Recenzie káv

Recenzia kávy Marlenka: Hnus, ktorý potrebuješ zajesť Marlenkou

Dlho ste nás bombardovali správami, či sme už videli kávu značky MARLENKA. No vidieť sme ju videli, ale až doteraz sme ju neochutnali. Napokon sme však v redakcii podľahli vábeniu medovej dobroty a zakúpili sme si polkilové balenie Marlenka café Crema. Čo čert nechcel, žiadneho medového opojenia sme sa nedočkali.

Na eshope emarlenka.cz nás privítal pútavý popis: „Vychutnajte si skvelú kávu praženú talianskymi majstrami.“ Áááá, hovorím si, zasa tá podmanivá talianskosť. Ešte aj v kategórii stupeň praženia svieti „Talianske praženie“. K tomuto všetkému sa natíska len jedno jediné talianske slovo: Bravo!

O tom, ako sme si tento vábivý taliansky nádych užili, vám viac prezradíme v priloženej recenzii. Ak dovolíte, v slovenčine.

Bodovanie

Pripomeňme si, že v bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava.

Náš tip: v hornom menu webu nájdete aj novú rubriku ZĽAVOVÉ KÓDY. Nakúpte kvalitu zo slovenských pražiarní a ochutnajte ozajstnú výberovú kávu.

Baristi 5/25

Zrná

Kvalita zrna kávy Marlenka je už na prvý pohľad nízka. Medzi zrnami nachádzame množstvo defektov. Čo nás však upútalo najviac, je praženie. V priemere ide o tmavší espresso roast. Priemer spomíname kvôli tomu, že zrniečka sú čo sa týka farby a praženia veľmi (fakt veľmi) variabilné. Doslova 50 odtieňov hnedej. V balíčku sa nájdu svetlé quakery, ale aj veľmi tmavé zrná. Nerovnomernosť praženia tak považujeme za veľký mínus.

káva Marlenka - pohľad na zrná

Aróma

Aróma kávy od Marlenky by sa dala prirovnať k šedému priemeru supermarketových zmesí. Po otvorení balíčka sme pociťovali hlavne vôňu praženia a menej príjemné drevité tóny. Namletá káva voňala vyslovene nepríjemne. Vôňa namletej kávy bola ostrá, zemitá, navyše mala chemický podtón.

Marlenka café Crema - mletá káva

Cupping

Cupping kávy od Marlenky sa niesol na vlne horkosti. Počas celého cuppingu sme v chuti kávy pociťovali hlavne výraznú horkosť. Za tepla sa v káve objavila štipka orieškovej sladkosti, avšak aj tú do veľkej miery potlačila horkosť. Telo kávy bolo ťažké až olejové. Dochuť bola dlhotrvajúca a horká. Káva ako celok pôsobila ťažko, po chuťovej stránke nám neponúkla nič príjemné.

Marlenka café Crema - cupping

Espresso

Pri príprave espressa sme sa pokúšali dosiahnuť čo najmenej nepríjemný nápoj. Pri nastavovaní receptu sme sa všemožne snažili zmierniť ostrú horkosť kávy. Naša snaha však v každom prípade vyšla nadarmo. Espresso pôsobilo zakaždým ťažko, olejovito a horko. Nevieme si predstaviť konzumáciu takéhoto espressa bez zjemnenia mliekom alebo cukrom.

Marlenka café Crema

Celkový dojem

Café Crema od Marlenky radíme medzi priemerné až podpriemerné espresso zmesi supermarketovej kvality. V káve sme nenašli prakticky žiadne pozitíva. Naopak, medzi negatíva radíme nekvalitu zrna, nerovnomerné praženie, nepríjemnú arómu a vysokú horkosť. Kávu snáď môže zachrániť len koláč Marlenka.

Detailné body: aróma 1 – acidita 0,5 – telo 2 – dochuť 0,5 – celkové hodnotenie 1.

Marlenka café Crema - espresso

Ladislav Király 2/10

Zrná sú pomerne malé, ale na prvý pohľad nevyzerajú byť extrémne tmavo pražené. Od talianskeho praženia som očakával niečo tmavšie a možno aj nejaké olejové škvrnky, ktoré sa však nevyskytli. Toto považujem za pozitívum, aj keď veľmi malé. Praženie je aj tak tmavé, len je dosť čudné, že v balení sa vyskytujú aj zrnká svetlejších farieb. Ako taký megamix na nepodarenej dedinskej diskotéke.

Aróma kávy je veľmi nepríjemná. Táto skutočnosť naznačuje, že ma čaká nulový chuťový pôžitok a značná miera trpenia. Po krátkej psychickej príprave som sa pustil do robenia espressa: chápem, že káva je určená pre širokú skupinu ľudí, tak som si zvolil automatický kávovar. Doma mám práve Eletta Explore od De’Longhi, ktorý žiadnu kávu nepokazí, tak prečo nie. Dúfam len, že káva nepokazí jeho.

káva Marlenka na DeLonghi Eletta Explore
Na automatoch preteká káva tradične rýchlo, čo však takejto čiernote určite neuškodí.

Grande créma

Do šálky mi natiekla krásna a voňavá kávička s bohatou crémou. Grande créma. Hahahaha, takto nejako by som to určite neopísal, ale nejaký nadšenec supermarketových káv, prípadne absolvent VŠ Života, ktorý ešte dobrú kávu neochutnal, by možno volil takéto slová.

Pravda je taká, že crému to fakt malo poriadnu, ale to je vzhľadom na 20 percent obsahu robusty a prepraženosť úplne normálne: táto „pena“ je totiž hlavne dôsledkom vzniknutia oxidu uhličitého, ktorý je bočný efekt spaľovania. A talianski majstri pražiari majú spaľovanie radi. Ja už menej.

Tu musím dodať, že káva po príprave neskutočne smrdela. Toto bolo niečo strašné. Vylial som ju do drezu a bohužiaľ som potom minul pár litrov vody, aby som sa tej nechutnej čiernej tekutiny zbavil.

Pečená dlhšie ako Marlenka

Dočítal som sa, že Marlenka sa pečie v rúre pri 175 stupňoch približne 12 minút. Táto káva sa podľa mňa piekla o niečo dlhšie a pri značne vyššej teplote. Dôsledkom toho je nepríjemná, extrémne horká chuť a nula celých nula celých nula nula zaujímavých chuťových vnemov. Napriek tomu však neudelím najnižšie body, lebo pachuť tejto kávy nie je taká extrémna, ako pachuť niektorých iných komoditných kávových „dobrôt“.

Budem sa opakovať, ale keby všetka káva chutila takto, ja by som medzi jej konzumentov určite nepatril. S cukrom a mliekom sa to dá sčasti napraviť, ale môj pôžitok z pitia tejto kávy je nulový. Udeľujem dva body z desiatich možných, pretože predsa len… existujú aj horšie kávy.

káva Marlenka - espresso

Grande Stratedžia

Manželka Janka v tomto všetkom vidí stratégiu Marlenky. Najskôr vypiješ hnusnú kávu, po ktorej automaticky dostaneš chuť prebiť ju niečím sladkým.

Potom som si všimol, že oni to na obale vlastne aj takto odporúčajú. Grande Stratedžia.

Transparentnosť 1/5

Vždy, keď nám príde kvalitná káva, tak vieme, odkiaľ pochádza a čo za kávu to vlastne je. No a keď k nám príde brak, akým je aj táto káva Marlenka (sorry not sorry), tak o káve nevieme absolútne nič. Takúto kávu označujeme za komoditnú a je zrejmé, že sú to treťotriedne zrná z celého sveta bez známeho pôvodu a navyše poriadne prepražené. Všetky komoditné kávy sú v tomto smere na jedno kopyto a rozdiely medzi nimi sú minimálne.

Na obale kávy Marlenka stojí, že 80% jej zloženia tvorí arabika a 20% robusta. To je všetko. Predávať to dokážu len preto, lebo 95% Slovákov o káve vlastne nič nevie a ešte nejaký rôčik potrvá, kým všetci objavia Blog o káve a naberú potrebné kávové vedomosti.

Na obale ma inak dorazilo aj to, že medzi „odporučenými spôsobmi prípravy“ som okrem espresso-kávovaru a moka kanvičky našiel aj aeropress alebo drip. Toto si dať na filter tvl… to chce riadnu dávku úletu.

Pomer cena/kvalita 2/5

Na originálnom eshope emarlenka.cz stojí pol kila tohto kentusu (sorry za slovo, nechal som sa uniesť) 8,24€, čo je v porovnaní s ostatnými kvalitatívne podobnými kávami vlastne celkom v pohode cena. Káva podľa nás patrí do spektra, ktorému by za pomer cena/kvalita pasovali dva body.

Tesne pred vydaním recenzie – po tom, ako sme kávu skritizovali v storkách na Instagrame – ju jeden reťazec zlacnil na 5€. To vlastne dobre odzrkadľuje kvalitu zrna. Keď vedia pol kila kávy predávať za 5€, viete si predstaviť, aký bol asi náklad na produkciu.

Dizajn obalu 0/5

Keď som na Instagrame vypísal otázku, koľko bodov by ste dali dizajnu obalu tejto kávy Marlenka, vyvíjalo sa to zaujímavo. Najskôr ste dávali zväčša jednobodové odpovede, ale potom to skĺzlo k nule. Napokon prišlo najviac núl, takže Marlenke dávame za dizajn obalu nulu.

Pobavila ma odpoveď, že “pol bodu za snahu” a viackrát sa vyskytol aj názor, že obal pripomína Popradskú kávu. Celkovo je to však za nulu, sorry. Treba sa viac snažiť, haha.

káva Marlenka cafe Crema - obal

Celkové hodnotenie 10/50

Káva Marlenka café Créma celkovo získala 10 bodov, čo je rovnaký zisk ako silné kvarteto Káva pre ženy od Markíza Moda Italiana, Crema Espresso od Popradská káva, Blonde Roast od Starbucks a Crema e Aroma od Lavazzy.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava.

Náš tip: v hornom menu webu nájdete aj novú rubriku ZĽAVOVÉ KÓDY. Nakúpte kvalitu zo slovenských pražiarní a ochutnajte ozajstnú výberovú kávu. 

káva Marlenka café Crema
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close