Škorica alebo levanduľa? Nová káva z LOT Roastery priniesla zásadnú otázku
Kávu do recenzie nám dodali aj víťazi recenzného rebríčka pre rok 2023, pražiareň LOT Roastery. Bolo zrejmé, že v tomto prípade opäť pôjde o najvyššiu kvalitu, ale pražiar Lukáš Lot to všetko spojil aj s tajomnou otázkou. Stala sa totiž nečakaná vec: v experimentálne spracovanej káve Colombia Campo Hermoso od Edwina Noreñu vraj niekto cíti dominantnú levanduľu a niekto škoricu.
Celá debata s Lukášom, ktorý je mimochodom majstrom sveta v príprave kávy cez AeroPress pre rok 2015, bola veľmi zaujímavá. On sám je na levanduľovej strane a záhada mu nedá spať. Je možné, že levanduľa a škorica majú nejaký spoločný chuťový základ, ktorý vyvoláva tento „problém“? Ak o tomto tajomstve máte informácie, dajte nám vedieť.
Alebo ako to vlastne je? A čo v káve nájdeme my v Blogu o káve? Ktorá chuť bude dominantná pre nás? Poďte zistiť viac v recenzii kávy Colombia Campo Hermoso od LOT Roastery.
Bodovanie
V bodovaní Blogu o káve môže každá káva získať maximálne 50 bodov. Celkovo 25 z nich majú právo udeliť baristi Filip Lörinc (@chlorofilip) a Gabriela Drenková (@gabrielaa.d), desať šéfko Blogu o káve (@ladislavkiraly), päť udelíme na základe vašich odporúčaní spoločne za dizajn obalov a po päť bodov môže káva získať za transparentnosť (či poznáme jej presný pôvod a zloženie) a za pomer cena/kvalita.
Baristi Gabriela Drenková a Filip Lörinc 24/25
Zrná
Zrná odrody Typica od Edwina Noreñu podstúpili experimentálnu karbonickú maceráciu. To sa odrazilo aj na výzore zŕn, ktoré v pražiarni Lot upražili pomerne svetlo. Na svetlohnedých zrnkách môžete vidieť malé škvrnky tmavšej farby, ktoré sú výsledkom spracovania. Praženie je inak veľmi rovnomerné a, ako sme spomínali, pomerne svetlé. To sme pocítili aj pri mletí kávy pomocou ručného mlynčeka. Štruktúra zŕn bola pevná a kompaktná.
Aróma
Vôňa tejto Kolumbie nás totálne opantala. Spája prvky vanilky a škorice spolu s florálnosťou a ovocnosťou. Po namletí, počas cuppingu i počas prípravy filtrovanej kávy sa škorica ešte viac zvýraznila a navodila v nás až sviatočný pocit.
Cupping
Kolumbia Campo Hermoso nám počas cuppingu poskytla hneď niekoľko zaujímavých vnemov. Telo kávy je na všetkých teplotných stupňoch stredne ťažké a štruktúra zamatová. Chuť spája veľmi transparentnú a výraznú škoricu spolu s ovocím. Za horúca sme v ovocnej zložke vnímali hlavne sušené marhule, ktoré sa za tepla zmenili na čerstvé marhule. Popri marhuliach sme v káve nachádzali zelené jablko, ktoré veľmi ladne dopĺňalo škoricu. Ovocie na jazyku striedali kvetiny pripomínajúce levanduľu a harmanček. V káve dominuje sladkosť, acidita je len veľmi jemná a horkosť takmer žiadna. V dochuti vám na jazyku ostane škorica a kvetiny.
Filtrovaná káva
Pri príprave filtrovanej kávy nám v hlave začala vŕtať jedna otázka. Čo ak Edwin Noreña pri spracovaní kávy trochu podvádzal? V chuti kávy sa totižto objavila až podozrivo jasná a výrazná škorica. Tú znovu dopĺňalo sušené a čerstvé ovocie, čo vytváralo až akýsi štrúdľovitý dojem. O čestnosti a pravdivosti informácií o spracovaní tejto kávy môžeme len polemizovať. Je však jasné, že je chuťovo jedinečná, vyvážená a zaujímavá.
Celkový dojem
Kolumbia Campo Hermoso od pražiarne Lot spĺňa všetko, čo od kávy očakávame. Jej chute sú komplexné a jej aróma podmanivá. Pri príprave odporúčame recept zameraný na vyššiu mieru extrakcie, ktorá vám pomôže dosiahnuť vysokú sladkosť a plné chute.
Bodovanie: aróma 5 – acidita 4,5 – telo 4,5 – dochuť 5 – celkový dojem 5.
Ladislav Király 8/10
Zrná kávy Colombia Campo Hermoso ma na prvý pohľad zaujali svojou svetlosťou. Samozrejme, že od tejto pražiarne som čakal svetlo praženú kávu, ale toto bolo predsa len ešte o niečo svetlejšie. Následné mletie to len potvrdilo, mlynček Comandante dostal zabrať.
Zrná odrody Typica sú veľmi pekné a uniformné, bez defektov. Vykazujú však určité farebné fliačiky, ktoré vznikli v dôsledku spracovania označeného ako „washed carbonic maceration“. Ani neviem či sa to má prekladať karbonická macerácia alebo uhličitá.
Zvedavý som však bol hlavne na to, či v káve bude dominantná levanduľa alebo škorica. Prvé privoňanie k zrnám ma nenaklonilo na žiadnu zo strán. Počas mletia sa už ukázali zaujímavejšie vône, ale paradoxne, ani jedna z menovaných. Podľa mňa bolo najviac cítiť vanilku.
Rozlúsknuť to teda musela až samotná príprava filtrovanej kávy a ochutnávka. Nuž a tu musím povedať, že u mňa to vyhrala škorica. Cítil som ju hlavne v dochuti, ale aj v akejsi zvláštnej suchosti na zadnom konci jazyka, ktorú škorica tradične vytvára. Nie som však dostatočne veľký expert na to, aby som to vedel presnejšie definovať. Musíte ochutnať a pochopíte, čo myslím.
Káva je celkovo veľmi príjemná na pitie a nevykazuje v podstate žiadnu horkosť. Rozhodne je komplexná a hlavne neobyčajná, ale mne až tak nesadla. Škoricovosť mi na jazyku ostáva pomerne dlho a nejako sa s ňou neviem stotožniť.
Dávam 8 bodov.
Transparentnosť 5/5
Transparentnosť je pri výberovej káve extrémne dôležitá a pri Colombii Campo Hermoso je všetko v poriadku. Vieme, že ide o stopercentnú arabiku (1 bod) z Kolumbie (1 bod) a konkrétne z farmy Campo Hermoso spracovanej Edwinom Noreñom (1 bod).
Body udeľujeme aj za poznanie konkrétnej variety, ktorou je Typica (1 bod) a rovnako tak za spracovanie washed carbonic maceration (1 bod). Lot na svojej stránke uvádza aj nadmorskú výšku pestovania 1 650 metrov nad morom, chuťový profil levanduľa, škorica, bobuľové ovocie, vanilka a niekoľko ďalších informácií o farmárovi.
Pomer cena/kvalita 5/5
Káva Colombia Campo Hermoso je na eshope lotroastery.com k dispozícii za 18€/250 gramov, čo je pri produkte tejto kvality v poriadku. Všimnúť si treba aj to, že LOT na rozdiel od mnohých pražiarní stále ponúka 250-gramové balíčky. Ide o exkluzívnu a jedinečnú kávu od známeho spracovateľa, takže udeľujeme plný počet bodov.
So zľavovým kódom BLOGOKAVE10 nakúpite na lotroastery.com o niečo výhodnejšie.
Dizajn obalu 4/5
O bodoch, ktoré udeľujeme za dizajn obalu, ste opäť mali možnosť hlasovať v storke na instagramovom konte @blogokave, prípadne vo facebookovej storke na @blogokavesk.
Celkovo 34,5% z vás hlasovalo za 4 body a toľko aj udeľujeme. Na druhom mieste sa s 27,3% hlasov umiestnili 3 body, na treťom to s 20% bolo 5 bodov.
Celkové hodnotenie 46/50
Záver
Slovenská pražiareň LOT dostala za svoju kávu Colombia Campo Hermoso 46 bodov a opäť raz potvrdila príslušnosť k absolútnej slovenskej špičke. My sme z jej ponuky v posledných týždňoch ochutnali viacero kúskov a všetky by boli na veľmi podobnej úrovni. Lukáš Lot a spol. stanovili latku veľmi vysoko a zjavne ju neplánujú podliezať. Tak to má byť.
Náš tip: pri nákupe na lotroastery.com využite zľavový kód BLOGOKAVE10.