Nezaradené

Káva na chudnutie: Na Novom Zélande zakázali pofidérny produkt

V súvislosti so snahami o chudnutie sa viackrát objavovalo aj prepojenie s kávou. Tá skutočne môže pomôcť naštartovať metabolizmus a cenná je aj tá jej vlastnosť, že človeka nakopne a nabudí, vďaka čomu je de facto aktívnejší. Áno, takto to môže fungovať a pri koncentrovanej snahe sa možno podarí nejaké to kilo zhodiť.

Na trhu sa však až príliš často objavujú iné kávy, ktoré sú označené ako kávy na chudnutie. A to je už niečo celkom iné; v týchto prípadoch to už vyznieva tak, že vám stačí sedieť pri telke, nič nerobiť a káva chudne za vás. Avšak samozrejme, že takto to nie je a niečo za tým musí byť. Niečo pofidérne.

Magický kávový prášok na chudnutie

Jeden z podobných produktov sa teraz objavil na novozélandskom trhu. Ide o kávový prášok Elevacity Elevate Smart Coffee, ktorý v ostrovnom štáte na opačnom konci planéty predávali minimálne šiesti podnikatelia. Teraz im však hrozia problémy, pretože zázračný produkt obsahoval potenciálne nebezpečné množstvo fenyletylamínu.

Ak si požičiame definíciu Wikipedie, tak fenyletylamín je „základnou látkou, od ktorej je odvodených niekoľko stoviek rôznych organických zlúčenín, či už prírodných alebo syntetických, ktoré majú významné psychotropné vlastnosti. V čistom stave je to bezfarebná kvapalina, na vzduchu tvorí pevný uhličitan reakciou s oxidom uhličitým. Niekedy býva označovaný ako droga zamilovaných.“

Fenyletylamín sa zdá byť fajn…

V jednom z odborných blogov na SME stojí, že „fenyletylamín je stopový amín, ktorý sa prirodzene nachádza v malých množstvách v mozgu, kde spúšťa uvoľňovanie hormónov šťastia dopamínu a serotonínu. Zlepšuje náladu, podporuje chudnutie a myslenie, pôsobí na libido.“

Nie je teda zlý, ibaže dávkovať ho prostredníctvom neoverenej „kávy“ a v nebezpečných množstvách by mohlo viesť k nepríjemnostiam. Novozélandské úrady aj preto rýchlo zakročili.

Čo môže spôsobiť fenyletylamín?

„Dotknutá látka sa v prírodnej káve nachádza vo veľmi malom množstve, ale ak to môžem tak povedať, tieto produkty ňou boli obohatené,“ povedal zástupca vládnej organizácie MedSafe Derek Fitzgerald, ktorého slová cituje NZ Herald. „Je zrejmé, že svoje terapeutické tvrdenia využívajú na to, aby produkt zvýhodnili oproti klasickej káve.“

Problém fenyletylamínu je v tom, že ak by ho človek prijal v nadmernom množstve, môže mu spôsobiť prehnanú nervozitu, búšenie srdce, zvýšenie krvného tlaku a dokonca aj psychologické problémy.

„Káva“ prešla aj colnými previerkami

Nový Zéland má pritom pomerne prísne zákony a lieky, tabletky, prípadne rôzne krémy sú kontrolované už na hraniciach. Toto sa však „tvárilo“ ako káva a dostalo sa až na pulty predajní.

Organizácia MedSafe čarovný produkt následne zakázala a podľa dostupných informácií bol z regálov jednotlivých predajní okamžite stiahnutý. Káva na chudnutie je teda opäť raz (na nejaký čas) minulosťou.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close