Recenzie káv

Recenzia Separovej kávy: Štramák lázeňský dal dole Lavazzu

Recenzný rok 2024 začíname recenziou Separovej kávy. Tá sa na trhu objavila pod značkou Hood Hero, ktorú Separ vlastní s istým Dávidom Lvs, niekedy okolo Vianoc. Separ svoje veci predáva pod značkou Hood Hero od roku 2020, kedy prišlo k rebrandingu z predchádzajúceho označenia Pirat Army. Asi kvôli nemožnosti dať si na pôvodný názov ochrannú známku. Ale to sa len tak zamýšľam.

Keď som napísal, že ideme recenzovať Separovu kávu, prišlo mi veľa správ o tom, že on má všetko kvalitné. Oblečenie, rum aj kérky. Celkom som tomu neuveril, lebo aj o talianskych kávach každý povie, že sú kvalitné, ale to len preto, lebo do toho p*d vidí. V každom prípade som sa naladil na vlnu, že Separ pravdepodobne skutočne chce prinášať lepšie veci a neuspokojí sa s priemerom. No a potom mi napísal Food Tips Košice, že Separove bagety na pumpe boli „šlehy“ a naj veci, aké kedy na pumpách mal. Ta dobre.

Separova káva Coffee by Hood Hero - produktová fotka
Produktová fotka z hoodhero.store

V záujme ešte lepšieho naladenia som si prečítal príspevky pod Separovými postami na Instagrame a dosť ma to prefackalo. Tomuto svetu ja asi nerozumiem, ale dám vám pár príkladov, aby ste sa naladili spolu so mnou. Vizuálne si strašne inferno. Diko kamaže krokodilos style. Frajer more. Štramák lázeňský. Uuuu crazy swag. Lakouvky si zaj*bal. To je hneď šesť komentárov. Krátke, ale s veľkou výpovednou hodnotou. Teda, jedine žeby nie.

Hneď som si mohol myslieť, že rekordy na streamoch urobíš len vtedy, keď oslovíš mentálne zaostalú komunitu. Ibaže ja si to nemyslím. Alebo vlastne myslím, haha. V každom prípade, o tom táto recenzia nie je a viac sa v Saperovi a jeho publiku vŕtať nebudem. Jou bro?

Hood Hero Coffee - Separova káva

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelí šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 10/25

Zrná

Po vizuálnej stránke nás zrnká kávy od Separa naplnili optimizmom. Zrno vyzerá kvalitne a neobsahuje veľa defektných kúskov. Ale hlavne je viac hnedé ako čierne. Praženie vyzerá svetlejšie, ako je pri podobných kávach zvykom. Na prvý pohľad je stupeň praženia veľmi podobný bežnému espresso roastu u výberových Brazílií určených na espresso.

Separova káva Hood Hero Coffee - zrná
Zrná sú veľmi v pohode.

Aróma

Vôňa zŕn sa tak trochu bije s ich vizuálom. Káva vonia drevito a fádne. Zatiaľ čo po vizuálnej stránke sa Separove zrnká blížia viac výberovej káve, aromaticky sa viac podobajú tej komoditnej.

Coffee by Hood Hero - mletá káva
Namletá káva.

Cupping

Chuť tejto kávy by sa dala rozdeliť na tri hlavné zložky. Prvou, tou najvýraznejšou, je horkosť. Miera horkosti Separovej kávy je niekde na prahu príjemnosti a nepríjemnosti. Druhá, v menšej miere prítomná, zložka je sladkosť. Sladkosť zastupujú pražené lieskové oriešky a tmavá čokoláda. Poslednou zložkou, ktorú sme v káve objavili, je veľmi jemná citrusová acidita. Avšak tá sa objavila naozaj len v stopových množstvách.

Coffee by Hood Hero - zalievanie kávy
Zalievanie kávy pre potreby cuppingu.
recenzia Separovej kávy - cupping
Cupping.

Espresso

V koncentrovanejšej forme Separova káva vlastne vôbec neublíži. Je prevažne horká, no aj sladká. Acidita sa na espresse vôbec neprejaví, je potlačená horkosťou a sladkosťou. Káva na nás rozhodne nepôsobí ťaživo. Najnepríjemnejšie dojmy na nás zanechala dochuť espressa. Tá nám na jazyku ostala ešte veľmi dlho. Najviac pripomínala chuť zeminy.

Separova káva - espresso
Espresso v pohodičke.

Celkový dojem

Separova káva v nás zanechala rozpačité dojmy. Za najväčšie negatíva kávy hodnotíme jej arómu a dochuť. Pozitívne zapôsobilo praženie, sladkosť a štipka citrusovej acidity pri cuppingu.

Detailné body: aróma 1,5 – acidita 2 – telo 3 – dochuť 1,5 – celkový dojem 2.

recenzia Separovej kávy - priebeh cuppingu

Ladislav Király 4,5/10

Keď som sa po otvorení balíčka pozrel na zrná, ostal som celkom príjemne prekvapený. Vôbec nevyzerali najhoršie. Boli pekné, mali podobnú veľkosť, minimum defektov a čo je najdôležitejšie, neboli prepražené. Keď na zrnách nie sú olejové škvrnky, je to fajn. Tým pádom je už vopred pravdepodobné, že to nebude nepiteľný brak.

Arómu kávy by som označil za neutrálnu. Ani ma nijako nepotešila, ale ani tá káva nijako nesmrdela. Začínal som tušiť, že pôjde o niečo lepšie, ako to, na čo bežne narážame v obchodoch. Z tohto poznatku som mal radosť, pretože Separ ako známa osobnosť môže kávu dostať medzi veľké množstvo zákazníkov, ktorí doposiaľ poznali len horké supermarketové patoky.

Separova káva - zrná
Táto fotka bola spravená v interiéri pri horšom svetle.

Brazília ako dobrá voľba

Na druhej strane som však videl, že ide o Brazíliu a káva asi bude taká orieškovo-čokoládová, čo ja osobne príliš nevyhľadávam. Avšak je mi jasné, že ak by Separ predával nejakú extrémnu výberovku s chuťovým profilom čučoriedky – červený pomaranč – mango, jeho cieľová skupina by to nepochopila. Jedine, že by sa tá káva potom volala crazy swag. Celkovo však platí, že brazílska káva je pre takýto projekt vzhľadom na svoju konzervatívnosť veľmi dobrá voľba.

Predpokladám, že väčšina zákazníkov túto kávu len hodí do automatu, a presne tak som postupoval aj ja. A čuduj sa svete, bolo to pomerne pitné. Okrem klasických „brazílskych“ chutí som v káve našiel aj malú štipku acidity, aj keď za tú možno mohol práve automat a jeho rýchlejšia extrakcia.

Separova káva - pohľad na zrná
Tuto som zrná cvakol aj v exteriéri. Boli fakt pomerne svetlé.

Bežní kávičkári s čudným slovníkom

Separovu kávu by som celkovo zaradil do strednej triedy a ja si myslím, že autori ju urobili presne takú, aká by mala byť. Cieľovkou totiž nie sú ľudia z výberových kaviarní, ktorí si pre ovocnosť, aciditu alebo čokoľvek iné chodia k renomovaným pražiarom. Cieľovkou sú bežní kávičkári s čudným slovníkom, ktorí poznajú zväčša len horkú alebo extrémne horkú kávu a tento produkt ich v tom prípade môže možno aj nadchnúť. Je to káva na konzervatívnejšie espresso, prípadne možno na cappuccino.

Ja som si pripravil dve espressá a zvládol som ich bez väčšieho sebazaprenia. Viac si však nedám, pretože to predsa len nie je môj „šialok kávy“, ako by povedala istá ex istého Separovho ex-kamaráta. Jou bro?

Na mojej stupnici je to 4,5 bodu z 10.

espresso - recenzia Separovej kávy

Transparentnosť 2,5/5

Transparentnosť je veľmi dôležitá a na producentov kávy by sme mali vyvíjať tlak, aby nám o nej dodali čo najviac informácií. V minulom roku sme pri najlepších pražiarňach tlačili aj na to, aby nás informovali o nákupnej cene zeleného zrna, ale od toho teraz upustíme. Širšie publikum to totiž nejako extrémne nezaujíma.

Pri Separovej káve vieme, že ide o stopercentnú arabiku (1 bod) a vieme aj to, že pochádza z Brazílie (1 bod). Nepoznáme však varietu zŕn, nepoznáme spôsob spracovania a nepoznáme ani názov spracovateľskej stanice alebo meno farmára. Nekonkrétností je tu veľmi veľa a káva má tak bližšie ku komoditnej ako k výberovej.

Dodatočného pol bodu udeľujeme ešte za informácie o chuťovom profile. Separovci píšu, že „plná chuť s vyváženou sladkosťou so stopami čokolády a kakaa“ a „aróma: lieskové oriešky“. Prvky čokolády, kakaa alebo lieskových orieškov sme v káve skutočne našli, takže môže byť.

Pomer cena/kvalita 1,5/5

Pol kila tejto kávy stojí na eshope 19 €, čo je ozaj dosť veľa. Keď si to porovnám napríklad so slovenskou pražiarňou Be:Café, tak tam stojí kilo Brazílie Santos 24 € a kilovka Brazil Pe de Cedro Farm, ktorú vieme priradiť aj ku konkrétnemu farmárovi, 27 € (s kódom BLOGOKAVE10 ešte menej). Obe sú to výrazne lepšie kávy, takže Separovi môžeme v tomto smere dať len 1,5 bodu.

Na druhej strane môže mať Hood Hero káva pre fanúšikov, ktorí sú s jeho značkou stotožnení, aj vyššiu hodnotu. Možno zážitkovú. Ale tú nebodujeme.

recenzia Separovej kávy - Coffee by Hood Hero - obaly
Objednali sme si jednu kávu, poslali nám dve. Díki. Sme slávni.

Dizajn obalu 1/5

Táto kategória Separovi a jeho káve bohužiaľ nepomohla. Dizajn obalu je jednoduchý a vyzerá to tak, že mnohí ste mali problém hlavne s logom pripomínajúcim Starbucks. Po výzve o bodovanie obalu mi správ s touto myšlienkou prišlo veľmi veľa.

Najviac z vás napokon chcelo obalu udeliť jeden bod, ale bolo to veľmi, veľmi tesné, pretože mnohí z vás boli aj za nulu. Vyššie čísla sa vyskytovali zriedkavo. Udeľujeme teda jeden bod.

Celkové hodnotenie 19,5/50

Záver

Separova káva Hood Hero napokon získala 19,5 bodu z plného počtu 50. Predbehla najlepšiu supermarketovú kávu, ktorú sme doposiaľ našli, Lavazza Qualita ORO a bodovo sa vyrovnala Zlatému Zrnku Emília. Ono je to teda vlastne celkom v pohode. 

Už len dúfať, že štramáka lázeňského čo najskôr pustia z indonézskeho väzenia. Až potom si bude môcť tieto ľúbivé riadky naplno užiť. 

Rebríček hodnotených káv nájdete v rubrike RECENZIE KÁV a zľavové kódy do dobrých pražiarní nájdete v rubrike ZĽAVOVÉ KÓDY.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close