Zaujímavosti o káve

Rozum Café a Rozum Robotics: Robotický barista pre vašu kaviareň

Už pred časom sme vás informovali o robotických baristoch, ktorí si svoje miesto našli na niekoľkých letiskách v Severnej Amerike. Išlo o spoločnosť Cafe X, ktorá chcela preraziť práve týmto spôsobom. Teraz sme narazili na správy o niečom podobnom, ibaže z dielne Rozum Café a Rozum Robotics.

Slovo „rozum“ v názve je z pohľadu bežného Slováka určite podozrivé a realita je taká, že táto spoločnosť pochádza z východnej Európy, konkrétne z Bieloruska. Aktuálne sídlo Rozum Café je však v Kalifornii, takže je zrejmé, v ktorej oblasti chce firma získavať cenné know-how a aj to, že to rozhodne myslí vážne.

Celý projekt Rozum Café je postavený na platforme robotického baristu, ktorý dokáže pripraviť všetky možné typy káv. V súčasnej ére prísnych epidemiologických opatrení by sa niečo také určite hodilo aj do našich kaviarní.

„Robotické rameno je schopné systematicky a opakovane produkovať perfektnú šálku kávy, čo je hlavná výhoda robotických baristov,“ konštatujú autori myšlienky. „Pozostáva zo servomotorov a softvéru vyvinutých spoločnosťou Rozum Robotics a využíva profesionálnu kávovú výbavu, vďaka čomu dokáže spraviť skvelé šálky šiestich najpopulárnejších typov kávy.“

Inovátori upozorňujú hlavne na konzistentnosť, s ktorou robot pracuje. Kedykoľvek si kávu objednáte, vždy bude rovnako kvalitná. Zdôrazňujú aj skutočnosť, že využívajú talianske stroje Nuova Simonelli a o recepty sa postaral baristický šampión Denis Obodets. Práve na základe jeho vstupov bol vytvorený program, podľa ktorého robot pracuje.

Dôležité je aj to, že obsluha robota je pomerne jednoduchá a jeden človek dokáže obriadiť robotov až v piatich kaviarňach. Pochopiteľne je potrebné doplniť mu zásoby, aby mohol celý deň nerušene pracovať.

Spoločnosť Rozum Café okrem toho dodáva, že toto riešenie sa nemusí uplatniť len v kaviarňach, ale priestor pre jeho implementáciu je aj v sídlach spoločností, v administratívnych budovách, na univerzitách a prípadne v nemocniciach.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close