Recenzie kávových kapsúl

Recenzia kávových kapsúl Bellarom Gold Lungo z Lidla: Nezhoreli sme v pekle

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť? Toto je recenzia kávových kapsúl Bellarom Gold Lungo.

Bodovanie

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom).

Náš tip: kvalitné kávové kapsuly plnené slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.  

kávové kapsuly Bellarom Gold Lungo

Kávové kapsuly Lidl Bellarom Gold Lungo

Bellarom. Značka, ktorá skutočne rozvírila vody tohto blogu. Recenzia Bellarom káv mnohých čitateľov nenechala chladnými. Keďže nás zrnkové kávy tejto značky sklamali, rozhodli sme sa posvietiť si aj na ich kapsuly. Z ponuky sme vybrali kapsuly s názvom Gold Lungo. 

Káva s hormonálnymi prihrievadlami

Po tom, čo sme balíček kapsúl doniesli do nášho kávového laboratória @blogokavelab, sme sa pustili do hľadania informácií. Balíček sme otáčali hore-dole, doprava-doľava a informácia žiadna. O kapsuliach vieme len to, že ide o “mletú praženú kávu”. Inak povedané: kúpili sme si akúsi “všeobecnú kávu”. Okrem toho vieme aj to, že kapsuly sú kompatibilné s kávovarom Nespresso. 

Informácie o jej pôvode, spracovaní, farme či chuťovom profile chýbajú. Jediné, čo Lidl uvádza, je to, že káva má silu 7. Ako však všetci dobre vieme, ide o akúsi vymyslenú kategóriu, ktorá vlastne nehovorí o ničom. 

Na obale nás však jedna vec predsa len – žabka označujúca Rainforest Alliance. Keď už nevieme, odkiaľ káva prišla, ani o akú odrodu ide, vieme aspoň to, že obsahuje hormonálne prihrievadlá 😉 (viac o téme nájdete v tomto článku).

Ako tradične, kávu sme pripravili cez kapsulový kávovar Morning. Lidl odporúča pripraviť si kávu ako tzv. lungo.  To znamená použiť program s väčším množstvom vody, čiže vyšším brew ratio. Kávu sme sa rozhodli vyskúšať použitím dvoch programov – Long Dark Roast a Short Dark Roast. Ako uspela?

recenzia kávových kapsúl Bellarom Gold Lungo
Bellarom Gold Lungo z obchodnej siete Lidl.

KATEGÓRIE

aróma 2/5

Aróma kávy paradoxne prekonala naše očakávania. Čakali sme zadymený, prepražený, až gumový zápach. Našťastie sme sa mýlili. V aróme kávy sa síce nenachádza žiadna ovocnosť a ani iné zaujímavé tóny, avšak nepôsobí ako zbraň hromadného ničenia. Vôňa je sladšia, korenistá, vynikajú tóny cereálií. 

ovocnosť 0/5

Mrzí nás, že v jednej z našich obľúbených kategórií musíme udeliť 0 bodov. Avšak takáto je skutočnosť. V káve nenachádzame žiadnu ovocnosť.

sladkosť 2/5

Už v aróme kávy sme cítili sladké tóny, ktoré pripomínali horkú čokoládu. V chuti sa to len potvrdilo. Body v tejto kategórii však uvádzame najmä na základe receptu Short Dark Roast (kapsulový kávovar Morning). Recept pre Long Dark Roast z kávy spravil vodnaté nič. Ako keby ste vyliali vodu z odkvapkávacej tácky espresso stroja priamo do šálky. Nie úplne chápeme, prečo je káva určená na Lungo, keď jednoznačne najlepšie chutila pri menšom brew ratio (1 kapsula, 30 g výsledný nápoj). 

acidita 1/5

Napriek nulovej ovocnosti v káve cítiť istú aciditu. Nebola to však acidita ovocná, ani fermentovaná, ani mliečna, ani citrusová, ani octová. Bola taká všelijaká a zároveň nijaká. Nebola úplne príjemná, a tak by sme ju najviac pripodobnili k acidite vyzretého syra, čiže ku kyseline isopentánovej. 

horkosť 3/5

Horkosť a sladkosť. Toto boli dva najvýraznejšie chuťové vnemy, ktoré môžete v káve cítiť. Horkosť kávy by sme pripodobnili k horkým vlašským orechom (najmä k ich šupke). 

príprava kávovej kapsuly Bellarom Gold Lungo na kávovare Morning

štruktúra 2/5

Aj túto kategóriu budeme hodnotiť na základe receptu Short Dark Roast. Ak by sme to mali hodnotiť na základe lunga, pravdepodobne by káva dostala -5 bodov. Koncentrovanejšie “espresso” pôsobilo celkom dôveryhodne. Nebolo vodnaté, jeho štruktúra bola relatívne príjemná. 

funky faktor 0/5

Podobne, ako v kategórii ovocnosť, musíme aj v kategórii funky faktor udeliť nulu. V káve jednoducho nie je nič zaujímavé a lákavé. Určite to nie je káva, ktorú by sme si zapamätali, prípadne mali chuť si ju dať znovu. 

dochuť 1/5

Dochuť kávy bola kritickým bodom. V celej káve nám najviac prekážala práve ona. Dochuť bola až chemická, slaná, pripodobniteľná k liekom. Bolo ťažké zbaviť sa jej. A to nám verte, že sme sa jej chceli zbaviť čím skôr. Určite si nezaslúži viac ako 1 bod, avšak 0 to ešte úplne nebola. 

komplexnosť 2/5

V kategórii komplexnosť káve udeľujeme 2 body. Našli sme v nej isté ovocné a horkasté tóny a relatívne príjemnú štruktúru. Výslednému “espressu” však chýbala ovocnosť a príjemná acidita. Káve by taktiež prospelo kratšie praženie, čím by sa eliminovali nepríjemné chuťové tóny.

Keď zvážime všetky pre a proti tejto no-name kávy z Lidla, vychádza nám, že ide o veľmi priemernú kávu. Už od začiatku bolo pravdepodobné, že to dopadne takto: keď o káve nevieme ani len odrodu, či pomer arabiky a robusty, automaticky čakáme to najhoršie. V tomto prípade to však nebolo najhoršie, aké to môže byť. Nezhoreli sme v pekle, ale zároveň sme ani neležali na ovocnom obláčiku, ktorý nás nadnáša v ríši plnej sladkej geishe.

Náš tip: kvalitné kávové kapsuly plnené slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

espresso z kávových kapsúl Bellarom Gold Lungo
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close