Recenzie káv

Recenzia kávy African Tusker: Vraj o 60% lepšia ako ostatné, haha

Niekedy pred Vianocami sa sociálnymi sieťami začala šíriť reklama na African Tusker Coffee. Dovtedy som o nej nikdy nepočul, ale odrazu na mňa vybehovala zo všetkých strán. Prečítal som si o nej aj to, že oproti iným značkám je vraj o 60 percent lepšia. Pobavilo.

Keď nám do redakcie začali od čitateľov a followerov chodiť žiadosti o recenziu kávy, veci nabrali pomerne rýchly spád. Chlapík s nickom @coffeemug_pete ma označil na Instagrame African Tusker a onedlho už písala Karin z tímu tejto značky. „Ak máte záujem, radi Vám pošleme balenie našej Pure Dark aj Pure Medium Coffee priamo na adresu. Na recenziu sa budeme tešiť,“ napísala. Ja som odvetil toto: „Ale čo ak tá recenzia náhodou nedopadne dobre?“

Karin si verila a po jej odpovedi „za kvalitou a chuťou našich káv si stojíme, ale samozrejme si uvedomujeme, že do hodnotenia zasahuje aj subjektívny názor. Takže uvidíme a budeme v napätí“ bolo rozhodnuté. Ideme do toho.

V tej chvíli som ešte netušil, že nám doručia celkovo päť kilogramov kávy. Bolo to príjemné gesto, ktoré má však v recenzii váhu presne 0 bodov, haha. Zrecenzovali sme tú lepšiu z dvoch typov doručených káv, a to medium roast. Dark roast by získal výrazne menej bodov.

Na úvod ešte jedna vec: káva African Tusker nie je pražená na Slovensku. Distribútorom pre naše územie je spoločnosť so sídlom v Tvrdošíne, ale ako výrobca je uvedená estónska spoločnosť. Takže nič moc.

African Tusker Coffee - päť kilogramov kávy
Takéto množstvo kávy nám doručili. Dovedna päť kilogramov.

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelí šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Gabriela Drenková a Filip Lörinc 10,5/25

Zrná

Z informácií na obale a reklamnej kampane zameranej na transparentnosť a vystopovateľnosť kávy sme boli pred ochutnávkou plní očakávaní. Obsah balenia nás však mierne zaskočil. Zrná kávy sa kvalitatívne nepribližovali výberovej káve, skôr naopak. Nachádzame medzi nimi pomerne veľké množstvo defektných a rozlámaných zŕn. Čo sa týka praženia, to z nášho pohľadu farebne skutočne zodpovedá slovu medium. Hnedé až tmavohnedé zrná sú upražené rovnomerne a ani zďaleka nie tmavo.

African Tusker Coffee - zrná

Aróma

Čo nás znovu nepríjemne zaskočilo, je aróma kávy. Od svetlejšie napraženej kenskej kávy by sme prirodzene očakávali skôr svieže ovocné aromatické prvky. Realita je však úplne iná. Káva vonia nepríjemne, chlebovo až zemito.

African Tusker Coffee - mletá káva

Cupping

Ochutnávka metódou cuppingu v nás zanecháva rozpačité dojmy. V chuti kávy sa striedajú horké chuťové prvky pripomínajúce preextrahovaný čierny čaj s jemne ovocnými tónmi. Z ovocia v káve nachádzame hlavne veľmi nevýrazné broskyne. Broskyne sa prejavujú viac na nižších teplotných stupňoch a čierny čaj naopak na tých vyšších.

African Tusker Coffee - cupping

Espresso

Espresso presne zodpovedá cuppingu. V jednu chvíľu si vravíme, že káva je mdlá a nepríjemná, v ďalšej zas máme pocit, že by v nej bolo možné nájsť aj príjemnejšie tóny. Naše dojmy boli po celý čas veľmi zmiešané. Espresso obsahuje výraznú horkosť, ktorá ostáva na jazyku po veľmi dlhú dobu. Spoza horkosti sa vynárajú broskyne a štipka citrusovej acidity.

African Tusker Coffee - espresso

Celkový dojem

Káva African Tusker nám sľubovala zaujímavé chute, svetlejšie praženie a dohľadateľný pôvod. Niečo splnila viac, niečo menej. Obsah balenia chuťovo nezodpovedá tomu, čo sľubuje jeho popis. Aj napriek tomu je táto káva krokom vpred v porovnaní s konkurenciou, ktorú u nás dostanete v bežných predajniach.

Detailné body: aróma 0,5 – acidita 2,5 – telo 3 – dochuť 2 – celkový dojem 2,5.

African Tusker Coffee - degustácia

Ladislav Király 5,5/10

Pri pohľade na obal ma paradoxne najskôr zaujal spôsob spracovania. Bolo tam napísané „pranie“ a nebudem tvrdiť, že je to vyslovene nesprávny preklad slova „washed“, no v každom prípade som ho dávno nezachytil. Skôr to označujeme ako mokré alebo premyté spracovanie.

Prvý pohľad na zrná nebol najhorší. Veľkostne boli menšie, čo je pri kenskej káve pestovanej vo vyššej nadmorskej výške logické. Do recenzie sme vybrali svetlejšie z ponúkaných pražení, ktoré bolo úplne v pohode. Príjemná hnedá farba, ktorá mala od prepraženia ďaleko.

Horšie to už bolo s výskytom defektov, čo ma trochu prekvapilo. V obale bolo veľmi veľa „mušlí“. Keď si pozrieme klasifikáciu zŕn metódou Brazil / New York, tak káva by do najvyššej kvalitatívnej kategórie mohla patriť vtedy, ak by v 300 gramoch mala maximálne 18 mušlí. Tuto ich je viac, pričom ostatné defekty som ani nezačal rátať. Ale stále je to v pohode, lebo kvalitatívnych tried je veľa a táto káva by patrila do tých vyšších. 

African Tusker Coffee - mušle
Toto sú poškodené zrná, zväčša mušle, ktoré som našiel v priebehu niekoľkých sekúnd.

Vôňa kávy bola priemerná až podpriemerná, respektíve ničím ma nezaujala. Začal som sa báť, že to nebude dobré. Moje obavy sa napokon až tak nenaplnili, pretože káva bola celkom pitná. Oveľa lepšie ako čokoľvek z komoditnej šarže bežne dostupnej v obchodoch.

Nečakal som to, ale po príprave na automatickom kávovare mi káva ponúkla aj určitú ovocnosť, ktorá bola asi najpríjemnejším bodom ochutnávky. Fajn bola aj mierna acidita, ktorá na mňa pôsobila príjemne. Horšie to už bolo s dochuťou, ktorá mi nesedela. Pozitív som však našiel viac ako negatív a v niektorých fázach pitia na mňa vykukovali veľmi príjemné vnemy, ktoré poznám len z veľmi dobrých káv. Škoda tých horších vnemov, ktoré robili šarapatu.

Na výberové kávy, ktoré ochutnávame pomerne často, táto káva nemá, ale oproti tým supermarketovým je dosť ďaleko vpredu. Uvažoval som nad šiestimi bodmi, ale napokon udeľujem 5,5 bodu.

Transparentnosť 3,5/5

Po stránke transparentnosti je na tom káva African Tusker celkom dobre. Vieme, že je to stopercentná arabika, poznáme krajinu pôvodu (Keňa), poznáme variety arabiky (SL 28 a Ruiru 11), poznáme región pestovania (Bungoma) a dokonca existuje aj pokus o chuťový profil (melón, karamel, broskyňa, zamatový), aj keď ten celkom nevyšiel.

African Tusker Coffee - obal zozadu

Nepoznáme konkrétnu spracovateľskú stanicu ani meno farmára či spracovateľa a na obale bohužiaľ neuvádzajú ani dátum praženia – našli sme len dátum spotreby, od ktorého keď odrátame dva roky, mali by sme dostať dátum praženia. No a mínus je aj v tom, že nepoznáme SCA hodnotenie. Suma sumárum za toto všetko môžeme udeliť 3,5 bodu, čo je vlastne celkom dosť.

Pomer cena/kvalita 3,5/5

Kávu sme dostali zadarmo, a tak sme nevedeli, koľko skutočne stojí. Pri googlení sme však narazili na kilovku za 19,90 €, polkilovku za 13,60 € a 250-gramové balenie za 8,60 €. Cena kilovky je vzhľadom k ponúkanej kvalite veľmi v pohode a udeľujeme 3,5 bodu.

Keď niektoré kávy stoja menej ako 20 eur za kilo, môžete si byť istí tým, že zrná pochádzajú z nižších kvalitatívnych tried a kávy sú zväčša prepražené, aby sa tak zakryli ich nedostatky. To už potom nie je káva, o ktorej chceme písať, ale len nápoj, ktorý vám dodá kofeín. Asi by tu malo platiť, že radšej menej dobrej kávy ako veľa tej zlej.

African Tusker Coffee - Keňa - medium roast

Dizajn obalu 3/5

Keď som vás na instagramovom konte @ladislavkiraly vyzval k udeleniu bodov za dizajn obalu, bolo to absolútne rôznorodé. Vyskytovalo sa všetko od núl až po päťky, a navyše v podobných počtoch. Detailnejší náhľad ukázal, že najviac bolo trojok a presne toľko bodov dizajnu obalu napokon aj udelíme.

Celkové hodnotenie 26/50

Záver

African Tusker Medium Roast nie je zlá káva, ale zasa sme ani neodpadli. Mňa osobne dosť zaujal popis postu na Instagrame, ktorý som spomínal už v úvode. Objavilo sa tam, že „zrýchlenou distribúciou z Kene sme dosiahli až o 60% lepšiu chuť oproti iným značkám.“ Tak to je teda riadny úlet. Chcel by som vidieť tú zrýchlenú distribúciu, haha. Najskôr zrýchlene distribuovať do Estónska a potom zasa zrýchlene k nám na Slovensko.

Na druhej strane však platí, že oproti niektorým iným značkám – hlavne talianskym supermarketovým – to skutočne je o 60% lepšia káva. Avšak zabudli povedať, že oproti ozaj kvalitným kávam (výberovým) je aj o 60 percent horšia. Finálnych 26 bodov vlastne potvrdzuje jedno i druhé tvrdenie.

Na úplný záver ešte jedna vec: African Tusker svoju kávu predáva ako „výberovú“, ale to nie je pravda. Už len kvalita zŕn naznačuje, že nemôže ísť o kávu najvyššej kvalitatívnej triedy a káva okrem toho nemá ani bodové SCA hodnotenie. Slová „výberová káva“ teda v tomto prípade rozhodne nie sú na mieste.

Kde sa káva African Tusker Medium Roast nachádza v aktuálnom recenznom rebríčku? Pozrite si rubriku RECENZIE KÁV.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close