Recenzie káv

Recenzia káv IKEA: Spålënå Pöhrömå

Od jedného z našich instagramových followerov sme dostali žiadosť o recenziu káv zo siete IKEA. Bol natoľko aktívny, že kávy označené ako PÅTÅR Espresso Hela Bönor a PÅTÅR Signatur Kaffe Hela Bönor aj sám zakúpil a doručil nám do redakcie. IKEA kávy predáva za veľmi dobrú cenu (3,99 €/250 g) a o to viac nás zaujímalo, aké vlastne sú. Toto je recenzia káv IKEA.

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelí šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková

PÅTÅR Espresso Hela Bönor 0,5/25

PÅTÅR Signatur Kaffe Hela Bönor 3/25

Zrná

Pre nás Košičanov je IKEA nesplnený sen, ikona kvality za lacný peniaz a symbol severského štýlu. Keď sme do rúk dostali dva balíčky kávy z reťazca IKEA, naivne sme dúfali v severský roast v supermarketových podmienkach.

Plní odhodlania a očakávania sme najskôr otvorili balík tmavšej farby. Predpokladáme, že zvolený odtieň balenia odzrkadľuje stupeň praženia na espresso. Espresso z toho pravdepodobne pripravíme, ale v tomto prípade by sme mali hovoriť o stupni spálenia a nie praženia. Zrná sú tmavohnedé až čierne. Na stupnici od drevenej tajgy po ropnú plošinu niekde v Severnom mori sú tieto zrná niekde na polceste. Na povrchu nájdete pomerne veľa olejov indikujúcich prehnané praženie.

Obsah svetlejšieho balíčka určeného na filter je po vzore dizajnu upražený o niečo svetlejšie. Okolo severského praženia to však neprešlo ani z diaľky. Zrná sú tmavohnedej farby, kde tu objavíte olejnatú škvrnku. Odhliadnuc od stupňov praženia je zrno z IKEA na pomery supermarketových komoditiek relatívne málo defektné. Medzi zrnkami sme nachádzali hlavne polámané zrná a mušle.

Aróma

Vôňa oboch káv sa len veľmi ťažko nazýva vôňou. Svetlejšie praženie zapácha po dyme, gume a obhorenom dreve. To tmavšie sa veľmi ťažko vôbec popisuje. Spálenina je tak silná a výrazná, že útočí na všetky naše čuchové bunky. Odporúčame ovoniavať len spôsobom, akým sa to učí na chémii v škole. Presnejšie, nie priamo z obalu, ale len privanutím pomocou ruky.

Cupping

Ochutnávka metódou cuppingu sa pri oboch kávach niesla v znamení horkosti. Espresso roast neponúkol nič, naozaj nič, okrem až trestuhodne výraznej horkosti. Filter roast by mali v IKEA premenovať na veľmi konzervatívny espresso roast. Dominovala mu horkosť, kde tu sa do chuti zatúlal pražený oriešok a štipka sladkosti melasy.

Espresso a koťogo

Úprimne, tohto štádia ochutnávky sme sa po predošlých skúsenostiach s kávami od IKEA veľmi báli. Espresso roast kávy Påtår by sa nedal nazvať inak ako Spålënå Pöhrömå. Pripravili sme z nej espresso za pomoci receptu s nízkou extrakciou a rovnako aj koťogó (keďže výrobca ho odporúča).

Ani jedna z káv sa nedala vypiť bez veľkej dávky sebazaprenia a sebatrýznenia. Nič viac ako extrémne silnú horkosť od espresso roastu z IKEA neočakávajte. Filter roast by sme zase najradšej pripravili ako espresso. Na espresse by to mohla byť priemerná, veľmi konzervatívna komoditná káva. Avšak, ako filter to je jednoducho ďalšia Pöhrömå. Filtrovaná káva pôsobí plocho, nudne, chýba jej komplexnosť. V káve nájdete výraznú horkosť a štipku sladkosti. Naopak, akákoľvek acidita či chute, ktoré by filter osviežili, absolútne absentujú.

Celkový dojem

Ach, mohlo to byť tak super, keby IKEA aspoň náznakom nasledovala trend severského (svetlého) praženia. Zrná obidvoch káv z tohto reťazca nevyzerajú príliš nekvalitne, avšak pražiar ich utrápil príliš tmavým pražením. Kávu na filter odporúčame preklasifikovať na kávu na espresso a espresso roast preklasifikovať na zbraň hromadného ničenia.

Detailné body Espresso: aróma 0 – acidita 0 – telo 0,5 – dochuť 0 – celkový dojem 0.

Detailné body Signatur Kaffe: aróma 0 – acidita 0,5 – telo 1 – dochuť 1 – celkový dojem – 0,5.

Ladislav Király

PÅTÅR Espresso Hela Bönor 1,5/10

Ako prvý som si otvoril balíček kávy s označením PÅTÅR Espresso Hela Bönor. Už pred otvorením som si na obale všimol, že mám očakávať aciditu 3/5, telo 5/5 a praženie 5/5. Toto mi celkom nešlo dokopy, pretože pri najtmavšom pražení by už káva určite nemala ponúkať takú aciditu. Ale döbrë.

Zrná tejto kávy sú na prvý pohľad celkom pekné a uniformné. Majú tmavohnedú farbu a sú lesklé, čo je znakom prepraženia, ale upozornenie 5/5 ma varovalo, takže beriem. V každom prípade nie sú až také extrémne čierne ako napríklad Starbucks Dark Roast. Určite je však spålënë. Alebo spålênê? Vyberte si.

IKEA espresso - zrná

Aróma kávy zodpovedá stupňu praženia, takže je dosť nepríjemná. V tejto chvíli som už jednoznačne predpokladal, že káva bude horká a nebude v nej nič zaujímavé. Nuž a aciditu by som si vzhľadom na praženie dovolil tipnúť na 0/5.

Tieto slová sa napokon potvrdili. Káva bola extrémne horká a odporúčal by som ju len milovníkom horkosti, ktorí od tohto nápoja nič iné neočakávajú. Tí si možno prídu na svoje, ale ja káve bohužiaľ veľa bodov dať nemôžem. Jej „kvality“ sú obmedzené takmer výlučne len na horkosť, za ktorou je v obrovskej diaľke skrytá nejaká mikro sladkosť. V takej diaľke, že je umenie ju rozpoznať.

IKEA espresso - espresso

Jeden a pol bodu tejto káve dávam len preto, lebo ma úplne neodrovnala a Dark Roast od Starbucksu bol ešte výrazne horší.

Kávu som následne s láskou pripravil aj manželke Janke. Zvládla len jeden glg a povedala, že to nie je horké, lebo toto uráža ešte aj horkosť. Krütè, ale prävdïvè.

PÅTÅR Signatur Kaffe Hela Bönor 2/10

Následne som sa s vášňou mne vlastnou pustil do testu kávy PÅTÅR Signatur Kaffe Hela Bönor. Tento obal avizoval aciditu 4/5, telo 4/5 a praženie takisto 4/5. Toto vyzerá na krásne vyváženú kávu, na ktorej si zgustnem. Teda jedine žeby nie.

IKEA Signatur Kaffe - zrná

Pohľad na zrná avizuje, že ide o tmavo praženú kávu, ale nie úplne odpálenú. Aróma je dosť nudná a nezaujímavá. Po skúsenosti s PÅTÅR Espresso radšej nečakám absolútne nič a nechávam sa prekvapiť sťa predseda SNS nešťastným umiestnením semafora v Dúbravke.

Ochutnávka ponúkla opäť len horkosť, ale s o niečo menej bolestivým zakončením ako pri PÅTÅR Espresso. Káva ponúkala len pramálo tónov, ktoré by som mohol označiť za pozitívne a musel som ich hľadať doslova lupou. V diaľke za skládkou uhlia som však opäť našiel štipku sladkosti.

Celkovo je to o niečo lepšia káva ako PÅTÅR Espresso a udeľujem jej 2 body.

IKEA Signatur Kaffe - espresso

Transparentnosť 0,5/5

O kávach zo siete IKEA nevieme v podstate vôbec nič. Dočítame sa len to, že ide o zrnkovú kávu v tmavom pražení, ktorá je organická a má certifikát aliancie dažďových pralesov. Okrem toho na webe uvádzajú aj toto: „Silná tmavo pražená káva s bohatou a jemne ovocnou chuťou. Organická produkcia jedla pomáha udržiavať poľnohospodárske postupy, ktoré sú šetrné k planéte a lepšie pre ľudí. Výrobok je certifikovaný podľa požiadaviek Rainforest Alliance na trvalo udržateľné poľnohospodárstvo.“

Celkom dole na produktovej stránke sa nachádza aj toto: „V káve IKEA sa používajú iba zrná Arabica, druh všeobecne považovaný za špičkový, pokiaľ ide o chuť. Keďže sa celkovo snažíme zlepšovať kvalitu každého zrnka, zakaždým získate chutnejšiu šálku kávy. PÅTÅR po švédsky znamená druhá šálka kávy. Dúfame, že si ju spolu s priateľmi doprajete aj vy.“

IKEA espresso - Rainforest Alliance
Dezolé pozor, žabička!

Nepoznáme krajinu pestovania, nepoznáme konkrétnu varietu kávy a ani spôsob spracovania a už vôbec nepoznáme názov spracovateľskej stanice alebo meno farmára. Jediné, čo vieme, je to, že ide o arabiku. A čo znamená PÅTÅR. Môžeme teda udeliť len 0,5 bodu.

Pomer cena/kvalita

PÅTÅR Espresso Hela Bönor 0,5/5

PÅTÅR Signatur Kaffe Hela Bönor 1,5/5

Obe kávy IKEA predáva za 3,99 €/250 gramov. Cena je veľmi prijateľná a nízka, no na druhej strane za ňu nedostanete takmer žiadnu kvalitu. Radšej si nekúpte žiadnu kávu ako toto, prípadne trochu pošetrite a za 6 alebo 7 eur v slovenských pražiarňach dostanete niečo násobne lepšie.

Vzhľadom k nízkej cene si však Signatur Kaffe vyslúžilo 1,5 bodu a Espresso 0,5.

IKEA kávy - zrná

Dizajn obalu 3/5

O bodoch za obal tradične rozhodujete vy, čitatelia Blogu o káve. K hodnoteniu sme vás vyzvali na našom instagramovom účte @blogokave. Storku si pozrelo 2 900 z vás a vyzbierali sme 157 odpovedí.

Medzi nimi sa najčastejšie vyskytlo trojbodové hodnotenie (52x), o druhé a tretie miesto sa podelili dva a štyri body (zhodne 39x). Ďalších sedemnásť z vás hlasovalo za 1 bod, šiesti za nulu a štyria za päťku. Niekoľko ďalších odpovedí, v ktorých boli desatinné čísla (napríklad 2,5), sme nebrali do úvahy.

IKEA kávy - obaly

Celkové hodnotenie

PÅTÅR Espresso Hela Bönor 6/50

PÅTÅR Signatur Kaffe Hela Bönor 10/50

Záver

Kávy z IKEA neoslnili. Boli horké a nechutné a ich jediným pozitívom je pomerne nízka cena. Avšak vzhľadom k nekvalite bohužiaľ ani tá príliš nezaujme. Na značku to nevrhá práve najlepšie svetlo, pretože človek má potom tendenciu myslieť si, že aj ostatné výrobky IKEA sú podobne o ničom. Škoda.

Kde sa kávy z IKEA nachádzajú v priebežnom rebríčku? Pozrite si rubriku RECENZIE KÁV a dozviete sa to.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close