Zaujímavosti o káve

Spotreba kávy vo svete: Slováci sa nemajú za čo hanbiť

Každý človek je iný. Jedinečný. Niekto si denne dopraje jednu kávu, niekto dve, niekto tri, niekto týmto nápojom vypĺňa každú voľnú chvíľu. U niekoho je to skôr náhodná záležitosť, u niekoho v kávičkovaní nájdeme výraznú pravidelnosť. Ale aká je priemerná spotreba kávy vo svete?

Vďaka Medzinárodnej kávovej organizácii (ICO – ico.org) sme sa dostali k zaujímavým dátam, ktoré prezrádzajú, koľko kávy sa vypije v jednotlivých krajinách. A nie je toho málo.

Najvyššia spotreba kávy vo svete: Kraľuje sever

Najviac kávy sa podľa tohto zdroja pije v severských štátoch. Možno za to môže chladnejšie podnebie a častejšia potreba tamojších ľudí hľadať niečo na zahriatie: ale možno je to len o zvyku a kultúre, ktorá sa za dlhé roky vypestovala.

Prvé miesto v rebríčku zostavenom k roku 2018 obsadili Fíni. Krajina tisícich jazier si prvenstvo drží už dlhšie, čo potvrdzujú viaceré prieskumy. Priemerný Fín vraj ročne spotrebuje 12,2 kilogramu kávy – a vo väčšine prípadov kvalitnej.

Na druhom mieste sú so spotrebou 10,2 kg na osobu a rok susední Švédi, tretiu priečku obsadil Island (8,83 kg), štvrtý je ďalší zástupca Škandinávie, Nórsko (8,69kg).

V strednej Európe v kávičkovaní vedú Rakúšania

Piate miesto v rebríčku patrí našim susedom z Rakúska (7,8 kg), ktoré je tak lídrom spomedzi stredoeurópskych krajín. Do top 10 sa dostali aj Švajčiarsko, Libanon, Dánsko, Kanada a Nemecko.

Na Slovensku sa podľa tohto zdroja nemáme za čo hanbiť, pretože priemerný našinec ročne spotrebuje 5,7 kilogramu kávy, čo nás radí na veľmi pekné pätnáste miesto. Tu však treba povedať, že iné rebríčky nám až taký objem vypitej kávy nepridelili.

Na Slovensku kraľuje Bratislava

„Kávová kultúra hlavného mesta Bratislavy sa prejavuje hojným výskytom kaviarní ponúkajúcich všetko od espressa po cold drip,“ píše spomínaný zdroj.

Okrem toho platí, že čím ďalej od Bratislavy, tým je to s kávovou kultúrou biednejšie. Na západe Slovenska to kávou celkom „žije“, na východe je to zatiaľ horšie. Káva sa pije aj tam, avšak väčšinou menej kvalitná.

Dodajme, že podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky bola v roku 2019 spotreba kávy na osobu na Slovensku len 2,8 kilogramu. Iný rebríček, iné čísla…

Spotreba kávy vo svete pre rok 2018:

Fínsko 12,2 kg na hlavu za rok

Švédsko 10,2 kg

Island 8,83 kg

Nórsko 8,69 kg

Rakúsko 7,8 kg

Švajčiarsko 7,63 kg

Libanon 7,2 kg

Dánsko 6,9 kg

Kanada 6,67 kg

Nemecko 6,5 kg

Cyprus 6,1 kg

Izrael 6 kg

Brazília 5,9 kg

Grécko 5,8 kg

Slovensko 5,7 kg

Taliansko 5,6 kg

Slovinsko 5,5 kg

Holandsko 5,3 kg

Chorvátsko 5,3 kg

Estónsko 5,3 kg.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close