Účinky kofeínu na ľudský organizmus
Kofeín je bežnou súčasťou našich dní. Dáme si kávu, energetický nápoj, prípadne kofeín skonzumujeme iným spôsobom a hneď sa cítime lepšie. Sme akoby plní energie. Je to najrozšírenejší stimulant centrálneho nervového systému, ktorý má na naše telo mnoho rôznych vplyvov. Nie všetky účinky kofeínu sú však pozitívne.
Ako to už býva, každá minca má dve strany. Výhodou kávy je to, že nás nakopne a nabudí, ale samozrejme nám lahodí aj jej chuť a aróma. Celý ten komplexný zážitok. Keď však pijeme kávu s kofeínom, musíme rátať s mnohými rôznymi efektmi. Tých negatívnych, ktoré spomenieme, sa však nezľahnite. Keď kávu pijete s mierou a denne neprijmete viac ako 400 miligramov kofeínu, všetko bude v poriadku.
Náš tip: doprajte si kvalitnú kávu, ponúkame vám zľavové kódy do slovenských pražiarní.
Aké sú najznámejšie účinky kofeínu?
Oživenie mozgovej činnosti
Kofeín sa niekoľko minút po požití postará o malý zázrak. Potlačí pocit únavy a nahradí ho sviežosťou a čulosťou. Driemoty sú raz-dva preč.
Zlepšenie pamäte
Touto témou sa zaoberalo viacero štúdií, ktoré skúmali funkčnosť pamäte vo vzťahu s množstvom vypitej kávy. Ľudia, ktorí pijú kávu pravidelne, si vedia zážitky či spomienky vybaviť jednoduchšie. Pamäť funguje lepšie až 24 hodín po prijatí kofeínu.
Zrýchlenie metabolizmu
Kofeín dokáže zrýchliť metabolizmus o tri až jedenásť percent, no a káva ako taká má priamy vplyv dokonca aj na spaľovanie tuku. Nemožno však len tak sedieť a čakať, že kilogramy pôjdu dolu samé. Treba makať a kofeín potom odvedie určitú nadprácu.
Odolnosť voči bolesti
Viaceré štúdie ukázali, že ľudia, ktorí spotrebúvajú väčšie množstvo kofeínu, majú mierne posunutý prah bolesti. Čím viac kofeínu človek prijme, tým je menej citlivý. Tu však treba upozorniť, že nie je ideálne prekračovať množstvo 400 miligramov kofeínu denne.
Potlačenie Alzheimera a demencie
Ľudia, ktorí pijú kávu pravidelne, môžu znížiť riziko vzniku Alzheimera a demencie. A platí to len o tých, ktorí pijú kávu s kofeínom – bezkofeínová káva v tomto smere nezaberá.
Zníženie výskytu samovrážd
Kofeín pomôže zlepšiť náladu natoľko, že v skupine ľudí, ktorá mu holduje, je až o 45 percent nižšie riziko samovrážd.
Nespavosť
S tým, že zabudneme na driemoty, prichádza aj iný efekt. V okamihu, keď by sa nám už driemoty a spánok hodili, sa nemusia dostaviť. Ak do seba dostaneme nadmerné množstvo kofeínu, bude účinkovať veľmi dlho a v noci sa miesto príjemných snov dostaví len pozeranie do plafónu.
Zvýšenie krvného tlaku
Kofeín sa môže postarať o dočasné zvýšenie krvného tlaku. Tieto efekty môžu byť pozorovateľné hlavne vtedy, ak si kofeín dáte pred cvičením a fyzickou aktivitou, prípadne počas nej.
Bolesť hlavy
Tá sa môže dostaviť v dvoch hlavných prípadoch. Buď ste prijali veľmi veľké množstvo kofeínu, prípadne ste si ho nedali vôbec a pociťujete abstinenčný príznak.
Búšenie srdca
Kofeín vie vyvolať rozbúchanie srdca. Ak máte ťažkosti so srdcom, môže to byť problém. Pomerne častým prejavom je aj srdcová arytmia.
Svalová bolesť
Svalová bolesť je v bežnom živote najčastejšie dôsledkom preťaženia či úrazu, pričom v takýchto prípadoch zväčša bolieva určitá konkrétna skupina svalov. Tento problém sa však môže objaviť aj ako abstinenčný príznak pri návyku na kofeín a v tomto prípade ide o bolesť viacerých skupín svalov súčasne.
Podráždenosť a nervozita
Kofeín môže telo nabudiť natoľko, že budete extrémne citliví v podstate na všetko. Okolité podnety si budete viac pripúšťať a budú vás viac „rušiť“, čo v konečnom dôsledku povedie k zvýšenej nervozite.
Nadmerné močenie
O tom, či je káva močopudná, sa vedú siahodlhé debaty. Všeobecný záver hovorí o tom, že pri malom množstve prijatého kofeínu to tak nie je. Ak však do tela dostanete veľmi veľa kofeínu, situácia sa mení a môžu sa dostaviť močopudné účinky. Telo pravdepodobne pocíti potrebu nadbytočný kofeín vyplaviť a koná.
Hnačka
Káva a kofeín majú aj vplyv na fungovanie tráviaceho ústrojenstva. Ak prijmete extrémne veľké množstvo kofeínu, môže to vo vašom vnútri spraviť poriadny „bordel“ a jedným z jeho prejavov je aj hnačka. Existujú aj prípady ľudí, ktorí pociťujú nevoľnosť, prípadne zvracanie.
Ženské problémy
Niektoré zdroje tvrdili, že ženy môžu mať pri nadmernom príjme kofeínu problém s otehotnením, prípadne s donosením plodu. Iné zdroje tvrdia, že je to výmysel a pri normálnej spotrebe kofeínu sa nič také nemôže dostaviť. Za normálnu spotrebu v tehotenstve či dojčení máme považovať maximálne 200 až 300 miligramov kofeínu denne. Mnoho žien však v tehotenstve chuť na kávu stratí.
Pálenie záhy
Niektoré kávy vykazujú vyššiu kyslosť a táto acidita môže vyvolať aj pálenie záhy. Ak vám to nerobí dobre, obmedzte spotrebu kávy, prípadne si nájdite inú.
Potenie
Mnohí ľudia na sebe pozorujú aj takýto vedľajší efekt požitia kofeínu. Prejavuje sa v dvoch smeroch; buď sa výraznejšie potíte a pod pazuchami sa vám objavujú akési väčšie „mapy“, prípadne váš pot výraznejšie zapácha. Ak ste sa s niečím takýmto stretli, skúste zmeniť značku kávy. Stavte na niečo kvalitnejšie.
Ďalšie účinky kofeínu
O kofeíne a jeho vplyve by sme mohli písať ešte veľmi, veľmi dlho. V tejto súvislosti vám odporúčame pozrieť si aj naše články „Pozitívne účinky kávy“ a „Negatívne vlastnosti a účinky kávy“. Veríme, že sa vďaka ním opäť dozviete niečo nové.
Na záver ešte raz dodajme, že kávy a kofeínu sa nemusíte báť. Dajte si však pozor na to, aby ste ju pili s mierou a aby ste po stránke kofeínu neprekročili množstvo 400 miligramov denne.
Nuž a hlavne pite kvalitnú kávu, ktorú si môžete zakúpiť v nami overených slovenských pražiarňach – zľavové kódy nájdete tu.
4 Comments