Recenzie kávových kapsúl

Recenzujeme kávové kapsuly: China a Costa Rica zo Sedmitchky

Kávové kapsuly sú neodmysliteľnou súčasťou kávovej kultúry. Je to nenáročný, rýchly a efektívny spôsob prípravy kávy. Mnohí odporcovia kávových kapsúl svoj negatívny postoj odôvodňujú tým, že káva pripravená kapsulovým kávovarom sa nemôže vyrovnať espressu. My však máme sčasti iný názor – aj kapsuly môžu byť chutné. Prostredníctvom recenzií kávových kapsúl sa vám v tomto svete pomôžeme zorientovať. Ktoré kapsuly za to stoja a ktorým by ste sa mali radšej vyhnúť? Toto je recenzia kapsúl zo slovenskej pražiarne Sedmitchka.

BODOVANIE

V recenznom systéme, ktorý sme vytvorili špeciálne pre hodnotenie kapsúl, budeme každú kávu hodnotiť v deviatich rôznych kategóriách. Sú nimi aróma, ovocnosť, sladkosť, acidita, horkosť, štruktúra (pocit na jazyku, plnosť kávy), funky faktor (jeho zaujímavosť či inakosť), dochuť a komplexnosť (celková chuť kávy, jej vyváženosť a pod.). V každej kategórii môže káva získať 0 až 5 bodov, ktoré sa však nebudú spočítavať. Hodnotenie v rámci kategórií slúži najmä na vaše zorientovanie sa v chuti kávy a v tom, či sa ju oplatí vyskúšať. Máte radi ovocnosť? Nechcete aciditu? Alebo vyhľadávate horkosť? Sami si vyberiete.

V rámci recenzií každú kapsulu pripravíme na špičkovom kapsulovom kávovare Morning, ktorý ponúka značné množstvo prednastavených receptov. A to nielen pre konkrétne kapsuly, ale aj všeobecné recepty, ktoré môžete použiť na ostatné kávy – na také, ktoré v systéme svoj recept nahratý nemajú. Morning takisto umožňuje úpravu každého receptu podľa vlastných preferencií. Keďže však väčšina ľudí obľubujúcich kapsuly doma Morning nemá, rozhodli sme sa aj pre iný krok. Kapsuly budeme skúšať aj na bežnom kapsulovom kávovare Nespresso s dvomi programami – klasickým espressom a dlhším espressom (lungom).

Náš tip: Kávové kapsuly z rôznych pražiarní si môžete zakúpiť na eshope kavovekapsule.eu. Kávu z pražiarne Sedmitchka nájdete na webe sedmitchka.coffee. Na oboch eshopoch môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

pražiareň Sedmitchka - kávové kapsuly

Pražiareň Sedmitchka

Sedmitchka Coffee Roasters je pražiareň kávy sídliaca v Dubnici Nad Váhom, kde nájdete nielen ich pražiareň, ale takisto aj kaviareň. Sedmitchka sa pýši svojím zameraním na vystopovateľnosť kávy, jej udržateľnosť a konzistenciu. Zákazníkovi sa skrze svoje portfólio snaží priblížiť naozajstné chute kávy. Sedmitchka ponúka široké spektrum káv pražených na filter i espresso. Nájdete u nich kávy pre skúsených kávičkárov macerovaných v mossto “džúse”, karbonicky macerované kávy, ale taktiež aj naturálne či premyté kávy vhodné pre ľudí začínajúcich s výberovou kávou.

Sedmitchka China Luo Yirong Yunnan

kávové kapsuly Sedmitchka China Luo

aróma 3/5

Aróme kávy sme sa rozhodli udeliť tri body. Aróma bola síce sladká, ale v istom zmysle aj menej výrazná a potlačená. V aróme sme zachytili sladké sušené ovocie a oriešky, obzvlášť vôňu študentského mixu.

ovocnosť 2/5

Ovocnosť kávy bola v tomto prípade jednoznačne nižšia. Nižšia ovocnosť znamená, že v káve sme nachádzali najmä chute marcipánu, čokolády a čierneho čaju. Postupným chladnutím sa v káve objavovala aj chuť sušeného ovocia, predovšetkým hrozienok.

sladkosť 4/5

Už pri prvom pričuchnutí sme vedeli, že práve v tejto kategórii bude káva vynikať. Sladkosť kávy bola naozaj vysoká. Primárne pripomínala sladkú čokoládu, marcipán a sušené ovocie.

Sedmitchka China Luo - kávové kapsuly

acidita 2/5

Za horúca bola acidita relatívne nízka. Postupným chladnutím sa objavovala čoraz viac a viac. Napriek tomu, že bola acidita nižšia, bola príjemná. Prirovnať by sa dala k acidite čerešní.

horkosť 4/5

V kategórii horkosti sme sa rozhodli káve udeliť viac bodov. Nejde o nič negatívne, pretože aj vyššia horkosť môže byť príjemná a žiadaná. Žiadaná nie je spálená, gumená chuť, ktorá sa však v tejto káve nenachádzala. Horkosť najviac pripomínala horkú čokoládu, ktorá výborne dopĺňala sladké tóny kávy.

štruktúra 3/5

V kategórii štruktúry hodnotíme pocit v ústach po napití sa, podobnosť kávy s espressom z pákového kávovaru a celkovú textúru kávy. Telo kávy bolo jednoducho úžasné, plné, krémové. Body sme však sťahovali za (ne)podobnosť s espressom z pákového kávovaru. Kapsulu sme si pripravili cez dva rôzne kapsulové kávovary, z čoho jedným bol Morning a druhým bežný kapsulový kávovar. Káva z bežného kapsulového kávovaru bola vodnatejšia. Na kávovare Morning si ratio a výstupnú dávku viete upraviť, a preto bola kapsula jednoznačne chutnejšia a plnšia. Preto ak máte tú možnosť, pri chutnaní tejto kapsuly odporúčame použiť menšie ratio a menšie množstvo vody (25 ml).

kávové kapsuly Sedmitchka

funky faktor 1/5

Funky faktor je kategória, v ktorej hodnotíme inakosť, “zábavnosť” či zaujímavosť jednotlivých káv. Nie každému však musia vyhovovať funky kávy. Čína od Sedmitchky si od nás vyslúžila v tejto kategórii jeden bod. Nejde o kávu, ktorá by bola v akomkoľvek zmysle slova funky. Práve naopak, ide o kávu, ktorá môže byť výborným stupienkom k výberovým a acidnejším kávam. V Číne sa však predsa len skrýva istá ovocnosť a acidita, ktorá ju robí zaujímavou a určite neurazí ani skúseného kávičkára.

dochuť 3/5

Sladkosť kávy sa preniesla aj do dochuti. Sladká mliečna čokoláda a karamel. Dochuť bola nepochybne jedným z plusov Číny. Nenachádzali sme v nej žiadne nepríjemné tóny.

komplexnosť 3/5

Čínu od Sedmitchky možno nazvať vyváženou kávou. Ponúka sladkosť, istú aciditu, príjemnú horkosť a plné krémové telo. Jednotlivé chute boli celkovo vyvážené, pričom do popredia vystupovala najmä sladkosť a plné telo.

kávové kapsuly Sedmitchka China Luo Yirong Yunnan - hodnotenie

Záver

Kávu by sme odporúčali najmä konzervatívnejším kávičkárom, ktorí v káve hľadajú sladkosť, nižšiu aciditu a značnú dávku čokoládovej horkosti. Čína od Sedmitchky by zároveň mohla byť vhodným medzikrokom medzi konzervatívnejšími kávami s veľmi nízkou aciditou a ovocnosťou a ovocnými peckami.

Náš tip: Kávové kapsuly z rôznych pražiarní si môžete zakúpiť na eshope kavovekapsule.eu. Kávu z pražiarne Sedmitchka nájdete na webe sedmitchka.coffee. Na oboch eshopoch môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Sedmitchka Costa Rica Finca Las Lajas

kávové kapsuly Sedmitchka Costa Rica Chacon

aróma 3/5

Aróma Kostariky Chacon bola naozaj sladká. Už vo vôni sme mohli cítiť sušené slivky a iné sušené ovocie.

ovocnosť 3/5

Ovocie sa v káve nachádzalo najmä v podobe sušeného ovocia. Ovocnosť v tomto prípade bola sladšia, menej acidná. Najviac pripomínala sušené slivky.

sladkosť 4/5

Na základe arómy sme predpokladali, že pôjde o poriadnu dávku sladkosti. A nemýlili sme sa. Káva bola skutočne sladká, až karamelová. Bod jej však sťahujeme za to, že sladkosť postupne striedala horkosť.

Sedmitchka Costa Rica Chacon - kávové kapsuly

acidita 2/5

Acidita Kostariky bola nižšia. Ak chcete naozaj sladkú kávu s nižšou aciditou, tak táto je určená presne pre vás. Acidita sa objavovala najmä chladnutím, pričom sladké sušené ovocie vystriedalo čerstvé kôstkové ovocie.

horkosť 3/5

Horkosť sme našli najmä v dochuti kávy. Najviac nám pripomínala horkú čokoládu a kakao. Postupným chladnutím sa však horkosť pomaly vytrácala.

štruktúra 4/5

Kapsulu Kostariky sme skúšali na dvoch rôznych kapsulových kávovaroch. V oboch prípadoch sme dostali kávu s príjemnou textúrou, plným telom a výraznou chuťou. Štruktúra kávy bola však príjemnejšia a viac pripomínala espresso, keď bola pripravená kávovarom Morning (program Short Dark Roast).

kávové kapsuly Sedmitchka - príprava na kávovare Krups

funky faktor 2/5

Kostarike zo Sedmitchky sme sa rozhodli udeliť vyššie bodovanie v kategórii funky faktor ako ich Číne Luo. A to preto, že v káve sme cítili sladké pralinky. Istá alkoholová dochuť robí túto kávu zaujímavou a “funky”.

dochuť 3/5

V dochuti kávy nás najviac prekvapila prítomnosť sladkých višňových praliniek. Pralinky dopĺňala horká čokoláda. Body sťahujeme za prítomnú horkosť, ktorá mierne kazila pocit na jazyku.

komplexnosť 3/5

V káve sme našli značnú dávku sladkosti, istú aciditu, príjemnú horkosť a plnosť. Chute v káve boli vyvážené a spolu vytvárali sladkú kávu, ktorá dôveryhodne pripomínala espresso z pákového kávovaru. Káva pôsobila komplexne.

bodové hodnotenie Sedmitchka Costa Rica Chacon

Záver

Kávu odporúčame kávovým experimentátorom, ktorí hľadajú nové a zaujímavé chute. Konzervatívnejšiemu kávičkárovi môže Kostarika od Sedmitchky pripadať príliš “iná” a nemusí mu sadnúť. Avšak keď vyhľadávate práve sladkosť, inakosť a nezvyčajnosť, táto káva je pre vás ako stvorená.

Náš tip: Kávové kapsuly z rôznych pražiarní si môžete zakúpiť na eshope kavovekapsule.eu. Kávu z pražiarne Sedmitchka nájdete na webe sedmitchka.coffee. Na oboch eshopoch môžete využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.

Kávové kapsuly Sedmitchka China Luo a Costa Rica Chacon
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close