Recenzia Segafredo Intermezzo: Keď páliš gumy lepšie ako Rocco Sifredi
Možno ste si všimli, že minulý týždeň žiadna nová recenzia nevyšla. Boli sme chorí? Rozhádali sme sa? Prešli sme na pitie čaju? Nie. Po vašom veľkom nátlaku sme sa rozhodli zrecenzovať bestseller talianskeho giganta Segafredo Zanetti – kávovú zmes Segafredo Intermezzo. A verte či neverte, trvalo nám dva týždne, kým sme v chuti espressa našli niečo slovami opísateľné.
Čo to bolo? Čo má so značkou Segafredo spoločné Rocco Sifredi? A čo Nora Mojsejová? To a kopec ďalšej zábavy vás čaká v nasledujúcich riadkoch. Toto je recenzia Segafredo Intermezzo.
Bodovanie
V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelí šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava.
Náš tip: pozrite si zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.
Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková 4,5/25
Zrná
O káve Segafredo Intermezzo sa z obalu nedozvedáme takmer nič. Po otvorení balíka na nás smutne vykukli utrápené zrná. Zrná obsahujú vysoké množstvo defektov a sú veľmi nekonzistentne napražené. Medzi zrnkami nájdete tmavé, ale aj svetlé kúsky. Aj tie najtmavšie však nie sú signifikantne olejnaté a prepálené.
Aróma
Po aromatickej stránke sme v Segafredo Intermezzo našli len jeden jediný tón – tón spálených pneumatík. Mletie kávy tak pripomínalo automobilové preteky. Spa-Francorchamps.
Cupping
Počas cuppingu sa všade navôkol šírila vôňa spálenej gumy a nám sa do ochutnávania vôbec nechcelo. Chuť bola nakoniec menej nepríjemná ako aróma. Síce jej dominovala horkosť, objavili sme v nej aj zopár sladkých orieškových tónov pripomínajúcich vlašské orechy. Káva nám neponúkla žiadnu aciditu či ovocnosť. V dochuti bola horká a na jazyku pomerne ťažká.
Espresso
Pri nízkej teplote extrakcie sa zo Segafredo Intermezzo dalo vytiahnuť obstojné talianske espresso. Horkosť nás úplne neodrovnala a my sme tak mohli v šálke dolovať to málo príjemných chutí. Z príjemných chutí sme objavili lieskové oriešky a kakao. Dochuť kávy však zanechávala na jazyku nepríjemnú horkosť po veľmi dlhú dobu.
Celkový dojem
Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Teda, ak nie ste Starbucks Dark roast. Segafredo Intermezzo je priemerná supermarketová zmes neznámeho pôvodu. Zrno má nízku kvalitu, no stupeň praženia ho robí ako tak piteľným. Dominuje mu horkosť, je fádne a nudné.
Detailné body: aróma 0,5 – acidita 0,5 – telo 1,5 – dochuť 1 – celkový dojem 1.
Ladislav Király 1,5/10
Od okamihu, ako som v storke na Instagrame informoval o blížiacom sa teste kávy Segafredo Intermezzo, začali ste ma bombardovať správami. Vraj niečo také som ešte určite nepil. Takmer všetky názory sa niesli v tom duchu, že káva patrí medzi najhoršie na trhu.
Otvorenie balíčka a vysypanie zŕn na kuchynskú dosku mi to de facto potvrdilo. Ihneď bolo zrejmé, že ide o zrná veľmi nízkej kvalitatívnej triedy. Mnoho z nich bolo poškodených a zlomených, bol to doslova defekt vedľa defektu.
Max Verstappen
Veľmi zvláštne bolo aj praženie, ktoré mi nápadne pripomínalo Eduscho Espresso Intenso: niektoré zrná sú veľmi tmavé, niektoré svetlé. Na niektorých boli aj olejnaté škvrny značiace prepraženie a celkovo to voňalo ako keď ležíte meter vedľa štartujúceho Maxa Verstappena.
Povedal by som, že v Segafrede sa s tým nejako ne*rali. Mám pocit, že cielia na takú cieľovú skupinu, ktorá toho o káve veľa nevie a je jej to úplne jedno. Alebo sú to jednoducho fanúšikovia motoršportu? Hmm… možno treba tieto zrná v nedeľu o 14:00 rozsypať k “efjednotke” a zážitok bude o to intenzívnejší.
Medzitým, ako som si zrná fotil, sa manželke Janke podarilo uspať dcéru. Nastal teda problém; nemohol som ich začať mlieť, pretože keby po zlobe zo strany Segafreda prišla aj zloba zo strany Janky za zobudenie Soničky, asi by som to neustál.
Zrná na balkóne
Druhý problém bol v tom, že zapáchajúce zrná som nemohol nechať v byte, nie všetci sú u nás fanúšikovia motoršportu. Balíček sa už nedal opätovne zavrieť a pristúpil som tak k riešeniu, že ho vyložím na balkón. Janka to odsúhlasila, ibaže netušila, že ho položím do blízkosti sušiaceho sa prádla. Ešte len toto bola skaza.
Okamih O, kedy som sa konečne mohol pustiť do degustácie, nastal po vyše hodine. Janka mi popriala dobrú chuť a uštipačne dodala „nazdravíčko“. Vzápätí pripomenula, že takéto kávy môžem ochutnávať aj večer, lebo veľa z nich nevypijem a nenarušia mi spánok. Netušila, že toto ja vypľujem sťa someliér.
Sorry za nechutnosť.
Kávu som si pripravil na automate Eletta Explore od De’Longhi. Vyšiel mi nápoj s pomerne bohatou crémou, ale inak to teda nebolo bohviečo. Po prvom dúšku ma stočilo od horkosti a vlastne nič iné, ako tú horkosť, káva ani neponúkla. Spálená guma sa neráta. Aj dochuť bola extrémne nepríjemná, ale o niečo menej ako pri robuste od Eduscha, ktorú sme recenzovali nedávno.
Dávam teda jeden a pol bodu. Číslom 1,5.
Transparentnosť 0,5/5
Zdá sa, že Segafredo si zobralo príklad od firmy Eduscho, ktorej kávu sme recenzovali v minulom dieli. Obal kávy uvádza informácie o aróme kávy, intenzite, tele a dochuti. Avšak v Segafrede akosi zabúdajú informovať svojich zákazníkov o tom, čo pijú. Zatiaľ čo si pravý kávičkár slastne pochutnáva na skvelom talianskom “pressku”, nezaujíma ho, odkiaľ k nemu káva prišla.
Po chvíľke googlenia zisťujeme, že Intermezzo obsahuje 60 percent arabiky a 40 percent robusty z Brazílie. To by v našom hodnotení stačilo na 1,5 bodu. Podobne ako Eduschu strhávame jeden bod za to, že v Segafrede pravdepodobne nepovažujú informáciu o pôvode ich produktu za dostatočne dôležitú na to, aby ju uvádzali na svojich obaloch.
Pomer cena kvalita 1,5/5
Pol kila tohto talianskeho skvostu sme v supermarkete kúpili za 9,99 eura. Cez niektoré internetové obchody zoženiete kilo Intermezza aj za neuveriteľných 8,40€ a s kódom BLOGOKAVE10 ešte lacnejšie. Nie, to bol vtip. Nekupujte ho ani za 8,40€.
Avšak cenový rozdiel medzi supermarketom a eshopmi je tak priepastný, že nás supermarket pravdepodobne poriadne ošklbal. Intermezzo nás síce nepotešilo, no ak si predstavíme, že je jeho cenovka niekde uprostred supermarketovej a eshopovej reality, musíme mu udeliť 1,5 bodu.
Dizajn obalu 0/5
Nestáva sa to často, no anketa s vašimi odpoveďami týkajúcimi sa hodnotenia obalu bola preplnená nulami. Segafredo ste vôbec nešetrili a mnohí z vás jeho obalu udelili mínusové body. Na druhej strane sa medzi odpoveďami objavovali aj jednotky a dvojky. Drvivá väčšina hlasov patrila hodnoteniu nula celých nula celých nula, preto s pukajúcim srdiečkom udeľujeme nulu.
Možno keby dali na obal nejakú pneumatiku Pirelli, boli by ste štedrejší.
Celkové hodnotenie 8/50
Ďalšie zaujímavosti:
Rocco Sifredi alebo Rocco Segafredo?
Tí zrelší z vás určite počuli meno Rocco Sifredi. Taliansky milovník života a všetkého živého sa vlastným menom vôbec nevolá Sifredi. Jeho rodné meno je Roco Tano. Z utajených zdrojov sme zistili, že meno Sifredi, ktoré si osvojil, je odvodeninou rodiny talianskych priezvisk Seganfredo, Segafredo, Segafreddo, Seganfreddo a Siffredi. Fantázia.
Prečo si toto meno vzal, sme nezisťovali. Možno chcel byť spájaný s týmto talianskym gastropornom a možno len podobne dobre pálil gumy.
Nora Mojsejová
S nedávnou recenziou na kávu od Eduscho sa neslávne spojila slovenská ikona Eva Máziková. V reklame popíjala Eduscho až tak oduševnene, že stratila slová. A čo má so Segafredom spoločné Nora Mojsejová? Vôbec nič. Keď sa však zamyslíte hlbšie, určite si spomeniete na jeden z najvirálnejších výrokov tejto legendy: “Ľudia, nedajte sa oje…” Po preklade do spisovnej reči: “Ľudia, nedajte sa okabátiť.”
Nora žila dlhé roky na Pereši. Pereš je časťou Košíc. My tieto riadky píšeme v Košiciach. Náhoda? Nemyslíme si. Vieme totižto, na čo Nora týmto výrokom narážala. Nám všetkým by malo záležať na tom, čo konzumujeme. Mali by sme sa zaujímať o to, odkiaľ pochádzajú produkty, ktoré končia v našich žalúdkoch. Preto, ľudia, nedajte sa okabátiť a nasledujte Norine posolstvo. Teda, nekupujte kávu nejasného pôvodu.
Záver
Segafredo Intermezzo pohorelo v našom recenznom teste, no v talianskej pražičke nezhorelo úplne na uhoľ. Nad talianskym espresskom sme so zdvihnutým malíčkom dumali takmer dva týždne. Ťažké dva týždne mali jediný výsledok. Osem bodov.
Kde v recenznom rebríčku sa nachádza recenzovaná kávička Segafredo Intermezzo? Poďte to zistiť. Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.
Dostal som ju od svokry a bola priamo z Talianska.Našiel som v nej aj kúsok čohosi, čo sa podobalo na stopku z hrušky.Naštastie som ju nenasypal do mlynčeka…No a chuť?hrôza,nedalo sa to piť a tým pádom si myslím,že ani priamo v Taliansku sú tie kávy neni chuťovo lepšie ako tie,ktoré kúpime tu..Ale na druhú stranu podaroval som ju kolegyňi a tá si chválila,lebo pije podobné zapachajúce kávy v práci😀