Káva a rosacea/ružovka: Môže čierny mok pomôcť?
Ružovka patrí medzi dospelou populáciou k dosť častým problémom. Ide o chronické kožné ochorenie tváre, ktoré úzko súvisí so zvýšenou reaktivitou vlásočníc (kapilár) na teplo. Označuje sa aj ako rosacea. V konečnom dôsledku sa postará o rozšírenie cievok a trvalé začervenanie. Káva a rosacea: je toto spojenie liečivé?
Je pravdepodobné, že ružovku ako chorobu poznáte, prípadne aspoň viete o niekom, kto ňou trpí. Možno ste však nevedeli, že kávou proti nej viete bojovať.
S týmto záverom prišli lekári z bostonskej nemocnice Brigham and Women’s v spolupráci s Harvardskou univerzitou. Na vzorke 82 737 žien vykonali v priebehu viac ako desaťročia štúdiu, ktorej dáta boli veľavravné. V plnom znení ju nájdete na stránke JAMA Dermatology.
Náš tip: nekupujte nekvalitnú a prepraženú kávu v bežných obchodoch. Vyhľadajte eshopy s výberovou kávou – tuto nájdete niekoľko tipov a zľavové kódy.
Káva a rosacea – čo ukázala štúdia?
- ženy, ktoré vypili štyri, prípadne viac šálok kávy denne, hlásili rosaceu s omnoho menšou pravdepodobnosťou, ako tie, ktoré pili málo kávy, prípadne žiadnu.
- u žien, ktoré vypili menej ako štyri šálky kávy denne, bol takisto zaznamenaný menší výskyt ružovky, ale už to nebolo natoľko výrazné, ako v prvej skupine.
- ženy, ktoré pili bezkofeínovú kávu, nespozorovali žiadny rozdiel.
- kofeín pochádzajúci z iných jedál a nápojov (napríklad čokolády a čaju) nemal na vznik a rozširovanie ružovky žiadny vplyv.
Rosacea a kofeín
Posledné dva body so sebou prinášajú aj záhadu; tretí bod spojený s bezkofeínovou kávou naznačuje, že rozhodujúcu úlohu by mal zohrávať práve kofeín, štvrtý bod však túto skutočnosť odmieta. Prečo je to tak, netušíme.
Pravdepodobne tu ide aj o skutočnosť, že káva pôsobí protizápalovo, pričom pri ružovke ide hlavne o zápaly vyvolané imunitným systémom. Autori štúdie sa však zhodujú na tom, že v tomto smere ešte bude potrebné vykonať ďalší výskum.
„Mnoho ľudí s rosaceou sa káve vyhýba kvôli všeobecne rozšírenej domnienke, že ju ešte zhorší,“ píše v tejto súvislosti stránka comunicaffe.com. „Nálezy tejto štúdie však naznačujú, že to nie je pravda.“
Nedostatky štúdie
Ako to však býva zvykom, aj táto štúdia má svoje mínusy, kvôli ktorým nemá stopercentnú hodnovernosť. Zdroje pripomínajú, že väčšina žien bola belošiek, takže je potrebné rozšíriť ju aj o iné rasy či etniká a rovnako aj na mužov, ktorí vôbec neboli zahrnutí.
Jedným z mínusov je aj skutočnosť, že aj keď sa našlo prepojenie medzi vyššou spotrebou kávy a nižším rizikom vzniku ružovky, nebolo možné určiť, či za to stopercentne môže káva alebo niektorý iný, doposiaľ neznámy faktor.
Máte vlastnú skúsenosť?
Ak máte s kombináciou káva a rosacea vlastnú skúsenosť, dajte nám vedieť mailom na redakcia@blogokave.sk. Budeme veľmi radi.