Kávový bloger

Trabant vs Mercedes

Minule som si urobil „kávu infúzovanú v bareloch od whisky“ od 9 Grams Coffee a hovoril som si, že „ty vole, keby tak toto ochutnali všetci“. Zrnká boli na 21 dní umiestnené do prázdnych sudov po whisky a dodalo im to niečo navyše. Ťažko tú vôňu a chuť opísať v jednej vete, to treba zažiť.

Avšak popri tom, ako som si tú kávu vychutnával, sa vo mne opäť raz začali biť všelijaké myšlienky. Také tie „moje“. Že zasa raz stretnem ľudí, ktorí mi budú vehementne tvrdiť „Popradská je najlepšia“ alebo „Tchibo Barista je nebíčko v papuľke“ a podobné zveriny. Ja už mám z toho asi komplex.

Často sa nad tým zamýšľam a uvažujem, čo spraviť. Ako to tým ľuďom povedať? Často mi na um prichádza prirovnanie k Trabantu a Mercedesu. Oni sa jednoducho celý život vozia vo svojom bakelitovom tátošovi a myslia si, že je to to najlepšie auto na svete. Prevezie ich z bodu A do bodu B a sú spokojní. Nič iné nepoznajú a považujú to za normál. Žiadna nadhodnota a dodatočné potešenie.

A pritom tu máme „autá“ ponúkajúce celkom odlišný luxus a presadnutie do nich vôbec nie je drahé. Veď i ozaj dobré kávy vyjdú na sumu okolo desiatich eur za balenie a ak je niekto aj vo finančnej núdzi (čo v tomto období plne chápem), tak si ich raz za čas vie dopriať. Na narodeniny, na Vianoce, na privítanie dôležitej návštevy.

Veľakrát špekulujem nad tým, ako k tomu ľudí motivovať. Ako im ukázať cestu, ktorou som prešiel aj ja sám a vďaka ktorej som sa z tajomného zakliatia instantných sh**ov dostal ku kultivovanému pochlípkavaniu káv z celkom iných levelov. A nielen tak, lež s vystrčeným malíčkom. Jedna báseň.

Skúšam všetko možné. Píšem články o desiatkach zaujímavých pražiarní pracujúcich s kvalitnými zrnami, ktorých pražiari šijú kávu zákazníkovi doslova na mieru a dávajú jej dušu. Len tak, aby o nich ľudia vedeli. Založil som dokonca aj eshop, ktorý chce ponúkať vyššiu kvalitu, do popredia dostávať menej známe značky a ceny tlačiť tak nadol, ako sa to len dá. Aby si to mohol dovoliť každý.

Niekedy mám pocit, že už som pred ten vybehaný Trabant, ktorý nevezmú ani do AAA, postavil Mercedes s otvorenými dverami. Stačí prestúpiť a bude to celkom iný svet a úplne iná jazda. Verte mi.

Ladislav Király, šéfredaktor blogokave.sk

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close