Exkluzívne

Expert Blogu o káve: Créma je najmenej chutná časť espressa

Créma je vo veľkej časti kávičkárskej obce veľmi vítanou súčasťou espressa. Dokonca existujú názorové prúdy, ktoré sa medzi sebou doslova pretekajú a chvália sa väčšou a bohatšou penou. Pritom je to len dôsledok tmavého praženia kávy a s tým spojeného vytvorenia väčšieho množstva oxidu uhličitého (CO2), čo už až tak pozitívne nevyznieva.

Téme týkajúcej sa crémy sa v náučnom videu venoval aj expert Blogu o káve Michal Maliarik pôsobiaci v slovenskej pražiarni kávy Coffia. Uznávaný odborník, ktorý má najvyššie certifikáty z oblastí praženia kávy i senzoriky tvrdí, že créma je najmenej chutná časť espressa. Frajerovať ňou teda vôbec nemusíte.

Oxid uhličitý a oleje

„Créma na espresse je tvorená bublinkami CO2 a olejmi, ktoré v káve prirodzene sú,“ uviedol Michal Maliarik. „Créma je bohužiaľ aj to najmenej chutné, čo na espresse máte; skúste si niekedy zobrať malú lyžičku, zvrchu espressa zhrnúť len crému a ochutnať ju. Uvidíte, že to nie je bohvieaký zážitok.“

Vzápätí pripomenul, ako to všetko súvisí s dĺžkou a intenzitou praženia: „Créma vznikla z bubliniek CO2, ktorý v káve vznikol pri pražení. Čím tmavšie kávu pražíme, tým viac CO2 vzniká, pretože CO2 je v skutočnosti bočný produkt horenia.“

créma ako najmenej chutná časť espressa
Zdroj foto: PxFuel

Svetlejšie praženie = menej crémy

V svetlejšie pražených kávach ostáva viac pôvodných vlastnosti a kvality zrnka kávovníkovej čerešne, preto môžu byť ovocnejšie či acidnejšie. Tmavšie praženie všetko toto v káve zabije, ovocnosť i chuťové pozitíva sú potlačené a do popredia vystúpi hlavne horkosť. Z uvedeného vychádza, že káva s množstvom crémy bude dosť pravdepodobne tmavšie pražená a horkejšia.

Keď si pripravíte espresso a créma sa na ňom príliš neobjavila, nemusí to byť zlé. Áno, mohli ste pokaziť prípravu, ale mohli ste mať aj svetlo praženú kávu. „Pri svetlých kávach vzniká oveľa, oveľa menej CO2 a môže sa stať, že créma bude veľmi slabá, niekedy žiadna,“ zdôraznil Michal Maliarik.

Créma a čerstvosť kávy

Všeobecne platí aj to, že množstvo crémy môže odrážať aj čerstvosť kávy. V tej, ktorá bola pražená len nedávno, je ešte veľa CO2. Keď sa však dostanete ku káve, ktorá bola pražená pred rokom, prípadne nebola dobre uzatvorená, už bude zvetraná a CO2 bude fuč. Takto by ani tmavo pražená káva crému neponúkla.

„Pri tmavom pražení vzniká oveľa viac CO2 a podľa jeho množstva sa dá určiť aj to, či je káva čerstvá alebo nie. Keď na tmavo praženom espresse nemáme žiadnu crému, môže to byť spôsobené chybou prípravy espressa, ale aj tým, že káva dlho stála a všetko CO2 už z kávy uniklo,“ dodal Michal Maliarik pre Blog o káve.

Náš tip: ochutnajte kvalitne upraženú kávu z pražiarne Coffia. Pri nákupe na coffia.sk využite zľavový kód BLOGOKAVE10.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close