Zaujímavosti o káve

Smútok na Havaji: La Broca je už aj na ostrove Kauai

O malom kávovom škodcovi, ktorý je vo viacerých oblastiach označovaný ako „la broca“, sme už písali. Meria len 1,2 až 1,8 milimetra, ale dokáže spôsobiť poriadnu paseku. Vďaka veľmi silnej čelusti sa prehrýže do vnútra kávovej čerešne, nakladie tam vajíčka a plod v zásade zničí.

Jedna samička po dvoch dňoch v čerešni nakladie 35 a 50 vajec, no a ak by pestovatelia neprijali žiadne opatrenia, tento chrobáčik by onedlho zničil v zásade celú úrodu. Pochádza z Afriky, ktorá je jeho pôvodným domovom, ibaže už sa mu podarilo dostať aj do iných kútov sveta a aktuálne túto pohromu hlási aj havajský ostrov Kauai.

„Tento vŕtač kávových čerešní (priamy preklad jeho označenia z angličtiny, pozn. autora) je pohromou producentov kávy,“ píše odborný magazín Sprudge. „Plody zničí tak, že sa prevŕta do dozrievajúcich čerešní a nakladie tam vajíčka, ktoré sa potom hostia na ovocí.“

V priebehu posledných rokov sme registrovali správy o tom, že „la brocu“ objavili v ďalších a ďalších oblastiach, no a teraz túto správu potvrdilo aj Havajské oddelenie poľnohospodárstva, podľa ktorého sa chrobák dostal na ďalší ostrov, spomínaný Kauai. Preskúmalo vzorky, ktoré dorazili z plantáží a závery boli jednoznačné.

Havaj ako taký má s chrobáčikom problémy už od roku 2010, keď bol objavený na ostrove Kailua-Kona. V roku 2011 ho našli aj na Ka’u, v roku 2014 na O’ahu a v roku 2016 na Maui.

Je zrejmé, že „la broca“ sa do sveta rozšírila náhodou prostredníctvom „kontaminovaných zŕn“, avšak to, akou cestou dorazila na tento havajský ostrov, podľa zahraničných zdrojov nie je známe. Pravdepodobne sa to nikdy ani nedozvieme a môžeme len špekulovať.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close