Recenzia Spirit Coffee: Posvietili sme si na kávy známeho rapera
Jednou z celebrít, ktoré majú vlastnú kávu, je aj Majk Spirit. Volá sa Spirit Coffee. Michal Dušička, ktorý predtým používal aj umelecké mená Koko Šajs či Koko Najs, patrí medzi úspešných hudobných interpretov. To je fakt.
Čo sa týka iných oblastí spoločenského života, tam sú už jeho schopnosti obohatiť publikum obmedzenejšie. Síce sa prezentuje tým, že číta, no v konečnom dôsledku číta hlavne o tom, že „mimozemšťania existujú, navštevujú našu planétu už tisícročia, majú základne na Mesiaci aj na Marse a naše elity s nimi komunikujú a obchodujú už celé desaťročia.“ Ako uviedol vo svojom niekdajšom poste na sociálnych sieťach.
Neviem prečo, ale tu mi hneď napadol tento vtip:
Rozhlasová reportérka chce urobiť autentický rozhovor s bačom, tak sa ho pýta, ako prebieha jeho bežný deň.
Bača: „No, ráno vstanem a hneď si dám slivovicu.“
Reportérka: „Počkajte, to predsa nemôžete povedať do rádia, že ráno chľastáte! Tak povedzte, že čítate knihu.“
Bača teda začne znovu: „Ráno vstanem a začnem čítať knihu. Keď ju dočítam, idem k Jožovi a čítame spolu jeho knihu. Akonáhle ju prečítame, ideme do knižnice. A keď už máme prečítanú celú knižnicu, ideme k Jurovi, pretože ten má tlačiareň.“
Len namiesto tej slivovice by som tam asi dal istú zelenú rastlinku, o ktorej sa vraví v tomto článku.
Ako už u mňa býva zvykom, opäť raz som trochu odbočil. Už som však späť a môžeme sa spoločne vrhnúť na recenziu káv od Koko Šajsa a rovnako tak na zamýšľanie sa nad jeho názormi, podľa ktorých je klimatická kríza obrovitánsky hoax používaný na manipuláciu nás všetkých. Prajem príjemné čítanie.
Aha, zabudol som ešte jednu vec: z káv, ktoré sú v ponuke Spirit Coffee, sme si vybrali Etiópiu, Guatemalu a Spirit Blend.
Bodovanie
Pripomeňme si, že v bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelím ja ako šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava.
Náš tip: v hornom menu webu nájdete aj novú rubriku ZĽAVOVÉ KÓDY. Nakúpte kvalitu zo slovenských pražiarní a ochutnajte ozajstnú výberovú kávu.
Baristi
Ethiopia Sidamo 10/25
Guatemala 6/25
Spirit Blend 4,5/25
Z portfólia známeho slovenského hudobného interpreta sme si posvietili na tri kúsky. Ethiopiu Sidamo Grade 2, Guatemalu SHB San Marco Ogranic a zmes Spirit Blend. Kávy nebudeme rozdeľovať do samostatných kategórií, ale budeme sa im venovať spoločne. Na úvod by sme radi poznamenali, že sme od Spirit Coffee očakávali veľa. O každej z káv sme sa dozvedeli veľa dôležitých informácií, či už z obalu alebo z eshopu, čo okrem iného naznačovalo, že by mohlo ísť o kvalitný produkt.
Zrná
Po otvorení balíčkov sme uvideli vo všetkých troch prípadoch pomerne kvalitné zrno s malým množstvom defektov, uniformných veľkostí a tvarov. Trochu nás však prekvapil profil praženia. Očakávali sme o čosi svetlejšie praženie. Samozrejme, keďže sú kávy pražené na espresso, neočakávali sme svetlý filter roast. Kávy však pôsobili o čosi tmavšie, čomu naznačovala aj vôňa, ktorá na nás z balíkov vybehla. Etiópia bola zo všetkých troch káv najsvetlejšia. Guatemala a Spirit blend boli napražené o máličko tmavšie, no všetky tri kávy by sme zaradili do tmavšieho spektra praženia.
Aróma
Ako sme spomínali, aróma káv zodpovedala tmavšiemu roastu. V prípade Spirit Blendu a Guatemaly v aróme vyslovene dominovalo praženie. Kávy voňali drevito a tabakovo. Etiópia obsahovala v aróme aj príjemný element pripomínajúci bobuľové ovocie a kvetiny. Po namletí a pri príprave sa všetky tieto aromatické vnemy len a len umocnili. Za aromaticky najpríjemnejšiu považujeme Etiópiu.
Cupping
Cupping Guatemaly a Spirit Blendu by sa nedal popísať inak ako veľká nuda. Za horúca, tepla aj studena kávam dominovali horkejšie chute praženia. Za tepla sa v oboch prípadoch objavila aj mierna sladkosť pripomínajúca pražené mandle, no len vo veľmi malej miere. Dochuť oboch káv bola pomerne nepríjemná, horkastá. V Guatemale sme objavili aj nepatrné náznaky acidity, ktorú však bolo takmer nemožné bližšie identifikovať. V prípade Etiópie bol cupping o čosi zaujímavejší. Za horúca chutila veľmi podobne ako Guatemala, v chuti prevažovala horkosť a praženie. Postupným ochladzovaním sa však v káve objavovala ovocnosť. Najviac nám pripomínala čerešňový kompót, ktorý pôsobil sviežo a príjemne acidne. Samozrejme, horkosť v káve ostávala aj za tepla a studena, no ovocnosť považujeme za príjemný element.
Espresso
Po cuppingu sme sa pustili do nastavovaní a prípravy espressa. Spirit Blend bol pri najchutnejšom nastavení prevažne horký, cítili sme náznak pražených orechov a štipku (ale fakt len štipku) marcipánu. Telo bolo pomerne ťažké a dochuť nepríjemne horká. Guatemale taktiež dominovala horkosť. Okrem horkosti sme v nej našli malý kúsok ovocnosti pripomínajúci slivky. Telo bolo aj v tomto prípade ťažké a dochuť znovu nepríjemne horká. Pri Etiópii sme sa snažili vytiahnuť čo najviac z ovocnosti, ktorá sa objavila pri cuppingu. Pri žiadnom recepte a nastavení však ovocnosť nedominovala nad menej príjemnými chuťami praženia. Toto espresso vo výsledku pôsobilo najľahšie, najpríjemnejšie a najzaujímavejšie. Telo kávy bolo stredne ťažké, no dochuť znovu nepríjemná.
Celkové hodnotenie
Kávy od Spirit Coffee nás pravdupovediac sklamali. Za hlavný dôvod sklamania považujeme tmavšie praženie, ktoré pravdepodobne potlačilo potenciál zrna, ktoré vôbec nepôsobí nekvalitne. V káve hľadáme špecifické chute, ktoré vznikajú na základe špecifických podmienok, v ktorých je vypestovaná. To čiastočne splnila Etiópia. V tej sme pociťovali aj charakteristické chute, ktoré však mohli byť výraznejšie pri lepšie nastavenom profile. Tým nechceme nijak dehonestovať dark roast. Aj ten sa dá robiť veľmi dobre. Ak by sme to zhrnuli, všetky tri kávy sú z nášho pohľadu na vyššej úrovni ako kávy, ktoré dostaneme bežne v supermarketoch. O kávach sme sa dozvedeli veľa užitočných informácií. Zrno, ktoré sme dostali, bolo pomerne dobrej kvality. Naproti tomu nám nesedel stupeň praženia, ktorý považujeme za najväčší nedostatok.
Detailné body Spirit Coffee:
Ethiopia: aróma 2,5 – acidita 2 – telo 2,5 – dochuť 1 – celkový dojem 2
Guatemala: aróma 1,5 – acidita 1 – telo 1,5 – dochuť 0,5 – celkový dojem 1,5
Blend: aróma 1,5 – acidita 0,5 – telo 1,5 – dochuť 0 – celkový dojem 1.
Ja – Ladislav Király
Etiópia 6/10
Na túto kávu som sa obzvlášť tešil, pretože pred približne rokom a pol som ju označil za najlepšiu celebritnú. V konkurencii ropy od Zuzany P., ťažkej a nechutnej kávy od Lucie B. a zmesi od Mareka H. síce nebolo náročné vyhrať, ale aj to sa predsa len ráta. Majk bol rád, lebo niekde sa tým aj chválil. Ale v pohode, je to fér a keďže urobil lepšiu kávu ako ostatní, tak prečo nie. Tá Etiópia mohla mnohých komoditných pravých kávičkárov poslať o krôčik ďalej. Smerom k veľkému svetu kávy.
Zaujímalo ma, či je káva stále rovnako dobrá. Vtedy to bol záver roka 2021, teraz máme leto 2023, takže pochádza z celkom iného zberu. Ako vysvetlím nižšie pri riadkoch o klimatických zmenách, každý zber je iný. Na kvalitu má vplyv počet slnečných dní, množstvo zrážok a ďalšie faktory. Presne preto som sa nevedel dočkať ochutnávky.
Rozporuplné dojmy
Pohľad na zrná bol celkom OK. Videl som tradičné malé etiópske kávové zrnká, ktoré neboli prepražené. Áno, je to skôr tmavší „roast“, ale Spirit predsa len mieri na široké kávové publikum a nie na najväčších kávových nadšencov, akých združuje tento blog. Preto to absolútne chápem a rozumiem tomu. Káva však kvôli mierne silnejšiemu praženiu voňala tak trochu dymovo a pasovalo by jej skoršie vytiahnutie z pražičky.
Pripravil som si espresso a dostavili sa rozporuplné dojmy. Sú v ňom aj krásne chuťové tóny a príjemná ovocnosť či acidita, čo vždy poteší. Na druhej strane však cítim aj veľmi nepríjemnú dochuť, ktorá bola pravdepodobne vyvolaná o niečo tmavším pražením. Môj záver je taký, že keby túto kávu pražili len o niečo kratšie, bola by skvelá a dal by som viac bodov.
Moje spomienky na Etiópiu od Spirita boli o niečo lepšie, ako je realita. Ako som už spomínal, mohla to spôsobiť iná kvalita nového zberu, prípadne o niečo tmavšie praženie ako predtým – ale v tom by som sa nerád vŕtal, pretože praženie tej kávy si už úprimne nepamätám. V každom prípade mi teraz chutí o niečo menej.
Káva viac potešila, ako ublížila
V mojom hodnotení je to tak, že 5 bodov dávam káve, ktorá ani nepoteší, ale ani neublíži. Táto ma viac potešila, ako mi ublížila, takže udeľujem 6 bodov. Stále verím, že prostredníctvom tejto kávy by sa k svetu ozaj chutných káv mohla dostať časť širokého publika. Je to rozhodne lepšie ako supermarketové kávy a no-name zmesi. Škoda len tej čudesnej dochuti.
Kávu som dal ochutnať aj manželke Janke. Nepovedal som jej o čo ide a zareagovala veľmi podobne ako ja. Najskôr povedala, že keby sme už neboli takí „pokazení“ skvelými kávami, tak by sme túto viac vyzdvihli. Vzápätí uviedla, že na tom pomyselnom kávovom rebríčku je niekde medzi komoditnými kávami zo supermarketov a výberovkami, ktoré nájdeme v najlepších pražiarňach.
„Je to na takom stupienku, ktorým by človek cestou nahor mal prejsť,“ zapísal som si jej slová. „Prípadne by táto káva mohla niekomu, kto pije komoditné kávy z obchodov, pomôcť poodhaliť cestu do veľkého kávového sveta. Ponúka aj príjemné tóny a naznačuje, čo môže dobrá káva ponúknuť.“
Guatemala 4/10
Aj zrná Guatemaly od Spirit Coffee vyzerajú pomerne pekne a aj keď sú pražené tmavšie, opäť nie sú prepražené ani nijako prepálené. Rád by som ich videl o niečo svetlejšie, ale opäť raz akceptujem, že sú šité na mieru širšieho publika.
Aromaticky je to v tomto prípade horšie ako pri Etiópii. Tam som len stál pri dymiacej pahrebe, tuto som sa už k tej pahrebe predklonil. Oproti komoditným kávam z bežných obchodov je to však stále fajn.
Nepríjemná dochuť
Pripravil som si espresso. Z jeho vône ani chuti som neodpadol, ale v prvom zlomku sekundy som sa dokonca pohrával s myšlienkou, že dám 5 bodov. Potom sa však opäť dostavila pomerne nepríjemná dochuť, ktorá ma začala bodovo ťahať nadol.
V káve cítim štipku acidity a dokonca aj štipku sladkosti, čo je z môjho pohľadu veľmi fajn. Na druhej strane však vo väčšej miere pociťujem akúsi nepríjemnú pachuť, ktorá je pravdepodobne spôsobená veľmi tmavým pražením.
Zvláštne vnemy
Je to také zvláštne: prvé okamihy po napití prinášajú malé pozitívum, ďalšie okamihy však prechádzajú k čoraz horším negatívam. Na podobné vnemy si nepamätám pri žiadnej inej káve. Celkovo to nie je bohviečo, ale rozhodol som sa udeliť 4 body.
Ide o lepšiu kávu ako ktorákoľvek slávna značka z bežného obchodu. Nie je však dosť dobrá na to, aby som ju ešte niekedy chcel piť. Je však dosť možné, že časti kávičkárskeho spektra, ktorá inklinuje k pravému kávičkarizmu, by mohla sadnúť. To však len tak strieľam do vzduchu.
Spirit Blend 3,5/10
Táto káva je už na prvý pohľad viditeľne najviac prepražená, na zrnách sa miestami vyskytujú olejnaté škvrnky. Toto je už káva na hranici toho, kde ma to úprimne začína bolieť. Na druhej strane však v nej stále viem nájsť aj pozitíva, takže to nebude úplná bodová mizéria.
Zaujalo ma, že s baristami sa v názoroch pri tejto recenzii akosi rozchádzame. Ja Spiritovi dávam zjavne viac bodov ako oni. Vychádza mi to tak, že Filip a Gabriela sú až veľmi zvyknutí na top kávy a ja dokážem lepšie plávať aj v týchto černejších vodách, prípadne sa brodiť v ošemetnejšom bahne.
Keďže je však na trhu veľmi veľa horších káv a toto je podľa mňa lepšie, ako čokoľvek zo supermarketov, udeľujem 3,5 bodu. Z môjho pohľadu je to mierne horšia káva ako Guatemala.
Transparentnosť
Etiópia 3/5
Za veľký mínus Etiópie od Spirit Coffee považujeme to, že na obale kávy nie je o jej pôvode uvedené takmer nič. Len že je to 100% bio pražená zrnková káva. Uvedený nie je ani dátum praženia, našli sme len dátum spotreby a „skladujte na suchom mieste“. Toto je strašne málo a bohužiaľ len na úrovni komoditných káv.
Viac informácií sme vypátrali na webe. Tam stojí, že káva pochádza z regiónu Sidamo a ide o Grade 2, teda druhý najvyšší stupeň kvality. Autori webu píšu aj to, že ide o takzvané „lesné kávy“, ktoré sú pestované v lese. Nta dobre.
Pofidérne vyznie informácia, že ide o varietu bourbon. Predpokladali by sme, že v regióne Sidamo a navyše v lese musí ísť o heirloom, ale tak azda vedia, čo píšu. V každom prípade sme narazili na viacero nekonkrétností a absentuje napríklad aj nadmorská výška pestovania; to by mohlo naznačovať, že ide o kávu z veľmi veľkého územia.
Dozvedeli sme sa ešte to, že káva je spracovaná mokrou metódou. Keďže informácie sú len na webe a nie na obale, udeliť môžeme tri body. Je to taký priemer. O niečo lepšie ako pri komoditných kávach, ale neodpadli sme.
Guatemala 3/5
O obale tejto kávy platí to isté, čo o Etiópii. Nedozvieme sa z neho nič. Na webe píšu, že káva variet bourbon, caturra a catuai pochádza z regiónu San Marcos. Vieme aj to, že bola spracovaná mokrou metódou.
Opäť raz to nie je zlé, ale veľký mínus je v tom, že na obale nie je absolútne nič. Keď zákazník túto kávu nájde napríklad v Yeme*, kde ju majú v regáloch, má si informácie začať googliť? Opäť udeľujeme tri body.
Spirit Blend 3/5
Na obale opäť nič. Z webu sme vyčítali, že ide o „blend káv z etiópskej arabiky z Bench Maji a kolumbijskej z oblasti Tolima“. Kávy pochádzajú od lokálnych farmárov s certifikátom FairTrade.
Etiópska káva má byť odrody bourbon a kolumbijská castillo. Obe kávy boli spracované mokrou metódou, čo je takisto fajn vedieť. Keby tieto informácie pribudli aj na obal, dali by sme viac bodov, ale takto to môžu byť len 3.
*Dodatočný bod +1
Po uverejnení recenzie sme sa dozvedeli, že to, čo sme napísali o Yeme nie je celkom pravda. Keď si zákazník objedná kávy cez eshop, informácie na obale skutočne absentujú, ale keď nakúpi priamo v potravinách, sú tam.
“Všetky balenia kávy, ktoré dodávame do Yeme, majú na zadnej strane samolepku s informáciami, ktoré pri nákupe online nájdu naši zákazníci na eshope,” znela informácia zo Spirit Coffee. “Zákazníci v kamennom obchode tak majú všetky dôležité info priamo “na dlani” a nemusia nič googliť a zároveň zákazníci, ktorí nakupujú online, práve tú samolepku navyše nepotrebujú a náš obal tak zostane stále dobre recyklovateľný.”
Uznávam, že toto je vlastne vynikajúce riešenie a pripočítavame bodík, ktorý sme v časti transparentnosť pôvodne odrátali.
Pomer cena/kvalita
Etiópia 2,5/5
Guatemala 1/5
Spirit Blend 1/5
Čo sa týka určovania bodov za pomer cena/kvalita, je to čoraz náročnejšie. Vychádzame už aj z toho, koľko sme udelili ostatným kávam a miestami máme pocit, že by sme museli udeľovať už aj desatinné body.
Spirit Coffee Guatemala napríklad ponúka lepší pomer cena/kvalita ako Spirit Blend, ale obom udelíme 1 bod. Pol bodu by bolo málo a 1,5 pri danej cene zasa dosť veľa. Keby sme išli do väčších detailov, Guatemala by mohla dostať možno 1,2 a Spirit Blend 0,9, ale tie desatinné čísla by nás skôr či neskôr zabili, hehe.
Najlepšie z testovaných káv určite vychádza Spirit Coffee Etiópia, ktorej za pomer cena/kvalita udeľujeme 2,5 bodu. Je to celkom obstojná káva a cena 9,90€ za štvrť kila je ako-tak v pohode.
Dizajn obalu 2/5
O bodoch za dizajn obalu ste opäť rozhodovali vy. Vyzval som vás k tomu na mojom instagramovom konte @ladislavkiraly. Vaše názory boli veľmi rôznorodé, ale najčastejšie sa v nich vyskytovali nízke čísla ako 0, 1, 2 alebo 3.
Najviac z vás sa napokon priklonilo k dvom bodom, takže presne toľko ich udeľujeme.
Celkové hodnotenie
Etiópia 24,5/50
Guatemala 17/50
Spirit Blend 15/50
Záver:
Tuto musíme dodať jednu zásadnú vec. Všetky kávy boli pomerne fajn a bol v nich omnoho väčší potenciál, ktorý bohužiaľ ostal nevyužitý. Dospeli sme k názoru, že boli úmyselne pražené o niečo viac, a to tak, aby vyhovovali širokému publiku. Aspoň si to myslíme.
Presne kvôli tomu to však napokon bohužiaľ nedopadlo dobre. Kávy ponúkajú príjemné chute, ktoré sú vo veľkom kontraste s nepríjemnými a vôbec to nepôsobí dobre. Zhodli sme sa na tom, že buď mali byť pražené o niečo svetlejšie, aby tam ešte nepríjemné chute nevznikli, alebo naopak ešte tmavšie, aby už boli úplne konzervatívne. Ťažko totiž povedať, komu to takto môže vyhovovať a chutiť. Možno Majkovi pri čítaní.
Ďalšie zaujímavosti:
Spirit a klimatická kríza
Pri Majkovi Spiritovi ma zaujal jeho postoj ku klimatickej kríze. Boli toho plné médiá a jeho vyjadrenie ste asi čítali: „A viete čo je ďalší obrovitánsky hoax používaný na manipuláciu nás všetkých? Klimatická kríza!“ Vzhľadom na to, že práve káva je zmenou klímy výrazne dotknutá, to bolo dosť čudné. A aj preto sa téme chcem venovať. Poriadne obsiahlo.
Majk ma vôbec nepotešil, pretože takýmito vyjadreniami len nahral na smeč ľuďom, ktorí dookola omieľajú svoje bludy typu včera hoax, dnes pravda. Takým tým, ktorí to na fakty príliš nehrajú a neustále hľadajú akékoľvek okrajové vyjadrenia, ktoré by potvrdili ich domnienky. A Spirit ako známy človek sa im samozrejme hodí. Hlavne keď „veľa číta“.
Nuž a samozrejme išla do sveta hlavne tá spomínaná veta o obrovitánskom hoaxe, ktorá zapadala medzi niektoré ďalšie čudné Majkove vyjadrenia. Pred časom bludáril aj o mimozemšťanoch, čo som spomínal na začiatku. Ičko, Andrej, Romana, lietajú na tanieroch od rána. To mi len tak uletelo, sorry.
Klimatické zmeny ako reálny problém
Ľudia typu „včera hoax, dnes pravda“, si už nevšimnú Majkove ďalšie slová, ktoré paradoxne tiež napísal: „Klimatické zmeny sú reálny problém, ktorý potrebujeme riešiť, pričom ľudia prispievajú k otepľovaniu spaľovaním fosílnych palív, s tým sa nedá nesúhlasiť. Nie je to ale žiadna kríza, pri ktorej by sme boli na pokraji zániku, ako sa to niektorí snažia vykresliť.“
Spirit okrem toho pridal aj ďalšie storky. Napríklad úmyselne zle preložil slová od istej Gréty T. z roku 2018 v zmysle, že ak do piatich rokov nezačneme konať, už to nezvrátime. Smial sa, že podľa Gréty tu už mal byť koniec sveta, aj keď ona nič také neuviedla. Ale čo už, zasa si šplhol u svojho publika, ktoré zaiste tiež veľa číta. V bačovej knižnici.
Spirit Coffee praží ekologicky zmýšľajúca pražiareň
Teraz ten najzaujímavejší paradox. Viete, kde pražia Spirit Coffee? V pražiarni Grow.fairly (bývalá Samay), ktorá je asi najviac bio-eko-organic pražiarňou na Slovensku a dokonca robí reálne kroky aj priamo v teréne. Samozrejme som ich oslovil a stretol som sa s veľkou ochotou.
„Klimatickú krízu vnímame ako vážny problém a veľká časť našich aktivít je zameraná na riešenie následkov zmeny klímy, respektíve okrem mitigácie aj na adaptáciu,“ uviedla pre Blog o káve marketingová manažérka Grow.fairly Veronika Macsai. „O vyjadreniach Majka Spirita na tému klimatickej krízy sme nevedeli. Ak by sme videli nejaký problém pre našu ďalšiu spoluprácu, budeme s ním o tom diskutovať.“
Najviac ma zaujali ďalšie slová, podľa ktorých už Majk až tak zle nevyznieva: „Faktom je, že jedným z hlavných dôvodov, prečo Majk Spirit so spoluprácou oslovil práve našu pražiareň, bola naša BIO certifikácia a dlhodobá podpora ekologického poľnohospodárstva.“
Zvláštne. Takže Majk zmýšľa ekologicky a vlastne si uvedomuje, že k otepľovaniu prispievame spaľovaním fosílnych palív, no radšej dá bombastickú storku, že klimatická kríza je obrovitánsky hoax. Keď mu išlo o pozornosť, podarilo sa.
Čo hovorí na klimatickú krízu odborník?
Nedalo mi a na klimatickú krízu som sa opýtal slovenského farmára pôsobiaceho v Indonézii Luku Ondrišáka. Jeho pohľad bol veľmi zaujímavý a označenie „klimatická kríza“ odmietol. Radšej chcel hovoriť o „klimatických zmenách“.
„Určite viem povedať niečo o situácii v Indonézii a o tom, v akých smeroch sú tu zmeny klímy hmatateľné,“ povedal Luka pre Blog o káve. „Keď som sem prišiel, tak obdobia dažďov a obdobia sucha mali dané mesiace, ktoré sa neustále opakovali. Bolo to tak, že október, november, december, január a február boli daždivé a od marca do septembra až októbra boli obdobia, kedy bolo sucho. Platilo to veľmi dlhú dobu, čo nám potvrdzujú aj starí-staručkí ľudia. Často hovoria, že to vždy tak bolo a dažde vždy prišli v určitom období.“
Obdobia prichádzajú úplne šialene
Dnes je situácia úplne iná a nie je možné nič predpovedať. „Tieto obdobia prichádzajú úplne šialene. V minulom roku pršalo okrem júla a augusta takmer celý rok, čo je extrémne. Tento rok boli posledné dojazdy dažďov vo februári a v marci, teraz to vyzerá na veľmi pekné a dlhé obdobie sucha. Ak by sucho ostalo do prelomu septembra a októbra, tak by to bolo presne tak, ako to zvyklo byť v minulosti. Keby to však ostalo dlhšie, išlo by o obrovský výkyv, ktorý by mal veľký vplyv na pestovanie kávy – presne tak, ako mal obrovský vplyv minulý rok, kedy išla u mnohých farmárov produkcia o 50 až 60 percent nadol.“
Paradoxné je to, že rôzne svetové regióny pociťujú globálne zmeny počasia inak. „Čo sa týka zmeny teplôt, tak tie tuto v Indonézii nepozorujem. Mám pocit, že od toho roku 2012, čo som tu, je to stále rovnaké. V tomto smere som zatiaľ rozdiel nezbadal, ale v dĺžke období sucha a dažďov určite áno,“ skonštatoval Luka Ondrišák. „Spomínam si na rok 2015, kedy vôbec nepršalo od februára do novembra. Na všetkých farmárov to malo ‚hardcore‘ dosah. Bolo to vtedy veľmi, veľmi ťažké.“
Rodák z Dubnice vzápätí uviedol, že pojem klimatické zmeny je pre neho akceptovateľnejší. Podľa neho ide o zmeny počasia, zmeny období a zmeny v zrážkach: „Klimatická kríza je asi tvrdý a veľmi prehnaný pojem.“
Bude ohrozené pestovanie kávy?
Lukovi som položil aj otázku, či bude v budúcnosti ohrozené pestovanie kávy. Vieme, že kávovník je pomerne náročná rastlina, ktorá vyžaduje určité veľmi presné poveternostné podmienky. Chce veľa vlahy, nezvláda mrazy a potreboval by vonkajšiu teplotu vždy niečo vyše 20 stupňov Celzia. Aj preto sa pestuje len okolo rovníka a vo vysokej nadmorskej výške.
„Možno to bude tak, že bude nutné ísť do ešte vyšších nadmorských výšok, kde by mohla byť väčšia pravdepodobnosť zrážok,“ zamyslel sa Luka. „Súčasne by tam mohlo byť o niečo chladnejšie a káva by tam mohla lepšie prežívať. Vidím to tak, že v budúcnosti budú veľké fluktuácie medzi kvalitou a vypestovaným množstvom danej odrody. Obdobie zrážok a obdobie sucha bude hrať veľmi dôležitú rolu. Keby bolo sucha omnoho viac ako zrážok, tak by to malo na kávu veľmi fatálne dopady. Vo vysokých nadmorských výškach sa totiž len veľmi ťažko pokropuje alebo zavlažuje, keďže sa tam ledva dostaneme na malej motorke.“
„V budúcnosti bude podľa mňa veľmi dôležité zachovanie vody v krajine a dostatok vlahy pre kávovníky. Bude to o tom, koľko suchých a koľko vlhkých rokov budeme mať v rámci jednej dekády. Navyše nie je úplne zaručené, že keď sa nejaký farmár rozhodne bojovať so suchom odchodom do vyššej nadmorskej výšky, tak nemá isté, že tam tá vlaha spadne. Ani rozdiel 200 či 300 metrov nemusí znamenať, že tam bude viac vlahy. Áno, bude tam o pár stupňov nižšia teplota, ale pokiaľ rastlina nebude mať vodu, ktorú potrebuje, tak ju tá zmena teploty o jeden a pol stupňa veľmi nezachráni,“ dodal Luka Ondrišák.
Ako pomáha Grow.fairly?
Na záver chcem dať ešte raz slovo pražiarni Grow.fairly, ktorá praží aj kávu pre Majka Spirita. Klimatické problémy, respektíve klimatickú krízu, vnímajú omnoho vážnejšie a reálne pomáhajú priamo v teréne.
„S drobnými farmármi v Etiópii a Keni, ktorým klesá produkcia kávy, prípadne im kávovníky v dôsledku globálneho otepľovania úplne vysychajú a oni kvôli tomu prichádzajú o živobytie, intenzívne spolupracujeme na výsadbe dlhodobých úžitkových stromov. Tie kávovníkom tienia, poskytujú mnoho ekologických benefitov a zároveň predstavujú aj doplnkový/alternatívny a udržateľný zdroj príjmu pre ich pestovateľov,“ prezradila Veronika Macsai.
1,5 milióna orechových stromov
Spoločnosť Grow.fairly okrem toho farmárov podporuje v ekologickom pestovaní, BIO certifikácii a ich vlastní agronómovia chodia farmárov školiť v tzv. climate-smart praktikách. „Aby na nich zmena klímy nemala až taký drastický dopad. Do takejto spolupráce sme zapojili už 23 000 afrických farmárov a vo východnej Afrike sme vysadili viac ako 1,5-milióna orechových stromov. Jedným z doterajších výsledkov tejto našej aktivity je viac ako 70 miliónov kilogramov CO2, ktoré nami vysadené stromy každoročne zachytávajú. Je to ročná uhlíková stopa približne 12 000 obyvateľov Slovenska.“
„Od predminulého roka sa v Etiópii venujeme aj rozvoju včelárstva. V južnej Etiópii sme zriadili novú dielňu na výrobu včelích úľov, zorganizovali sme sériu školení o moderných metódach v apikultúre a kávovým farmárom sme odovzdali viac ako 800 včelích úľov. Včely prispievajú k zlepšeniu biodiverzity, opeľovaním pomáhajú makadamiovým stromom aj kávovníkom. Súčasne predstavujú ďalšiu možnosť, ako si etiópski kávoví farmári môžu zvýšiť príjem, aby neuviazli v začarovanom kruhu chudoby, hladu alebo migrácie, čo sú podľa nás preukázateľné dôsledky zmeny klímy.“
Klimatická kríza nie je hoax
„Neustále sa snažíme hľadať a realizovať aj ďalšie efektívne ekologické riešenia. Napríklad energiu pre fabriku zabezpečujeme cez solárne panely, škrupiny orechov premieňame na energiu pre sušičky, rozbiehame nový projekt výroby bio uhlia zo zvyškov produkcie, ktoré bude slúžiť ako hnojivo pre farmárov. Klimatická kríza podľa nás nie je hoax. Jej krutú podobu reálne zažívame v krajinách Afrického rohu,“ dodala Veronika Macsai z Grow.fairly.
Reakcia Spirit Coffee
So žiadosťou o reakciu na Majkove vyjadrenia som oslovil aj samotnú Spirit Coffee. Aj tu som sa stretol s ochotou a členka Spiritovho tímu komunikovala veľmi príjemne. Udeľujem nič neznamenajúcu pochvalu.
„Na základe toho, čo bolo medializované, zrejme viem, čo máte na mysli, aj keď si nie som istá, či ste videli aj priamo Majkove vyjadrenia. Nemôžem písať za neho, no z doterajšej spolupráce, rozhovorov a spoločných projektov to pôsobí tak, že Majkovi na prírode záleží a snaží sa v tomto smere robiť aj správne podnikateľské rozhodnutia. Práve preto má naša káva certifikát bio a je pražená práve v Samay/ Grow.fairly. Ako Spirit Coffee máme taktiež projekt Spirit Plus, kde sa v rámci možností snažíme dať priestor a pomocou Majkovho dosahu odprezentovať a podporiť zaujímavých a poctivých slovenských výrobcov (napríklad ručne robená čerstvá proteínová tyčinka od Rysky alebo ručne robené šálky z malého keramického ateliéru Kreum). Majkov posledný projekt a spolupráca je merch od mladého slovenského dizajnéra, a teda žiadna fast fashion.“
„Podľa vlastných slov sám seba Majk považuje za racionálneho environmentalistu, akurát sa mu nepáči tá “panika”, ktorá sa okolo toho vytvára, pretože z jeho pohľadu to ľuďom neprispieva k ich duševnému zdraviu.“
Liga proti rakovine
Na absolútny záver pridám ešte jednu vec, o ktorej zatiaľ asi nikto okrem mňa a Spirit Coffee nevie. Keď som na začiatku minulého roku (2022) niesol kávy do občianskeho združenia Liga proti rakovine, ozvali sa mi práve zo Spirit Coffee a poslali mi veľa kávy. Neviem presne koľko, ale bolo toho veľa, rátalo sa to na kilá. Nechceli, aby som ich spomínal, takže konali absolútne nezištne. Rozhodne im teda nešlo o marketingové zviditeľnenie.
Prešiel však rok a pol a verím, že to už môžem prezradiť a že sa na mňa nenahnevajú. Takže áno, Spirit Coffee má aj takýto dobročinný rozmer. Ďakujem. A to je už ozaj všetko.
Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV.