Zaujímavosti ku káve

V ktorých štátoch sa pije najviac kávy? Slováci sa nemajú za čo hanbiť

Eshop s kávou

Každý človek je iný. Jedinečný. Niekto si denne dopraje jednu kávu, niekto dve, niekto tri, niekto týmto nápojom vypĺňa každú voľnú chvíľu. U niekoho je to skôr náhodná záležitosť, u niekoho v kávičkovaní nájdeme výraznú pravidelnosť.

Vďaka Medzinárodnej kávovej organizácii (ICO – ico.org) sme sa dostali k zaujímavým dátam, ktoré prezrádzajú, koľko kávy sa vypije v jednotlivých krajinách. A nie je toho málo.

Najviac kávy sa pije na severe

Najviac kávy sa podľa tohto zdroja pije v severských štátoch. Možno za to môže chladnejšie podnebie a častejšia potreba tamojších ľudí hľadať niečo na zahriatie: ale možno je to len o zvyku a kultúre, ktorá sa za dlhé roky vypestovala.

Prvé miesto v rebríčku zostavenom k roku 2018 obsadili Fíni. Krajina tisícich jazier si prvenstvo drží už dlhšie, čo potvrdzujú viaceré prieskumy. Priemerný Fín vraj ročne spotrebuje 12,2 kilogramu kávy – a vo väčšine prípadov kvalitnej.

Na druhom mieste sú so spotrebou 10,2 kg na osobu a rok susední Švédi, tretiu priečku obsadil Island (8,83 kg), štvrtý je ďalší zástupca Škandinávie, Nórsko (8,69kg).

V strednej Európe v kávičkovaní vedú Rakúšania

Piate miesto v rebríčku patrí našim susedom z Rakúska (7,8 kg), ktoré je tak lídrom spomedzi stredoeurópskych krajín. Do top 10 sa dostali aj Švajčiarsko, Libanon, Dánsko, Kanada a Nemecko.

Na Slovensku sa podľa tohto zdroja nemáme za čo hanbiť, pretože priemerný našinec ročne spotrebuje 5,7 kilogramu kávy, čo nás radí na veľmi pekné pätnáste miesto. Tu však treba povedať, že iné rebríčky nám až taký objem vypitej kávy nepridelili.

„Kávová kultúra hlavného mesta Bratislavy sa prejavuje hojným výskytom kaviarní ponúkajúcich všetko od espressa po cold drip,“ píše spomínaný zdroj.

Dodajme, že podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky bola v roku 2019 spotreba kávy na osobu na Slovensku len 2,8 kilogramu. Iný rebríček, iné čísla…

Top 20 kávičkárskych krajín sveta pre rok 2018 podľa ICO (spotreba v kilogramoch na hlavu a rok):

Fínsko 12,2 kg

Švédsko 10,2 kg

Island 8,83 kg

Nórsko 8,69 kg

Rakúsko 7,8 kg

Švajčiarsko 7,63 kg

Libanon 7,2 kg

Dánsko 6,9 kg

Kanada 6,67 kg

Nemecko 6,5 kg

Cyprus 6,1 kg

Izrael 6 kg

Brazília 5,9 kg

Grécko 5,8 kg

Slovensko 5,7 kg

Taliansko 5,6 kg

Slovinsko 5,5 kg

Holandsko 5,3 kg

Chorvátsko 5,3 kg

Estónsko 5,3 kg.

Casa del Caffé
Značky
Zobraz viac

Podobné články

Back to top button
Close
Close