Zaujímavosti o káve

Uganda môže vyprodukovať vyše 300 000 ton kávy, dážď však sťažuje situáciu

Uganda patrí medzi desiatku najväčších svetových producentov kávy. V rebríčku, o ktorom sme už v Blogu o káve písali, jej s produkciou 288 000 ton patrilo ôsme miesto. Po to bol druhý najväčší africký producent, ktorého však v tomto roku ohrozili nečakané problémy.

Ako píše vo svojom stredajšom príspevku agentúra Reuters, krajinu postihli veľmi silné dažde a slnko spoza oblakov vykukuje len veľmi zriedka. Nuž a na kávu to má pochopiteľne vplyv, pretože aktuálne by malo prebiehať sušenie zŕn. Celý tento proces je preto veľmi pribrzdený.

Spomínaný zdroj píše, že Uganda je v súčasnosti najväčším africkým exportérom kávy a Etiópiu už predstihla, avšak podľa všetkého sú na veľmi podobnej úrovni. Krajina, v ktorej žije vyše 40 miliónov obyvateľov, sa venuje zväčša robuste.

„Na väčšine miest máme problém s procesom sušenia,“ povedal marketingový riaditeľ kávovej spoločnosti NUCAFE (National Union of Coffee Agribusiness and Farmer Enterprises) David Muwonge. „Existuje zvýšené riziko, že ak farmári k veci nebudú pristupovať dostatočne citlivo, zrná začnú plesnivieť.“

Podľa štátnej spoločnosti UCDA, ktorá v krajine zastrešuje kávovú oblasť, by export kávy v aktuálnom kávovom roku (október 2019 až september 2020) mohol dosiahnuť 5,1 milióna 60-kilogramových vriec. Dovedna je to 306 000 ton kávy, čo je o 16 percent viac, ako v predchádzajúcom roku.

Krajina v posledných rokoch v kávovej oblasti výrazne napreduje, pretože vláda spustila viacero rôznych programov, vďaka ktorým dostali farmári sadenice zadarmo a dočkali sa aj výmeny prestarnutých kávovníkov. Cieľom vlády je dostať sa do roku 2025 až na 20 miliónov vriec ročne, takže na 1 200 000 ton kávy.

Uganda by sa vďaka tomu z hľadiska produkcie mohla dostať na tretie miesto za Brazíliu a Vietnam. Aktuálne tretia Kolumbia ročne produkuje okolo 800 000 ton, prvá Brazília by v tomto roku mohla prvýkrát prekročiť 4 000 000 ton.

Značky
Zobraz viac

Podobné články

Pridaj komentár

Back to top button
Close
Close