Exkluzívne

Ručný mlynček na kávu: Začať viete s investíciou niekoľkých eur

Chcete vhupnúť do veľkého kávového sveta? Ak ste doposiaľ kupovali supermarketové kávy a cítite, že vyzrel čas na ďalší krok, pravdepodobne si potrebujete obstarať nejakú prvotnú výbavu. A verte či nie, na ručný mlynček, dripper a filtre vám postačí aj menej ako 30€.

Tento blog nechceme robiť len pre ľudí, ktorí už v kávovom svete veľa preskákali. Ide nám aj o akési „konvertovanie“ kávičkárov doposiaľ uprednostňujúcich kávy z bežných obchodov. Chceme im ukázať, že kávový svet toho ponúka omnoho viac a nie je to len o zaliatí nesky alebo turkovi z mletej kávy.

Ale aj pre ľudí, ktorí sú už o niečo ďalej a možno si kávu pripravujú v automatickom kávovare, máme alternatívu. Skúšali ste už filtrovanú kávu? Viete o tom, že celú výbavu na jej prípravu môžete mať za pár eur? Postačí vám ručný mlynček, akýkoľvek dripper a papierový filter.

Náš tip: kúp si ručný mlynček na verticcio.sk a vďaka kódu CHCEMMLYNCEK dostaneš 5% zľavu a okrem toho dostaneš 5% cashback.

Prvotná výbava za 26 eur

Ako úplné minimum, ktoré som na verticcio.sk našiel, by som spomenul ručný mlynček Lodos za 19€, plastový dripper Hario za 5€ a k tomu malé balenie papierových filtrov za 2,40€. To je dokopy 26,40€ a na mlynček si ešte uplatníte zľavu.

Ja som sa o mlynčekoch ako takých, ktoré sú pre milovníka kávy veľmi dôležité, porozprával s Luciou Pechotovou z Verticcio.

Mlynček zabezpečí najčerstvejšiu kávu

„Vďaka mlynčeku viete mať najčerstvejšiu možnú kávu,“ pripomenula Lucia v rozhovore pre Blog o káve. „A prečo je čerstvo namletá káva najlepšia? Lebo čím dlhšie po mletí stojí, tým viac oxiduje a stráca optimálne chuťové vlastnosti i vôňu. Pri mletí kávových zŕn cítite prenikavú vôňu a užívate si jej čerstvosť. Pomôže to navodiť správnu atmosféru a z prípravy kávy môžete mať veľmi pekný a príjemný rituál.“

Pri výbere vhodného mlynčeka treba sledovať niekoľko parametrov. My hovoríme, že každý ručný mlynček je dobrý, ale každý je určený pre niekoho iného. Ten za 19€ kávu nepomelie tak dobre a konzistentne, a ani tak rýchlo, ako ten za 250€. Začínajúcemu kávičkárovi však postačí.

Náš tip: kúp si ručný mlynček na verticcio.sk a vďaka kódu CHCEMMLYNCEK dostaneš 5% zľavu a okrem toho dostaneš 5% cashback.

Vyhnite sa mlynčeku s nožmi

Mlynčeky sú ručné i elektrické a pri elektrických si treba dať pozor na jednu vec. „Určite si nekúpte mlynček s trieštivými nožmi. Tie kávu len posekajú, zrná sa prehrejú a nebudú namleté rovnomerne. Takéto mlynčeky sú vhodné skôr na oriešky. Ich výhodou je nízka cena a univerzálne využitie, inak asi nič.“

Kovové nože teda z uvažovania vynechajte. „Mnohé mlynčeky – elektrické či ručné – kávu melú prostredníctvom mlecích kameňov, ktoré môžu byť oceľové alebo keramické. Okrem materiálu treba brať do úvahy aj ich veľkosť a konštrukciu. Mlynčeky, ktoré majú ploché mlecie kamene, sú síce lacnejšie, ale majú menší výkon a rýchlejšie sa opotrebujú. Mlynčeky s kónickými mlecími kameňmi majú dlhšiu životnosť a vyšší výkon,“ pokračovala Lucia.

Ďalšie faktory, ktoré vezmite do úvahy

Pri výbere mlynčeka treba vziať do úvahy napríklad aj veľkosť a kapacitu zásobníka. No a ide samozrejme aj o nastavovanie hrúbky mletia. „Pri ručných mlynčekoch ju nastavujete mechanicky – približovaním a vzďaľovaním mlecích kameňov. Pri elektrických mlynčekoch otočíte príslušné tlačidlo a máte to. V oboch prípadoch je to jednoduché.“

„Za mňa hrá napokon rolu aj dizajn mlynčeka, a to hlavne v tom prípade, ak ho chcete umiestniť na viditeľné miesto. Veľmi elegantné a históriou dýchajúce sú ručné mlynčeky vyrobené z kovu v kombinácii s drevom. Tie sú okrem mletia vhodné aj ako dekorácia. Ale je samozrejme len na vás, ktorou cestou sa vyberiete.“

„Elektrické mlynčeky pôsobia mnohokrát veľmi moderne, často sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a hodia sa skôr do moderných domácností,“ dodala Lucia Pechotová.

Aktuálnu ponuku mlynčekov nájdete v kategórii „Mlynčeky“ na Verticcio.sk.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close