Slovenská káva mieri na Slovensko
Pätnásť ton výberovej kávy v týchto chvíľach opúšťa farmu Mariána Takáča a jeho vietnamskej rodiny pod horou Lang Biang. Pred tým, čo Marián spolu so svojou spoločnosťou Zanya Coffee dokazuje, skladám klobúk. Toto je slovenská káva. Alebo najslovenskejšia, akú dokážeme vyprodukovať.
Začnem zoširoka. V januári uplynuli už tri roky od okamihu, keď som na Blogu o káve uverejnil prvý článok o Mariánovi. Vtedy bol v zásade neznámy a rád frajerujem s tým, že som mu pomohol rýchlejšie sa dostať do povedomia.
Článok s názvom „Slovák riadi vietnamskú kávovú farmu: Čím všetkým si preskákal a z čoho šedivie?“ bol veľký hit. Mariánov príbeh je podľa mňa hodný sfilmovania, veď odísť s kamarátmi na dovolenku do Vietnamu a na Slovensko sa potom sedem rokov nevrátiť? Žáner sci-fi.
Galantské prepojenia
Musím priznať, že na Mariána ma upozornil nebohý pán Burkuš z pražiarne Burcoffee z Galanty. Išlo z neho nákazlivé nadšenie a na svojho galantského spolurodáka bol hrdý. Odporúčal mi ho tak vehementne, že som ho hneď kontaktoval.
Práve pán Burkuš bol prvý, kto Mariánovi veril a kúpil od neho 300 kilogramov kávy. Jeho rodina pritom Mariánovi pomáha aj naďalej a teraz mu ponúkla sklad v Galante, kam v priebehu mája dorazí spomínaných 15 ton výberových zŕn.
„Káva príde symbolicky tam, kde sa to všetko začalo,“ povedal mi Marián Takáč. „Teší ma, že to bude absolútny direct trade a všetko pôjde cez nás. Sme exportér, importér a kávu budeme aj distribuovať. Eliminujeme všetky medzičlánky.“
Krejzy experimenty a Marián
Aké kávy k nám prídu? „Rôzne krejzy experimenty. V tomto roku sme vyskúšali všetko možné i nemožné a mám z toho veľkú radosť. Viac informácií je na našom novom webe zanya.sk. Keď káva dorazí na Slovensko, budú si ju môcť pražiari ľahko objednať.“
Na Slovensko pritom príde aj samotný Marián. V minulom roku som ho stretol na festivale v Košiciach i na oslavách Coffeeinu v Šahách. „Keď sa podaria víza, priletíme s manželkou Lim i so synom na vyše dva mesiace. Navštívim Two Coffee Champs v Bratislave, Fest Čierny Deň v Košiciach a okrem toho možno aj World of Coffee v Kodani,“ dodal Marián Takáč.
Na záver ešte jedna info: v budúcom roku chce Marián vyprodukovať viac ako 50 ton kávy. Toto je môj slovenský kávový hrdina.
Len a len vďaka Vám som práve prelúskala stránku spoločnosti Zanya a naozaj veľmi dúfam, že ich kávu raz ochutnám😊. Veľkou pravdou, ktorú uvádzajú na svojom blogu je, že “medzi človekom, ktorý o káve nič nevie, a niekým, kto trávi veľkú časť života s cieľom to zvládnuť, je len veľmi tenká hranica”.
PS: príbeh Martina je naozaj potrebné sfilmovať😊