TCX: Takto v Melbourne ušetrili už takmer 50 000 kávových pohárov…
Svet neprestajne prichádza s novými nápadmi, ktoré pomáhajú obmedziť horibilné počty použitých kávových pohárov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa tejto téme takmer nikto nevenoval, ale dnes je dostatočne pálčivou na to, aby ju spotrebitelia vnímali ako prioritnú.
Najhoršou alternatívou je jednorazový plastový pohár, ktorý po vypití kávy nemá žiadne ďalšie využitie a je nutné vyhodiť ho. Neskutočné plytvanie. Existujú však aj iné alternatívy a chvalabohu ich je čoraz viac.
TCX: Systém požičiavania kávových pohárov
So zaujímavým riešením teraz prišli v Melbourne, kde zaviedli systém TCX (The Cup Exchange) založený na spôsobe požičiavania pohárov. Program štartuje v utorok 29. októbra 2019, pričom pre začiatok sa do neho zapojí šesť kaviarní.
Toto „okruhové ekonomické riešenie“, ako ho nazval spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ TCX Marty Rowel, funguje na základe sledovania pohárov od okamihu predaja, cez ich umytie až po návrat do prevádzok. Užívateľ zaplatí tri austrálske doláre mesačne, vďaka čomu dostane prístup do aplikácie a rovnako aj svoj špecifický kód.
Šikovný cyklus pomáha šetriť prírodu
Keď si potom v kaviarni kúpi kávu, barista naskenuje jeho osobný kód a rovnako aj QR kód nachádzajúci sa na pohári. Nuž a po vypití treba pohár vrátiť v niektorej z partnerských kaviarní, prípadne v špeciálnych zberných košoch. Špinavé poháre sú z nich vyberané na dennej báze a následne sú umyté v sídle TCX v západnej časti Melbourne.
Ak kávičkár pohár nevráti do štrnástich dní, dostane pokutu vo výške šesť austrálskych dolárov. Ale pozor: keď potom pohár prinesie naspäť, peniaze sú mu vrátené vo forme kreditu.
Testovacia prevádzka ušetrila 40 000 pohárov
Dodajme, že počas dvojmesačného testovacieho programu v kanceláriách účtovníckej firmy PwX v Sydney a Melbourne využilo 3 000 registrovaných ľudí poháre celkovo 40 000-krát. Presne toľko jednorazových pohárov teda ušetrili.
Výhodou TCX je aj to, že ak pohár praskne, prípadne sa rozbije, nebude z neho zbytočný odpad. Vyrobený je totiž z tritanu, vďaka čomu sa z neho dá vyrobiť ďalší pohár.
Online počítadlo pôsobí motivujúco
„Výhoda tohto pohára je aj v tom, že ho nemusíte umývať a nemusíte ho neprestajne nosiť so sebou,“ povedal jeden zo zákazníkov melbournskej kaviarne zvanej Rustica Jayden Bath, ktorý sa o tému zaujíma už približne dva roky.
Vtedy si uvedomil, že za týždeň vypije aj desať káv a všetky máva v jednorazových pohároch. Najskôr to začal riešiť opakovateľne použiteľným pohárom, ibaže ten občas zabudol doma. Aj preto ho aktuálna novinka veľmi potešila.
Dodajme, že na stránke tcx.org je dokonca aj počítadlo ušetrených jednorazových pohárov. V okamihu písania tohto článku (29. október 2019) je ich takmer 50 000. Motivujúce, čo poviete?