Predstavujeme nové kávy

Top nález na kávovom trhu: Špičková káva za menej ako 18 € za kilo

V Blogu o káve sme na nekonečnej misii hľadania najlepších možných káv z hľadiska pomeru cena/kvalita. Chceme nájsť kávy, pri ktorých si za rozumné množstvo peňazí doprajete poriadny kávový orgazmus. Teraz sme dostali tip na Peru Wayu zo slovenskej pražiarne Alter-Nativ.

Pri objednávaní kávy ma najskôr zaujala cena, ktorá je veľmi nízka: v tomto prípade ide len o 19,90 € za kilo. Keďže na eshope avcoffee.sk platí aj zľavový kód BLOGOKAVE10, kilovku si viete zakúpiť dokonca za 17,91 €. Cena je teda extrémne dobrá, pričom za podobnú sumu je takmer nemožné dostať niečo obstojné a chutné.

AlterNativ Coffee - Peru Wayu
Kilové balenie Peru Wayu nájdete tu.

Bude aj táto káva akási ponurá s čokoládovými, kakaovými alebo orieškovými tónmi? Alebo oproti tomuto štandardu dokáže ponúknuť aj niečo navyše? Presne takéto otázky som si kládol. Predpokladal som, že to bude taký ten klasický šedý priemer, ale pri danej cene by som to samozrejme bral. Za málo peňazí predsa nemôžem čakať veľa muziky.

Káva s dokonale transparentným pôvodom

Veľmi ma prekvapilo, že káva, ktorú si môžete kúpiť za menej ako 18 € za kilo, má detailne opísaný pôvod a je dokonale transparentná. Toto sa rozhodne nestáva, pretože v podobnej cenovej relácii sú zvyčajne k dispozícii len no-name zmesi, teda megamix všetkého možného z celého sveta.

Pri káve Peru Wayu poznáme okrem krajiny pôvodu aj oblasť Cajamarca a dokonca aj meno farmára Hidalgo Correa Pérez, pričom kávovníkové zrná boli dopestované v nadmorskej výške 1 995 až 2 300 mnm. Okrem toho poznáme aj odrody arabiky, ktoré sú v balíčku: konkrétne bourbon a žltá caturra. Vieme aj to, že káva je spracovaná naturálnou/suchou metódou.

Peru Wayu od AlterNativ - zadná strana obalu

Je vôbec možné, že kávu s takýmto dokonale transparentným pôvodom si môžeme zakúpiť za menej ako 18 €? Pred hlavnou fázou jej testu som bol zvedavý, kde nájdem zádrheľ. V čom konkrétne je problém tejto kávy? Akosi mi to nesedí a nedáva zmysel. O to s väčším napätím som otváral balíček.

Kvalitný obal a pekné zrná

Peru Wayu je zabalená vo veľmi kvalitnom plastovom obale s uzatvárateľným zipom a jednosmerným ventilom. Ventil slúži na to, aby zvnútra von vypustil vznikajúci oxid uhličitý, ale aby opačným smerom nepustil kyslík, ktorý by výrazne urýchlil zvetrávanie kávy. Aj obal je teda top a spĺňa najvyššie kvalitatívne kritériá.

Po vysypaní zŕn som si všimol, že ide o stredné praženie vhodné na espresso. Farba ma dokonca núti napísať, že „moderné espresso“, pretože klasické espresso kávy sú pražené o niečo tmavšie. Medzi zrnami som našiel niekoľko poškodených, ale počet defektov bol zanedbateľný a káva kvalitou pripomínala svoje omnoho drahšie sesternice. Aj v tomto smere teda Peru Wayu pochodilo.

Peru Wayu od AlterNativ - detail zŕn

Zaujímavá a chuťovo bohatá káva

Aróma zŕn bola veľmi príjemná a neniesla v sebe žiadnu spáleninu, takže pred poslednou fázou testu – samotnou ochutnávkou – som už začínal hýriť optimizmom. Toto už jednoducho nemôže dopadnúť zle. Navzdory prvotným očakávaniam, ktoré ma ťahali k akejsi čokoládovo-kakaovej káve, mi do šálky natiekla veľmi zaujímavá a chuťovo bohatá káva, ktorá ponúkala ovocnosť i príjemnú aciditu.

Vzhľadom ku predpokladu, že káva je určená pre široké masy, som si ju pripravoval v automatickom kávovare. Napriek rýchlejšej extrakcii, ktorá je pri týchto strojoch štandardom, bola veľmi komplexná. Bavila ma jej príjemná acidita, telo i dochuť. Jednoducho to bola káva, ktorá mi ulahodila a ktorú môžem s čistým svedomím odporúčať ako top hodnotu z hľadiska pomeru cena/kvalita.

Peru Wayu - espresso

Káva, ktorá na eshope dlho nepobudne

Nájsť niečo takéto je extrémne ťažké a aj preto odporúčam neváhať a čím skôr si ju z avcoffee.sk objednať. Predpokladám, že dlho na eshope nepobudne a ktovie, kedy opäť narazíme na niečo podobne výhodné.

Pri nákupe na avcoffee.sk nezabudnite použiť zľavový kód BLOGOKAVE10. Kávu Peru Wayu nájdete tu.

PS: slovenská pražiareň Alter-Nativ Coffee ponúka aj extrémne cenovo výhodnú kávu pre kancelárie.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close