Recenzie káv

Recenzia: Raritná káva Tchibo sa postarala o prekvapenie

V nedávnej recenzii sme si posvietili na najpredávanejšie kávy značky Tchibo. Barista Caffé Crema dostala 15 bodov a Barista Espresso 8,5. Vedeli sme však, že to nie je kvalitatívny strop, ktorý Tchibo ponúka. Je to len káva šitá na mieru širokého publika a tomu je prispôsobená aj jej cena. Tchibo však má aj iné kúsky. Rozhodli sme sa, že ochutnáme aj raritnú kávu Tchibo Colombia Paraíso Pink Bourbon. Je práve toto najlepšia káva Tchibo?

Potvrdilo sa v našom teste, že ide o topku aktuálnej ponuky? Ako chutí? Spĺňa kritériá, ktoré by mala spĺňať výberová káva? Na všetko sme si detailne posvietili.

Bodovanie

Pripomeňme si, že v bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíte vy ako čitatelia za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a ako bola získaná) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.

Tchibo Paraíso Pink Bourbon plus dóza

Baristi 15,5/25

Zrná

Colombia Paraíso Pink Bourbon od firmy Tchibo nesie označenie raritná. Je tomu tak naozaj? Po otvorení ružového balíčka sa na nás vysypali veľmi pekné zrná. Už na prvý pohľad bolo viditeľné, že ide o zrná jednej odrody (Pink Bourbon – ružový bourbon). Nenachádzali sa medzi nimi takmer žiadne defekty a čo sa týka praženia, to na prvý pohľad spĺňalo sľúbené svetlejšie praženie na filter, ktoré obal kávy udáva.

Tchibo Paraíso Pink Bourbon - pohľad na zrná

Aróma

Aróma kávy v sebe aj za sucha aj za mokra obsahovala výrazné broskyňové a kvetinové tóny. Káva voňala až parfémovo. Za negatívum v aróme považujeme akúsi ťažko popísateľnú zatuchnosť v pozadí, ktorá narúšala pozitívne aromatické vnemy. Zatuchnutosť však nebola nijak výrazná či dominantná.

Tchibo Paraíso Pink Bourbon - mletá káva a celé zrná

Cupping

Začneme negatívami. V Pink Bourbone od Tchiba sa na všetkých teplotných úrovniach na cuppingu objavovala určitá nepríjemná trpkosť v pozadí. Za horúca bola najvýraznejšia, chladnutím sa vytrácala, ale stále ostávala v určitej miere, a to hlavne v dochuti.

Máme však aj pozitíva. Na všetkých teplotných úrovniach sú v káve jasne rozpoznateľné broskyne. Za horúca chutí ako broskyne s čiernym čajom a za tepla a studena skôr ako broskyňový jogurt. Za tepla a studena sme v chuti našli aj kvetinovosť až parfémovosť. Telo kávy bolo ľahké až stredne ťažké.

raritná káva Tchibo - cupping

Filter

Na základe predošlých zistení sme si povedali, že v tomto prípade si s čistým svedomím môžeme pripraviť filter rovnakým spôsobom, akým postupujeme pri prvom nástrelovom pokuse u bežných výberových káv pražených na filter. Nemuseli sme špekulovať nad nižšími extrakciami kvôli tmavému praženiu, či vysokej horkosti kávy. Táto káva sa na cuppingu ukázala ako veľmi obstojná ovocná káva, čo v nás vzbudilo zvedavosť, ako to vypáli na filtri.

No, a ona nesklamala ani na filtri. Filter znovu pripomínal broskyňový jogurt s ľahkým až stredne ťažkým telom. Dojem z kávy však znovu kazila trpkosť v pozadí. Vo všeobecnosti však nešlo o filter, ktorý by sme si nedali znovu.

raritná káva Tchibo - zalievanie filtra

Celkové hodnotenie

Priznáme sa, že niekedy je ťažké nejsť do recenzie s predsudkami. Hlavne keď pred nás Laco postaví Pink Bourbon z Kolumbie od Tchiba s pribalenou ružovou dózičkou. Vždy sa však snažíme na kávu dívať čo najobjektívnejšie. Ak by sme mali túto kávu od Tchiba zhodnotiť jedným slovom, tak by to bolo slovo prekvapenie. Od momentu keď sme ju prvýkrát ovoňali, až po posledný filter z nej, nás príjemne prekvapovala prítomnosťou ovocných a kvetinových tónov s jasne rozpoznateľnými broskyňami.

Je dôležité spomenúť, že kávu sme pravdepodobne nedostali ani zďaleka čerstvú a je dosť možné, že na sklade si už čo-to postála. Aj to môže byť jedným z dôvodov prítomnosti negatívnych chuťových vnemov v káve. Avšak s čistým svedomím môžeme povedať, že táto káva sa vyškriabala aspoň na päty štandardu, na ktorý sme zo svojho súkromného života zvyknutí.

Detailné body: aróma 3,5 – acidita 3,5 – telo 2,5 – dochuť 3 – celkový dojem 3.

raritná káva Tchibo - pretekanie filtra

Ja 6,5/10

Už po prvom pohľade na zrná a ovoňaní som čakal veľmi dobrú kávu. Čuchové vnemy boli mimoriadne príjemné a tešil som sa na ňu. V tejto fáze som mal doslova pocit, že predo mnou stojí výberovka veľmi vysokej úrovne. Niečo také, čo si s radosťou vychutnám.

Skutočnosť už bola o niečo horšia, ale nie oveľa. Prekvapilo ma, že prvé espresso mi pretieklo veľmi rýchlo, takže som musel veľmi výrazne zvyšovať množstvo namletej kávy v páke – na mojom stroji De’Longhi La Specialista Maestro mám mletie nastavené na najjemnejšej úrovni. Pri prvom – nie veľmi vydarenom – pokuse mi káva ponúkala dosť nepríjemnú trpkosť a na konci aj štipku neželanej horkosti. Veľmi dobré vnemy sa akoby bili s týmito negatívami.

Broskyne

Keď som však espresso lepšie nastavil, spomínaná horkosť sa takmer úplne vytratila a dostal som kávu, aká mi celkom vyhovuje. Mám rád výrazné ovocné chute a vyhľadávam aj aciditu, pričom všetko toto som v káve našiel. Dokonca som pocítil aj broskyne, čo je super. Nedokázal som sa zbaviť iba tej spomínanej trpkosti, avšak ani tá ma nejako zásadne nevyrušovala.

Následne som si kávu pripravil na filter a opäť bola veľmi dobrá. Chuťovo fakt príjemná. Chvíľu som uvažoval, že jej udelím sedem bodov, ale napokon dávam 6,5, čo je vzhľadom na prísnosť nášho hodnotenia veľmi dobrá vizitka.

Štrbské Presso Colombia Huila dostala 6 a Kávoholik Jairo Arcila 7 bodov. Táto káva je niekde medzi nimi. Takto som s tým stotožnený.

raritná káva Tchibo - presypávanie zŕn do dózy

Pomer cena/kvalita 2,5/5

Balenie raritnej kávy Tchibo Colombia Paraíso Pink Bourbon sme kúpili za 24,99€. Bolo v ňom 250 gramov kávy a pribalená bola aj ružová dóza na odkladanie zŕn. V skutočnosti teda netušíme, koľko stála samotná káva a môžeme len hádať.

Celkovo však máme pocit, že to nebol zlý nákup. Kilo kávy pri takomto prepočte vyjde až na 100€, čo je šialene veľa, ale ak niekto hľadá darček pre niekoho blízkeho a obdaruje ho kávou i dózou, má to určitú hodnotu. Udeľujeme polovicu z maximálneho možného počtu bodov.

Aktualizované: po uverejnení recenzie nám prišla správa, že na nemeckom eshope Tchibo stojí táto káva s dózou len 19,99€.

Transparentnosť 4/5

Jednou z podmienok zaradenia kávy medzi výberové musí byť aj presná dohľadateľnosť jej pôvodu. Pri Tchibo Colombia Paraíso Pink Bourbon sme boli pomerne spokojní. Z obalu sme vyčítali pôvod kávy v kolumbijskom departmente Cauca a dozvedeli sme sa aj to, že bola dopestovaná v nadmorskej výške 1 730 až 1 960 metrov.

Ide konkrétne o odrodu Pink Bourbon, teda ružový bourbon. Pražiareň uvádza aj spôsob spracovania (washed and anaerobic), čo znamená mokrá metóda a anaeróbna fermentácia. V chuťovom profile by sme mali nájsť broskyne a butter fudge (vláčny krémovo-smotanový zákusok), no a autori dokonca prinášajú aj informáciu o „pozícii“ kávy vo Flavor Wheel, čo je ozaj rarita.

Na webovej stránke Tchibo nájdeme aj ďalšie informácie, ktoré pridávame bez redakčných úprav:

“Pre našu raritnú kávu roka sme sa vydali do oblasti kolumbijských Ánd, presnejšie povedané do Piendamó. Tu sa stretávame s Diegom na jeho rodinnej farme „Esperanza Paraíso“, čo v preklade znamená „Raj nádeje“.

Vďaka doslova rajským klimatickým a pôdnym podmienkam je tamojší región celosvetovo známy svojimi prémiovými kávami. A práve tu Diego s vášňou pestuje svoju najnovšiu špeciálnu kávu: odrodu „Pink Bourbon“ s ružovými kávovými čerešňami.

Tento inovatívny kríženec odrôd Red Bourbon a Yellow Bourbon nás okamžite nadchol – svojím vzhľadom a rovnako aj rozmanitými chuťovými nuansami a osobitou sladkosťou. Vďaka Diegovým rozsiahlym znalostiam o pestovaní kávy a mimoriadne náročnému anaeróbnemu spracovaniu, fermentácii bez prívodu kyslíka, je pre nás táto káva jedinečným pôžitkom.”

Celkom pohoda. Poznáme názov farmy a dokonca aj meno farmára. Štyri body z piatich sú zaslúžené.

recenzia Tchibo

Dizajn obalu 3/5

Týchto päť bodov tradične udeľujete vy, čitatelia Blogu o káve. Pri raritnej káve Tchibo Colombia Paraíso Pink Bourbon ste usúdili, že najférovejšie bude udeliť tri body. Pre túto alternatívu sa rozhodlo 94 z celkového počtu 338 hlasujúcich.

Hlasovanie bolo pomerne rôznorodé. Celkovo 75 z vás chcelo udeliť dva body, 69 štyri body, 55 z vás jeden bod a 37 päť bodov. Našli sa aj takí, ktorí hlasovali za nulu; celkovo však išlo len o osem ľudí. Výsledky ankety nájdete tu.

Celkové hodnotenie 31,5/50

A to je všetko. Keď sa chcete dozvedieť viac o spoločnosti Tchibo ako takej, prejdite na recenziu káv Tchibo Barista. Keď vás zaujímajú informácie o odrode Pink Bourbon, tak na tú sme si zasa posvietili v recenzii kávy Colombia Armenia Quindio od Barista Coffee Roasters.

Priebežné poradie hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.

raritná káva Tchibo - nalievanie hotovej filtrovanej kávy

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close