Recenzie káv

Recenzia vianočnej kávy z Lidla: Ligotavé uhlie, ktoré je urážkou kávy i Vianoc

Od čitateľa nám na Instagrame prišiel tip na vianočnú kávu, ktorú majú v Lidli. V letáku naďabil na luxus zvaný Bellarom Caffé Crema Christmas Blend. Ani sekundu sme neváhali a okamžite sme leteli do tejto obchodnej siete, aby sme vám pomohli s nákupným rozhodovaním. Stojí Christmas Blend za kúpu? Alebo by mal radšej ostať stáť na pultoch? Toto je recenzia vianočnej kávy z Lidla.

vianočná káva z Lidla

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich udelia baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať udelí šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

vianočná káva z Lidla - detail zŕn

Baristi Filip Lörinc a Gabriela Drenková 0,5/25

Zrno

Plní očakávaní otvárame vianočné balenie kávy značky Bellarom. V reťazcoch Lidl sa tento rok asi rozhodli, že ich zákazníci neposlúchali. Čert nám totižto pod stromček priniesol na uhlík spálené zrná. Tie v podstate človek takmer nevidí. Sú čierne a olejnaté. Zrná na prvý pohľad nepôsobia extrémne nekvalitne, avšak príliš tmavé praženie ich pravdepodobne totálne zabilo.

Christmas Blend z Lidla - vianočná káva - zrná

Aróma

Vôňa kávy je veľmi nepríjemná. Prepražené zrná voňajú presne tak, ako vyzerajú. Vo vôni dominuje aróma tmavého praženia, uhlíkov a spálenej gumy. Toto nechcete cítiť na Vianoce a ani v nijaký iný čas roka.

vianočná káva z Lidla - mletá káva

Cupping

Na naše šťastie, zaliatie zŕn horúcou vodou potlačilo nepríjemnú arómu kávy. Chuť na cuppingu by sa dala nazvať menej nepríjemnou – keď ju teda porovnávame s aromatickými vnemami vianočnej kávy od Bellarom. Na všetkých teplotných stupňoch chutí zemito a drevito. Dominuje jej horkosť a nepríjemná korenistosť. Sladkosť a acidita sa v káve jednoducho nenachádza. Telo kávy pôsobí ťažko, olejovito a dochuť je nepríjemná, horká.

vianočná káva z Lidla - Christmas Blend - cupping
vianočná káva z Lidla - cupping

Espresso

Namiesto Vianoc nás v šálke čakal zimný košický smog. Espresso, ktoré nám ku Vianociam naservíroval Lidl, je ťažké, zadymené a horké. Neobsahuje nič, čo by sa dalo nazvať príjemným. Takejto káve nepomôže ani liter mlieka a perníkový sirup.

vianočná káva z Lidla - zátišie

Celkový dojem

Vianočná limitka od Bellarom nás extrémne sklamala. Nie je to len urážka kávy, ale aj Vianoc. Pekný dizajn obalu v nás vyvolal pocit, že sme si kúpili kvalitnú kávu. Opak bol pravdou. Jediné, čo má na tejto limitke akú-takú hodnotu, je jej sviatočný obal. Budeme radi, keď sa kúpe tohto šikovného marketingového ťahu vyhnete.

Detailné body: aróma 0 – acidita 0 – telo 0,5 – dochuť 0 – celkový dojem 0.

Ladislav Király 1,5/10

Po otvorení balíčka som sa schuti nadýchol. A to bola vlastne posledná vec, ktorú som v tomto prípade urobil schuti. Aróma mi pripomínala vyhasínajúci požiar smrekového lesa a od tohto okamihu sa rozkrútila doslova ruleta smrti.

vianočná káva z Lidla - pohľad dovnútra balíka

Zrná boli totálne olejnaté a musím priznať, že v recenzii sme niečo také nemali už veľmi dlho. Boli pražené až za limit, rozhodne za druhé pukanie. Keby existovalo tretie pukanie, tak by boli asi ešte aj za ním, haha. Majstri pražiari ich spálili natoľko, že oleje vystúpili na povrch zŕn a tie boli potom mastné ako ruky čerstvo nakrémované Indulonou. Keď takúto kávu niekde uvidíte, rozhodne ju nepite. Toto už hraničí so zdravotným hazardom.

vianočná káva z Lidla - olejnaté zrná

Mikulášske uhlie

Podľa mňa niekde nastala tlačová chyba a toto nemalo byť ponúkané ako vianočná káva, ale ako mikulášske uhlie. Také, čo kedysi nosil čert a dával neposlušným deťom. Iný, pozitívnejší, pohľad na tieto zrná hovorí o tom, že sa leskli ako vianočné gule. Takto si ich skúsim zapamätať.

Rozhodol som sa, že vedľa Christmas Blendu z Lidla nasypem Ugandu Binyiny Red Honey od Be:Café, ktorú som mal práve po ruke, a takto to dopadlo:

Uganda od Be:Café a vianočná káva z Lidla
Na becafe.sk môžete na takúto krásnu kávu (vľavo) využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Chudák mlynček

Olejnatú cnosť, ktorá vôbec nevyzerala vábivo, som bohužiaľ musel ochutnať, ale môj oceľový žalúdok už podobné veci predsa len zažil. Nemal by to teda byť šok. Skôr ma bolelo to, že takúto mastnú nálož musím nasypať do mlynčeka. Chudák, ten si toho už zažil a akiste ma po večeroch preklína.

Pripravil som espresso a poprosil som Janku, či mi ho trochu nenafotí – potrebujem totiž aj nejaké ilustračné fotky. Kým fotila, odbehol som so smetím. No a keď som sa z toho premrznutého vzduchu vrátil do bytu, ťemer som skolaboval. To vám bol teda smrad.

Caffé Crema Christmas Blend z Lidla

Som sa klepal

Podobne, ako ten, ma napokon prefackala aj samotná ochutnávka. Pár sekúnd som sa doslova klepal. Extrémna horkosť prekrývala v podstate všetko, čo vianočná Bellarom-káva mohla ponúknuť. Toto je jedno veľké NIE.

Po tom, ako som sa z tohto zážitku spamätal, som si detailnejšie preštudoval obal, na ktorom stál okrem nápisu „Baristická kvalita pre vaše plnoautomatické kávovary“ aj zaujímavý návod na prípravu: Pomeľte 7 až 8 gramov kávy a zalejte 125 ml vriacej vody. V tej chvíli som ostal v pomykove. Tak automat alebo turek? Ja som však už rezignoval a s touto kávou ďalej neexperimentujem.

Opantaný vianočnou atmosférou udeľujem 1,5 bodu.

vianočná káva z Lidla - mňamka

Transparentnosť 0/5

Pri káve chceme poznať jej pôvod, pretože len to môže byť zárukou férového obchodovania s ňou a férového odmeňovania farmárov. Pri tejto káve sme sa však z obalu a ani z webovej stránky nedozvedeli absolútne nič.

Na to, že nepoznáme presný pôvod kávy, sme si pri komoditných zrnách už sčasti zvykli. Tuto však nepoznáme ani zloženie a nevieme teda ani to, či ide o arabiku alebo robustu. Autori produktu na obal napísali, že krajina pôvodu je Nemecko a krajina pôvodu základnej zložky je mimo EÚ. Tak to je teda luxus.

Zaujalo nás aj to, že na obale svieti dátum 03.04.2025. Dátum praženia samozrejme neuvádzajú, ale keď má byť toto dátum spotreby, tak káva bola pražená alebo balená 3. apríla 2023. Má už teda takmer osem mesiacov. Čerstvá by ma asi zabila.

vianočná káva z Lidla - obal zboku

Pomer cena/kvalita 0,5/5

Balíček tejto kávy s hmotnosťou 250 gramov vás vyjde na 4,99€. Vzhľadom na to, že kvalita tohto produktu je absolútne tragikomická, je to veľa. Na druhej strane však na trhu existujú aj značky, ktoré podobnú kávu predávajú ešte drahšie. Jej reálna hodnota je však extrémne nízka a pultová suma je prestrelená.

Dlhšie som sa nevedel rozhodnúť, či je toto hodné jedného bodu, alebo len polovice. Napokon však mám pocit, že jeden bod by bol za toto uhlie príliš veľa. Nevidím totiž absolútne žiadny zmysel v tom, prečo by mal niekto toto kúpiť. Radšej kávu nepiť, ako sa takto týrať.

vianočná káva z Lidla - obal

Dizajn obalu 3/5

Fakt nikdy v celej histórii našich recenzií nebolo hlasovanie o kráse dizajnu také rôznorodé ako pri obale tejto kávy. Môžeme však prezradiť, že v hlasovaní takmer úplne absentovali nuly – bolo ich len úplné minimum. Ale zvyšné čísla 1, 2, 3, 4 a 5 boli zastúpené takmer narovnako.

Chvíľu to dokonca vyzeralo tak, že vyhrať môže aj päťbodové hodnotenie, no nakoniec sme narátali najviac trojok. Vianočná káva z Lidla je teda jedinečná: za obal získala viac bodov ako za všetky ostatné kategórie dokopy. Srdečne gratulujeme.

Celkové hodnotenie 5,5/50

Záver

Vianočná káva z Lidla nás teda nepotešila, práve naopak. Bola extrémne prepražená a chuťovo nepríjemná. Po uverejnení fotografie zŕn na Instagrame nám prišlo množstvo reakcií, medzi ktorými sa najčastejšie objavovalo prirovnanie k uhliu, k lesklým vianočným guliam, ale aj k sobím bobkom. To hovorí za všetko.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Podporte slovenské pražiarne kávy, na tomto linku nájdete zľavové kódy.

vianočná káva z Lidla - espresso
Škoda, že si nedáš.
Značky
Zobraz viac

Podobné články

2 Comments

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close