Recenzie káv

Recenzia výberovej Etiópie od Lucaffé: Dobrá káva, ale cenovo úplne mimo

Od Petra Kučerku, ktorý pomáha slovenskej pražiarni Goriffee s marketingom, nám do redakcie prišiel tip na nezvyčajne drahú kávu. Poslal nám link na výberovú Etiópiu od Lucaffé, ktorá bola k dispozícii za 24,99€/250g. Keďže predajca o káve uvádzal málo informácií a bolo pravdepodobné, že nejde o výberovku top triedy, cena sa zdala byť už na prvý pohľad enormne premrštená.

Veľmi nám to vŕtalo v hlave a rozhodli sme sa, že kávu musíme ochutnať. Čo keď v balení nájdeme nejaký skvost? Rozhodli sme sa teda pre objednávku a hneď prišli dve pozitíva: po zaregistrovaní na webe Lucaffé sme dostali 10% zľavu a okrem toho sme mali dopravu zadarmo. Cena už bolela o niečo menej. Ďalšie pozitívne prekvapenie prišlo o pár dní neskôr: v Lucaffé nás asi poznali a do balíčka nám pribalili aj Guatemalu a Brazíliu. Ďakujeme.

Ako však v prísnej recenzii Blogu o káve dopadla Etiópia od Lucaffé? Poďte to zistiť.

plechovka kávy Lucaffé Ethiopia Specialty

Bodovanie

V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.

Priebežné poradie všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v menu ako RECENZIE KÁV. Skúste ochutnať niečo z horných poschodí, lebo tam niekde sa nachádza pravá kávová zábava. Pripravili sme pre vás aj zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 14,5/25

Zrná

Otvárame plechovku a naše prvé dojmy sú rozpačité. Vo vnútri na nás čakajú konzervatívne napražené zrniečka relatívne veľkých rozmerov. Od výberovej Etiópie sme očakávali svetlejšie a hlavne menšie zrno. Kde-tu nachádzame mušľu, kde-tu zdeformované zrno. Nevidíme však žiadne quakery a ani rozlámané zrnká. Stupeň praženia by sa dal vo svete výberovej kávy prirovnať k tmavšiemu espresso roastu. Káva je tmavohnedá, na niektorých zrnách môžeme vidieť malé olejové škvrnky.

výberová Etiópia od Lucaffé - pohľad na zrná

Aróma

Vôňa Etiópie má svoje plusy a mínusy. Začnime pozitívami. V káve nachádzame, hlavne po jej namletí, veľmi príjemné tóny bobuľového ovocia. Ovocie pripomína sladké čučoriedky a maliny. Plusy striedajú výrazné mínusy. Pred namletím vo vôni dominujú “pečené” tóny, ktoré pravdepodobne vznikli pomalším a dlhším pražením pri nižšej teplote. Vôňa namletej kávy sa preklápa viac na ovocnú stranu, no pečené tóny kazia celkový dojem. Negatíva našťastie nepôsobia ostro a príliš výrazne.

Lucaffé Ethiopia Specialty - rozsypané zrná

Cupping

Chuť kávy sa pri cuppingu vyvíjala od horšieho k lepšiemu. Za horúca chutila “spečene”, cereálne a chlebovo. Nižšie teploty našťastie odhalili oveľa príjemnejšie a zaujímavejšie chute. Za tepla sa k chlebovym tónom pridal sladký med a chladnutím chuť doplnili čučoriedky. Ovocnosť kávy bola pri cuppingu skôr sladká ako acidná. Káva mala stredne ťažké telo a chlebovú dochuť. Práve dochuť nám v tomto štádiu prekážala najviac.

Ethiopia Specialty od Lucaffé - cupping

Espresso

Pri príprave espressa sme oproti cuppingu zaznamenali dve hlavné zmeny. Ovocnosť sa zmenila zo sladkej na viac acidnú. Čučoriedky doplnili černice a kávu osviežili. Spečené tóny sa naopak presunuli viac do úzadia. Tvorili gro dochuti, ktorá zanechávala na jazyku nelichotivú horko-chlebovú chuť. V espresse sa tak trochu bili pozitívne a negatívne prvky. Nám sa však z kávy podarilo dostať hlavne tie chutné a svieže tóny.

Lucaffé Ethiopia Specialty - espresso

Celkový dojem

Niet pochýb, že vám táto káva môže ponúknuť množstvo zaujímavých chutí a aróm. Hlavne keď ju porovnáte s bežnou produkciou talianskych pražiarní zameriavajúcich sa na komoditné kávy. V porovnaní s výberovými kávami by sme ju radili medzi hlboký podpriemer. Jej najväčším problémom je nepochopiteľná cena. V tejto cenovej hladine sa pohybujú unikátne loty výberových káv, ktoré vám ponúknu diametrálne odlišný zážitok. Zhrňme to vetou: “Espresso nás nenahnevalo, cena áno.”

Detailné body: aróma 3 – acidita 3,5 – telo 3 – dochuť 2 – celkový dojem 3.

Lucaffé Ethiopia Specialty - cupping

Ladislav Király 4,5/10

Etiópia od Lucaffé je zabalená v konzerve. Kedysi som sa na takomto spôsobe balenia pousmieval a mal som pocit, akoby som otváral konzervu s rybami, ale dnes to v zásade akceptujem. Takéto skladovanie kávy mi celkom vyhovuje a konzervu potom ľahko vyseparujem ako kov.

plechovka ako obal Lucaffé Ethiopia Specialty

Jeden z mínusov tohto spôsobu balenia môže byť v tom, že konzerva nemá jednocestný ventil. Pri bežných sáčkových kávach s  ventilom vieme zvnútra vytlačiť vzduch a spomaliť tak proces zvetrávania kávy. Z tejto plechovky však vzduch vytlačiť nemožno a tým pádom ho tam bude vždy dosť, čo na kávu nebude mať ideálny vplyv.

Keďže ide o kávu promovanú ako výberovka, zaujímalo ma, či bude mať uvedený dátum praženia. Bohužiaľ sa tak nestalo. Na dne obalu však je uvedený dátum 12. január 2026, čo bude podľa všetkého dátum spotreby – tým pádom bola káva pražená 12. januára 2024 a k nám do redakcie dorazila 26. februára. Má už teda mesiac a pol, čo je pomerne veľa. Ale vlastne stále v tolerovateľnej norme.

Lucaffé Ethiopia Specialty - detailný pohľad na zrná

Pekné, ale tmavšie zrná

Keď som konzervu otvoril, vykukli na mňa pomerne pekné zrná. Boli menšie, čo je však na Etiópiu v absolútnom poriadku – dokonca by som od tohto štátu čakal ešte menšie zrná. Kávovníky sa tam pestujú vo vysokej nadmorskej výške a zrná v takom prípade nemôžu byť veľké. Majú však vysokú hustotu a zvyknú byť nabité chuťami.

Sklamala ma skutočnosť, že zrná sú pomerne tmavé. Od výberovej kávy, ktorú majú na eshope nacenenú na 24,99€, som očakával niečo lepšie. Áno, je pražená na espresso, ale toto už na prvý pohľad vyzerá až na veľmi konzervatívne espresso. Na zrnách sú dokonca aj malé olejové škvrnky. Zdôrazňujem slovo „malé“, ale predsa len sú tam. Pri svetlejšom pražení mohla byť káva o niečo lepšia. Tmavšie praženie sa odrazilo aj na aróme. Bola priemerná a ničím ma neurážala, ale neviem si pomôcť a musím napísať, že mohla byť aj lepšia. Od Etiópie, ktorú označujú za výberovú, musíme čakať viac. Dlhé praženie však všetko zabije.

Lucaffé Ethiopia Specialty - pohľad na zrná

Konzervatívny nápoj

Pri nastavovaní kávy som mal aj trochu šťastia a na prvý pokus mi vytiekla ozaj hutná káva, na ktorej vrchu sa objavil aj dostatok cremy – toto nemá vyznieť ako extrémna pochvala, pretože viac cremy produkuje tmavšie pražená káva, no ako celok to espresso pôsobilo dobre. Štruktúra kávy bola jednoducho veľmi príjemná a hustá až olejnatá.

Finálny nápoj bol podľa predpokladov konzervatívny, ale nie zlý. No zasa ani nie dobrý. Priemer za extrémne veľa peňazí. Takéto espresso by podľa mňa chutilo skôr konzervatívnemu kávičkárovi, ale ľudí, ktorí už ochutnali ozajstné výberovky, by príliš nepotešilo. Našiel som v ňom aj príjemné ovocné tóny, ale na druhej strane aj nepríjemnú dochuť. A presne to je podľa mňa veľká škoda, pretože posledný chuťový vnem bol vlastne najhorší. Udeľujem 4,5 bodu.

Lucaffé Ethiopia Specialty - zrná a espresso

Transparentnosť 2/5

Pri tejto Etiópii od Lucaffé vieme, že ide o stopercentnú arabiku (1 bod) a vieme aj to, že pochádza z Etiópie (1 bod). Na webe Lucaffé píšu aj to, že káva nazbierala v SCA cuppingu viac ako 80 bodov, no netušíme, koľko presne. Predpokladáme, že oveľa viac ako 80 to nebolo. Podľa všetkého maximálne 83.

Nepoznáme ani konkrétnu varietu arabiky, nepoznáme spôsob spracovania, nepoznáme región dopestovania, spracovateľskú stanicu a ani farmu. Keby sa káva skutočne chcela označovať za výberovú, toto všetko by nám muselo byť známe.

Našli sme aj snahu o predstavenie chuťového profilu, v ktorom stojí: „V prvom momente očarí výnimočnou arómou s tónmi jazmínu. V chuti zaujme pestrou paletou ovocných tónov broskyne a citrusov, ktoré vytvárajú plné, harmonické telo. Jemnú aciditu a florálnosť uzatvára dlhá florálna dochuť s jemnými náznakmi horkej čokolády a orieškov.“

Ak by to sedelo s realitou, udelili by sme ešte dodatočného pol bodu, ale nesedí, takže Etiópia dostáva za transparentnosť dva body.

recenzia Lucaffé - espresso

Pomer cena/kvalita 1/5

Káva je na eshope Lucaffé k dispozícii za 24,99€/250 gramov. Toľko nestáli ani najlepšie kávy, ktoré sa dostali na najvyššie priečky recenzného rebríčka, takže ide o poriadny úlet. Ako sme spomínali už vyššie, po zaregistrovaní sme dostali 10% zľavu a doprava bola zadarmo, ale z hľadiska pomeru cena/kvalita je táto káva jednoducho úplne mimo.

Len vzhľadom na to, že ide o chuťovo obstojnú kávu, ktorá od baristov dostala solídne body, udeľujeme aspoň jeden bod.

Dizajn obalu 3/5

O kráse dizajnu obalu ste opäť rozhodovali vy, čitatelia Blogu o káve. Spraviť ste tak mohli prostredníctvom instagramového konta @blogokave. Bolo to pomerne vyrovnané medzi jednotkou, dvojkou, trojkou a štvorkou.

Napokon to s 28 percentami „vyhrali“ tri body a presne toľko za dizajn obalu udeľujeme. Celkovo 21,5 percenta z vás hlasovalo za štyri body a po 20,4 percenta za jeden bod a dva body. Na predposlednom mieste skončila s veľkým odstupom a malým počtom hlasov nula, nuž a najmenej z vás hlasovalo za päť bodov.

plechovka Lucaffé Ethiopia Specialty

Celkové hodnotenie

Lucaffé Ethiopia Specialty 25/50

Záver

Na rozdiel od káv Lucaffé Classic a Lucaffé Mr. Exclusive, ktoré sme recenzovali v priebehu roku 2023, sa nám tentoraz do rúk dostala veľmi obstojná káva. Do istej miery je aj škoda, že nezískala viac bodov, pričom veľmi ľahko mohla. Postačovalo by možno o niečo svetlejšie napraženie, detailnejšie informovanie o pôvode kávy, čo by pri výberovke mala byť samozrejmosť, a musel by trochu viac sedieť pomer cena/kvalita. V takomto prípade by sa Lucaffé Ethiopia s prehľadom dostala aj cez tridsiatku.

Výsledky všetkých doposiaľ hodnotených káv nájdete v rubrike RECENZIE KÁV. Keď chcete ochutnať niečo ozaj kvalitné, prebehnite si zľavové kódy do slovenských pražiarní kávy.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close