Test káv z pražiarne Coffia: Obrovská nálož zábavy
Poznáte pražiareň kávy Coffia? Keď nie, tak by ste to mali rýchlo napraviť. Keď áno, tak možno tušíte, že nás čaká poriadne nadupaná zostava káv zo série článkov “Poď ochutnať slovenskú pražiareň”. Na ochutnávku nám prišlo päť kúskov a asi vás neprekvapím, keď poviem, že všetky boli vynikajúce. Absolútna špička.
Pražiareň kávy Coffia sídli vo Veľkom Grobe a kávy tejto značky budete môcť čoskoro ochutnať v novo pripravovanej kaviarni priamo v hlavnom meste – Bratislave. Coffiu založili manželia Michal a Eva Maliarikovci a keď sa neviete rozpamätať, odkiaľ meno Maliarik poznáte, rád vám pomôžem: Michal Maliarik nám pomohol natočiť sériu odborných videí, v ktorých odpovedá na vaše otázky týkajúce sa kávy. Sú plné zaujímavých a hlavne užitočných informácií a nájdete ich na instagramových kontách @blogokave alebo @ladislavkiraly.
Môže byť káva zábavná?
V jednom z videí, ktoré sa mimochodom venuje rozdielom medzi komoditnou a výberovou kávou, vyslovil Michal myšlienku, ktorá sa mi veľmi zapáčila.
Podľa Michala sa totižto najväčšia zábava odohráva u káv, ktoré dosahujú SCA skóre okolo hodnôt 87-88. Kávy na tejto úrovni dokážu poskytnúť zaujímavé chuťové a aromatické prvky, no stále za nich nemusíte vysoliť majland. Naskytá sa teda otázka:
Sú “zábavné” aj kávy od Coffie?
Odpoveď sa ukrýva v piatich balíčkoch kávy, ktoré sme dostali na testovanie. Všetky kávy, ktoré vám postupne predstavím, sú pražené na filter.
Kvalitu espresso roastov od Coffie veľmi dobre odráža pohľad na náš recenzný rebríček káv. Káva Costa Rica Las Lajas Milenio tomuto rebríčku už niekoľko týždňov kraľuje. V jarnej časti “recenznej sezóny” ju žiadna z káv, ktoré sme hodnotili, neprekonala. Doteraz si pamätám, aký “wow efekt” na mňa káva Las Lajas Milenio zanechala. Kvalitu tejto kávy potvrdzujú aj stovky objednávok, ktoré ste spravili cez zľavový kód BLOGOKAVE10. Aj naďalej ho viete využívať, ale je obmedzený na jeden nákup na jedného človeka.
Ak vás recenzia obišla, nájdete ju tu: Recenzia Kostariky Las Lajas z Coffie: Toto nám odpálilo dekel.
Filtre z intervalu zábavy
Všetkých päť káv, ktoré si predstavíme, sa pohybuje v Michalovom “intervale zábavy”, ktorý by sme pre účel tohto článku mohli rozšíriť na 87 až 88,5 bodu.
Kolumbia Arvey Rojas – cuppingové skóre 87
Začnime zľahka a zjemna, konkrétne premytou Kolumbiou. Kolumbia Arvey Rojas nesie názov podľa mena farmára, ktorý ju vypestoval. Arvey Rojas sa venuje pestovaniu kávy už jedenásť rokov, a to na malej farme El Aguacatal v oblasti San Pedro. Káva sa skladá z troch odrôd – Colombia, Castillo a Tambo. Ako chutí? Nečakajte od nej žiadne uletenosti. Chute sú jemné, sladké, pripomínajúce karamelové cukríky so štipkou citrusov. Citrusy veľmi pekne oživujú sladkosť kávy a vytvárajú tak príjemný súlad chutí. Akokoľvek prehnane to vyznie, pri pití tejto kávy som pociťoval neskutočný mier a pokoj. Absolútne nič ma nerušilo. Ak sú pokojné a lahodné chute presne to, čo hľadáte, odporúčam.
Etiópia Bombe Dry Fermentation – cuppingové skóre 87,5
Etiópiou Bombe sa posúvame o pol bodíka vyššie. Malý bodový rozdiel, avšak úplne odlišná káva. Ako už sám názov napovedá, káva je spracovaná zaujímavým, a nie úplne tradičným, spôsobom. Spracovanie prebieha v premývacej stanici Bombe, do ktorej je káva dodávaná z okolitých oblastí Bombe, Shantawene a Keramo. Suchú fermentáciu si spracovatelia z Bombe priniesli až z ďalekej Guatemaly. Prvým krokom procesu je tradičné premytie kávy, a teda zbavenie semenných obalov kávovníkovej čerešne. Následne je káva fermentovaná v nádobách bez pridania vody (práve preto suchá fermentácia). A aby toho nebolo málo, fermentácia prebieha v klimatizovaných nádobách. Proces fermentácie tak prebieha odlišne ako pri klasickej anaeróbnej fermentácii. Chute kávy sú aj napriek fermentácii veľmi uhladené. Prevládajú ovocné chute pripomínajúce lesné ovocie, ktoré dopĺňa príjemná dochuť čierneho čaju. Bombe najlepšie sadne fanúšikom fermentácií, ale neodrovná ani ich odporcov.
Kolumbia El Rubi Papayo – cuppingové skóre 87,75
So zaujímavou odrodou Papayo stúpame ešte o štvrtinu bodíka vyššie. S odrodou Papayo sa človek nestretne veľmi často. Podľa genetických analýz je Papayo vzdialený príbuzný etiópskych odrôd. Meno dostal vďaka podobnosti tvaru čerešní s plodom papáje. Papayo od Coffie pochádza z farmy Finca El Rubi. Čerešne podstúpili metódu spracovania zvanú honey. Pri tejto metóde je čerešňa zbavená vrchných obalov (hlavne šupky), pričom na kôstkach ostáva časť dužiny. Tá svojou zlatistou farbou pripomína medový povlak. Kolumbia El Rubi je znovu z trochu iného súdka ako predošlé kávy. Je plná čerešní a višní s čokoládovou dochuťou. Za horúca je sladká, za tepla a studena viac šťavnatá a ovocná. Chute sa chladnutím krásne menia a vy sa tak ocitnete na zaujímavej a zábavnej chuťovej húsenkovej dráhe.
Etiópia Damo – cuppingové skóre 88,5
Etiópia Damo rúbe už skutočne vysoko. Káva dostala názov podľa spracovateľskej stanice, do ktorej priputovala od okolitých farmárov. Stanica Damo kladie dôraz na ekológiu a technologický pokrok. Prácu poskytuje pre takmer 100 ľudí a hlavný príjem zabezpečuje väčšine okolitých farmárov. Farmári sú tak férovo finančne ohodnotení, vďaka čomu dokážu kvalitu svojej produkcie posúvať nahor. Microlot, ktorý napražila Coffia, je spracovaný naturálnou metódou. V priebehu sušenia je etiópsky Heirloom obracaný každých 30 minút. Obracanie zabezpečí rovnomerné sušenie a kontrolu nad prirodzenou fermentáciou. Chuťovo vás Damo prenesie do ďalekých tropických krajín. Káva krásne hrá tropickým ovocím. Pôsobí šťavnato, ovocne a “letne”. Jednoducho tropický koktejl.
Kostarika Cordillera de fuego – cuppingové skóre 88,5
Cordillera de fuego drží v pražiarni Coffia rekord v čase, za ktorý sa káva vypredala. Tento rok prichádza Coffia s novým, čerstvým lotom. Farmár Luis Eduardo Campos prevádzkuje vlastnú maličkú spracovateľskú stanicu. Je veľkým nadšencom fermentácií. Svoje fermentačné procesy sa snaží odvodzovať od fermentácie hrozna spojenej s výrobou vína. Fermentácia tohtoročného lotu prebiehala pri teplote pod 10 stupňov po dobu 22 až 24 hodín. Fermentáciu Luis zastaví presne v bode, kedy mikroorganizmy spotrebujú všetok cukor. Musí to však stihnúť ešte pred tým, než sa vo fermentačných tankoch začne produkovať alkohol. Následne je káva sušená. Počas prvých dní je prehrabávaná každých 20 minút. Za produkciou Cordillery de fuego tak stojí veľa práce. Tá sa však odrazí vo vašej šálke. V káve je zreteľne a jasne cítiť škorica. Dopĺňa ju sladké ovocie pripomínajúce figový džem. V závere vám na jazyku ostane príjemná dochuť mliečnej čokolády.
Tip: Cordilleru de fuego sme využili pri príprave drinku Filter pod levanduľovým mráčikom. Video z prípravy, recept a viac detailov nájdete v tomto článku: Filter pod levanduľovým mráčikom.
Záver
Filter roasty od Coffie sú skutočnou zábavou. Obrovskou náložou zábavy. Každá káva predstavuje odlišný chuťový zážitok. Určite si tak každý z vás príde na svoje. Môj favorit je Kolumbia El Rubi Papayo. To však odráža len moje osobné preferencie. Ochutnávanie všetkých piatich káv bolo veľmi zaujímavou skúsenosťou. Maliarikovci vyskladali portfólio káv veľmi umne a šikovne. Ak ste si vybrali svojho favorita, určite mi napíšte na instagrame @chlorofilip a dajte vedieť, ako vám chutilo. Budem sa tešiť.
A nezabudnite, na coffia.sk môžete pri prvom nákupe využiť zľavový kód BLOGOKAVE10.
Objednal som si od Coffie fajnovku Las Lajas Milenio Honey od Coffie a k tomu este pokusne aj CHELBESA ORGANIC. Milenio Honey som zatial neskusal, ale Chelbesu som otvoril. Chutovo sa da, aj ked nie som moc na tie ovocne kavy, co ma ale prekvapilo bolo, ze vacsina zrniek bola celkom masivne pokryta mastnymi flakmi. Podla nauky (aj z Blogu o kave) som predpokladal, ze to je znamka nekvalitnej kavy a tu toho bolo fakt hodne.
Ako je to teda vlastne ?
Zdravim!
Objednali ste si Las Lajas – espresso roast a
Chelbesa – Old School Roast.
Espresso roast je moderne espresso, acidne, plne voni a chuti. Minimalna horkost ale velmi vysoka acidita.
Old School Espresso je v porovnani s ostatnymi taky medium roast. Je tam vysoka horkost a nizka acidita. Oproti modernemu espressu ide o vyrazne tmavsie prazenie. Je pre zakaznikov, ktori maju radi tradicnejsiu horkejsiu chut. Tymto prazenim pride kava o velku cast svojich voni a chuti. Ak je ale prazena z kvalitnych zrn (co Chelbesa je) tak je lahko rozpoznatelne ze nejde o obycajnu kavu.
Ked sa kava prazi ta medium roast tak sa mozu postupne dostat na povrch kvapky oleja. Nie je to dobre pretoze ten olej sa moze lahko pokazit a zhorsuje to chut kavy. Preto je dobre ju pit tak v prvom mesiaci od prazenia.
Tmavsie prazenia su komplet pokryte olejom uz pocas prazenia a to zhorsuje chut kavy. Toto ale nie je pripad chelbesy.
Nase old school roasty prazime na hrane tak aby sme potlacili aciditu a zaroven zachovali co najviac voni a chuti zo spickovych zrn ktore pouzivame.
Nase old schooly su v tomto smere pomerne jedinecne, pretoze praziarne na medium a tmavsie roasty pouzivaju vyrazne horsie zrno ako my.
Zaverom: mastne flaky sa casom mozu objavit, nezamienat ale s kompletne olejom obalenou kavou uz pocas prazenia.
Viac info: https://coffia.sk/blogs/blog/old-school-espresso-co-cakat-v-salke