Exkluzívne

Spiritual Coffee: Kávovo-kokteilová biblia Martina Hudáka

Martin Hudák, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského kávového sveta a baristiky, vydáva knihu Spiritual Coffee. Na pultoch sa objaví v závere novembra a môže byť silným kávovým hráčom na predvianočnom trhu.

Martin ako absolvent hotelovej akadémie s kariérou začínal v prešovskom Dublin Café, kde sa učil po boku ľudí ako Tomáš Callo, Anka Ribovičová, Martin Karabinoš či Lukáš Soľanič.

„Označil by som ich za veľkých ľudí,“ uviedol Martin Hudák v rozhovore pre Blog o káve. „Prešov sme spolu za tých pár rokov priviedli na kávovú mapu Slovenska a Slovensko sa nám podarilo dostať na svetovú mapu. Dá sa povedať, že na toto všetko som veľmi hrdý.“

Majster sveta s najvyšším skóre v histórii

Martin zbieral skúsenosti na rôznych juniorských súťažiach a okolo roku 2010 prirodzene prešiel na slovenské kávové majstrovstvá. Postupom času mieril vyššie a vyššie a po siedmich rokoch bol už majstrom sveta.

„V roku 2013 som v Nice skončil na šiestom mieste, v roku 2014 v Melbourne na druhom, v roku 2016 som bol v Šanghaji opäť druhý, až som nakoniec v roku 2017 konečne získal titul majstra sveta. Podarilo sa mi to v kategórii Coffee in good spirit v Budapešti. A môžem sa pochváliť, že sa mi to podarilo s doposiaľ najvyšším skóre v histórii,“ skonštatoval.

barista Martin Hudák

Spiritual Coffee ako kávovo-kokteilová biblia

Tu však Martinova cesta neskončila. Naďalej zbieral skúsenosti a teraz sa rozhodol, že sa o ne podelí aj s čitateľskou obcou. Po vyše dekáde prípravy kávových kokteilov totiž vydá knihu s názvom Spiritual Coffee.

„Takáto kniha na trhu neexistuje a preto som sa rozhodol vziať to do vlastných rúk. Chcel by som, aby z nej bola prvá kávovo-kokteilová biblia,“ usmial sa Martin. „Nájdete v nej všetky historické informácie od prvej písomnej zmienky o kombinácii kávy a alkoholu ako drinku cez stratené receptúry a príbehy, až po známe drinky ako írska káva a espresso martini.“

Crowdfundingová kampaň na Indiegogo

Čitateľ v knihe nájde dokopy 40 drinkov a okrem toho nájde aj špeciálne Martinove tipy na najlepšiu prípravu kávového kokteilu. V týchto chvíľach pozorne sleduje priebeh crowdfundingovej kampane, vďaka ktorej chce vyzbierať čo najviac peňazí.

„Keďže si to všetko sám financujem, ide o dôležitý krok. Crowdfundingová kampaň prebieha na portáli Indiegogo a cieľom je vyzbierať 13 000 eur. Funguje to tak, že čitatelia si knihu môžu už teraz rezervovať a dostanú ju v okamihu, keď sa oficiálne objaví na trhu: termínovo je naplánovaná na 25. novembra.“

Spiritual Coffee vyjde len v angličtine

Jednu knihu si je možné zakúpiť za 37 eur, ale podporovatelia si môžu kúpiť aj dva kusy za 69 eur alebo tri kusy za 102 eur. Nuž a kto chce Martina podporiť ešte výraznejšie, môže si za 931 eur objednať aj online súkromnú prednášku.

Zisťovali sme aj to, či bude kniha k dispozícii aj v slovenčine. Zatiaľ to však nie je v pláne. „Bohužiaľ nakoľko žijem v zahraničí a moji sledovatelia sú primárne zo zahraničia, rozhodol som sa použiť svetový jazyk číslo jeden, teda angličtinu,“ vysvetlil Martin Hudák.

Dolár z každej knihy pôjde na pomoc Brazílii

Na záver pridáme ešte jednu zaujímavosť: jeden dolár z každej predanej knihy poputuje na pomoc Brazílii. „Som v pozícii, že môžem pomôcť druhým tak, ako mne kedysi pomohli iní ľudia. Verím v dobrú energiu a v podporu dobrých nápadov. Pred niekoľkými rokmi som osobne navštívil krásny región Araponga v Brazílii a nadviazal som kontakt s farmárskymi rodinami. Teraz som našiel spôsob, ako im pomôcť a ako podporiť ich rozvoj.“

„Dolár z každej knihy pôjde na boj proti odlesňovaniu a na pomoc vysádzaniu nových stromov. Na spomínanom portáli Indiegogo je pritom aj možnosť kúpiť si knihu spolu s kávou z tohto regiónu, ktorú budem sám pražiť,“ dodal Martin Hudák pre Blog o káve.

autor knihy Spiritual Coffee Martin Hudák
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close