Recenzie káv

Recenzia Starbucks Holiday Blend: Luciferova vianočná pomsta

Keď nám do redakcie prišiel tip od jedného z vás, že aj Starbucks nasadil vianočnú kávu, neváhali sme. V správe stálo, že je extrémne čierna, na čo sme sa samozrejme netešili, ale keď na nás po príchode do Kauflandu vykukol „medium roast“, zablikala iskierka nádeje. Možno to predsa len nebude absolútny sh*t. Ako to napokon dopadlo? Toto je recenzia Starbucks Holiday Blend.

Hneď na začiatok by som chcel uviesť, že túto kávu pre Starbucks praží Nestlé. Ako sme písali už aj v tejto recenzii káv Starbucks, Nestlé za právo na umiestňovanie na trh, predávanie a distribuovanie tejto značky zaplatilo 7,15 miliardy dolárov. V kaviarňach Starbucks majú podľa všetkého inú kávu, ale bohužiaľ rovnako spečenú.

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelí šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková 0,5/25

Zrná

Pre tento týždeň sme do rúk dostali obal nápadne podobný baleniu vianočnej kávy od značky Bellarom. Starbucks Holiday blend je svojim výzorom až podozrivo podobný minulotýždňovému kávovému nepodarku z Lidl.  Avšak, je aj obsah balíka rovnako desivý? Zrná hovoria už na prvý pohľad: “Áno, čaká vás pohroma!” Z balíka sa na nás vysypala hromada extrémne tmavých, olejnatých zŕn. Tie môžu aj vďaka relatívne malému počtu defektov pôsobiť esteticky. Opak je však pravdou. Praženie je príliš tmavé a kávové zrno doslova zabité.

Starbucks Holiday Blend - zrná

Aróma

Extrémne tmavému praženiu zodpovedá aj vôňa kávy. Teda pardon, zápach kávy. Po otvorení sáčku zavalil celú miestnosť nelichotivý zápach spáleniny. Na Vianoce tak od Starbucks dostanete spomienku na letné lesné požiare s prímesou suseda spaľujúceho okrem suchej trávy, aj zopár starých pneumatík.

Starbucks Holiday Blend - cupping

Cupping

Ochutnávka Holiday blendu sa dá prirovnať k boju o život. Hovorí sa, že každé poldeci vás pripraví o niekoľko nervových buniek v mozgu. Na druhej strane, každé sŕknutie vianočnej kávy od Starbucks vás pripraví o niekoľko chuťových buniek na jazyku. Sŕkame a sŕkame, ale v káve nenachádzame nič len nekonečnú horkosť spálených zŕn a zoxidovaných olejov na ich povrchu. Horkosť, ktorá z nás pomaly ale isto vysáva všetku chuť do života.

recenzia Starbucks Holiday Blend - cupping

Espresso

Letargicky, v agónii osudu sa púšťame do prípravy espressa. Z výpustu kávovaru vyteká niečo medzi motorovým olejom a rašelinou. Horkosť, ktorá sa nám dostáva na jazyk, uvrhne naše tváre do bolestivej grimasy. Jeden glg, druhý glg. Viac nedáme. Pardon, ale táto káva sa nedá pripraviť tak, aby bola konzumovateľná v čistej forme bez vagónu mlieka a cukru.

recenzia vianočnej kávy Starbucks Holiday Blend - espresso

Celkový dojem

Holiday blend od Starbucks je už druhou kávou z edície “Luciferova vianočná pomsta”. V ľúbivom obale sa ukrýva skutočný kávový “prank”. Zrná spálené na uhlík a zapáchajúce ako horiace pneumatiky, by jednoznačne nemali byť určené ku konzumácii. Ľudia, nedajte sa okabátiť. Radšej kúpte sebe a svojim blízkym niektorú z vianočných limitiek zo slovenských pražiarní.

Detailné body: aróma 0 – acidita 0 – telo 0,5 – dochuť 0 – celkový dojem 0.

Ladislav Király 1,5/10

Hneď v ten deň, ako mi prišla správa, že aj Starbucks má vianočnú kávu, som letel na skusy do blízkeho Kauflandu. Mal som šťastie a káv s názvom Holiday bolo v poličke veľké množstvo. Na obale bolo napísané „medium roast“, čo ma celkom potešilo, pretože spálený dark roast by som druhýkrát piť nechcel.

Ibaže stalo sa niečo neuveriteľné. Otvoril som obal a zrná vyzerali ako extra dark roast. Keď som minule pri vianočnej káve z Lidla písal, že keby pri pražení existovalo tretie pukanie, tak je za ním… tak tento Starbucks by bol na hrane štvrtého pukania. Olejnatý extrém. Ako keď kávu vykúpete vo vyjazdenom oleji v autoservise v Usť-Kameňogorsku. Alebo len na pastvinách pozbierali kozie bobky? Do tejto úvahy sa radšej nepúšťam.

vianočná káva Starbucks Holiday Blend - pohľad na zrná

Grécke lesné požiare

A teraz to príde: Nááááádych. Dym, všade dym. Normálne som mal pocit, že ma to katapultovalo do epicentra gréckych lesných požiarov. Bál som sa o holý život. Opäť raz vyjadrujem presvedčenie, že takáto káva predsa nemôže nikomu voňať. Neverím, že niekto môže mať taký zdeformovaný čuch.

Ochutnávka paradoxne nebola úplne najhoršia, alebo som už z testovania toľkých zlých káv už aj ja zdeformovaný. Pociťoval som extrémnu horkosť a nula akýchkoľvek zaujímavých chuťových tónov, ale ľudia, ktorí si do kávy dajú deci mlieka a štyri kocky cukru to možno nepocítia. Ale vlastne ktovie.

Ako špekáčik po hodine v plameni

Pražením bolo v tejto káve zabité absolútne všetko. Samozrejme, že takéto spálenie v nej nemôže ponechať žiadny chuťový tón, žiadnu ovocnosť a ani žiadnu aciditu. Prirovnal by som to k opekaniu špekáčika niekde pod lesom: buď ho opekáte nad ohňom a po niekoľkých minútach ho zjete, alebo ho opekáte v najsilnejšom plameni a držíte ho tam hodinu. No ale to som už trochu odbočil. Opäť raz.

V každom prípade som sa rozhodol, že túto kávu vysypem vedľa vianočnej kávy z Lidla. Len tak, pre porovnanie. Dopadlo to takto:

porovnanie vianočných káv Starbucks a Bellarom Lidl

A ešte jedna fotka pre fajnšmekrov:

vianočné kávy Starbucks Holiday Blend a Bellarom Lidl Christmas Blend

A vysypal som ju aj vedľa kávy Brasil Pe De Cedro Farm od Be:Café, ktorú som mal doma práve otvorenú, ktorá je takisto medium roast a aj cenovo je podobná, veď balíček stojí 6,90€ (s kódom BLOGOKAVE10 menej). Nech sa páči:

Starbucks Holiday Blend a Brasil Pe De Cedro farm - porovnanie zŕn

Pri takejto extrémnej spálenine sa o chuti kávy nemôžeme vôbec baviť. Keby som bol tvrdý, dám jej nula bodov, lebo v nej nie je nič zaujímavé. Ja som však už akýsi mäkkýš a na takéto kávy sa snažím pozerať hlavne tak, koľko je v nich zloby a akú extrémnu pachuť zanechajú. A v tomto smere som už bohužiaľ pil aj horšie kávy.

Dávam 1,5 bodu.

Transparentnosť 1/5

Kategória transparentnosť je pri tejto káve jedným z hlavných bodov programu. Pred niekoľkými desaťročiami ľudí bavili Oldo Hlaváček a Ivan Krajíček v relácii Vtipnejší vyhráva, dnes nás baví autor obalu Holiday Blendu od Starbucksu.

Nuž čujte: „Limitovaná edícia zrnkovej kávy s tónmi byliniek a sladkého javorového sirupu. Kávové zrná z temperamentnej Latinskej Ameriky v spojení s jemnou, zemitou chuťou kávových zŕn z Indonézie.“ Toto s bylinkami a sladkým javorovým sirupom je väčšie sci-fi jak Votrelec.

Inak o káve vieme ešte to, že je to stopercentná arabika. Málo, ale bolo už aj horšie. Dávame jeden bod.

Pomer cena/kvalita 0,5/5

Kávu sme v Kauflande kúpili za 6,39€. Zdala sa to byť fajn cena, ale nevšimli sme si, že je to len 190-gramové balenie. Dosť dobrá taktika, Starbucks. Otvorili sme aj porovnávač cien Heureka a v Datarte majú toto balenie dokonca za 4,70€.

Celkovo je to veľmi podobná cena i kvalita ako pri minulej recenzii vianočnej kávy z Lidla. Tým pádom opäť udeľujeme 0,5 bodu.

Starbucks Holiday Blend - vianočná káva

Dizajn obalu 3/5

Mám pocit, že v posledných týždňoch vás akosi opantala vianočná atmosféra a pri udeľovaní bodov za dizajn obalu ste štedrejší. Tentoraz sa najčastejšie vyskytovali body 2, 3 a 4, pričom úplne najviac bolo trojok. Vianočnej káve Starbucksu teda pridávame tri bodíky.

Celkové hodnotenie Starbucks Holiday Blend 6,5/50

Záver

Holiday Blend od Starbucksu nás nepotešil, práve naopak. Káva nás zarmútila. Na to, že malo ísť o medium roast, a teda stredné praženie, sme dostali zuhoľnatený odpad. Pozitíva sa na tejto káve hľadali ozaj veľmi ťažko a právom patrí na spodné priečky recenzného rebríčka. Najlepšie ju vystihujú slová Luciferova vianočná pomsta.

Aktuálne poradie hodnotených káv nájdete v rubrike RECENZIE KÁV a zľavové kódy do dobrých pražiarní nájdete v rubrike ZĽAVOVÉ KÓDY.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close