiu Bubblegum od pražiarne The Miners odporúčame najmä znalým kávovým nadšencom, ktorí obľubujú acidnejšie moderné espressá. Určite ju vyskúšajte, ak máte pochybnosti o tom, či môžu kapsuly konkurovať espressu. Táto káva vás jednoznačne presvedčí o tom, že môžu.

The Miners Brazil Fazenda Sequoia

aróma 4/5

Napriek tomu, že ide o kávu pochádzajúcu z Brazílie, je aróma kávy výrazne sladká a citrusová. Už na základe arómy sme vedeli, že pôjde o zaujímavú a nevšednú kávu.

ovocnosť 3/5

Brazílie sú málokedy ovocné. Na ich nízkej ovocnosti a acidite sa podieľa viacero faktorov (nízka nadmorská výška, pôda,…). Nedajte sa však oklamať. Brazil Sequoia od The Miners ponúka úplne odlišný zážitok. V káve nájdete grapefruit a dozreté lesné jahody.

sladkosť 4/5

Sladkých tónov sme v káve našli naozaj neúrekom. Nešlo len o sladké lesné jahody, ale taktiež aj o sladký čierny čaj a mandle. Ak obľubujete sladké kávy, táto je jednoznačne pre vás.

kávové kapsuly The Miners - Brazil Fazenda Sequoia

acidita 3/5

Ako sme predpokladali už podľa arómy, acidita kávy bola na pomery Brazílie vysoká. Obávali sme sa len jedného – že acidita kávy bude nepríjemná. Našťastie sa naše obavy nepotvrdili a acidita bola výrazne ovocná, priam až jablčná. Na prítomnosti acidity kávy sa jednoznačne podieľalo spracovanie kávy, ktoré je anaerobické doplnené naturálnym sušením po fermentácii.

horkosť 2/5

V káve nájdete aj štipku horkosti. Tá najviac vynikne za horúca. V spojení so sladkými orechami najviac pripomína lieskovoorieškovú nátierku.

štruktúra 5/5

Štruktúra kávy z kapsule veľmi uveriteľne imitovala štruktúru espressa. Najviac sa nám osvedčila na kávovare Morning a programe Short Light Roast (96°C, 30 g výstupná dávka, blooming 3 sekundy). Pri príprave v kávovare Nespresso bolo telo o niečo menej plné. Napriek tomu však káve udeľujeme plný počet bodov, keďže by mohla svojou štruktúrou konkurovať espressám z pákového kávovaru.

Brazil Fazenda Sequoia - kávová kapsula od The Miners

funky faktor 4/5

Kto by to čakal, že Brazílii udelíme v kategórii funky faktor tak vysoký počet bodov? Jednoznačne si však 4 body Brazil Sequoia zaslúži. Anaerobická fermentácia káve dodala potrebnú originalitu a atraktivitu. Najzaujímavejším prvkom v Brazil Sequoia je jej výrazná florálnosť. Doslova ako by ste pili tekuté poľné kvety. Káva je florálna, acidná, sladká a jednotlivé chuťové nuansy sa pohrajú s vašimi chuťovými bunkami.

dochuť 5/5

Brazil Sequoia si v kategórii dochuť zaslúži plný počet bodov. V dochuti sme nenašli ani štipku nepríjemných, trpkých či horkých chutí. Dochuti dominovala korenistosť a aromatickosť.

komplexnosť 5/5

Neostáva nám nič iné, ako udeliť káve 5 bodov aj v kategórii komplexnosť. Ide o naozaj komplexnú kávu, v ktorej sú všetky jej chute v absolútnej harmónii. Zaujímavá florálnosť robí kávu ešte atraktívnejšom a zaujímavejšou. Plné telo a čisté vyvážené chute sú najväčšími prednosťami Brazil Sequoia.

The Miners Brazil Fazenda Sequoia - bodové hodnotenie
Bodové hodnotenie kapsuly Brazil Fazenda Sequoia od The Miners.

Brazil Sequoia je jeden zážitok. Ak máte akékoľvek predsudky voči kávam z Brazílie, táto vám ich šmahom ruky zničí. Brazíliu od Miners by sme odporúčali ochutnať každému, kto má rád vybalansované a čisté kávy, ktoré prekvapia.

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close