Exkluzívne

Sedmitchka: Dubnická pražiareň so strieľajúcimi fľašami

V lete sme sa v Bratislave prvýkrát stretli s ľuďmi, ktorí stoja za pražiarňou Sedmitchka. Ondreja a Andreu Mišovičovcov sme dlhšie registrovali vďaka vtipným videám, ktorým pravidelne bavia instagramové publikum (pozri @sedmitchka.coffee), ale kávu sme prvýkrát ochutnali až na augustovom festivale v našom hlavnom meste.

Od tej doby urobila dubnická Sedmitchka ďalšie kroky vpred. Dnes už má aj eshop, nájdete ju v niekoľkých výberových kaviarňach a láka aj veľmi zaujímavými obalmi. Kávu totiž nebalí do vreciek, ale do fliaš. Ako sa tento príbeh vlastne zrodil?

Hokejista a hotelierka

„Mamina celý život pílila otcovi uši, že by chcela vytvoriť priestor, kde sa budú stretávať inšpiratívni ľudia a pri dobrej káve a koláči sa budú cítiť super,“ povedal Ondrej Mišovič v rozhovore pre Blog o káve. „Chcem zdôrazniť aj to, že dvere do kávového sveta nám na začiatku otvoril Peťo Szabó (majiteľ Coffeeinu, pozn. red.), bez ktorého by naša kaviareň neexistovala.“

Ondrej Mišovič a Andrea Mišovičová

Ondrej je zaujímavý týpek, ktorý hrával nižšiu hokejovú súťaž v Amerike a na Slovensko sa ešte nedávno vracal len na letné mesiace. Andrea už mala skúsenosti z hotelierstva a spoločne usúdili, že idú do toho. Uznávajú, že do kávového biznisu sa pustili naslepo. Ale veď prečo to neskúsiť?

Keď cítite, že potrebujete viac

Sedmitchka bola najskôr len kaviareň. Vyprofilovala sa na kaviareň s výberovou kávou, ale obaja majitelia cítili, že chcú ísť ešte ďalej. „Dostali sme sa do bodu, že nás už nenapĺňalo iba nastavovať recepty a vyberať si kávy od najlepších slovenských či svetových pražiarní,“ prezradila Ajka Mišovičová. „Cítili sme, že potrebujeme viac.“

Andrea a Ondrej Mišovičovci

„Kto nás pozná, vie, že Ondrej sa bude vŕtať v každej maličkosti a neuspokojí sa s ničím, čo je priemerné. Aj na veci, ktorá sa mnohým môže zdať dokonalá, sa vždy snaží niečo zlepšiť,“ dodala.

Sedmitchka má špičkovú pražičku

Zisťovali sme aj to, s akou pražičkou dvojica pracuje. „Zaobstarali sme si Stronghold S7 pro, čo je špička vo svete výberovej kávy,“ prezradil Ondrej. „Teda okrem Loringu, na ktorý sme nemali financie. Praží pomocou horúceho vzduchu a halogénu. Za našou filozofiou praženia stoja ľudia ako Tim Wendelboe, Audun Sorbotten (majster sveta v pražení) a Math Karczewski (tretí na MS v pražení), ktorý bol od začiatku našim trénerom a mentorom.“

pražička Stronghold S7

Vzorom pre štýl praženia sú škandinávske pražiarne. „Naše kávy by mali chutiť čisto, jasne a mali by byť bez nežiaducej horkosti,“ zareagoval Ondrej.

Strieľajúce rPet fľaše

Veľmi zaujímavou záležitosťou, ktorou je táto pražiareň zapamätateľná, sú obaly. Sedmitchka nepoužíva klasické kávové vrecká, ale fľaše. „Vedeli sme, že určite nechceme ísť do sáčkov,“ skonštatovala Andrea. „Máme ich plnú kaviareň i domácnosť a nevieme ich ďalej využiť ani zrecyklovať. Riešenie sme našli v rPet liekovkách, ktoré majú mnoho výhod.“

„Všetky tieto rPet fľaše v našej prevádzke aj zálohujeme a cena obalu, ktorá je 1 euro, je zarátaná do ceny kávy. Na použitú fľašu potom dáme nové viečko s tesniacim štítkom a ide späť do obehu. A keď ju aj niekto nevráti, môže ju využiť na mnoho ďalších vecí, veď je to liekovka. Poslednou, najhoršou možnosťou, by bola recyklácia,“ poznamenala Andrea, podľa ktorej na tento spôsob balenia prechádza čoraz viac moderných svetových pražiarní.

pražiareň Sedmitchka fľašový obal

A ešte jedna zásadná otázka: keď je vo fľaši čerstvá káva, ktorá vypúšťa CO2, nemôže fľaša vybuchnúť? „Nie, nemôže,“ zasmial sa Ondrej. „Stane sa jedine to, že pri prvom otvorení fľaška zasyčí alebo strelí ako pri otvorení šampanského. Našich zákazníkov na to upozorňujeme. Určite sa netreba zľaknúť.“

Kde nájdete Sedmitchku?

Výberové kávy z dubnickej pražiarne sú aktuálne dostupné v kaviarňach v Prahe, Brne, Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Považskej Bystrici, v Trenčíne a samozrejme aj v jej sídle na Obrancov mieru 347 v Dubnici nad Váhom.

Zoznam kaviarní je k dispozícii na stránke sedmitchka.coffee, ako aj na Instagrame @sedmitchka.coffee. Pražiareň využíva aj facebookovú stránku @Sedmitchka.coffee.

Andrea Mišovičová a Ondrej Mišovič
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close