Recenzie káv

Recenzia Milenial Café: Nízke ceny nie sú všetko

Milenial Café je česká pražiareň kávy, ktorá však aktívne útočí aj na slovenského spotrebiteľa. Okrem českej verzie stránky milenialcafe.cz prevádzkuje aj slovenskú milenialcafe.sk a vždy láka na doslova neuveriteľné zľavy. Pravdepodobne aj preto nám od vás prišlo veľmi veľa žiadostí týkajúcich sa posúdenia týchto káv. Je to za danú cenu skutočne výhodná kúpa?

V tomto prípade zjavne ide o marketingový ťah, ktorý sa vypláca; v rámci neho je Brazília v zľave zo 7,90€ na 3,61€, India a Kolumbia z 9,40€ na 4,90€ a degustačný set zložený z piatich 200-gramových balení je zo 47,90€ zľavnený na 22,80€. A keď našinec vidí slová zľava, akcia alebo preškrtnutú pôvodnú cenovku, nakupuje ako divý.

Váš hlas sme vypočuli a na kávy sme si posvietili. Z degustačného setu sme napokon pre recenziu vybrali Kolumbiu, ktorú považujeme za najlepšiu, a Indiu, ktorá poteší mojich imaginárnych 5 000 indických followerov na Instagrame @ladislavkiraly. Pred časom mi tam naskákali a konečne som pre nich našiel to pravé orechové. Chuť domova.

Toto je recenzia Milenial Café.

Milenial Café Colombia a India

Bodovanie

Pripomeňme si, že v bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.

Baristi

Milenial Café India 7,5/25

Aróma

Vôňu Indie by najlepšie vystihovalo slovo NEUTRÁLNA. Vo vôni sme našli prevažne drevité tóny. Okrem arómy dreva vôňa neobsahovala žiadne výrazne pozitívne, ale ani negatívne prvky. Vo výsledku nás aróma nijak nezaujala, ale ani neurazila.

Milenial Café India mletá káva

Zrná

To, čo sme v balíčku Indie našli, nás vcelku príjemne prekvapilo. Očakávali sme tmavé, olejnaté a zdeformované zrná. Namiesto toho sme našli pomerne pekne, stredne tmavo napražené zrná. Medzi zrniečkami sa nachádzalo niekoľko odrôd, avšak s relatívne nízkym množstvom zdeformovaných zŕn.

Milenial Café India zrná

Cupping

Predošlé zistenia nám dodali odvahu pustiť sa do cuppingu. Káva nebola prepražená, nevoňala a ani nevyzerala nepríjemne. Na cuppingu sa to znovu potvrdilo. V chuti sme objavili prevažne drevité a chlebové tóny. Káva svojou chuťou pripomínala kôrku tmavého chleba. Za tepla a studena dokonca ponúkla štipku sladkosti. Pôsobí však akosi plocho a fádne. Dochuť je mierne horká, avšak nie natoľko, aby pôsobila obzvlášť nepríjemne.

Milenial Café India cupping

Espresso

Na espresse sa India držala trendu, ktorý nastolila – znovu sme cítili prevažne drevo a cereálno-chlebové tóny. V káve sme nenašli ani stopu acidity. Telo espressa bolo skôr ťažšie, sirupové a dochuť mierne nahorklá. Ani zďaleka by sa však nedalo hovoriť o niečom čo je spálené, ťažké, odporné. Espresso jednoznačne sadne hlavne konzervatívnemu konzumentovi.

Celkový dojem

India od Milenial nás pomerne príjemne prekvapila. Očakávali sme, že sa bude jednať o nepríjemnú a ťažkú kávu. Veľmi pekne nastavené praženie však malo za následok, že nám India absolútne neublížila. Ide o veľmi neutrálnu kávu, ktorú sa nám nezaryje do pamäti ani v dobrom, ani v zlom slova zmysle.

Detailné body: aróma 1 – acidita 1 – telo 2,5 – dochuť 1,5 – celkový dojem 1,5.

Filip Lörinc a cupping Milenial Café

Milenial Café Colombia 10,5/25

Aróma

Pred namletím kávy bola vôňa Kolumbie akási potlačená, málo výrazná a ťažko dešifrovateľná. Po namletí pôsobila aróma ostro a relatívne slano. Mierne pripomínala morské riasy. Okrem menej príjemných vôní však káva ponúkla aj štipku ovocnej arómy, pripomínajúcu lesné bobuľové ovocie. 

Milenial Café Colombia mletá káva

Zrná

Čo sa týka zŕn, rovnako ako v prípade Indie, napražené boli veľmi pekne, nie príliš tmavo. Zrná ako celok vyzerali pomerne uniformne, bez vysokého počtu defektov.

Milenial Café Colombia zrná

Cupping

Za horúca káve dominuje kakao. V káve absolútne chýbajú výrazné tóny praženia, ako sme u káv v takejto cenovej relácii zvyknutí. Postupným chladnutím sa v káve dokonca okrem kakaa objavuje aj jemná sladkosť pripomínajúca melasu a slabučká jablčná acidita. Káva však znovu pôsobí trochu plocho, akoby zvetrane. Telo kávy je ľahšie, čajové a dochuť je nasladlá, pripomína čokoládu.

Milenial Café Colombia cupping

Espresso

V predošlých štádiách recenzovania sme mali z kávy zmiešané dojmy. Jej aróma nás neoslovila, no v chuti sme našli prvky, ktoré nás rozhodne zaujali. Espresso v nás takisto zanechalo zmätok. Chutilo komplexne, kakaovo-ovocne. Jeho dochuť však pôsobila mierne nahorklo a zemito. Z ovocia sme v káve našli najmä zelené jablko. Telo kávy bolo ľahké, čajové. Najväčším chuťovým nedostatkom kávy je určite jej dochuť.

espresso z Milenial Café Colombia

Celkové hodnotenie

Nikdy sme si nemysleli, že sa pri káve v takejto cenovej hladine budeme baviť o nejakých jablkách či melase. V káve je cítiť, že pravdepodobne nejde o tie najkvalitnejšie zrná a najčerstvejší zber. Jej mínusy sú hlavne aróma a dochuť. Pozitívna je však prítomnosť sladkých a ovocných chuťových prvkov, ktoré nás jednoznačne zaujali. Ak sa teda v tejto časti hodnotenia zameriame len na chuť a arómu kávy, káva nás vcelku oslovila.

Detailné body: aróma 1 – acidita 3 – telo 2,5 – dochuť 1,5 – celkový dojem 2,5.

recenzia Milenial Café

Ja

Kávy z Milenial Café som si objednal cez Zásielkovňu a nechal som si ich poslať do Z Boxu. Musím povedať, že hneď, ako sa mi otvoril môj box, balíček veľmi príjemne zavoňal. Kávy neboli zabalené v kartónovej krabici, ale v umelohmotnom vrecku, z ktorého vôňa zaujímavo prerážala. Hovoril som si, že asi budú čerstvé. Napokon to však neviem, pretože dátum praženia som na obale nenašiel. Je tam len dátum spotreby, ktorý je na všetkých kávach zhodný: 01/2024. Toto považujem za veľký mínus, všetky moderné pražiarne to už robia inak. Ako zákazníci chceme a aj si zaslúžime vedieť viac.

India 3,5/10

Po otvorení balíčka označeného ako India Premium 100% Arabica na mňa vyletela vôňa, ktorá nebola príjemná, ale ani nepríjemná. Bolo to niečo také akoby dymové a okamžite mi bolo jasné, čo asi čakať. Zrná som si vysypal na stôl a musím povedať, že boli pomerne pekné. Jednak tvarovo a jednak aj farbou, vôbec nepôsobili prepražene.

Urobil som si espresso, ktoré v zásade do bodky kopírovalo to, čo naznačili úvodné čuchové vnemy. Nič moc, ale vlastne pohoda. Taká klasická sterilná káva bez zaujímavých chuťových tónov alebo acidity. Káva pre kávičkárov, ako by povedala Zuzana P.

Na druhej strane mi však káva rozhodne neublížila a bola obstojná. Taká normálna. Dokonca so štipkou sladkosti. Na um mi hneď prišla myšlienka, ktorú mi pred časom niekto napísal: že ešte nikdy nemal dobrú indickú kávu. Vraj taká neexistuje. Na tejto píšu, že je to „najkvalitnejšia indická káva Baba Budangiri“. Neviem, či je to pravda a ani sa v tom nebudem vŕtať. Dávam však 3,5 bodu, lebo je OK.

Je možné, že táto káva bude mať väčší úspech u mojich followerov na Instagrame. Tam mi totiž pred časom nejaký dobrák kúpil asi 5 000 Indov, ktorí čakajú na svoju príležitosť. Pripravil som si pre nich skromný odkaz v pandžábčine: ਮੇਰੇ ਪਿਆਰੇ ਭਾਰਤੀਓ। ਮੈਨੂੰ ਤੂੰ ਚੰਗਾ ਲਗਦਾ ਹੈ. Zľavový kód som však nevybavil, pretože káva je už aj tak v zľave.

Milenial Café India
Produktová fotografia (milenialcafe.sk)

Kolumbia 3,5/10

Aj v tomto prípade by som vôňu označil za akúsi neutrálnu. Chápem, že z aromatických výstupov káv tejto cenovej relácie nebudem odpadávať, ale na druhej strane ma ani neťahá do kŕču a moja mimika nemá tendenciu explodovať. Je to jednoducho úplná pohoda. Zrná vyzerajú pekne, majú podobnú veľkosť a vykazujú konzistentnú farbu. Na túto cenovú reláciu sú pomerne svetlé, čo je príjemný plus. Rozhodne to nie je nič zhorené ani spálené. Na zrnách nie sú žiadne olejové škvrny, takže pražičku opustili pred druhým crackom. Fajn.

Pripravil som si espresso a našiel som v ňom niekoľko pozitívnych vnemov, ale aj niekoľko negatívnych. Oproti Indii bola malá výhoda v tom, že káva akoby hrala (s malým h) aj zaujímavými chuťovými tónmi. Síce dosť tlmene, ale hrala. Na druhej strane mi však vyskakovali aj nejaké rušivé negatíva. Napríklad dochuť mi nesedela, bola zvláštna a v ústach mi ostávala pachuť, ktorá bola výraznejšia ako po Indii.

Keď to dám do rovnice, vlastne mi to vychádza rovnako ako India. V niečom je táto káva lepšia, v niečom horšia. Dlhodobo by som ju však piť nechcel, lebo jednoducho som si už zvykol na lepšie kávy a asi som rozmaznaný. V káve hľadám iné kvality a táto ma neuspokojí. Na druhej strane však musím povedať, že vzhľadom na cenu je to všetko v poriadku a pomer cena/kvalita sedí.

Milenial Café Colombia espresso

Transparentnosť 2,5/5

Bodovaním transparentnosti kávy sa chceme postarať o to, aby boli farmári férovo odmenení a aby to bolo udržateľnejšie. Na to, aby sa tak stalo, musíme poznať aj farmu, na ktorej bola káva pestovaná. Samozrejmosťou by mal byť aj spôsob spracovania a niektoré ďalšie informácie. Niektoré pražiarne nám dokonca dali aj údaje o sume, ktorú za kilo kávy farmár dostal.

Popis Kolumbie: „Naše kávové zrná, ktoré sa pestujú v oblasti Medellín na sopečnej pôde v nadmorskej výške asi 1100 – 1500 metrov nad morom, sú na špičkovej úrovni, a sú najlepšou Kolumbiou, ktorú možno ponúknuť… Tmavá chuť červeného jablka s tónmi melasy a kakaovými hrotmi, plné telo, prvotriedna Kolumbia, v kombinácii s intenzívnou chuťou. Dokonale vyvážená s pulzujúcou príchuťou a lahodnou vôňou. Káva, ktorú si môžete vychutnávať po celý deň.“

Milenial Café Colombia obal zozadu

Popis Indie: „Najkvalitnejšia indická káva Baba Budangiri Arabica zo západných Ghátov v Karnatake, ktorá rastie pomaly v tieni stromov, na vyvýšených kopcoch v západných horách Baba Budan, v nadmorskej výške asi 1300 metrov a je jednou z najlepších a najchutnejších arabík. Baba Budangiri (alebo aj kopce Baba Budan) je pomenovaná podľa svätého Sufiho, Baba Budana, o ktorom sa hovorí, že prepašoval sedem kávových zŕn z Jemenu do Indie potom, čo objavil výhody kávy počas svojho pobytu. Tvrdí sa, že po svojom návrate zasadil tieto zrná do kopcov Chandragiri tam, kde bývalo Mysore, dnešná Karnataka. Toto pohorie po ňom bolo neskôr pomenované… Zmes s hlbokými tónmi krajiny, pečenými orechmi a horúcou čokoládou s kvetinovou arómou. Káva vyniká guľatým sladkým telom. Káva je ručne zberaná a sušená na slnku.“

Milenial Café India obal zozadu

Pekný popis, ale pomerne nekonkrétny. Nemáme presne špecifikovanú oblasť pestovania, nepoznáme farmu, nepoznáme spôsob spracovania kávovníkových zŕn a ani konkrétne odrody arabiky, ktoré sa v balíčku nachádzajú. Nie je to však najhoršie a obom kávam udeľujeme polovicu možných bodov, teda 2,5.

Pomer cena/kvalita

Milenial Café Colombia 3,5/5

Milenial Café India 3/5

V tomto aspekte obstáli kávy z Milenial Café veľmi dobre. Malé balenia (200g) Kolumbie i Indie sú k dispozícii za 4,90€, čo je veľmi fajn. Mne tieto kávy pripomínali slovenské Zlaté Zrnko, ale boli lacnejšie. Pomer cena/kvalita sme hodnotili podľa 200-gramových balení. Pri kilovke by India aktuálne mohla vyjsť možno ešte o niečo lepšie, pretože dočasne je v akcii dokonca za 17,90€ za kilo.

My sme inak kupovali degustačnú sadu zloženú z piatich káv po 200 gramov. Vyšla nás na 22,30€ a doprava cez Zásielkovňu na 2,50€. Dovedna teda 24,80€. Vynikajúca cena.

Dizajn obalu 2/5

O zhodnotenie dizajnu obalu Milenial Café som vás vyzval na instagramovom konte @ladislavkiraly. Na body ste boli pomerne skúpi a najčastejšie sa vyskytlo dvojbodové hodnotenie. Udeľujeme teda dva body.

Celkové hodnotenie

Milenial Café Colombia 22/50

Milenial Café India 18,5/50

Milenial Café Colombia
Produktová fotografia (milenialcafe.sk)

Ďalšie zaujímavosti:

Ostatné kávy od Milenial Café

Z pražiarne nám prišla aj Brazília, Honduras a Peru, ktoré sme do recenzie nevybrali. Zhodnotenie každej jednej kávy je časovo náročné a tieto si boli veľmi podobné. Všetky by zabodovali podobne, boli podobne napražené a chuťovo podobne nastavené.

Sú to zrná podobnej veľkosti pražené na rovnaký stupeň. Brazília je o niečo lacnejšia ako ostatné kávy, tak možno dokáže zákazníkovi tým pádom ponúknuť akoby vyššiu hodnotu. Celkovo však ani jedna káva nespĺňa najvyššie kritériá, za ktorými by sme sa chceli hnať.

Chceme, aby sme pri káve okrem regiónu pestovania poznali aj konkrétnu farmu a meno farmára. A paradoxne chceme asi aj to, aby káva stála viac, pretože len to je zárukou férového ohodnotenia farmárov. Pri kávach, ktoré pochádzajú z obrovských regiónov, sa to garantovať nedá a preto nie sme ich veľkí fanúšikovia.

Milenial Café - degustačný set

Milenial Café

Oslovili sme aj samotnú pražiareň Milenial Café a stretli sme sa s ochotou. Na naše maily prišli rýchle a veľmi férové odpovede. „Kávu pražíme denne v malých šaržiach na dvoch plynových pražičkách,“ stálo v texte, pod ktorým sú podpísaní Jan Gomolák a Josef Mládek. „Celkové množstvo napraženej kávy sa pohybuje medzi 1 až 2 tonami za mesiac.“

Zaujímalo nás aj to, ako je na tom pomer predaja na českom a slovenskom trhu: „Slovenský trh je pre nás v poslednej dobe čoraz dôležitejší. Sme radi, že naša káva chutí aj na Slovensku, kde je podľa nášho názoru kávová kultúra omnoho viac rozvinutá ako v Čechách. Pomerovo sa snažíme oba trhy k sebe čo najviac priblížiť. Mimochodom, náš pražiar navštívil seminár o pražení kávy práve u vás a po stránke skúseností ho to posunulo ešte ďalej.“

Dozvedeli sme sa aj to, že projekt Milenial Café vznikol koncom roka 2019 a má jasnú prioritu: Dodávať najkvalitnejšiu a najčerstvejšiu kávu z obľúbených destinácií za dostupné ceny pre všetkých. „Všetky naše kávy, ktoré pražíme a dodávame, sú prémiovej kvality s vyšším cuppingovým skóre ako 82.“

Do správ mi od followerov mimochodom prišla aj informácia, že Milenial Café im poslalo spálenú kávu. My v redakcii sme však mali inú skúsenosť a žiadna z káv sa k spáleniu nepribližovala. „Myslíme si, že sa muselo jednať skôr o výnimku,“ zareagovali Jan Gomolák a Josef Mládek. „Kávu sa snažíme pražiť tak, aby nebola spálená a sme radi, že vaša osobná skúsenosť je iná.“

cupping Milenial Café v Bolge

Záver

Ak by sme pri kávach Milenial Café mali nájsť niečo, čo ich najlepšie charakterizuje, tak je to nízka cena. Pomer cena/kvalita rozhodne sedí, ale kávy sú kvalitatívne predsa len nižšie, ako to, čo aktuálne okupuje najvyššie priečky recenzného rebríčka Blogu o káve. Keď však kupujete zahraničné supermarketové značky, tak toto je stopercentne lepšia voľba.

Priebežné poradie hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close