Exkluzívne

Recenzia L’OR: Pichľavý smrad i iskra nádeje

Mnohí ste ma žiadali o vášnivé posúdenie káv značky L’OR. Podľa niektorých z vás je to dobrá káva, podľa iných odpad. Možno viete, že L’OR znamená po francúzsky ZLATO a k človeku s menom Király sa zlato predsa hodí. Tak hovorím, prečo nie? Kúpil som si teda dve L’OR zrnkové kávy s výrazne odlišným profilom. Toto je moja recenzia L’OR.

Prečo to robím?

Na začiatok zodpoviem otázku, ktorou ma bombardujete. Prečo to robím? Prečo sa týram a keď mám doma desiatky dobrých káv, prečo si s preloženými nohami a nežným pradením nevychutnávam tie? No lebo sa držím hesla „Keď chceš nepriateľa poraziť, potrebuješ ho najskôr spoznať“. A ja chcem odhaliť slabiny supermarketových či komoditných káv, poukázať na ne a priviesť vás k slovenským pražiarňam kávy. Aj preto táto recenzia L’OR.

Cenová politika

Zaujímavá bola už prvá skúsenosť, ktorú som získal pri nakupovaní. V Kauflande som polkilové balenia L’OR našiel za 13,99€ a zdalo sa mi to byť veľa. Billa ponúkala tú istú cenu a následne ma potešil Fresh, kde mali kávy za 9,99€. Na môj vkus dosť veľký rozdiel. Zaujímalo by ma, za koľko to tie reťazce vlastne nakupujú.

Dva extrémy

L’OR má na baleniach káv uvedenú tzv. INTENSITY. Najvyššie číslo 10 som našiel pri druhu FORTISSIMO, ktorý je podľa výrobcu „spicy and exciting“, teda korenistý a vzrušujúci. Dobre. Sila praženia 5/5. Najnižšie číslo 6 mala káva BRAZIL, ktorá je „subtle and delicate“, teda jemná a delikátna. Praženie 2/5. Vnímal som to tak, že aspoň pochopím dva extrémy.

Fortissimo – prvý dojem

Ach do čerta! Po otvorení balenia sa na mňa vyvalil pichľavý smrad. Neverím, že takéto kávy môžu niekomu chutiť. Extrémne tmavé a olejnaté zrná, čo je dôkazom prepraženia za druhý crack. V takejto káve je zabité už úplne všetko, ostala len horkosť. Zrná sú suché, krehké a ľahko ich rozdrviť medzi prstami. Všetko úplne ZLÉ.

Ako chutí Fortissimo?

Navzdory uvedeným poznatkom som pil už aj horšie kávy. Síce je to len o extrémnej horkosti, ale paradoxne ma neodbila totálna pachuť. To je jediné pozitívum. Janka Fortissimo neustála, po slepom teste chvíľu fujkala a potom dodala: „Toto ja nedám. Musím to zajesť marhuľou.“ Šup s tým do umývadla. Obaja sme však uznali, že káva z DM i prvý Plačkovej výtvor boli horšie.

Brazil – prvý dojem

Po otvorení tohto balenia som ostal prekvapený. Pozitívne. Očakával som, že moje rýchle prsty si zgustnú na kvetnatej kritike, ale nestane sa tak. Z balíčka na mňa nevyleteli čudné puchy, ale skôr pohodová kávová vôňa. Nie je to svetlá káva, ale nie je ani zhorená. Zrná sú pevné, nepresušené. Hovorím si OK: pre masového kávičkára to vyzerá byť pohode voľba.

Ako chutí Brazil?

Je to taká klasická orieškovo-čokoládová brazílska káva. Našiel som v nej len veľmi miernu aciditu a necítil som príšernú horkosť. Žiadne výrazné chuťové tóny, ale ani dlhotrvajúca pachuť. Dobrá káva vie ponúknuť oveľa viac, ale táto určite neublíži. Keby boli všetky komoditné/supermarketové kávy takéto, máme vyhrané.

Hodnotenie

Fortissimo by z hľadiska spálenia a zničenia zŕn malo mať len jeden bod, ale mám nejaký vnútorný pocit, že si zaslúži viac. Rozhodne to nie je káva, ktorú by som ešte chcel piť, ale nie je to úplne čierno čierna tma a blivajz, ktorý vám hodiny posedí na žalúdku. Dávam dva body. Brazil je výrazne lepšia a podľa mňa si zaslúži štyri body, podľa Janky päť.

Páčila sa vám recenzia L’OR? Súhlasíte s ňou alebo nesúhlasíte? Dajte nám vedieť na Instagrame @ladislav.kiraly a @blogokave.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close