Test pražiarne Cipolla Caffé: Espressá, po ktorých sa budete oblizovať
Aký je váš prístup ku káve? Ostávate dlhodobo verní jednej pražiarni alebo radi objavujete nové pražiarne a prístupy k praženiu? Keď patríte skôr do tej druhej skupiny, máme pre vás šesť tipov na kávy z pražiarne Cipolla Caffé. Sú to espressá, po ktorých sa budete oblizovať.
Pražiareň kávy Cipolla Caffé sídli v Banskej Bystrici a funguje už od roku 2011. Vedie ju skúsený Stanislav Cibuľa, ktorý v oblasti kávy pracuje už takmer dvadsať rokov. Ponuku Cipolla Caffé nastavil tak, aby si v nej niečo našiel doslova každý. Kávy majú veľmi prehľadné etikety, vďaka ktorým získate základné informácie o káve, o jej chuťových tónoch, ale aj percentuálne zobrazenie acidity a horkosti obsiahnutej v káve, prípadne jej schopnosť produkcie cremy.
Šesť espresso roastov, šesť odlišných espress
Keď sa aj napriek týmto dostupným informáciám neviete rozhodnúť, ktoré zrnká od Cipolla Caffé sú pre vás ako stvorené, radi vám s tým pomôžeme. Ochutnali sme šesť rôznych káv, ktoré sme zoradili od najsladších po najovocnejšie.
V každej káve sme vypichli niekoľko charakteristických vlastností vrátane chuťových prvkov, tela a dochuti kávy. Poďte spolu s nami ochutnať slovenskú pražiareň kávy s bohatými skúsenosťami, Cipolla Caffé.
1. Colombia Barrique – sladká, funky, rumová
Kolumbia Barrique je supersladká a funky. Keď otvoríte balík, ovalí vás prekvapivá aróma. Tá nápadne pripomína rumové pralinky, vaječný likér a čerešňový likér. Môže za to špecifické spracovanie zŕn Kolumbie Barrique, ktoré boli uložené v sudoch po alkohole. Nasali tak do seba špecifické chute, čo sa prejaví nielen vo vôni, ale aj v chuti vášho espressa. Očakávajte výrazne sladké tóny čokolády doplnené o chuť rumu a čerešňového likéru. Telo kávy je ťažké, sirupové. To dotvára dojem toho, že práve nepijete kávu, ale cmúľate sladké rumové pralinky.
2. El Salvador Finca Las Brisas – Vinea, oriešková, čokoládová
Prekvapilo vás slovo Vinea? Po tom, ako vyskúšate El Salvador Finca Las Brisas, zistíte, že Vineu môžete nájsť aj v šálke espressa. Tento Salvádor pochádza z regiónu Juayua, kde zrná odrody Bourbon vypestoval farmár Carlos Pola jr. a spracoval ich metódou honey. Tá jej dodala jogurtové telo a zaujímavú hroznovú aciditu. Práve hroznová acidita vytvorí na vašich jazykoch na sekundu pocit, že ste sa napili šumivej Viney. Vineu v chuti vystriedajú sladké oriešky a mliečna čokoláda, ktoré spolu vytvárajú nugátový dojem.
3. Nicaragua Jinotega – džemová, ovocná, sladká
Nikaragua Jinotega pochádza od farmára menom Eduardo Rizzo. Eduardo vypestoval na svojej farme nachádzajúcej sa v nadmorskej výške 1200 až 1500 metrov nad morom odrody Bourbon, Catuaí a Caturra. Svoje zrná spracoval premytou metódou. Napriek premytému spracovaniu je Nikaragua Jinotega dosť plná chutí a má stredne ťažké – smotanové telo. V chuti sú vo veľkej miere zastúpené sladké broskyne a marhule. Broskyne a marhule sú tak sladké, že pripomínajú džem, ktorý sa vám pri pití espressa rozplýva na jazyku. V espresse sa dopĺňa jemná acidita a príjemná sladkosť spolu s nízkou horkosťou pripomínajúcou trpkosť červených ríbezlí.
4. Rwanda Shyira – svieža, ovocná, kvetinová
Rwanda Shyira vás prenesie do teplých letných dní. Premytá káva odrody Red Bourbon pochádza z regiónu Shyira, kde ju pre vás ručne zozbierali na farme ležiacej v nadmorskej výške 1850 metrov nad morom. Premyté spracovanie a nadmorská výška z nej robia ľahkú a komplexnú kávu. Pocítite v nej jemné ovocné, kvetinové a sladké tóny. Z ovocia nájdete v šálke Rwandy hlavne ríbezle a červený grapefruit. Kvetiny zastupuje hlavne v dochuti výrazný ibištek a baza. Sladkosť pripomína trstinový cukor, ktorý vám ostane na jazyku po tom, čo kávu prehltnete. Espresso je ľahké, ovocné s čajovým telom.
5. Guatemala Apolo – džúsová, ovocná, sladká
Ako keby ste pili jablčný mušt. Taká je Guatemala Apolo. Plne premyté zrná odrôd Red Bourbon, Yellow Catuaí, Red Catuaí a Pacamara vypestovala skupina farmárov v regióne Chiquimula. Vo vôni kávy pocítite hrejivú pomarančovú kôru, ktorá sa prenáša aj do chute. V chuti dopĺňa výraznú aciditu jabĺk, ktoré spolu s pomarančovou kôrou vytvárajú dojem, že pijete zohriaty jablčný mušt so zimnými koreninami. Ovocie dopĺňa sladká melasa a trstinový cukor. Telo kávy je stredne ťažké, čo podčiarkuje džúsový charakter espressa z Guatemaly Apolo.
6. Colombia Huila – citrusová, ovocná, sladká
Zoznam sme začali v Kolumbii a aj ho tam ukončíme. Plne premytá Caturra od farmára Oliveira Ňaňeza je diametrálne odlišnou kávou od Kolumbie Barrique. V Kolumbii z regiónu Huila nenájdete žiadne alkoholové tóny. Práve naopak, Kolumbia Huila je chuťovo čistučká, výrazne citrusová a ľahká káva. V chuti nájdete citrusovú aciditu pripomínajúcu bergamot, ktorá v dochuti prechádza do sladkej čokolády. Acidita sa strieda so sladkosťou a pohráva sa s vašimi chuťovými receptormi. Telo kávy je ľahšie, vďaka čomu espresso pôsobí sviežim dojmom.
Záver
Aj keď sa Cipolla Caffé pýši bohatou históriou, z ochutnávky nám bolo hneď jasné, že rozhodne nezastali v čase. Všetkých šesť káv uspokojí potreby moderného kávičkára a možno otvorí obzory tým staromódnejším.
Espresso roasty od Cipolla Caffé sú zaujímavé a rôznorodé. Pre milovníkov sladkých chutí odporúčame Kolumbiu Barrique a Nikaraguu Jinotega. Kolumbia Barrique je pre nás aromatickým “highlightom” tejto ochutnávky. Espresso z nej nám rozvoňalo celý byt likérovými vôňami a zahrialo brucho sladkými pralinkovými tónmi.
Pre zvedavcov odporúčame vyskúšať El Salvador Finca Brisas. Nájdete v ňom Vineu? Schválne, dajte nám vedieť. Guatemala Apolo zasa napodobní sviatočné posedenie pri horúcom jablčnom mušte a Rwanda Shyira a Kolumbia Huila vás vrátia do teplých letných dní.
Viac informácií o pražiarni Cipolla Caffé a celú aktuálnu ponuku nájdete na eshope cipollacaffe.sk.