Recenzie kávových kapsúl

Recenzujeme kávové kapsuly: Penerini Ethiopia Yirgacheffe Halo Beriti a Espresso blend

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť?

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom). 

kávové kapsuly Penerini Ethiopia - kávovar Morning

Pražiareň Penerini 

Penerini je pražiareň z Brna. Napriek tomu, že vám môže ich názov pripomínať Taliansko a talianske praženie, nenechajte sa oklamať. Penerini je akronym mien Petr, Nela, Rita a Nikola, teda rodiny, ktorá prináša svoju lásku ku káve vo forme kvalitných kávových zŕn. Okrem dvoch pražiarní a kamennej predajne prevádzkujú aj školiace centrum, kde usporadúvajú školenia, workshopy a kávové kurzy. V Českej republike už desať rokov tvoria kávovú kultúru.

Penerini pre milovníkov kávy tentoraz pripravilo novinku, a to výberové kávové kapsuly. Posvietime si na dve rôzne kapsuly: Ethiopiu Yirgacheffe Halo Beriti a Espresso blend. 

Náš tip: pri nákupe kapsúl z pražiarne Penerini môžete na eshope kavovekapsule.eu využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Kód platí do 28. novembra 8:00.

Perenini Ethiopia Yirgacheffe Halo Beriti

aróma 3/5

Ethiopia Yirgacheffe Halo Beriti je stopercentná arabika, ktorá sľubuje ovocnosť, sladkosť, florálnosť a aciditu. Toto sa potvrdilo už hneď v aromatickej stránke kávy. V aróme kávy prevládala vôňa čierneho čaju a harmančeka. Vôňa kávy však nebola príliš výrazná.

ovocnosť 3/5

Ethiopia Yirgacheffe je spracovaná premytou (washed) metódou. Ovocnosť kávy je teda veľmi jemná, nerušivá a pripomína sladké dozreté citrusové ovocie, najmä sladké mandarinky. Ide o ľahšiu ovocnosť, ktorá neprehluší ostatné chuťové prvky kávy. 

Penerini Ethiopia - kávové kapsuly

sladkosť 3/5

Sladkosť kávy v tomto prípade korešponduje s jej ovocnosťou. Sladké mandarinky v chuti kávy naozaj vynikajú a zároveň sú najmä v dochuti doplnené karamelizovaným hnedým cukrom.

acidita 4/5

Ethiopia Yirchacheffe od Penerini je acidnejšou kávou. Keď vyhľadávate čisté a acidné kávy, táto je jednoznačne pre vás. Acidita Ethiopie je veľmi prirodzená a najviac pripomína citrusy.

horkosť 2/5

Keďže ide o premytú Ethiopiu, nečakajte vysokú horkosť. V káve sa horkosť nachádza len ako istý doplnok, ktorý robí kávu komplexnou. Horkosť pocítite najmä v dochuti ako sladký hnedý cukor spojený s čokoládou.

štruktúra 4/5

Štruktúra kávy bola presne taká, akú by ste od premytej Ethiopie mohli čakať. Telo kávy je čajové, jemné. Ethiopiu sme si preverili na viacerých kapsulových kávovaroch a viacerých programoch. Najviac nám vyhovovala ako espresso (konkrétne na programe Short Dark Roast v kávovare Morning). Práve použitím tohto programu najviac pripomínala espresso z pákového kávovaru. 

Penerini kávové kapsuly

funky faktor 2/5

Ethiopia od Penerini nie je príliš funky. Napriek tomu to je ovocná káva plná acidity a sladkosti. Ponúka zaujímavé florálne a sladké tóny, ktoré ju robia originálnou.

dochuť 3/5

Dochuť kávy je menej výrazná a krátkotrvajúca. Pripomína zelený čaj, ktorý vám z jazyka relatívne rýchlo zmizne. V dochuti vystupuje do popredia mierna horkosť zeleného a čierneho čaju. 

komplexnosť 3/5

Ethiopia Yirgacheffe ponúka komplexný zážitok. V jednej šálke nájdete ovocné tóny zastúpené najmä citrusovým ovocím, sladkosť v podobe roztopenej čokolády, horkosť karamelizovaného hnedého cukru a čierneho čaju a florálnosť harmančeka. Čajové telo kávy ju robí ľahkou a vhodnou na každodenné pitie. Bodíky strhávame za nižšiu aciditu a mierne vyššiu horkosť kávy.

Ethiopia Yirgacheffe je ovocná a mierne acidná káva vhodná jednak pre začiatočníkov s výberovou kávou, ale aj pre pokročilých kávičkárov. Keďže nie je príliš výrazná či ohlušujúca, je vhodná na každodenné pitie.

bodové hodnotenie Penerini Ethiopia Yirgacheffe
Bodové hodnotenie Penerini Ethiopia Yirgacheffe.

Penerini Espresso blend 

aróma 3/5

Blend Espresso je zmesou Brazil Cerrado Dulce 80% a Brazil Bota Fora 20%. Je to stopercentná arabika, pričom obe Brazílie boli spracované premytou metódou. Vo vôni pripravenej kávy môžete jasne rozoznať vôňu čokolády a mandlí.

ovocnosť 1/5

Kávy z Brazílie sú charakteristické svojou nižšou aciditou a ovocnosťou, no vyššou sladkosťou. Inak tomu nie je ani pri tomto espresso blende. V káve čakajte len malú štipku sušeného ovocia.

sladkosť 3/5

Sladkosť blendu Espresso je nepopierateľná. Za sladkosťou sa skrýva čokoláda doplnená o marcipán a sušené hrozienka. 

Penerini Espresso blend - kávové kapsuly

acidita 0/5

Espresso blend v chuti neobsahuje takmer žiadnu aciditu. Ak vo svojej šálke neobľubujete acidné tóny, táto káva vám určite bude vyhovovať. 

horkosť 5/5 

Horkosť je v káve skutočne dominantná. Pociťovať ju budete na všetkých teplotných úrovniach, a to najmä v podobe horkej čokolády. 

štruktúra 4/5

Štruktúru kávy pokladáme za jej najväčší plus. Veľmi dôveryhodne napodobňuje štruktúru espressa z pákového kávovaru. Káva je dobre rozpustná, vďaka čomu je jej telo hutné a sirupové.

funky faktor 0/5

Blend dvoch premytých káv z Brazílie jednoducho nemôže byť funky. Kapsula Espresso je zástupcom konzervatívnejších a čokoladovejších kapsúl. 

Penerini Espresso blend - príprava na kávovare Morning

dochuť 3/5

Dochuti kávy najviac dominovali horkasté tóny horkej čokolády a sladkosť čerstvo upražených mandlí. Dochuť kávy trvá poriadne dlho a obalí vám celé ústa. Doslova ako by ste pili roztopenú horkú čokoládu. 

komplexnosť 2/5

Blendu espresso chýbala istá ovocnosť a acidita, ktorá by ostatné chute doplnila a osviežila. Chuti dominovala sladkosť a horkosť, ktoré však spolu vynikajúco ladili. 

Blend Espresso od českej pražiarne Penerini by sme pripodobnili k horkej čokoláde s nugátovou nátierkou. Vhodná je najmä pre konzervatívnejších kávičkárov, ktorí obľubujú sladké čokoládové tóny. Výborná je aj ako základ pre sladké cappuccino. 

Náš tip: pri nákupe kapsúl z pražiarne Penerini môžete na eshope kavovekapsule.eu využiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Kód platí do 28. novembra 8:00.

bodové hodnotenie Penerini Espresso zmes
Bodové hodnotenie Penerini Espresso zmes.
kávové kapsuly Penerini
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close