Recenzia kávy Lyra: Pokojné vody medzi výberovkou a supermarketom
Tentoraz nám od vás prišiel tip na kávu od spoločnosti Lyra Chocolate. Na webe Lyry sme si vzápätí prečítali, že „chuť čokolády Lyra formujeme už v pralese a na plantáži, kde vyberáme tie najkvalitnejšie z kakaových bôbov Fino de Aroma.“ Síce to znie vážne a odborne, ale podobné hlášky sú časté aj pri zlých supermarketových kávach. V každom prípade sa nebudeme hrať na to, že dokážeme posúdiť kvalitu čokolády, ale pri káve je trio Blogu o káve v zložení Ladislav Király, Filip Lörinc a Gabriela Drenková neomylné. Vitajte, toto je recenzia kávy Lyra.
Bodovanie
V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelí šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.
Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 9/25
Zrná
Pravdupovediac, z obalu a popisu kávy sme absolútne netušili, do čoho ideme. Prvý dojem po otvorení balíka kávy však vôbec nebol najhorší. Obsah sa skladal z pomerne veľkých zŕn jednotnej farby. Praženie radíme jednoznačne na veľmi konzervatívnu stranu spektra, avšak bez výraznejších známok prepraženia. Po bližšom preskúmaní zŕn sme nenašli vysoké množstvo defektov, za čo Lyre udeľujeme malý palec hore.
Aróma
Vôňa kávy zodpovedala konzervatívnemu praženiu. Aj napriek tmavším aromatickým tónom by sa dala popísať ako príjemná. Dominujú jej orieškové a drevité tóny, ktoré na nás zanechali sladký, aj keď oldschoolový dojem. Po namletí a zaliatí vodou sa aróma kávy od Lyry mierne pokazila. Oriešky z nej takmer vymizli a nahradila ich výrazná drevitosť.
Cupping
Po zaliatí namletej kávy to išlo s Lyrou mierne z kopca. Aromatické vnemy kávy sa zaliatím pokazili a sprevádzali celú ochutnávku. V chuti sme na všetkých teplotných stupňoch pociťovali drevitosť, ktorá bola najvýraznejšia za horúca a chladnutím slabla. Za tepla a studena sa v káve objavili oriešky a štipka kakaa. Telo kávy bolo stredne ťažké a dochuť krátka, drevito-kakaová.
Espresso
Predošlé štádiá ochutnávky naznačili, že káva od Lyry nemusí byť žiadne utrpenie. K nastaveniu espressa sme pristúpili s cieľom vytiahnuť čo najviac orieškov a potlačiť horkosť kávy. To sa nám podarilo za pomoci nižšej teploty extrakcie a až “ristrettového” pomeru vody a kávy. Pri tomto nastavení malo espresso príjemnú štruktúru a stredne ťažké telo. V chuti sme našli lieskové oriešky, drevo a kakao. Aj napriek nastaveniu sa drevitosť v káve vyskytovala naďalej, no v oveľa nižšej miere. Dochuť espressa nebola ani zďaleka najnepríjemnejšia. Trvala pomerne dlho a ústa nám zaplavila kakaom, drevitosťou a miernou horkosťou.
Celkové hodnotenie
Káva od Lyry nám aj napriek neznámemu pôvodu a takmer nulovým informáciám, ani zďaleka neublížila. Radíme ju do medzipriestoru medzi supermarketovými zmesami a výberovými kávami. V chuti sme cítili, že nejde o najkvalitnejšie a možno ani najčerstvejšie zrno. To však napravilo za nás správne trafené praženie. V káve nečakajte nič prekvapivé či ovocné. V Lyre napražili konzervatívny roast pre konzervatívnu cieľovku.
Detailné body: aróma 2,5 – acidita 0,5 – telo 2,5 – dochuť 1,5 – celkový dojem 2.
Ladislav Király 4,5/10
Prvý pohľad na zrná ma úplne neodrovnal. Boli pomerne obstojné a bez defektov, mali podobnú veľkosť (dosť veľkú) a boli rovnomerne napražené. Hneď bolo vidieť, že to nie je najlowcostovejšia káva, aká je na trhu dostupná.
Zrná neboli napražené extrémne tmavo, čo je druhá vec, ktorá ma prekvapila. Zvláštne je však to, že napriek tomu som na nich našiel aj niekoľko malých olejových škvrniek. Stačí, že ich je na zrnách pár a je zrejmé, že ich praženie je za limitom. V tomto prípade to však bolo hraničné a nepovažujem to za nič tragické. Takto dlho pražená káva by však už nemala ponúkať nič zaujímavé.
Dymová clona
Pri nadýchnutí sa ma ovanula akási dymová clona. Síce mierna, ale predsa len dymová. No a keď som si kávu vysypal na dlaň, tá mi následne poriadne dlho smrdela. Spomenul som si na obdobie spred mnohých rokov, keď sa vnútri podnikov ešte fajčilo. Takto nejako načmudení sme chodili domov, haha. Nič moc. Inak to však aromaticky nebolo úplne najhoršie – hlavne v porovnaní s tým, čo sme testovali posledné týždne.
Samotná ochutnávka kávy napokon vôbec nebola taká zlá, ako som sa bál, že bude. V káve som dokonca cítil aj nejaké neidentifikovateľné chuťové tóny, ktoré by som označil za príjemné. U mňa, po príprave na automatickom kávovare a tým pádom po kratšej extrakcii, v nej bola dokonca aj slabá ovocnosť a veľmi slabá acidita. Hneď som si písal plusové body, lebo toto som rozhodne nečakal. Okrem toho by som pomenoval aj slabšiu orieškovosť, z ktorej však ja všeobecne neodpadávam, lebo je to taká klasika priemerných káv.
Ďalšiu šálku som nechcel
Horšie je to, že okrem príjemných tónov som v káve našiel aj nepríjemné, ktoré mi v ústach zanechávali akúsi pachuť. Boli hlavne v dochuti a istým spôsobom ma odrádzali od toho, aby som si spravil ďalšiu šálku. Teda malé pozitíva boli vyvážené určitými negatívami.
Celkovo som už dlhšie uvažoval o tom, že medzi top kávami, ktoré testujeme a medzi absolútnym komoditným dnom, nám chýba akási stredná cesta. A presne táto káva to podľa mňa napokon je. Nie je to topka, po ktorej by som slintal, ale nie je to ani dno, z ktorého by mi bolo zle. Taká klasická káva strednej triedy pre ľudí, ktorí už nemajú chuť pokračovať s brakmi z bežných supermarketov. A ktovie, možno ich práve toto povedie do vyššej kávovej ligy.
Manželka súhlasila
Kávu som ochutnával aj s manželkou Jankou. Tá mi po chvíli z druhej izby, kde bola s deťmi, napísala: „Káva mi veľmi nechutila. Trochu zatuchnutá v dochuti a v ďalekom pozadí bolo cítiť aj jemné ovocie. Nie je to nepiteľné, ale asi som rozhýčkaná lepšími kávami.“
Potom som jej skopíroval všetko to, čo som napísal tuto vyššie. „Haha, tak to je brutál, úplne si to vystihol,“ odpísala. „Je to presne taký stred pre tých, ktorí chcú ísť vyššie.“
Môj verdikt je nasledovný: 4,5 bodu.
Transparentnosť 1,5/5
Autori kávy boli po stránke transparentnosti extrémne struční. Zjavne nepovažujú za dôležité, aby publikum vedelo, akú kávu pije. Na webe je napísané len toto: „100% Arabica, rôzne druhy odrodových zrnkových káv“. A to je veruže extrémne málo.
Vzhľadom na uvedené by sme si mohli myslieť, že ani nevedia, odkiaľ to zrno pochádza. Na zadnej strane obalu však prekvapujúco svieti „Kolumbijská pražená káva“. Poznáme teda aspoň štát pôvodu, ale všetko to vyznie veľmi všeobecne a pofidérne. Za takúto nekonkrétnosť udeľujeme 1,5 bodu.
Milá Lyra, ľudia si zaslúžia vedieť, čo pijú. Keď sa už hráte na to, že produkujete kvalitnú čokoládu a tvrdíte, že „ak by ste chceli na chuti vašej čokolády čokoľvek zmeniť, môžete. Ešte na strome“, tak prečo sa zhadzujete no name komoditnou kávou bez pôvodu? Nevyznieva to dobre. Ja mám potom tendenciu predpokladať, že aj s čokoládou to môže byť podobné. Aj keď samozrejme nie som Fino de Aroma Master Chef Chocolatier, hahah.
Pomer cena/kvalita 3/5
V tejto kategórii budeme štedrejší, pretože aj keď je káva len priemerná, jej cena nie je premrštená. Z eshopu Lyra sme si kilové balenie objednali za 22,19€, čo je v podstate primerané. Pili sme aj oveľa horšie kávy za viac peňazí, ale málo lepších za menej.
Dizajn obalu 2/5
V tejto kategórii pravidelne rozhodujete vy, čitatelia Blogu o káve. Aj tentoraz som vás k obodovaniu dizajnu obalu vyzval prostredníctvom instagramového účtu @ladislavkiraly a dopadlo to natoľko zaujímavo, že k tomu musím uviesť pár slov.
Úprimne napíšem, že v poslednej dobe v tejto rubrike strácam pocit objektivity a od budúceho roku chcem toto hlasovanie zrušiť. Inak by taký bodový rozptyl nebol možný. Mnoho ľudí dalo nulu a mnohí dali aj štvorku alebo päťku, pričom podľa mňa boli jedným alebo druhým smerom tlačení len tým, či im je značka nesympatická alebo sympatická.
Za seba poviem, že nechápem, prečo by takýto dizajn obalu mal dostať 5 bodov. Pokojne mi napíšte, prečo, lebo ja úprimne nechápem. Keď som chodil na strednú školu, tak sme okolo roku 1995 mali grafický program Zebra. A stavím sa s vami, že v ňom by som urobil lepší dizajn ako toto.
Väčšina hlasujúcich však zachovala akú takú súdnosť a napokon sa najčastejšie vyskytlo hlasovanie za dva body. Na druhom mieste skončil jeden bod, na treťom tri body a na štvrtom štyri body. Bolo to však pomerne vyrovnané.
Celkové hodnotenie 20/50
Záver
Musím priznať, že osobne som tejto káve prial o pár bodov viac, ako napokon získala. V konečnom dôsledku jej udeľujeme presne dvadsať bodov a z vyššie uvedeného je zrejmé, v čom sú jej nedostatky. Káva Lyra sa v recenznom rebríčku Blogu o káve umiestnila približne v strede, pričom porazila mnoho známych značiek. Nie je to zlé, ale bohužiaľ ani dobré.
Rebríček hodnotených káv nájdete v rubrike RECENZIE KÁV a zľavové kódy do dobrých pražiarní nájdete v rubrike ZĽAVOVÉ KÓDY.