Recenzie kávových kapsúl

Recenzia kávových kapsúl: Ebel Honduras Finca Jerusalén

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Blend Finca Jerusalén Washed - kávové kapsuly od Ebel

Ebel Coffee

Ebel Coffee je česká pražiareň založená v roku 1996. Pre svojich zákazníkov vyberajú kávy z ich partnerských kávových fariem, ktoré s nimi spolupracujú nielen na kvalite zážitku v šálke, ale aj na ochrane lesov, v ktorých káva rastie.

Kávu dovážajú niekoľkokrát ročne z fariem ako napríklad Finca Jerusalén, čo je horská lesná farma v Hondurase, a následne ju pražia v severných Čechách. Poďme si posvietiť na kávové kapsuly Honduras Finca Jerusalén.

Ebel Honduras Finca Jerusalén

aróma 3/5

Aróma kávy je prenikavá, plná rôznych aromatických prvkov. Je však sladšia, menej ovocná. Pocítite v nej najmä vôňu hnedého cukru a sušeného ovocia.

kávová kapsula z pražiarne Ebel

ovocnosť 2/5

Honduras Finca Jerusalén je menej ovocná káva. Postupným chladnutím v nej nájdete sladké sušené hrozienka.

sladkosť 4/5

Už v aróme kávy vynikala sladkosť tohto Hondurasu. V chuti sa nám tento vnem len potvrdil. Sladkosť kávy by sme pripodobnili najmä k čokoláde či hnedému cukru.

acidita 1/5

Acidita kávy je nízka a jemná. Vnímame ju skôr na pozadí ostatných chuťových prvkov. 

kávové kapsuly Ebel z Hondurasu

horkosť 4/5

Horkosť kávy je relatívne vysoká. Sprevádzať vás bude celým pitím kávy, no postupným chladnutím začne ustupovať.

štruktúra 3/5

Mouthfeel, konkrétne textúra kávy, je plná, sirupová. Telo kávy zodpovedá spôsobu spracovania – ide o premytú kávu. Keď si ju pripravíte ako dlhší nápoj, telo bude o niečo ľahšie. Naopak, ak si z nej pripravíte kratšie espresso, bude plnšie a hutnejšie. 

funky faktor 2/5

Honduras Finca Jerusalén nie je funky kávou. Ide o konzervatívnejšiu premytú kávu, ktorá sa vyznačuje najmä svojou sladkosťou a horkosťou.

Ebel Finca Jerusalén Washed - kávové kapsuly

dochuť 3/5

Dochuť kávy vám z jazyka nezmizne hneď, no zároveň nie je ani príliš dlhotrvácna. V dochuti sa objavuje najmä tmavá čokoláda a korenisté tóny.

komplexnosť 3/5

V chuti Hondurasu Finca Jerusalén nájdete najmä sladké tóny doplnené o horké a korenisté prvky. Komplexnosti kávy by dopomohla jemná acidita a plnšie telo.

bodové hodnotenie Ebel Honduras Finca Jerusalén

Záver

Honduras Finca Jerusalén odporúčame najmä konzervatívnejším kávičkárom, ktorí v káve hľadajú sladké a horké chute, nie acidné. Naozaj ide o kávu s nižšou aciditou, no vyššou horkosťou. Preto je vhodná aj do mliečnych nápojov, či nápojov s rôznymi druhmi sirupov.

Náš tip: mnoho rôznych kávových kapsúl Nespresso plnených slovenskou firmou nájdete na eshope kavovekapsule.eu.

Recenzie kávových kapsúl vznikajú v spolupráci s eshopom kavovekapsule.eu.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close