Nezaradené

Recyklovanie kávových pohárov? Oxford na to ide s takýmito parádnymi košmi…

V Anglicku berú prácu s odpadom, prípadne recyklovanie, omnoho vážnejšie ako u nás. Sú o pár krokov vpredu, ale má to aj výhodu; môžeme sa inšpirovať a kroky, ktoré zavádzajú, postupne aplikovať aj v našom prostredí.

U nás je ešte celkom bežné, že dokonca aj politikov, ktorí by mali ísť vzorom, vidíme s jednorazovými plastovými pohármi, prípadne fľašami. Na ostrovoch bol v takom prípade už pred časom veľký škandál, o ktorom sme vás informovali aj v Blogu o káve.

V záujme zelenšej a ekologickejšej budúcnosti, ako aj snáh o dosiahnutie uhlíkovej neutrality, bude potrebné spraviť ešte veľké množstvo krokov. Jeden z nových inšpiratívnych projektov sa v pondelok spustí v Oxforde, ktorý má 155 000 obyvateľov. Na uliciach sa objavia špeciálne koše, vďaka ktorým budú kávičkári môcť jednoducho separovať jednorazové kávové poháre.

Navyše pôjde o celkom pekné umelecké diela, pretože odborníci vybrali 19 najlepších kúskov zo súťaže, do ktorej sa prihlásili mnohí nadšenci – najmladší mali len sedem rokov, najstarší boli už po päťdesiatke.

Cieľ programu je odvážny: za prvý rok by kompetentní chceli týmto spôsobom vyseparovať 6,35 ton odpadu, čo je ekvivalent približne 350 000 kusov kávových pohárov.

Vláda odhaduje, že v celej krajine sa ich ročne vyhodí okolo 2,5 miliardy. Pôjde teda len o kvapku v mori, ale každý krok týmto smerom je dobrý a vítaný.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close