Zaujímavosti o káve

Solárna pražička kávy: Purosole možno využiť aj ako gril

V Taliansku funguje prvá solárna pražička kávy. Zhotovil ju elektronický inžinier Antonio Durbe s kolegom Danielem Tummeiom, ktorí zariadenie s názvom PuroSole postavili blízko Ríma.

Durbe a Tummei svoj vynález ladili šesť rokov. Vyvinuli špeciálny systém zrkadiel, ktorý slnečné lúče šikovne smeruje na pražiacu komoru. Zariadenie je pritom dosť efektívne a za deň dokáže bez akýchkoľvek emisií CO2 upražiť niekoľko stoviek kilogramov kávy.

Solárna pražička kávy „jasné slnko“

PuroSole (v preklade jasné slnko, pozn. autora) ušetrí veľké množstvo elektrickej energie alebo plynu, avšak má aj problém. Počas dní, keď slnko nesvieti, s ním pražiť nemožno.

Jednou z nevýhod PuroSole je aj pomerne veľká náročnosť na priestor. Bežné pražičky je možné popratať do akejkoľvek miestnosti, avšak PuroSole potrebuje veľkosť približne polovice tenisového kurtu. Keď je však pekne, zariadenie upraží až 50 kilogramov kávy za hodinu.

Praženie kávy trvá 20 minút

„Zariadenie poháňa čisto slnečná energia,“ píše web techxplore.com. „Sada zrkadiel namieri slnečné lúče na pražičku a aj tých niekoľko elektrických súčastí poháňa malý solárny panel.“

„Senzory kontrolované počítačom umožňujú zrkadlám v priebehu dňa otáčať sa za slnkom. Jeho lúče následne koncentrujú na rotačný oceľový kôš, v ktorom sa nachádzajú čerstvé kávové zrná. Kôš dosiahne vzhľadom na silu slnka maximálnu teplotu na úrovni 240 až 250 stupňov Celzia a zrná upraží za 20 minút.“

solárna pražička kávy Purosole

Ekológia, ekonomickosť, lepšia aróma a bohatšia chuť

Durbe a Tummei tvrdia, že okrem ekologickosti a ekonomickosti zariadenia prinášajú svetu aj ďalšiu výhodu. Nimi upražená káva vraj dokáže ponúknuť lepšiu arómu a bohatšiu chuť. Asi by stálo za to preveriť to retronazálnou olfakciou.

Na rozdiel od klasických pražičiek sú ohrievané len zrná a nie vzduch nachádzajúci sa okolo nich. Zrná sú tak horúčavou penetrované omnoho uniformnejšie.

Solárna pražička kávy má 40 zrkadiel

Publikovaná tlačová správa uvádza, že systém zložený zo 40 zrkadiel môže v slnečnej časti Talianska upražiť okolo 30 000 kilogramov kávy ročne. Vynálezcovia avizujú ušetrenie približne 60 000 kWh za kalendárny rok.

Durbe a Tummei majú pre záujemcov o takúto solárnu pražičku kávy aj ďalšiu dobrú správu. Ak budú mať hlad, vedia ju využiť aj ako gril.

Viac informácií o zariadení Purosole nájdete na internetovej stránke www.purosole.it.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close