Exkluzívne

Treba koťogo čistiť alebo je patina OK?

Vždy som rád, keď mi na instagramový účet @ladislavkiraly posielate otázky zo sveta kávy. Ak vás niečo trápi, neváhajte tak spraviť. Ja následne oslovím odborníkov, prípadne vyzvem znalcov medzi svojimi followermi a vec vyriešime. V niektorých zaujímavejších prípadoch sa zistenia premietnu aj do finálneho článku. Tak, ako teraz s pálčivou témou „Treba koťogo čistiť?“

Od čitateľky mi prišla takáto otázka: “Dobrý deň pán Kiraly, sledujem vašu prácu ohľadom kávy, jej spracovania a konečnej spotreby, ste super! Prosím vás, mám takú otázku: doma aktuálne používame koťogo, ale v nádržke na vodu sa spravili takéto čierne bodky. Nie je mi veľmi jasné, čo to je. Je to nejaký zostatok vody? Snáď to nie je pleseň. Prosím vás, poradíte mi, čo to je a ako by sme mali koťogo čistiť? Ďakujem.“

treba koťogo čistiť patina v koťogu
Toto je fotka, ktorá mi prišla od čitateľky.

Koťogo treba čistiť

V reakciách na storku s uverejnenou fotkou a otázkou sa následne strhla poriadna búrka a pípala mi jedna odpoveď za druhou. Paradoxne, akoby vo vlnách prichádzali rozdielne odporúčania. Všetko sa to nieslo v duchu čistiť – nečistiť – čistiť.

Takmer každý sa zhodol v tom, že ide o usadeninu vytvorenú kávou. Prišlo mi veľa správ o tom, ako má na vec vplyv vysoká teplota a ako môže hliník pri čistení oxidovať. V úvode ste sa zhodovali na tom, že koťogo treba čistiť. Prichádzali mi hlavne odporúčania na kyselinu citrónovú, ale našiel som aj správy o prekarbonáte, ktorý sa dá kúpiť napríklad v DM, písali ste mi o Toro paste, octe či Cife.

Má v koťogu ostať patina?

Keď som prezdieľal takéto reakcie o čistení, zdvihla sa vlna odporu. Následne mi prichádzali takéto správy:

„Taliani vraj koťogo neumývajú, vraj to má tak byť. Ale ja mám také isté a umývam ho. Ak sa nájde nejaký odborník, rada si prečítam jeho vyjadrenie.“

„Ja som to tiež riešila, čítala som viacero článkov a tá vrstva by tam vraj mala ostať. Koťogo sa nemá umývať, len ho po použití treba opláchnuť čistou vodou. Hliník nie je veľmi kvalitný materiál a kyseliny – aj kyslejšia káva – ho môžu poškodiť. Ocot by tam zrejme ísť nemal. Kedysi sa vravelo, že hliník vypúšťa látky do toho, čo my následne zjeme a vypijeme, takže variť sa v ňom neodporúčalo. A práve tomu vraj tá vrstva dokáže predchádzať, lebo zabraňuje kontaktu vody a kávy priamo s hliníkom. Odborník však nie som. A inak… káva vraj po čase a vytvorení usadenín chutí lepšie.“

Taliani by nám ruky dolámali

„Svokor je 80-ročný Talian a keby som koťogo umývala, dolámal by mi ruky. Taliani ho iba oplachujú a to, čo ostáva dole, vraj kávu robí rokmi lepšou.“

„Kámoši Taliani by ma ukrižovali, keby som koťogo umyl inak ako opláchnutím pod čistou vodou.“

Koťogo čistiť len vodou

Ani pri týchto správach som to však neuzavrel, pretože po ich publikovaní mi začali pípať opäť protichodné názory. Najskôr ma zaujali tieto dva, ktoré naznačili, že koťogo je možné vyčistiť aj bez chémie a rôznych prípravkov.

„Ja čistím len vodou a nanohubičkou. A všetko sa krásne vyčistí. Tak hliník, ako aj oceľ.“

„Ja sa hliníkovým koťogám radšej vyhýbam. Čistím ich len s jemnou stranou špongie a iba s čistou vodou. Používam buď Dobrú vodu 104mg/l alebo si od niekoho načapujem z kaviarne a ver či nie, koťogo je krásne čisté a lesklé.“

Tento čitateľ mi poslal aj fotky, ktoré prikladám:

lesklé koťogo
lesklé a vyčistené koťogo
vyčistené koťogo

Koťogo treba čistiť vol. 2

Následne sa niekoľko ľudí na nečistení koťoga a zachovávaní patiny rozčertilo. Prikladám celé reakcie, v ktorých verím nájdete veľa hodnoty. A pripomeniete si aj to, že hliník a oceľ sú predsa len o niečom inom.

„Koťogo stačí ovoňať a keď má usadeniny, človek hneď vie, že niečo nie je dobré. Na portafiltri sú usadeniny dobré? Nie, nie sú. A koťogo je to isté: je tam kovový filter, puk, káva sa pretláča. Samozrejme pod nižším tlakom, ale je to v princípe zmenšená páka. My používame prípravok na vodný kameň. Ocot na úplné vyčistenie nie je dosť silný, možno na týždennú údržbu je fajn. A hlavne používame oceľové koťogo, ktoré má lepšie tepelné vlastnosti. V tomto prípade netreba riešiť hliník v káve. Koťogo aj dlhšie vydrží, pretože neoxiduje a oceľ nie je pórovitá, takže sa ľahšie čistí. To, že Taliani koťogo nečistia, mi pripomína ‚talianske espreso‘ zo supermarketu. Že nejaký Talian vynašiel koťogo a espresso kávovar predsa ešte neznamená, že sú na kávu svetovou autoritou. A ešte jedna vec, ktorú som nedávno čítal: koťogo treba pri naozajstnom vyčistení kompletne rozobrať – to znamená aj filter a tesnenie. Vždy ho preplachujem už po urobení kávy a hlbšie čistenie robím vtedy, keď ho ovoniam a necítim čistotu. Kruté chemikálie by som na hliník nedával, ale pri oceli nie je problém. Potom to ešte raz dvakrát nechajte pretiecť čistou vodou, lebo patinu z nejakého lepidla predsa len nikto nechce.“

„Prekarbonát s taedom zaliať aspoň 60-stupňovou vodou, nechať účinkovať kyslík, potom zneutralizovať ľahkou kyselinou s vodou. Alebo na neutralizáciu zásady použiť veľa čistej vody.“

Ak je patina OK, tak nečistime vôbec nič

„S tým princípom, že veď to vytvorí patinu, by sme nemuseli čistiť nič. Taká panvica so zvyškom oleja, tak to by bolo fajn. Podľa mňa možno tvrdenie o patine dať do krabice s názvom „kávové mýty“. Ľudia si myslia, že je to OK a že to káve dáva nadprirodzenú silu, ale opak je pravdou: je to len nechutne špinavé.“

„Keď varím trebárs segedín, tak zvyšky tiež nenechám zaschnúť v hrnci a bez umytia v ňom nespravím znovu segedín. Podľa mňa by to bola rovnaká hlúposť. Keď chcem z koťoga stále dobrú kávu, tak ho budem čistiť.“

„Video o tom mal už aj James Hoffmann. Hovoril, že samozrejme to treba čistiť a treba to čistiť dôkladne. Fámy o vrstve, ktorá sa časom utvorí a vďaka ktorej bude káva chutiť lepšie, sú číre nezmysli. Napokon by z toho bola len škodlivá zatuchnutá usadenina, v ktorej sa ukladá ani nechceme vedieť čo všetko.“

Pozor, hliník nie je oceľ!

„Ale no tak, oceľ a hliník je rozdiel. Sú to úplne odlišné materiály s odlišnou starostlivosťou. Nebudem sa predsa rovnako starať o liatinovú i teflónovú panvicu a to isté platí aj tu. A samozrejme, že ak je koťogo z hliníka, tak ho opláchnem, ale nebudem ho drhnúť hubkou a octom.“

„Čo sa týka vlastnosti kovu, z bežnej chémie by mal človek vedieť, že hliník a chemikálie opatrne. Ja koťogo používam a priznám sa, že nie som zodpovedný čistič. Občas sa stane, že ho umyjem až na druhý deň. Ale zo zásady len čistou vodou a rozobrať ho ozaj CELÉ. Následne ho nechám voľne vyschnúť ÚPLNE do sucha (so zápachom z nádobky na vodu som sa stretla hlavne, ak nebola úplne vysušená). Čo sa týka čiernych flakov, podľa toho, kde sú, to bude asi len zafarbenie nerovnosti od kávy, keďže to zvnútra nie je „hladké“. Keď už sa mi fakt nezdá čisté (kávové oleje voda nevyčistí), tak použijem pár zrniečok z granulátov na čistenie kávovarov/kanvíc a nechám to prevrieť, aby som to potom ešte aspoň dvakrát prešla čistou vodou. Ocot by som nepoužívala, aj keď niekto má možno rád šálku kávy ala Queen Plačková – takú octovú.“

Záver tejto poslednej odpovede ma ozaj pobavil a myslím, že to ňou môžeme uzavrieť. Verím, že ste sa opäť niečo dozvedeli. Ak máte akékoľvek otázky zo sveta kávy, smerujte ich prosím na IG @ladislavkiraly alebo na mail redakcia@blogokave.sk.

Budeme sa tešiť a radi pomôžeme.

PS: Koťogo, respektíve moka kávovar, si viete zakúpiť napríklad na eshope Coffeein.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close