Kávovary

Recenzia: Stojí kapsulový kávovar Morning za kúpu?

Ak ste si prečítali test kávových kapsúl Nespresso, tak ste si na fotkách, ale aj v texte, pravdepodobne všimli kapsulový kávovar Morning. Tento stroj nám pri ochutnávaní desiatok kapsúl neskutočne pomohol. Máme ho od slovenskej firmy a pražiarne kávy Alter-Nativ, ktorá sa okrem iného venuje aj plneniu kávových kapsúl.

Čítaj aj: Ktorá pražiareň má najlepšie kapsuly Nespresso?

Prvé dojmy z kapsulového kávovaru Morning

Priznám sa, že kapsulový kávovar Morning som poznal už predtým, než som ho dostal do rúk. Videl som o ňom videá od niekoľkých youtuberov zo sveta výberovej kávy a prečítal som o ňom niekoľko článkov. Prakticky všetko, čo som o ňom dovtedy počul, boli slová chvály. Na základe toho vystrelili moje očakávania do výšin. 

V zásade všetko sa potvrdilo. Spomínam si na to, ako som Lacovi s nadšením opisoval svoje prvé dojmy. Z krabice som vybral elegantný a kompaktný stroj s minimalistickým dizajnom a kvalitným zhotovením. Návod a prvé zapnutie ma postupne previedli procesom spárovania za pomoci technológie Bluetooth s mobilnou aplikáciou a Morning bol pripravený. 

kapsulový kávovar Morning pohľad sprava

Doslova ako malé dieťa som čumel na to, ako sa mi stroj po zapnutí prostredníctvom svojej prednej obrazovky pozdravil a zaznel úvodný zvuk. 

Mimochodom, z mojich skúseností je zvykom, že niektoré dnešné smart pomôcky nezvyknú úplne na prvýkrát poslúchať a párovanie s mobilom alebo počítačom je niekedy zdĺhavé a komplikované. V tomto prípade to však bolo svižné a jednoduché, návod ma ku všetkému priamočiaro naviedol a moja skúsenosť bola veľmi príjemná. Vravel som si, že takto to má v dvadsiatom prvom storočí vyzerať.

Čo nájdete na Morningu?

Morning je veľmi minimalistický. Na celom tele stroja sa nachádza len otváracia priehradka pre kávové kapsuly, nádobka na vodu (v zadnej časti), predná obrazovka s tlačidlom pre návrat a tlačidlo pre potvrdenie a otočný kruh, vďaka ktorému sa viete presúvať po menu. Pod prednou obrazovkou je umiestnená výpusť kávovaru, pod ktorou sa nachádza zberná miska so zabudovanou váhou. Za ňou zasa nájdete zbernú nádobu na použité kapsuly. A to je všetko.

otočné kolečko na kapsulovom kávovare Morning
Keď pootočíte týmto kruhom, presúvate sa jednotlivými položkami v menu.

Fun fact: Pri varení kávy Morning svieti na vašu šálku malým svetielkom. Keď som to videl prvýkrát, ostal som veľmi milo prekvapený. Doslova mi padla sánka.

Softvér kapsulového kávovaru Morning

Pri pohľade na telo a vonkajší hardvér Morningu si možno poviete, že vlastne vyzerá ako ostatné kapsulové kávovary, akurát je trochu dizajnovejší a minimalistickejší. To, čo však robí Morning odlišným, je napokon jeho softvér. Vďaka nemu, či už pomocou aplikácie v mobile alebo fyzických ovládacích prvkov, dokážete výrazne ovplyvniť svoju výslednú kávu. Ako? Jednoducho. Morning umožňuje svojmu majiteľovi upravovať niekoľko premenných, ktoré ovplyvňujú extrakciu kávy a nastaviť si tak ten správny recept pre vašu kávu.

Čo všetko viete na Morningu nastavovať?

Ako iste viete, extrakciu kávy ovplyvňuje hneď niekoľko premenných. Pri väčšine kapsulových kávovarov však viete ovplyvniť len množstvo vody, ktoré kávovar pri extrakcii využije (espresso, lungo). Pre skúseného kávičkára dosť trápne, čo?

Keď si však otvoríte aplikáciu a rozhodnete sa pripraviť si kávu, kapsulový kávovar Morning vám poskytne dve rôzne cesty. Prvou sú tzv. Moje recepty (My recipes), kde si buď vyberiete jeden z prednastavených receptov, prípadne si od základu vytvoríte vlastný recept. V oboch prípadoch vám Morning ponúkne možnosť upravovať teplotu vody, tlak, preinfúziu a blooming, množstvo použitej vody a množstvo použitej čistej vody pre zriedenie nápoja. V aplikácii dokonca môžete nastavovať priebeh celej prípravy kávy a profilovať použitý tlak (od rýchlych profilov s vyšším tlakom a kratšou extrakciou až po pomaly prekvapkávanú kávu s dlhším časom extrakcie ale nižším tlakom).

kapsulový kávovar Morning vkladanie kapsúl
Pohľad zhora na miesto, kde vložíte kávovú kapsulu.

Prednastavené recepty, ktoré môžete využiť

Počas priebehu prípravy kávy vám Morning dokonca v aplikácii priebežne ukazuje, koľko gramov nápoja sa už v šálke nachádza a aká fáza cyklu sa odohráva. Je už len na vás, či použijete jeden z prednastavených profilov alebo sa do detailov pohráte s vaším receptom a vyladíte ho podľa vašej chuti. Prednastavené recepty vám pomôžu vo chvíľach, keď práve nemáte čas, ale máte chuť na dobrú kávu. Manuálne nastavovanie vám zase ponúkne voľnosť a kopec možností v čase, keď máte chuť sa so svojou kávou poriadne vyhrať.

Druhou cestou je záložka Explore. Práve to, čo ukrýva záložka Explore, považujem za revolučné v oblasti kávových kapsúl. Doslova za veľkú vec. V tejto záložke sa totiž ukrývajú vstupy priamo od pražiarní, ktoré sú cez aplikáciu Morningu schopné nazdieľať vám recept pre každý jeden typ nimi vyrábaných kapsúl. Vy si vďaka tomu v pohodlí domova kávu pripravíte presne tak, ako to pražiar chcel a ako mu chutila najviac. Úžasné. 

Pamätám si, ako som do kávovaru prvýkrát vkladal kapsulu od berlínskeho Barnu. V aplikácii som si krásne vyhľadal recept pre konkrétnu kávu, ktorú som držal v rukách, stlačil som tlačidlo Brew a preniesol sa priamo do Berlína. Takmer doslova. Tu je však dôležité poznamenať, že aj recepty od pražiarní môžete dodatočne upravovať a upravené recepty ukladať.

Takto som si pripravoval kapsulu od The Barn:

Morning - navolenie profilu pre kapsule od The Barn
kapsulový kávovar Morning - vloženie kapsule od The Barn
kapsulový kávovar Morning - príprava kávy od The Barn
kapsulový kávovar Morning - príprava kávy od The Barn 27g
kapsulový kávovar Morning - príprava kávy od The Barn 50g hotovo

Česi o krôčik pred nami

V aplikácii nájdete recepty od množstva pražiarní z celého sveta. Bohužiaľ však nie od všetkých, ktoré kapsuly vyrábajú. V čase, keď som Morning testoval, som v aplikácii nenašiel žiadnu zo slovenských pražiarní. 

Existuje však aj iná cesta: pražiarne môžu svoje recepty nazdieľať a ja si ich do kávovaru zadám manuálne. Zo susedných Čiech som v aplikácii našiel pražiarne Doubleshot, Father’s a Mitte (zase sú o krok vpred, sakra). Práve neprítomnosť receptov od slovenských pražiarní považujem za malé negatívum, avšak predpokladám, že táto skutočnosť sa v budúcnosti zmení.

Oplatí sa kúpiť si kapsulový kávovar Morning?

Kávovar Morning dnes na stránkach Alter-Nativ stojí 485 eur. Asi ste si práve povedali, že to je na kapsulový kávovar riadne veľa. Ja som však po viac ako mesačnom testovaní presvedčený, že nie je. Možnosť nastavovania si vlastných receptov a možnosť prepojenia finálneho konzumenta s pražiarom cez zdieľané recepty je zážitok na nezaplatenie. Morning poskytuje revolúciu vo svete kapsulových kávovarov a ja mu to žeriem aj s navijákom. 

Okrem neskutočne vyladeného užívateľského rozhrania a hladkého chodu softvéru, ale aj hardvéru, som v Morningu dokázal konzistentne pripravovať ďaleko chutnejšie nápoje, ako pomocou jeho lacnejšieho brata. Platilo to tak pri tmavších komoditných kapsulách, ale aj pri modernejších výberových.

Takže áno, podľa mňa je kapsulový kávovar Morning dobrá kúpa. Kliknite tu a nájdete ho priamo na eshope.

pohľad na kapsulový kávovar Morning

Moje tipy pre vás

Tmavšie komoditné kapsuly

Pri tmavších roastoch komoditných káv som na bežnom kávovare veľmi často pociťoval nepríjemné, spálené chute. Pomocou Morningu sa však takéto chute dajú veľmi jednoducho potlačiť. Stačí, keď použijete recept s nižšou teplotou vody a kratšou extrakciou. Takto pripravené nápoje chutili oveľa príjemnejšie ako na bežnom kávovare.

Svetlé, moderné výberové kapsuly

Na bežnom kapsulovom kávovare som sa pri svetlých roastoch často stretával s problémom nedostatočnej extrakcie. Za pomoci Morningu a receptov s vyššou teplotou vody, poprípade vyšším tlakom, preinfúziou, či o čosi väčším pomerom vody, sa mi vždy podarilo aj z výberových kapsúl dostať tie správne chute.

Mini filter brew

Mini filter brew je prednastavený program Morningu, vďaka ktorému si viete pripraviť nápoj podobný filtrovanej káve. Netrvalo dlho a u nás v domácnosti sa stal tento program najobľubenejším. Vyniká hlavne s výraznými kávami, ako je napríklad fermentovaná Kolumbia Anserma od pražiarne Aurelica, ktorá nedávno zvíťazila v našom kapsulovom teste. Výsledný napoj tak reálne imituje filtrovanú kávu a myslím si, že veľmi podarene.

Máte ku kapsulovému kávovaru Morning ďalšie otázky? Pýtajte sa v diskusii pod článkom, prípadne mi napíšte na Instagram @chlorofilip.

kapsulový kávovar Morning produktová fotka
Kapsulový kávovar Morning.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

2 Comments

  1. Ja nechcem rýpať ale mám tomu rozumieť tak že firma ktorá predáva tento kávovar predáva aj kapsule ale v článku píšete že žiadna slovenská verzia receptov nie je. Tak akože, zdá sa to len mne alebo v Alternative nevedia robiť biznis? Ak chcem aby mi ľudia kupovali stroj asi tam nazdieľam recepty ku každej kapsule čo predávam nie?

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close