Recenzie kávových kapsúl

Recenzia kapsúl Tesco Finest Ethiopia: Aróma Rallye Dobšiná

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Tesco Finest Ethiopia - kávové kapsuly
Tesco Finest Ethiopia.

TESCO FINEST ETHIOPIA

Značka Tesco Finest priniesla na trh svoje vlastné kapsuly. Z ich repertoáru sme sa rozhodli siahnuť po kapsulách Ethiopia. Zaujal nás najmä popis na jej obale. Tesco uvádza že v káve pocítime “florálne a ovocné tóny, ktoré spolu s arómou praženia vytvoria delikátne espresso.” Znie to dobre, nie? 

Obal tejto kapsulovej kávy je naozaj zaujímavý. O káve vieme toho celkom dosť, ak vezmeme do úvahy, že ide o supermarketovú komoditnú kapsulovú kávu. Tesco uvádza, že ide o “praženú, mletú kávu Arabica v kapsulách”. Vieme aj krajinu pôvodu kávy – ide o kávu pochádzajúcu z Etiópie. A Tesco tu nekončí – uvádza aj chuťový popis kávy – píšu silu kávy, jej telo a celkový chuťový profil.

Uvedená sila kávy je podľa Tesca na úrovni štyri. Je veľmi ťažké uhádnuť, čo tým asi Tesco myslelo. Kategória telo je dôležitou kategóriou, ktorá sa určuje aj pri profesionálnom hodnotení káv. Telo by podľa výrobcu malo byť “sladké a zamatové”. Tu však prichádzame k nezrovnalosti. Telo kávy predsa nemôže byť sladké. Keď hovoríme o tele, myslíme tým textúru kávy, ktorá ostáva v ústach. Ak by Tesco uviedlo len zamatovosť, bolo by všetko v poriadku.

Celkový chuťový profil je síce vágny, ale nie je nesprávne charakterizovaný. Florálnosť a ovocnosť sú presne chute, ktoré v káve očakaváme a žiadame. Poďme si na nich teda bližšie posvietiť.

Náš tip: kvalitné kávové kapsuly typu Nespresso Original si môžete zakúpiť na eshope kavovekapsule.eu.

kávové kapsuly Tesco Finest Ethiopia - informácie na obale

KATEGÓRIE

aróma 1/5

Aróma bola jedným z väčších mínusov tejto Ethiopie. Podľa popisu kávy sme čakali ovocnú vôňu, ktorú bude radosť ovoniavať znova a znova. Rýchlo nás však prefackala realita. Miesto ovocného sadu sme sa preniesli na Rallye Dobšiná. V aróme dominovala vôňa spálených pneumatík, ale aj spálenej chlebovej kôrky a praženia. Pri iných supermarketových počinoch sme narazili už aj na horšie “pachy”. Áno, pozeráme na teba, Starbucks Dark Roast. 

ovocnosť 1/5

Pri Ethiopii, ktorá mala byť florálna a ovocná, sme jednoznačne očakávali omnoho vyššiu ovocnosť. Na druhej strane musíme povedať, že v káve bolo možné cítiť istú ťažko identifikovateľnú ovocnosť, ktorú by sme mohli pripodobniť k sladkým sušeným plodom Goji.

sladkosť 2/5

Sladkosť kávy bola relatívne vysoká, dalo by sa povedať, že nadpriemerná. Pri chutnaní vám najskôr zaplaví ústa sladkosť sušeného ovocia, ktorá postupne prechádza do horkosti. Napriek tomu práve v tejto kategórii káva obstála celkom dobre. 

acidita 1/5

Napriek tomu, že káva nebola až tak ovocná, a už vôbec nie florálna, v nej bola prítomná určitá acidita. Samotná acidita však nebola najpríjemnejšia. Chuťovo najviac pripomínala kyselinu octovú.

horkosť 4/5

Práve v kategórii horkosti získala Ethiopia od Tesca najviac bodov. Horkosť bola naozaj vysoká a dominantná. V káve zakryla väčšinu iných chuťových nuáns.

kávové kapsuly Tesco Finest Ethiopia

štruktúra 1/5

V kategórii štruktúry hodnotíme, či sa kapsulová káva podobá alebo nepodobá espressu z profesionálneho pákového kávovaru. V tejto kategórii Ethiopia zlyhala. Kávu sme skúšali pripraviť dvomi rôznymi spôsobmi cez kapsulový kávovar Morning. Najskôr sme vyskúšali prednastavený recept Classic (95°C, 40g vody). Pri tomto programe sme dostali veľmi vodnaté a podextrahované “espresso”. Pri druhom programe Short Dark Roast (92°C, 25g) to už bolo o niečo lepšie. Napriek tomu káva nebola plná chutí, pôsobila vodnato a vôbec nie ako espresso v profesionálnej výberovej kaviarni. Preto udeľujeme len 1 bod. 

funky faktor 0/5

Funky faktor je kategória, v ktorej hodnotíme zaujímavosť či inakosť kávy. Ethiopia z portfólia Tesco finest však nie je ničím zaujímavá, odlišná a zapamätateľná. Ide o úplne bežnú kapsulovú kávu, ktorá je len o niečo ovocnejšia, ako jej ostatní supermarketoví kapsuloví súrodenci.

dochuť 0/5

Dochuť kávy pokladáme za jej najslabšiu stránku. Bola naozaj nepríjemná a pokazila pozitívny dojem z celkom príjemných chuťových tónov kávy. Horkosť a tóny praženia. V takomto duchu sa niesla celá dochuť kávy, ktorú sme cítili ešte nejaký čas po dopití.

komplexnosť 1/5

Ethiopiu od Tesco hodnotíme ako priemernú kapsulovú kávu, ktorá vám však neponúkne nič zaujímavé. Káve chýbala vyváženosť chutí, vyššia ovocnosť a kratšie praženie. Tmavé praženie kávu skutočne pokazilo a zničilo jej potenciál. Nemôžeme jej teda v kategórii komplexnosti udeliť viac ako 1 bod. 

Ak by sme mali svoje dojmy zhrnúť do jednoduchej myšlienky, tak by to vyjadrovalo asi toto – neublíži, ale ani nenadchne. Kávu by sme odporúčali konzervatívnejším kávičkárom, ktorí v káve nehľadajú ovocnosť. 

Náš tip: kvalitné kávové kapsuly typu Nespresso Original si môžete zakúpiť na eshope kavovekapsule.eu.

kávové kapsuly Tesco Finest Ethiopia - espresso
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close